Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XX ČÍSLO 3/2021

V březnovém čísle časopisu si můžete v úvodu přečíst o náročném zásahu při požáru štěpky v Rožmitálu pod Třemšínem. Co přináší novela zákona o Hasičském záchranném sboru České republiky, se dočtete v dalším příspěvku. Seznámíme vás s historií i činností hygienických stanic, které mají své nezastupitelné místo při řešení mimořádných událostí. Technický ústav požární ochrany zpracoval přehled certifikací za rok 2020. Generálního ředitelství Evropské komise pro civilní a humanitární pomoc řešilo začátkem roku 2021 mimořádné události, jako je migrační krize v Súdánu, zemětřesení v Indonésii a nedostatek potravin na Madagaskaru a v Zimbabwe. Školní a výcvikové zařízení v Brně přistoupilo k rozšíření distanční formy vzdělávání příslušníků HZS ČR a členů jednotek požární ochrany. Dočtete se, jaké jsou ohlasy na tuto formu vzdělávání. 

MV-generální ředitelství HZS ČR je podle § 14 odst. 2 vyhlášky č. 328/2001 Sb., o některých podrobnostech zabezpečení integrovaného záchranného systému, zpracovatelem dokumentace integrovaného záchranného systému (IZS). Dokumentací IZS jsou mimo jiné typové činnosti složek při společném zásahu a ústřední poplachový plán IZS.

Typové činnosti vznikají průběžně již více než 15 let a typové činnosti staršího data je nutné revidovat. Ústřední poplachový plán IZS (ÚPP) je pravidelně aktualizován každé dva roky. V roce 2020 se odbor IZS a výkonu služby MV-generálního ředitelství HZS ČR zabýval aktualizací typové činnosti složek IZS při společném zásahu u dopravní nehody (STČ 08/IZS Dopravní nehoda) a ÚPP.

STČ 08/IZS Dopravní nehoda v původním znění vznikala v letech 2006 až 2008. Četnost spolupráce zejména základních složek IZS při dopravní nehodě je statisticky vůči jiným druhům mimořádných událostí (MU) zcela dominantní. Podíl zásahů jednotek požární ochrany u dopravních nehod vůči celkovému počtu zásahů v roce 2019 činil 16,9 %. Důvodem k provedení aktualizace byla revize textu a uvedení textu STČ 08/IZS do souladu s platnými právními předpisy a mezinárodními předpisy v oblasti mezinárodní silniční přepravy nebezpečných věcí. Výraznější revize doznala pomůcka pro velitele zásahu složek IZS, která byla uvedena do souladu s platným zněním Evropské dohody o mezinárodní silniční přepravě nebezpečných věcí (ADR) a nově bylo vloženo označování podle nařízení EP a Rady (ES) č. 1272/2008 o klasifikaci, označování a balení látek a směsí (CLP). Za oblast zdravotnictví došlo k revizi textu podle platných právních předpisů, především zákona č. 374/2011 Sb., o zdravotnické záchranné službě, ve znění pozdějších předpisů, a jeho prováděcích předpisů. Byla aktualizována i ustanovení upravující činnosti Policie ČR a správců komunikací. K aktualizaci typové činnosti byly přizvány všechny zainteresované subjekty. Kromě MV-generálního ředitelství HZS ČR se na aktualizaci podílelo Ministerstvo zdravotnictví, Policie ČR (Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR) a Ředitelství silnic a dálnic ČR.

K 1. lednu 2021 byl vydán aktualizovaný ÚPP zpracovaný v souladu s § 7 odst. 2 písm. c) a odst. 4 zákona č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Na základě čl. 6 ÚPP je uložena povinnost předkládat ministrovi vnitra každé dva roky zprávu o stavu a aktuálnosti ÚPP.

ÚPP obsahuje přehled sil a prostředků základních a ostatních složek IZS včetně jejich počtu a využitelnosti podle druhů MU.
Mezi MV-generálním ředitelstvím HZS ČR a ostatními složkami jsou uzavřeny dohody o plánované pomoci na vyžádání, na základě kterých jsou vyčleněny a zařazeny síly a prostředky do ÚPP. Ten reflektuje i nově uzavřenou dohodu o plánované pomoci na vyžádání s Generálním štábem Armády ČR Ministerstva obrany (AČR), ve které došlo k redukci poskytovaných schopností AČR ve prospěch IZS vzhledem k limitujícímu personálnímu, technickému a materiálnímu zabezpečení AČR.

Dopravní nehody na pozemních komunikacích s účastí jednotek PO v letech 2016–2020 (autor kpt. Ing.Pavel ŠPULÁK, MV-generální ředitelství HZS ČR)Dopravní nehody na pozemních komunikacích s účastí jednotek PO v letech 2016–2020
(autor kpt. Ing.Pavel ŠPULÁK, MV-generální ředitelství HZS ČR)


ÚPP je využíván, pokud v důsledku MU nastane potřeba a jsou splněny zákonem stanovené podmínky pro ústřední koordinaci záchranných a likvidačních prací nebo jestliže hejtman kraje, starosta obce s rozšířenou působností, ředitel HZS kraje nebo velitel zásahu požádají prostřednictvím krajského operačního a informačního střediska o pomoc o síly a prostředky, kterými nedisponují složky IZS na úrovni kraje pro provedení záchranných a likvidačních prací při MU řešené samostatně v příslušném kraji.

Oba aktualizované dokumenty jsou uveřejněny na webových stránkách www.hzscr.cz v sekci Integrovaný záchranný systém – Dokumentace IZS. •


pplk. Ing. Lenka RAŠOVSKÁ, kpt. Ing. Radim KŘENEK, MV-generální ředitelství HZS ČR, foto archiv MV-generálního ředitelství HZS ČR

Print  E-mail