Časopis 112 ROČNÍK XXII ČÍSLO 1/2023
V lednovém čísle časopisu se můžete dočíst o dopravní nehodě několika vozidel na dálnici D5 na 33. kilometru ve směru z Plzně do Prahy. Dále se dozvíte, co bylo příčinou výbuchu ve společnosti Recycling – kovové odpady, a. s. Výroční konference IROP ve Velkém Poříčí představila dosažené výsledky a ukázala výhled do nového období 2021–2027. Evropa směřuje k urychlenému omezování a úplnému zákazu fluorovaných pěnidel. Tedy pěnidel obsahujících perfluorované a polyfluorované sloučeniny, které se souhrnně označují zkratkou PFAS. To je tématem dalšího z článků
Celoevropský trend směřuje k urychlenému omezování a úplnému zákazu fluorovaných pěnidel, tedy pěnidel obsahujících perfluorované a polyfluorované sloučeniny, které se souhrnně označují zkratkou PFAS. Tato pěnidla budou v nadcházejících letech nahrazována bezfluorovými pěnidly nové generace, která tyto látky neobsahují. Jedná se o globální problém, jenž se dotkne nejen hasičů, ale i většiny uživatelů pěnidel.
Důvodem tohoto kroku je ochrana zdraví obyvatelstva a hasičů a ochrana životního prostředí. Negativní vlastnosti PFAS spočívají v jejich chemické stálosti. Většina z této skupiny látek vykazuje minimálně některou z následujících vlastností (či je u nich na tyto vlastnosti důvodné podezření):
- schopnost persistence v prostředí,
- bioakumulace v přírodě i organismech,
- toxicita pro reprodukci,
- karcinogenita,
- toxicita při požití,
- toxicita pro vodní organismy,
- dráždivost pokožky.
Rozdělení pěnidel u Hasičského záchranného sboru České republiky (HZS ČR)
V současné době se u HZS ČR používají výhradně syntetická pěnidla, která se pro výrobu pěny zpravidla mísí s vodou v přimíšení 1 - 3 %.
- víceúčelová syntetická pěnidla (S): např. Sthamex F-15, Fomtec MB5 a Orchidex ME F,
- syntetická pěnidla tvořící vodní film (AFFF): např. Fomtec AFFF 3%, Sthamex AFFF 3%,
- syntetická pěnidla tvořící vodní film a odolná vůči alkoholu (AFFF/AR): např. Moussol APS F-15, Fomtec ARC 3×3, Orchidex ARC 1×1 F-HPC.
V rámci zásahové činnosti se v drtivé většině případů používají víceúčelová syntetická pěnidla pro hašení požárů třídy A. Při zásazích jsou tato pěnidla použita k tvorbě těžké či střední pěny nebo jako smáčedla. V minoritní míře se pak používají pěnidla typu AFFF či AFFF/AR, a to k hašení požárů třídy B.
Víceúčelová syntetická pěnidla jsou bezfluorovými pěnidly první generace, takže tato pěnidla nejsou předmětem omezování a zákazů. Naproti tomu pěnidla typu AFFF a AFFF/AR vždy obsahují PFAS, protože jsou nutné pro jejich správné fungování, a jsou proto předmětem omezování a zákazů.
Z hlediska skladových zásob pěnidel dislokovaných v technice a ve skladech disponuje HZS ČR v 80 % víceúčelovými syntetickými pěnidly a pouze ve 20 % pěnidly typu AFFF a AFFF/AR.
Spotřeba pěnidel u HZS ČR
Ze statistických údajů vyplývá, že z celkového počtu zhruba 140 tisíc mimořádných událostí (MU) řešených jednotkami HZS ČR za rok 2021 je klasifikováno jako požár 13,25 % MU, z toho byla pěnidla použita celkem 612×, což odpovídá 3,3 % požárů. Pěnidlo bylo využíváno převážně jako smáčedlo (387×) nebo pro tvorbu pěny: těžká pěna (96×), střední pěna (128×), lehká pěna (1×).
V letech 2014 až 2021 bylo u HZS ČR spotřebováno v průměru 56 tun pěnidel za kalendářní rok. Spotřeba pěnidel se za sledované období pohybovala v širokém rozmezí 36 až 96 tun za kalendářní rok. Tato fluktuace je způsobena jednotlivými MU, kde byla spotřeba pěnidel vysoká (10 až 20 tun), například požáry skládek tříděného odpadu. Tyto výkyvy jsou patrné i z grafu spotřeby pěnidel u HZS krajů v jednotlivých letech.
Spotřeba pěnidel u HZS ČR v letech 2014 až 2021 | Spotřeba pěnidel u HZS krajů v letech 2014 až 2021 |
---|
Bezfluorová pěnidla
Kromě víceúčelových syntetických pěnidel spadají do kategorie bezfluorových pěnidel tzv. bezfluorová pěnidla nové generace, která jsou zpravidla označována zkratkami FFF a FFF/AR:
- bezfluorová pěnidla (FFF): např. Fomtec Enviro USP, vaPUREx 3% F-15,
- bezfluorová pěnidla odolná vůči alkoholu (FFF/AR): např. Fomtec Enviro 3×3 Ultra, vaPUREx AR 3/3 F-5, Foam Master 3F SP, Respondol ATF.
Autoři pro zjednodušení uvádějí kategorizaci bezfluorových pěnidel do dvou skupin podle toho, zda jsou odolná vůči alkoholu či nikoli.
To odpovídá i klasifikaci podle ČSN EN 1568. Výrobci zpravidla rozdělují pěnidla do více skupin podle účelu použití, jako jsou pěnidla pro hašení rozsáhlých požárů nepolárních hořlavých kapalin, pěnidla pro hašení na letištích, univerzální pěnidla pro hašení polárních i nepolárních hořlavých kapalin apod.
Legislativní rámec
Návrh legislativního rámce upravujícího úplný zákaz výroby, skladování, použití a ekologické likvidace fluorovaných pěnidel vznikl na podnět Evropské komise. Zpracovatelem předmětného návrhu a současně poradním orgánem v dané problematice je Evropská agentura pro chemické látky (ECHA).
Výrobci a uživatelé pěnidel se nyní nacházejí v období nejistoty, protože k dnešnímu dni není vydána platná a účinná evropská legislativa, která by jasně a závazně upravovala a stanovovala pravidla pro úplné omezení a zákaz veškerých PFAS v pěnidlech.
V současné době jsou zakázány či regulovány pouze některé skupiny látek, které patří mezi PFAS:
- PFOS, její soli a látky příbuzné PFOS1,
- PFOA, její soli a látky příbuzné PFOA2,
- Perfluorkarboxylové kyseliny obsahující 9 až 14 atomů uhlíku (C9-C14 PFCA), jejich soli a látky příbuzné C9-C14 PFCA3.
Nicméně v rámci několikastupňového schvalovacího procesu je projednáván návrh nařízení upravující úplný zákaz veškerých PFAS v pěnidlech, který bylo možno připomínkovat do 23. září 2022 v rámci veřejných konzultací. Podrobnosti lze dohledat na internetových stránkách ECHA (www.echa.europa.eu). Vzhledem k vysokému tlaku na zákaz používání veškerých PFAS nejen v pěnidlech lze podle informací od Evropské komise a ECHA očekávat, že předmětné nařízení bude vydáno a nabude platnosti a účinnosti pravděpodobně v průběhu roku 2023.
V návrhu nařízení je uvedena tabulka, která popisuje předpokládaná přechodná období pro jednotlivé sektory a způsoby použití pěnidel obsahující PFAS (tabulka č. 1). Tato přechodná období se v průběhu schvalovacího procesu ještě mohou změnit. Přechodná období začnou běžet od vydání nařízení. Za povšimnutí stojí zejména velmi krátké navrhované přechodné období pro hasiče (v originále „Municipal Fire Services“), které je pouze 18 měsíců. Na základě tohoto návrhu a za předpokladu dodržení uvedených podmínek by tak většina hasičů měla přejít na bezfluorová pěnidla do roku 2025.
Implementace bezfluorových pěnidel – úskalí přechodu na bezfluorová pěnidla
V případě nahrazování fluorovaných pěnidel bezfluorovými pěnidly není možné provést jejich prostou obměnu vzhledem k rozdílným vlastnostem pěnidel.
Při implementaci a zavádění bezfluorových pěnidel je třeba počítat s pěti následujícími kroky, a to nejen z důvodu kalkulace výdajů.
1) Výběr bezfluorového pěnidla (S, FFF, FFF/AR)
Uživatel pěnidel musí zhodnotit, který z následujících tří typů bezfluorového pěnidla bude potřebovat.
Víceúčelová syntetická pěnidla (S) mají vynikající smáčivé vlastnosti, a proto se používají k hašení požárů pevných látek. Hodí se pro tvorbu těžké, střední a lehké pěny. Jejich nevýhodou je horší třída hasicí schopnosti a úroveň odolnosti proti zpětnému rozhoření (hasební výkon).
Pěnidla typu FFF jsou náhradou pěnidel typu AFFF. Tato pěnidla jsou primárně určena pro hašení rozsáhlých požárů nepolárních hořlavých kapalin (např. zásoby benzínu, ropy). Na trhu lze nalézt produkty s velmi rozdílným deklarovaným hasebním výkonem. U těchto pěnidel se však obecně předpokládá nižší univerzálnost použití v případě hašení kapalin o různém složení, a proto je nutná konzultace s výrobcem o vhodnosti pěnidla pro daný účel použití před jeho nákupem.
Pěnidla typu FFF/AR jsou náhradou pěnidel typu AFFF/AR. Tato pěnidla lze použít pro hašení širokého spektra nepolárních a polárních hořlavých kapalin. Z důvodu univerzálnosti a velmi dobrého deklarovaného hasebního výkonu jsou tato pěnidla předmětem zájmu
HZS ČR. Nevýhoda proti dvěma uvedeným typům spočívá ve vysoké viskozitě pěnidel typu FFF/AR, která jsou vždy pseudoplastická. Každý uživatel si tak musí ověřit kompatibilitu konkrétního bezfluorového pěnidla se svou technikou a věcnými prostředky.
2) Ověření kompatibility a správné funkčnosti bezfluorového pěnidla s technikou a věcnými prostředky
Ověření kompatibility a správné funkčnosti bezfluorového pěnidla s technikou a věcnými prostředky, případně se stabilním hasicím zařízením, je stěžejní a nezbytný krok při přechodu na bezfluorová pěnidla, zejména v případě pořízení pěnidel typu FFF/AR.
Ověření by mělo zhodnotit, zda reálné procento přimíšení pěnidel s vodou odpovídá nastavenému procentu přimíšení na daném typu přiměšovacího zařízení a zda je pěnotvorným zařízením generována kvalitní a stabilní pěna.
Kromě typu přiměšovacího a pěnotvorného zařízení je kvalita a stabilita pěny ovlivněna dalšími parametry, zejména pak tlakem na přiměšovacím a pěnotvorném zařízení, průtokem směsi pěnidla a vody.
U HZS ČR aktuálně probíhá testování přiměšovačů pro ověření kompatibility bezfluorových pěnidel typu FFF/AR s vestavěnými přiměšovacími zařízeními v CAS a s přenosnými přiměšovacími zařízeními používanými u jednotek PO.
3) Ekologická likvidace fluorovaných pěnidel
Vzhledem k vysoké perzistenci a stabilitě PFAS, která je dána pevností vazby uhlík-fluor, probíhá v současnosti ekologická likvidace většího množství pěnidel s obsahem PFAS ve spalovnách oprávněných likvidovat daný typ odpadu.
4) Dekontaminace nádrží a příslušenství od fluorovaných pěnidel
Kvůli předpokládaným přísným limitům povolené zbytkové kontaminace PFAS v bezfluorových pěnidlech nelze náhradu realizovat prostou obměnou v podobě vyprázdnění zásobní nádrže s fluorovaným pěnidlem a jejím doplněním bezfluorovým pěnidlem. Protože v rámci předloženého návrhu se předpokládá povolená zbytková kontaminace PFAS rovná 1 ppm, je dekontaminace nádrží a případně dalšího příslušenství kontaminovaného fluorovaným pěnidlem nezbytná. Nejúčinnějším způsobem dekontaminace je chemické čištění, které spočívá v odstranění PFAS jejich rozpuštěním do vodného roztoku s obsahem vhodné chemikálie zajišťující vysokou účinnost tohoto procesu.
5) Praktický výcvik s bezfluorovými pěnidly
Závěrečným krokem přechodu na bezfluorová pěnidla by měl být výcvik hasičů a dalších uživatelů bezfluorových pěnidel při jejich používání s ohledem na jejich specifika a rozdílné vlastnosti za účelem získání zkušeností a praxe.
Závěr
V souvislosti s navrhovanou legislativou je nutné všem uživatelům a držitelům zásob fluorovaných pěnidel, tedy pěnidel s obsahem PFAS, doporučit sledovat vývoj v přípravě právních předpisů.
Jde o globální problém a přechod na bezfluorová pěnidla se týká jak HZS ČR, tak téměř všech uživatelů a držitelů zásob fluorovaných pěnidel, kterými jsou například jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí, HZS podniků, majitelé stabilních hasicích zařízení i přenosných hasicích přístrojů a zařízení, jejichž náplně jsou tvořeny právě fluorovanými pěnidly.
kpt. Ing. Jiří MATĚJKA ml., MV-generální ředitelství HZS ČR, kpt. MSc. Johana SOCHOROVÁ, Technický ústav požární ochrany, foto archiv MV-generálního ředitelství HZS ČR
--------------------------------------------------------------
1 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1021 z 20. června 2019 o perzistentních organických znečišťujících látkách.
2 NAŘÍZENÍ KOMISE V PŘENESENÉ PRAVOMOCI (EU) 2020/784 ze dne 8. dubna 2020, kterým se mění příloha I nařízení Evropského
parlamentu a Rady (EU) 2019/1021, pokud jde o zařazení perfluoroktanové kyseliny (PFOA), jejích solí a sloučenin příbuzných PFOA.
3 NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) 2021/1297 ze dne 4. srpna 2021, kterým se mění příloha XVII nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES)
č. 1907/2006, pokud jde o perfluorkarboxylové kyseliny obsahující 9 až 14 atomů uhlíku v řetězci (C9-C14 PFCA), jejich soli a látky
příbuzné C9-C14 PFCA.