Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XXIII ČÍSLO 10/2024

Před příjezdem první jednotky k požáru ve Frenštátu pod Radhoštěm halu opustilo všech 33 zaměstnanců. Asi po půl hodině došlo k propadnutí střechy a následně k částečné destrukci obvodových stěn přístavků. Hasební voda byla dopravována dálkově z řeky Lubiny a vzdálené řeky Lomné. Zapojeno bylo 118 hasičů, požár zachvátil plochu 4 700 m2. Před třemi lety vypukl požár v Zařízení pro energetické využití odpadu v pražských Malešicích, do současné doby není uzavřený z hlediska soudního sporu zainteresovaných stran. Technický ústav požární ochrany vypracoval znalecký posudek a stanovil příčinu vzniku požáru. Pro posuzování a zkoušení parametrů hadic používaných v požární ochraně existuje v současnosti soubor evropských technických norem, respektive jejich národních verzí. V základu lze normy rozdělit na požadavkové a zkušební. V srpnu pokračovala sezona lesních požárů v jihovýchodní Evropě, která byla velmi náročná. Na pomoc s hašením vyslala Česká republika pozemní tým. 

Pro posuzování a zkoušení parametrů hadic používaných v požární ochraně (PO) existuje v současnosti soubor evropských technických norem, respektive jejich národních verzí. Tento soubor normativních předpisů není příliš přehledný ani kompletní. 

V základu lze normy rozdělit na požadavkové, které předepisují parametry požárních hadic, a normy zkušební, jež popisují zkušební zařízení a postupy ověřování parametrů požárních hadic.

Základní zkušební normou je norma ČSN EN 15889:2012 Požární hadice – Zkušební metody. Tato poměrně rozsáhlá norma popisuje zkušební metody pro tvarově stálé a zploštitelné požární hadice pro hydrantové systémy a požární automobily. Dále tato norma popisuje i zkušební metody pro sací hadice ve výbavě požárních automobilů.

Na tuto normu navazuje norma ČSN EN ISO 1402:2021 Pryžové a plastové hadice a hadice s koncovkami – Zkoušky hydrostatickým tlakem, která specifikuje tlakové zkoušky a zkoušky tvarové stálosti hadic (deformace) při a po působení hydrostatického tlaku. Související je norma ČSN EN ISO 4671:2022 Pryžové a plastové hadice a hadice s koncovkami – Metody měření rozměrů hadic a délek hadic s koncovkami, která popisuje vhodné metody měření geometrických rozměrů hadic (vnější a vnitřní průměr, tloušťka stěny, soustřednost atd.) pro různé typy hadic (obr. 1).

Obr. 1 Pohled na zkušební zařízení pro zkoušení hadic hydrostatickým tlakemObr. 1 Pohled na zkušební zařízení pro zkoušení hadic hydrostatickým tlakem

Další využívanou zkušební normou je ČSN EN ISO 8033:2017 Pryžové a plastové hadice – Stanovení soudržnosti vrstev určující metody pro stanovení soudržnosti mezi duší a výztuží (výztužemi) hadic. S ní úzce souvisí norma ČSN ISO 6133:2018 Pryž a plasty – Vyhodnocení záznamových křivek s více vrcholy při stanovení strukturní pevnosti a soudržnosti, která popisuje metody výpočtu adhezní síly při zkouškách soudržnosti vrstev na základě stanovení mediánu z hodnot píků záznamu síly po dobu zkoušky.

Ke zkušebním normám je nutné přiřadit i normy, na něž se zkušební normy pro zkoušky hadic odvolávají, například normativní postupy pro přípravu a kondiciování zkušebních vzorků nebo ČSN ISO 23529:2017 a některé další.

Co se týče požadavkových norem pro hadice používané v PO, jsou to tyto tři normy:

  • ČSN EN 1947:2018 Požární hadice – Tvarově stálé hadice a hadice s koncovkami pro požární automobily pokrývající pro potřeby požárních sborů především segment hadic v navijácích požárních automobilů napojených na vysokotlaký, případně i nízkotlaký stupeň požárního čerpadla.                           

    A dále pak dvě normy s požadavky na hadice pro hydrantové systémy.     
  • ČSN EN 694:2018 Požární hadice – Tvarově stálé hadice pro stabilní zařízení a 
  • ČSN EN 14540:2018 Požární hadice – Izolované zploštitelné hadice pro stabilní zařízení.

Z uvedeného vyplývá, že zcela chybí požadavková norma pro klasické izolované zploštitelné zásahové hadice. V roce 1996 vyšel sice návrh norem s označením prEN 1924-1 Požární hadice – Izolované zploštitelné požární hadice se spojkami pro čerpadla a automobily a prEN 1924-2 Požární hadice – Izolované požární hadice pro stabilní systémy, nikdy však nebyly uvedeny v platnost. Norma prEN 1924-2 byla později nahrazena výše citovanou normou EN 14540 a prEN 1924-1 zůstala bez náhrady.

V případě izolovaných zploštitelných zásahových hadic si tak musíme vystačit s národními normami, a to s ČSN 80 8711:1993 Tlakové požární hadice jako hodnoticí normou a ČSN 80 8715:1994 Zkoušení izolovaných a oboustranně povrstvených tlakových požárních hadic jako zkušební normou. Obě normy jsou poplatné době svého vydání. Na jedné straně berou v úvahu možné použití hadic z přírodních vláken a na druhé straně počítají pouze se čtyřmi průměry zásahových hadic – D25, C52, B75 a A110. Zkušební postupy uvedené v ČSN 80 8715 lze samozřejmě uplatnit i na další používané průměry hadic jako C42, B65 i jiné, ale absence hodnoticích kritérií, zejména například u měření tlakové ztráty, představuje problém pro případnou certifikaci těchto hadic.

Obr. 3 Pohled na zkušební zařízení pro stanovení odolnosti požárních hadic proti oděruObr. 3 Pohled na zkušební zařízení pro stanovení odolnosti požárních hadic proti oděru

Akreditovaná zkušební laboratoř Technického ústavu požární ochrany má schválené zkušební postupy a potřebná měřicí zařízení pro zkoušení zásahových hadic i hadic pro stabilní systémy podle uvedených norem. Laboratoř nemá vybavení pro některé zkoušky sacích hadic. Ty se provádí zejména pro potřeby certifikace při uvedení výrobků na trh a pro potřeby Hasičského záchranného sboru České republiky, pro ověření parametrů jednotlivých hadic a hadicových systémů.

plk. Ing. Miloš VEDRAL, kpt. Ing. Daniel MLČOCH, DiS., Technický ústav požární ochrany, foto archiv Technického ústavu požární ochrany

Print  E-mail