Časopis 112 ROČNÍK IX ČÍSLO 7/2010
V úvodu přinášíme další díl seriálu věnovaného desetiletí existence nového HZS ČR. V části zaměřené na POŽÁRNÍ OCHRANU analyzujeme zásah na požár v objektu TOS Žebrák a prezentujeme novinky z veletrhu Interschutz – Der Rote Hahn. V bloku IZS zakončujeme posledním dílem seriál „Doprava ve velkých městech a dojezd jednotek požární ochrany“ a přinášíme poznatky z konference Medicína katastrof 2010. V tematickém bloku KRIZOVÉ ŘÍZENÍ seznamujeme s ochranou obyvatelstva ve Francii a informujeme o výsledcích mezinárodní konference Crisis management. V časopisu dále naleznete zpravodajství z 5. celorepublikového srazu hasičstva – Hasičských slavností Litoměřice 2010 a také poznatky z návštěvy delegace HZS hl. m. Prahy u curyšských kolegů. V neposlední řadě INFORMUJEME o otevření expozice požární ochrany ve Zbirohu. Součástí informačního servisu je také přehled grantů pro nestátní neziskové organizace v oblasti požární ochrany, IZS, ochrany obyvatelstva a krizového řízení na rok 2010.
- Zahájení provozu telefonních center tísňového volání 112
- Zásah komplikoval silný mráz
- Veletrh Interschutz 2010
- Den požární bezpečnosti
- Velkolepá pocta práci hasičů
- Zbiroh městem hasičských tradic
- Slavnostní předání pamětních medailí
- Granty pro rok 2011
- Nadace pomáhá také invalidům
- V tištěné podobě časopisu ještě najdete
Po třech letech se severočeské Litoměřice opět oblékly do modrých, bílých a červených barev. První dvě dominovaly oděvům hlavních aktérů – profesionálních a dobrovolných hasičů, převážně v červené různých odstínů se pak představila historická a současná požární technika.
Pastva pro oči, pohlazení pro duši. Tak lze lapidárně, ale výstižně charakterizovat průběh pátého celorepublikového srazu hasičstva spojeného s výstavou hasičské techniky – Hasičské slavnosti Litoměřice 2010, které město pod Radobýlem hostilo ve dnech 11. a 12. června letošního roku.
Pořadatelem největšího setkání svého druhu v České republice bylo již tradičně Sdružení pro obnovu a zachování historických hasičských tradic ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem ČR, Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska a městem Litoměřice. Záštitu nad akcí převzal ministr vnitra Martin Pecina. Součástí jubilejních slavností byly oslavy 10. výročí vzniku HZS ČR v novém organizačním uspořádání, 20. výročí vzniku České hasičské jednoty a 160 let vzniku 1. rakousko-uherského dobrovolného hasičského sboru v Zákupech.
Dvoudenní oslavy probíhaly na několika místech. Historická požární technikaNa výstavišti Zahrada Čech byla soustředěna historická hasičská technika, které sekundovala nejmodernější zásahová technika HZS ČR, Armády ČR a Policie ČR.Nepřetržitě zde probíhaly ukázky, které demonstrovaly, že muzejní technika díky nezměrné péči jejích vlastníků stále umí. Příslušníci HZS ČR a vojenští hasiči pak prezentovali schopnosti a možnosti současných požárních automobilů a věcných prostředků požární ochrany. V tropickém horku, které slavnosti provázelo, se zejména děti nemohly nabažit příjemné sprchy z proudnic cisternových automobilových stříkaček.
Současná požární technika Přes 200 vystavovatelů, mezi nimiž nechyběli zástupci z Maďarska, Rakouska a ze Slovenska, nabídlo více než 15 tisícům návštěvníků výstaviště skvělý zážitek. Na své si přišli nejen obdivovatelé historické a současné požární techniky. K vidění byly expozice dobových hasičských uniforem, přileb, proudnic, nášivek, tiskovin, ale i praporů a modelů požárních automobilů.
Vrcholem oslav se stala slavnostní přehlídka sborů dobrovolných hasičů, historické a současné požární techniky, která se uskutečnila v sobotu dopoledne na litoměřickém Mírovém náměstí. Účastníky přišli pozdravit ministr vnitra Martin Pecina, hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová, generální ředitel HZS ČR genmjr. Miroslav Štěpán a další hosté. „Tyto slavnosti jsou oslavou práce profesionálních a dobrovolných hasičů. Je to důstojná akce, která veřejnosti zviditelňuje práci hasičů,“ uvedl ve své zdravici starosta města Litoměřice Ladislav Chlupáč. S projevem vystoupil starosta SH ČMS Karel Richter. Slavnostem požehnal primas český a arcibiskup pražský Dominik Duka.
Dekorování praporůPo dekorování více než 150 hasičských praporů vyjela před hlavní tribunu současná požární technika. Poté již patřilo Mírové náměstí technice historické, zejména kouzelným automobilovým stříkačkám a jiným hasičským veteránům z prvorepublikového období a celé plejádě stříkaček koněspřežných. Velký obdiv a potlesk si za výdrž v úmorném vedru zasloužili převážně v historických uniformách pochodující hasiči zastupující na slavnostech více než 300 dobrovolných sborů. Díky přímému přenosu na programu ČT 24 si mohli nezapomenutelný zážitek odnést nejen návštěvníci slavností, ale i televizní diváci.
Závěr slavností se odehrál na Lodním náměstí na břehu Labe, kde hasiči, policisté a vojáci předvedli ukázky zásahové činnosti na vodní hladině. Zlatou tečku pak představovala tradiční hasičská hudební fontána.
Doprovodný program
Ten byl odstartován v pátek dopoledne křestem dvou publikací věnovaných požární ochraně a práci hasičů. Nestor českých hasičů Zoltán Szaszo, který zasvětil více než padesát let profesionální službě v požární ochraně, představil knihu Stručná historie profesionální požární ochrany v českých zemích. „Knihovnu požární ochrany obohatil o klenot, který se stane základním studijním materiálem pro všechny, kteří se o tuto problematiku zajímají,“ výstižně charakterizoval nádhernou reprezentativní publikaci náměstek generálního ředitele HZS ČR plk. František Zadina.
Specifický přístup zvolil novinář a fotograf Jaromír Chalabala, který se ve své knize Životy pražských hasičů pokusil zmapovat osudy pražských hasičů, jejich práci a osobní životy jako i životy těch, které zachraňují. „V této knize jsem se pokusil ukázat duši hasiče,“ zhodnotil svou práci autor knihy.
V průběhu slavností byly rovněž vyhlášeny výsledky několika soutěží organizovaných SH ČMS. Zmínit můžeme zejména III. ročník soutěže o nejzajímavější internetové stránky sborů dobrovolných hasičů, jehož vítězem se stal SDH Topolany před SDH Nové Město na Moravě a SDH Třebotov. Vyhlášeny byly rovněž výsledky soutěže „Kozlův hasičský počin roku 2009“ a tradiční výtvarné soutěže „Svět očima dětí“.
Kdo se chtěl detailněji seznámit s prací příslušníků HZS Ústeckého kraje a jimi používanou požární technikou, mohl v rámci Dne otevřených dveří navštívit litoměřickou stanici. Této možnosti hojně využily zejména školy.
Deset let vás chráníme
Součástí litoměřických slavností se stalo připomenutí desetileté existence HZS ČR v nové organizační struktuře. Vedle účasti na přehlídce, prezentace techniky a činnosti příslušníků HZS ČR na výstavišti a na Lodním náměstí byl k této propagaci využit stánek MV-generálního ředitelství HZS ČR umístěný v pavilonu K. Zajímavé soutěže o atraktivní ceny pro děti i dospělé, mezi nimiž dominovaly papírové historické přilby, a také projekce aktuálního fotografického zpravodajství z průběhu oslav – to vše způsobilo, že tento stánek byl permanentně v obležení návštěvníků.
Místo závěru
V průběhu slavností udělilo Sdružení pro obnovu a zachování historických hasičských tradic pamětní medaile osobnostem a organizacím, které se o zdárný průběh slavností nejvíce zasloužily. Pochopitelně nemohli být oceněni všichni. Za HZS ČR si poděkování určitě zaslouží nejen přímí aktéři – příslušníci a občanští zaměstnanci HZS ČR, kteří pracovali na stánku, předváděli techniku nebo ukázky své činnosti. Zaslouží si je také ti, kteří se postarali o organizační zajištění a vytvoření nezbytného zázemí. Z nich bych chtěl zejména zmínit organizační oddělení a odbor IZS MV-generálního ředitelství HZS ČR, Záchranný útvar HZS ČR, Základnu logistiky Olomouc a HZS Ústeckého kraje.
plk. Dr. Jaroslav VYKOUKAL, foto Milan VÁVRŮ