Časopis 112 ROČNÍK IX ČÍSLO 12/2010
V TOMTO ČÍSLE: K atmosféře vánočních svátků se redakce rozhodla přispět rozborem několika kuriózních zásahů hasičů, vesměs se šťastným koncem. V bloku POŽÁRNÍ OCHRANA analyzujeme zásah na požár v Praze na Florenci, který si vyžádal devět lidských životů. Objasňujeme nové podmínky zajištění požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv. Seriál k problematice požárního inženýrství završujeme zásadami zpracování kvantitativní analýzy při specifickém posouzení vysoce rizikových podmínek požární bezpečnosti. V části IZS informujeme o úspěchu USAR odřadu při cvičení „CZERT IEC 2010“. V blocích OCHRANA OBYVATELSTVA a KRIZOVÉ ŘÍZENÍ seznamujeme s ochrannými opatřeními realizovanými v okolí zimních stadionů a chladicích zařízení, hodnotíme cvičení „Krize 2010“ a bilancujeme desetiletí aplikace krizového zákonodárství. V neposlední řadě přinášíme ohlédnutí za dvaceti lety činnosti ČHJ a seznamujeme s výsledky ankety Sportovec Ministerstva vnitra 2010.
- Tragický požár v Praze na Florenci
- Nové podmínky požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv
- Český USAR odřad uspěl v klasifikaci (Klasifikační cvičení USAR odřadu „CZERT IEC 2010“)
- Deset let aplikace krizového zákonodárství
- Cvičení KRIZE 2010
- Před čtyřiceti pěti lety vznikl Opravárenský závod Olomouc
- Dvacetiletí České hasičské jednoty
- Předvánoční setkání „Nadační rodinky“
- V tištěné podobě časopisu ještě najdete
Na území České republiky operuje buňka teroristické organizace, která, pod pohrůžkou likvidace rukojmí, kontaminace zdroje pitné vody a umístění nástražného výbušného systému v centru hlavního města, požaduje propuštění osoby zatčené pro podezření z terorizmu.
Takový byl námět součinnostního mezirezortního cvičení orgánů krizového řízení a výkonných složek KRIZE 2010. Toto cvičení se uskutečnilo ve dnech 9. až 11. listopadu 2010 na území hl. m. Prahy a Středočeského kraje. Hlavními organizátory byl odbor bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra v úzké spolupráci s Policií ČR, zpravodajskými službami a dalšími zainteresovanými subjekty (mimo jiné s Ministerstvem zemědělství, Ministerstvem zahraničních věcí, Ministerstvem spravedlnosti, Českou národní bankou, hl. m. Praha, Středočeským krajem, Pražskými vodovody a kanalizacemi, a.s.).
Cíl cvičení
Cílem cvičení bylo prověřit připravenost ústředních správních úřadů, orgánů veřejné správy na krajské úrovni, Policie České republiky, složek integrovaného záchranného systému a dalších subjektů na případnou hrozbu teroristických útoků na území České republiky.
Pro potřeby cvičení byla částečně využita skutečná událost, kdy v České republice došlo, na základě mezinárodního zatykače, k zatčení osoby podezřelé z napomáhání terorizmu a následně k vydání do Spojených států amerických.
K tomuto námětu byla dále vytvořena legenda, podle které se pokusí stoupenci fiktivní teroristické organizace o osvobození zatčené osoby, a to únosem významných osob politického a společenského života a hrozbou dalších útoků, které by významně zasáhly do života obyvatel na velkém území státu.
Štábní část cvičení se zaměřila na postupy dotčených orgánů na ústřední a územní úrovni, předávání relevantních informací mezi cvičícími, vyhodnocování poznatků o aktuálním vývoji bezpečnostní situace a návrhy na další opatření.
Aktivace krizových štábů
V rámci cvičení došlo k aktivaci např. krizových štábů cvičících ústředních správních úřadů, Společné zpravodajské skupiny, krizových štábů Středočeského kraje a hl. m. Prahy. Vzhledem k závažnosti simulované situace byl rozhodnutím předsedy vlády aktivován i Ústřední krizový štáb, který se sešel k jednání pod vedením ministra vnitra Mgr. Radka Johna dne 10. listopadu 2010. Na něj navázalo také simulované zasedání Bezpečnostní rady státu.
Ústřední krizový štáb se musel mimo jiné zabývat takovými otázkami, jako je vyhlášení určitého stupně ochrany důležitých objektů, komunikací se zahraničními partnery apod. Potvrdilo se také, že zásadní roli v těchto krizových situacích hrají mediální výstupy směrem k veřejnosti a obecně spolupráce s veřejnými sdělovacími prostředky. Prověřovaly se rovněž časové limity přípravy a realizace jednotlivých opatření nouzového zásobování vodou v Praze a ve Středočeském kraji.
Kontaminace pitné vody a nastražená výbušnina
Průběh cvičeníCvičení výkonných složek bylo zaměřeno především na prověření hrozby kontaminace zdroje pitné vody v nádrži Želivka a likvidaci nástražného výbušného systému umístěného v budově České národní banky.
Potápěči Policie ČR odvedli profesionální výkon a v náročném podvodním terénu prohlédli dno nádrže, aby vyloučili přítomnost nebezpečných předmětů. HZS Středočeského kraje poskytl protichemický požární automobil vybavený Ramanovým spektrometrem a laboratoř. Vše dopadlo dobře, hrozba teroristů se nepotvrdila.
Naproti tomu v budově České národní banky byla situace jiná. Zde o planý poplach nešlo a policejní pyrotechnici se museli vypořádat se složitým nástražným výbušným systémem – zvládli to na výbornou a také jim patří velké uznání.
Po cvičení bude následovat vyhodnocení, jehož cílem bude analyzovat postupy zúčastněných orgánů a navrhnout zlepšení v případě, že budou zjištěny nedostatky. Vyhodnocení by mělo být projednáno v rámci nelegislativního plánu práce Bezpečnostní rady státu na 1. pololetí příštího roku.
Hrozba terorizmu trvá
Nutnost klást důraz na procvičení protiteroristických postupů vyplývá mimo jiné z vládou schválené Strategie boje proti terorizmu pro léta 2010 až 2012. Součástí prověřování připravenosti složek integrovaného záchranného systému na zvládání možných krizových situací jsou právě cvičení orgánů krizového řízení (na nadnárodní, celostátní i regionální úrovni).
O tom, že je téma terorizmu stále aktuální, hovoří i události ze světa za poslední dobu. Ministerstvo vnitra tyto hrozby v žádném případě nepodceňuje a jedním z výsledků je právě cvičení KRIZE 2010.
Do přípravy a samotného průběhu cvičení se zapojily téměř dvě stovky účastníků, kteří věnovali veškeré úsilí tomu, aby tato akce splnila svůj cíl a pomohla k posílení preventivních opatření boje proti terorizmu. Za to jim patří dík a uznání.
Oddělení bezpečnostních hrozeb a krizového řízení odboru bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra, foto archiv Policie ČR