Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XI ČÍSLO 4/2012

Dubnové číslo otevíráme ROZHOVOREM s generálním ředitelem HZS ČR plk. Ing. Drahoslavem Rybou, věnovaném především ekonomické situaci sboru. V bloku POŽÁRNÍ OCHRANA analyzujeme zásah na únorový požár plnírny tlakových lahví v okrese Písek, který byl komplikován četnými explozemi propanbutanových lahví a přinášíme zajímavou úvahu o požární prevenci ve vztahu k bezdomovcům. V části IZS představujeme Integrované bezpečnostní centrum Moravskoslezského kraje a přinášíme reportáž o HZS podniku Třinecké železárny, a.s. Problematika ochrany vodárenství je pak hlavním tématem bloku věnovaného KRIZOVÉMU ŘÍZENÍ. V časopisu dále naleznete informaci o projektu zaměřeném na psychologickou přípravu pracovníků operačních středisek a telefonních center tísňového volání 112, hodnocení činnosti Nadace policistů a hasičů – vzájemná pomoc v tísni v roce 2011 nebo pozvánku na květnové otevření Expozice požární ochrany HZS ČR ve Zbirohu.  

V roce 2009 byl Radou Evropské unie schválen pro Evropskou unii (EU) klíčový dokument v oblasti CBRN - Akční plán EU pro boj s CBRN terorismem1) (dále jen „Akční plán“). Schválení tohoto dokumentu předcházela činnost několika pracovních skupin, která byla zahájena již na počátku roku 2008 a s menšími obměnami pokračuje doposud.

CBRN látky a materiály = chemické, biologické, radiologické a jaderné látky a materiály
CBRN – charakterizuje jevy a události s válečným i mírovým kontextem včetně aktů CBRN terorismu
CBRN terorismus = chemický, biologický, radiologický a jaderný terorismus - použití chemických zbraní, biologických a toxinových zbraní, radiologických zbraní a jaderných výbušných zbraní, bojových chemických látek a jiných toxických chemických látek, biologických agens a toxinů, jiných vysoce infekčních materiálů a radioaktivních látek jakož i jakékoliv teroristické akce proti chemickým, petrochemickým, biologickým a jaderným zařízením k vyvolání strachu nebo teroru

Vznik pracovní skupiny

První informace o záměru EU zřídit pracovní skupinu pro CBRN oblast pochází z ledna 2008. Tehdy byla Česká republika požádána o vyslání odborníků na první jednání pracovní skupiny nazvané CBRN Task Force (CBRN TF). Jednání se uskutečnilo 28. února 2008 a jeho hlavním účelem bylo seznámit účastníky s budoucí prací CBRN TF a se způsobem její organizace. Vzhledem k tomu, že se pracovní skupina měla zabývat širokým spektrem témat, byla rozdělena do tří samostatných podskupin (biologie, chemie, radiační/jaderná oblast). Členské státy (jejich koordinátoři pro jednotlivé oblasti z členských zemí) byly vždy vyzvány k nominaci účastníků jednání v závislosti na projednávaných tématech. Podskupiny CBRN TF se tedy scházely v různém složení a nebyly žádnými pevně ustanovenými seskupeními se stálými členy.

Podskupina pro oblast biologie se v průběhu roku sešla šestkrát a českou účast na jednáních zajišťoval Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Podskupina pro radiační/jadernou oblast se sešla čtyřikrát a účast na ní koordinoval také SÚJB. Podskupina pro oblast chemie se sešla třikrát a koordinátorem pro tuto oblast bylo Ministerstvo vnitra-generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR (MV-GŘ HZS ČR). Jednání byla založena na podkladech zaslaných Evropskou komisí (dále jen „Komise“). Podklady byly koncipovány jako identifikace potřeb a problémů v dané oblasti s následným doporučením dalšího postupu nebo řešení (pouze na úrovni doporučení nikoli nařízení). Podklady byly během jednání projednány, Komisí upraveny podle závěrů z diskusí, poté zaslány účastníkům jednání k připomínkám a následně účastníci po zapracování připomínek Komisí obdrželi výsledné materiály (z každého jednání CBRN TF vznikl jeden materiál).

Konference „Zvyšování CBRN bezpečnosti“

Činnost CBRN TF a jejích podskupin vyvrcholila v lednu 2009 na konferenci nazvané „Zvyšování CBRN bezpečnosti“, kterou Komise uspořádala v Praze. Konference probíhala formou tří oddělených workshopů podle jednotlivých podskupin (biologie, chemie, radiační/jaderná oblast) a plenárního zasedání. Diskutovalo se mimo jiné nad závěry jednání podskupin CBRN TF a byla představena závěrečná zpráva o jejich činnosti (Report of the CBRN Task Force), která obsahovala celkem 264 různých doporučení, dělených do kapitol podle oblastí, tj. chemie, biologie, radiační/jaderná oblast. Každá kapitola se dále členila na tři části: 1. Prevence; 2. Detekce; 3. Připravenost a odezva.

Přijetí Akčního plánu

Závěrečná zpráva CBRN Task Force se stala základem pro materiál, který byl v rámci EU připraven v první polovině roku 2009 a následně v červnu 2009 schválen Komisí. Tento materiál byl nazván EU CBRN Action Plan (dále jen „Akční plán“) a byl se členskými státy projednáván v rámci předsednictví Švédska (CBRN oblast byla jednou z hlavních priorit stanovených během švédského předsednictví), a to na jednáních pracovní skupiny pro civilní ochranu (PROCIV).

Akční plán je jakýmsi seznamem cílů v oblasti ochrany před CBRN látkami a materiály (zejména před zneužitím CBRN látek a materiálů pro účely terorismu) a prostředků k dosažení těchto cílů. Obsahuje doporučení pro oblast chemie, biologie a radiační/jadernou oblast, část plánu je věnována i tzv. horizontálním opatřením, tj. opatřením obecnější povahy, která se dají aplikovat pro všechny uvedené oblasti. V rámci každé z uvedených oblastí je řešena problematika prevence, detekce, připravenosti a odezvy. Každé doporučení je doplněno návrhem termínu, kdy by mělo být zavedeno, a návrhem toho, kdo by měl doporučení realizovat (např. členské státy, Komise).

Akční plán není právním nástrojem, má sloužit pouze jako prostředek ke snížení pravděpodobnosti vzniku CBRN incidentů (zejména zneužití CBRN látek a materiálů pro účely terorismu) a minimalizaci jejich následků, nelze-li jejich vzniku zabránit. Tohoto cíle má být dosaženo implementací opatření popsaných v akčním plánu. Akční plán byl Radou Evropské unie schválen v samotném závěru švédského předsednictví, tj. v listopadu 2009.

Implementace Akčního plánu

Na počátku roku 2010 byla poprvé svolána CBRN poradní skupina (CBRN Advisory group), jejíž hlavní náplní práce je dohlížet na implementaci jednotlivých opatření Akčního plánu. Vzhledem k jeho rozsahu bylo i v tomto případě rozhodnuto o vytvoření pracovních podskupin pro jednotlivé oblasti (chemie, biologie, radiační/jaderná oblast). V rámci podskupin jsou projednávána konkrétní opatření Akčního plánu. CBRN poradní skupina činnost všech podskupin koordinuje, zabývá se horizontálními opatřeními, kompiluje výstupy jednotlivých podskupin a přenáší je na vyšší úroveň.

Jedním z klíčových cílů Akčního plánu bylo vytvořit seznamy vysoce nebezpečných CBRN látek a materiálů. Splnění tohoto úkolu bylo nezbytné pro další postup implementace opatření Akčního plánu, protože celá řada opatření se týká právě látek uvedených v těchto seznamech. Proto byla založena další podskupina CBRN poradní skupiny – tzv. podskupina pro tvorbu seznamů. Seznamy (Seznam vysoce nebezpečných chemických látek, Seznam vysoce nebezpečných biologických agens, Seznam vysoce nebezpečných radioaktivních látek a jaderných materiálů) byly na základě návrhů a připomínek jednotlivých členských států dokončeny na konci roku 2010.

V průběhu roku 2011 činnost CBRN poradní skupiny a jejích podskupin pokračovala (jednotlivé podskupiny se scházely přibližně třikrát ročně, poradní skupina se sešla dvakrát). Českou účast na jednáních i nadále zajišťovalo MV-GŘ HZS ČR společně se SÚJB.

S implementací Akčního plánu je spojena celá řada dalších aktivit. Jedná se zejména o studie, které budou většinou zahájeny v průběhu roku 2012. Byla vytvořena také řada dotazníků a anket, jejichž cílem bylo zjistit, jak mají danou oblast ošetřenou jednotlivé členské státy, kde dosud přetrvávají nedostatky, kde mohou vznikat problémy atd. Řada projektů v CBRN oblasti proběhla také v rámci bezpečnostního výzkumu (program FP7). V letech 2007 až 2011 to bylo asi 30 projektů v hodnotě přibližně 100 milionů EUR. V letech 2012 až 2013 je plánováno uskutečnění dalších 10 až 15 projektů2).
Jeden z útvarů Komise, generální ředitelství pro humanitární pomoc (DG ECHO), zahájil v roce 2011 program, jehož hlavním cílem je implementace Akčního plánu pro oblast civilní ochrany. Snahou DG ECHO je v rámci tohoto programu zajistit koordinaci a spolupráci všech zúčastněných subjektů na implementaci opatření Akčního plánu, která se týkají zejména oblasti připravenosti a odezvy v CBRN oblasti. Pro tento účel založilo DG ECHO pracovní skupinu (Working Group on EU CBRN Resilience in Civil Protection), v rámci které budou diskutována vybraná opatření Akčního plánu (zejména opatření týkající se mezinárodních cvičení zaměřených na CBRN problematiku, modulů civilní ochrany, tréninku a výcviku zasahujících a tvorby příručky pro zasahující pod názvem Emergency Response Guidebook for first responders). Činnost této pracovní skupiny bude pokračovat i v letošním roce.

Výhled do budoucna

Na konci roku 2011 byly členské státy požádány o poskytnutí podkladů o stavu implementace Akčního plánu. Tyto podklady byly za Českou republiku zpracovány MV-GŘ HZS ČR ve spolupráci se SÚJB a na začátku roku 2012 odeslány Komisi, která ze všech obdržených podkladů sestaví zprávu o implementaci pro Radu Evropské unie. S podobou této zprávy by měly být členské státy seznámeny v rámci jednání jednotlivých pracovních podskupin a CBRN poradní skupiny, jejichž činnost bude pokračovat i v letošním roce. Stejně tak lze předpokládat pokračování velmi dobré spolupráce MV-GŘ HZS ČR a SÚJB, umožňující zajistit českou účast na těchto jednáních a také český podíl na materiálech, které v rámci činnosti pracovních skupin vznikají.
Ačkoli Akční plán není právně závazným dokumentem, může posloužit jako nástroj pro ověření, čeho bylo již v jednotlivých členských státech v CBRN oblasti dosaženo a co dosud chybí, a také jako inspirace pro to, co by ještě mělo být zavedeno. V neposlední řadě slouží jako velice užitečná platforma pro diskusi a výměnu zkušeností v této oblasti.

kpt. Ing. Silvie KOCIÁNOVÁ, MV-generální ředitelství HZS ČR

1) 15505/1/09 REV 1 - Council conclusions on strengthening chemical, biological, radiological and nuclear (CBRN) security in the European Union - an EU CBRN Action Plan – Adoption.
2) Bližší informace o rámcovém programu FP7 jsou k dispozici na stránkách http://cordis.europa.eu/fp7/security/home_en.html.

 

Print  E-mail