Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XI ČÍSLO 11/2012

V úvodu poskytujeme „desatero“ bezpečnostních zásad užívání spotřebičů paliv a provozu spalinových cest. V bloku POŽÁRNÍ OCHRANA analyzujeme zásah na rozsáhlý požár výrobní haly průmyslového podniku v Plzni, přibližujeme proces zkoušek požárních čerpadel zásahových požárních automobilů a seznamujeme se základními požadavky na větrání chráněných únikových a zásahových cest. V části věnované IZS představujeme HZS podniku Zentiva, a.s. a tým potápěčů Policejního prezidia ČR. Prezentace činnosti Mezinárodní organizace civilní obrany a aktuální problematika finančního zabezpečení krizových opatření na úrovni obce tvoří náplň bloků OCHRANA OBYVATELSTVA a KRIZOVÉ ŘÍZENÍ. Informujeme o závěrech XI. konference Asociace velitelů HZS podniků a přibližujeme vynikající sportovní výsledky, které dosáhli naši hasiči na Světových hasičských hrách v Austrálii a na Mistrovství světa hasičů a záchranářů v požárním sportu v Turecku. Seznamujeme s výsledky ankety Sportovec Ministerstva vnitra za rok 2012.  

Turecká Antalya je nádherné turistické letovisko s průzračným mořem a oblázkovými plážemi, vzdálené od Prahy přibližně 2500 km, ale také město, které se ve dnech 16. až 21. října letošního roku stalo důstojným hostitelem osmého Mistrovství světa hasičů a záchranářů v požárním sportu.

Když se řekne Turecko a požární sport, napadne většinu zainteresovaných spousta otázek. Dělají vůbec Turci požární sport, zvládnou tak náročné pořadatelství, na jakých překážkách a s jakými technickými prostředky se bude soutěžit, co exotická strava a mnoho dalších? Odpovědí se dostalo členům naší reprezentace až v průběhu šampionátu.

Tréninky, losování

Zpočátku vše běží podle harmonogramu. Družstva se střídají v patnáctiminutových intervalech při jednotlivých trénincích na stadionu Akdeniz, kde je možné si vyzkoušet překážky pro disciplínu běhu na 100 m s překážkami nebo na štafetu 4x 100 m s překážkami a rovněž tak i vyzkoušet nářadí a stroj Rosenbauer FOX pro požární útok. Věž s vyvýšeným pódiem pro disciplínu výstup do 4. podlaží cvičné věže postavili pořadatelé v centrálním parku Atatürk u skleněné pyramidy. Ve 12.00 hodin začíná v Antalya Cultural Center, které se rovněž nachází v centrálním parku, jednání mandátní komise. To zahájili vrchní inspektor sportovní federace Andrej Kalinin a velitel místních hasičů Emin Pehlivan. Následně všechny přítomné seznámil generální sekretář federace Alexandr Morozov s přihlášenými družstvy. O nový nádherný putovní pohár a titul mistra světa družstev se utká 15 reprezentačních výběrů, mimo soutěž bude startovat druhé družstvo Turecka. Dalším, kdo se ujímá slova je hlavní rozhodčí mistrovství plk. Ing. Zdeněk Nytra, který seznamuje všechny přítomné se sborem rozhodčích a vysvětluje některé sporné body pravidel. Bouřlivá diskuse se spouští až v otázce určení soutěžících na dopingové testy. Konečné řešení je nakonec kompromisní. Dopingové zkoušky se zúčastní osm semifinalistů v obou individuálních disciplínách. Následuje první napětí spojené s losováním startovních čísel. První přichází losovat družstvo Ruska (15), poté následuje Bělorusko (8), Kazachstán (1) a jako čtvrtý si z losovacího osudí jde vylosovat vedoucí českého družstva Tomáš Lefner. Máme desítku, což nás řadí do rozběhů s Bulharskem, Německem a prvním výběrem domácího Turecka. Názory na los se různí – nic moc kvalita, ale na druhou stranu bychom měli být bez nervů.
Výstup na věž

Brzká snídaně, odjezd do centrálního parku, rozcvička, mírná nervozita před prvním výstřelem – tak se dá charakterizovat úvodní soutěžní ráno šampionátu. Z našich se první staví do dráhy Kamil Bezruč a zabíhá první třináctkový čas dnešního dne – 13,85 s. Následují další naši reprezentanti. Součet časů po prvním kole je 92,81 s, což nás řadí na průběžné čtvrté místo. Jsme tam, kde jsme v družstvech chtěli být, ale jednotlivé výkony je potřeba zlepšit. Druhé pokusy začíná opět Kamil a zlepšuje na 13,68 s. A za ním postupně i ostatní, což znamená konečný součet 85,44 s. Je to sice nejlepší čas v historii reprezentace, nicméně stále jsme na čtvrtém místě za družstvy Ruska, Běloruska a Ukrajiny. Nejlepšího času dosáhl Albert Loginov z Ruska, který v obou pokusech překonal stávající světový rekord. Ten nový má po jeho druhém pokusu hodnotu 12,56 s! Ve večerním finále bezprostředně navazujícím na slavnostní zahájení nastupuje osm nejlepších závodníků z dopoledních běhů. Mistrem světa se stává Vladimír Strelčenja časem 13,06 s z Běloruska před Konstantinem Kurganskim z Ruska a Dmitrijem Simakem z Běloruska. Nový světový rekordman Albert Loginov obsazuje až čtvrté místo.

Máme mistra světa

Druhý soutěžní den zahajuje běh na 100 m s překážkami. Start je plánován na 10.00 hodin, ale ještě o půl jedenácté není vše připraveno. Kladiny se houpou, bariéry nejsou dostatečně zatíženy, problémy jsou i s časomírou.

V českém výběru dochází ke dvěma změnám oproti nasazení závodníků na věž. Místo Kamila Bezruče nastupuje Petr Mařan a Jana Hoppa nahrazuje nováček týmu Jakub Paulíček. Přejeme si nejhůře čtvrté místo v soutěži družstev a v koutku duše myslíme i trochu výš, pokud by došlo k zaváhání soupeřů. Celkový čas 100,26 s po prvním kole není žádný zázrak, ale jsme třetí za prvními Bělorusy a druhými Ukrajinci. Z našich je na tom nejlépe Jakub Pěkný s vynikajícím časem 15,55 s.

Ve druhém kole všechny tři velmoci (Bělorusové, Rusové a Ukrajinci) stlačují celkové časy družstev stále níž a níž. Je zřejmé, že v této disciplíně naše družstvo na stupně nedosáhne, ale je potěšitelné, že se v průběžném pořadí v osmičce postupujících do finálových běhů drží Jakub Pěkný. A Jakub svým druhým pokusem potvrzuje, že formu má. Čas 15,33 s ho posouvá na třetí místo a řadí mezi favority na medaile. Jako družstvo končíme opět čtvrtí se součtem časů 97,42 s, za družstvy Běloruska, Ruska a Ukrajiny. Adrenalin a napětí mezi českými příznivci stoupají – Jakub nastupuje ke druhému semifinálovému běhu, který vyhrává v novém národním rekordu 15,11 s, což mu zajišťuje účast ve finále. Těžko popsat atmosféru v českém táboře, máme finalistu, ale chceme placku. Na Jakubovi je vidět, že si ve finále věří. Už po startu si drží druhé místo za Bělorusem Strelčenjou. Na rozdělovači se rozhodne – Bělorus nedává, Jakub ano. A teď rychle proudnici a … máme mistra světa. Prvního v historii a ve fantastickém čase 15,12 s!

Opět čtvrtí

Pohoda, klid a odhodlání poprat se s nejlepšími. Tak by se dala popsat atmosféra před štafetami. Ze strany pořadatelů nastávají opět zmatky způsobené skluzem v harmonogramu a soutěž je odstartována s téměř dvouhodinovým časovým zpožděním. Naši nastupují do prvního pokusu ve složení Jaroslav Hrdlička, Milan Netrval, Martin Stuchlík a Jan Hopp. První tři úseky zvládají ve vynikajícím tempu a celé družstvo věří v úspěch. Bohužel Honzovi se nepodařilo uhasit a tak se vrací zpět k hořící kádi a chce pokus dokončit. Ale co to, místní turecký rozhodčí již odnesl hasicí přístroj mimo dráhu. Honza si jej našel a štafetu dokončil v čase 80,51 s. Moc špatné, z paměti vyskakují vzpomínky na loňské mistrovství v Cottbusu. Zkoušíme protestovat, podle pravidel totiž nesmí nikdo zasahovat do pokusu družstva před jeho ukončením, a to se odnesením hasicího přístroje evidentně i z videozáznamu prokázalo. Bohužel vítězí „politika“ a německý rozhodčí disciplíny a jeho pomocníci náš protest zamítají. Nezbývá věřit a připravit se na pokus druhé štafety. Ta nastupuje ve složení Jakub Paulíček, Patr Mařan, Jakub Pěkný a Pavel Krpec. Výsledný čas 56,23 s znamená opět čtvrté místo za družstvy Ruska, Běloruska a Ukrajiny. Po dvou dnech jsme tedy v celkovém umístění družstev se 12 body na čtvrtém místě.

Kralujeme královské disciplíně

Požární útok je právem označován jako disciplína královská. Akčnost, napětí, dovednost, rychlost, taktika a v neposlední řadě i týmový duch a chuť dosáhnout společného cíle – tak se dá charakterizovat disciplína, které vládnou Češi. Chuť dokázat, co umí, byla znát na každém členu družstva. Po prvních kolech pokusů, které se dá z hlediska pořadatelství nazvat bramboračkou, vedou právě Češi časem 26,07 s. Ve druhém kole však začíná přituhovat. Nejdříve Slováci dosahují času 25,98 s a jdou do vedení. O pár minut později Bělorusové časem 25,85 s strhují vedení na svou stranu. Napětí stoupá a všichni čekají, co předvedou obhájci loňského titulu z České republiky. Po výstřelu probíhá vše tak, jak bylo mnohokrát natrénováno a čeká se jen na nástřik terčů. Čas 25,14 s – to je nový světový rekord! Po dokončení druhých pokusů je rozhodnuto. Družstvo ve složení Martin Stuchlík, Jan Hopp, Karel Ryl, Jakub Pěkný, Petr Mařan, Pavel Krpec a Jaroslav Hrdlička se stává mistry světa v požárním útoku pro rok 2012 v novém světovém rekordu.

Český tým obhájil zlato v požárním útoku a na pódium si vystoupal ještě jednou pro bronzovou medaili v celkovém hodnocení družstev. Titul světových šampiónů putuje do Běloruska, stříbro získali loňští mistři světa Rusové. Další mistrovství světa se uskuteční v daleké Jižní Koreji pravděpodobně začátkem října příštího roku.

Fotografie a videozáznamy z mistrovství světa je možné nalézt na http://www.antalya.firesport.tv/.

npor. Ing. Tomáš LEFNER, vedoucí reprezentace, foto archiv autora
 

Print  E-mail