Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XII ČÍSLO 3/2013

V části věnované POŽÁRNÍ OCHRANĚ analyzujeme zásah na rozsáhlý požár v areálu bývalého cukrovaru v Zákolanech, uvádíme některé skutečnosti z oblasti paprskové optiky a seznamujeme se specifiky zajištění hasicí schopnosti a provozuschopnosti stabilních hasicích zařízení. V bloku IZS informujeme o průběhu VIII. kongresu Medicína katastrof, upozorňujeme na vydání nové publikace Chemická služba a představujeme jednotku podnikových hasičů Letiště Vodochody, a.s. Závěry konference Ochrana obyvatelstva 2013 a historické okénko věnované ochraně zvířat před účinky bojových chemických látek najdete v části zaměřené na OCHRANU OBYVATELSTVA. V bloku KRIZOVÉ ŘÍZENÍ přinášíme informaci o připravovaném cvičení orgánů krizového řízení ZÓNA 2013, seznamujeme s výsledky projektu FOCUS, jako i s úkoly, které v oblasti krizového řízení plní Ministerstvo financí. V závěrečném bloku přinášíme základní údaje o zahraniční spolupráci HZS ČR v roce 2012 a seznamujeme s projektem Otavský plamínek. 

Ministerstvo vnitra-generální ředitelství HZS ČR (dále jen „GŘ HZS ČR“) naplánovalo na rok 2012 (z důvodu nárůstu úkolů o 11 % více než v roce 2011, avšak z důvodu úsporných opatření o 69 % méně než v roce 2010) 111 zahraničních cest.

Česká delegace na jednání představitelů civilní ochrany zemí Visegrádské čtyřkyČeská delegace na jednání představitelů civilní ochrany zemí Visegrádské čtyřkyUskutečnilo se více, a to 154 cest (což bylo o 3,5 % více než v roce 2011, ale o 48 % méně než v roce 2010). V této částce jsou zahrnuty i náklady související s přípravou a vlastním průběhem pilotního projektu HeERO, humanitární pomocí poskytnutou Afghánistánu a rozvojovou pomocí poskytnutou Moldávii, které byly hrazeny jinými subjekty než GŘ HZS ČR. Ozdravné pobyty příslušníků HZS ČR v zahraničí nebyly v roce 2012 rovněž z úsporných důvodů organizovány.

Dále bylo na rok 2012 naplánováno 24 přijetí zahraničních subjektů (o 20 % méně než v roce 2011 a o 50 % méně než v roce 2010), bylo však přijato pouze 17 zahraničních návštěv (o 29 % méně než v roce 2011 a o 64 % méně než v roce 2010).

Finanční limit na zahraniční cesty a přijetí návštěv nebyl v roce 2012 překročen, protože cesty, u kterých to bylo možné a efektivní, byly podniknuty služebními automobily a minimalizovat náklady se podařilo také u ostatních aktivit. Řadu cest nebylo nutné připravovat a vykonat, protože HZS ČR na jednáních zastupoval český delegát Ministerstva vnitra pro oblast civilní nouzové připravenosti, který sídlí trvale při Stálém zastupitelství ČR při EU a NATO v Bruselu. Lze konstatovat, že byly dodrženy zásady hospodárnosti a minimalizace vynakládání finančních prostředků.

Prioritami zahraniční spolupráce GŘ HZS ČR byly především aktivity v rámci EU, NATO a spolupráce se sousedními zeměmi. Dále byl položen důraz na spolupráci s vyspělými zeměmi.

Nejvýznamnější akce realizované GŘ HZS ČR

Zahraniční pracovní cesty
28. setkání generálních ředitelů pro civilní ochranu EU v Dánsku,
29. setkání generálních ředitelů pro civilní ochranu EU na Kypru,
plenární zasedání Výboru pro civilní nouzové plánování NATO,
VII. mistrovství světa v požárním sportu v Turecku,
jednání generálního ředitele HZS ČR s partnery na Slovensku, v Polsku a SRN,
seminář „Nejlepší zkušenosti s pomocí dobrovolníků v oblasti CO a humanitární pomoci“ v SRN.

Přijetí zahraničních návštěv
jednání generálních ředitelů zodpovědných za CO a požární ochranu členských zemí Visegrádské čtyřky,
delegace z Čínské lidové republiky,
delegace Ministerstva pro mimořádné události Ázerbájdžánu,
vedoucí představitelé Státní požární ochrany Polské republiky,
mezinárodní kurz pořádaný ve prospěch Organizace pro zákaz chemických zbraní,
odborný kurz pro hasiče z Moldávie (výuka práce s řezacím a hasicím zařízením CCS Cobra).

Plk. Ing. Roman Hlinovský a plk. Ing. Milan Zobač při výcviku afghánských hasičů Plk. Ing. Roman Hlinovský a plk. Ing. Milan Zobač při výcviku afghánských hasičů V roce 2012 byla silami a prostředky HZS ČR poskytnuta humanitární pomoc do zahraničí, a to do Afghánistánu, kam byla vyslána dvojice odborníků za účelem zavedení systému pro řešení mimořádných událostí, dále rozvojová pomoc Moldávii, financovaná z prostředků Rozvojové agentury Ministerstva zahraničních věcí, jejímž cílem je zvýšení úrovně techniky a výcvik hasičů a záchranářů z Moldávie.

GŘ HZS ČR připravilo dvě mezinárodní ujednání, která jsou v gesci Ministerstva vnitra:
Ujednání s Ministerstvem vnitra Saska ke smlouvě mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo o vzájemné pomoci při katastrofách a velkých haváriích,
Ujednání s Ministerstvem vnitra Bavorska ke smlouvě mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo o vzájemné pomoci při katastrofách a velkých haváriích.

Tato ujednání jsou z české strany připravena k podpisu, který však oddálila změna na straně Svobodného státu Bavorsko.

Pokračovala spolupráce s UN-OCHA (Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN) a spolupráce v rámci INSARAG (Mezinárodní poradní skupina pro vyhledávací a záchranné operace).

GŘ HZS ČR zabezpečovalo rovněž činnost Českého národního výboru Mezinárodní asociace hasičských a záchranných služeb (dřívější název Mezinárodní technický výbor pro prevenci a hašení požárů, francouzská zkratka CTIF), jehož předsedou je generální ředitel HZS ČR. CTIF sdružuje hasičské a záchranné služby a sdružení zabývající se požární ochranou a ochranou obyvatelstva ze 40 zemí celého světa.

Zahraniční styky s okolními státy

Se sousedními státy ČR docházelo k pravidelným jednáním, na kterých se upřesňovala pravidla pro přeshraniční spolupráci, zásahy při mimořádných událostech v příhraničních oblastech, ochrana příhraničních toků, opatření pro ochranu obyvatel, zapojení ČR do záchranných operací, humanitární pomoci a námětových cvičení.

Generální ředitel HZS ČR plk. Ing. Drahoslav Ryba se ve sledovaném období v rámci bilaterálních jednání setkal s plk. JUDr. Alexandrem Nejedlým, prezidentem Hasičského a záchranného sboru Slovenské republiky, s Albrechtem Broemem, prezidentem THW SRN, s genmjr. Wieslawem Lesniakiewiczem, hlavním velitelem Státní požární ochrany Polské republiky, s genpor. Etibarem Mizajevem, náměstkem ministra pro mimořádné situace Ázerbájdžánu a s Liu Yuchenem, vice-administrátorem Agentury pro zemětřesení a řešení mimořádných událostí Čínské lidové republiky.

Operační a informační středisko GŘ HZS ČR bylo zapojeno do mezinárodních cvičení pořádaných NATO, EU a Mezinárodní agenturou pro atomovou energii a plnilo úkoly při zapojování do mezinárodních záchranných operací a poskytování humanitární pomoci do zahraničí.

Zahraniční aktivity v oblasti IZS
mezinárodní cvičení EU COMMAND POST 2012 ve Francii (účastnilo se 13 příslušníků HZS ČR),
vyslání klasifikátorů na klasifikační cvičení USAR odřadů v rámci INSARAG (Finsko, Rakousko),
účast v kurzech Mechanismu civilní ochrany společenství - 20 styčných důstojníků HZS ČR předurčených pro nasazení v mezinárodních záchranných operacích,
mezinárodní cvičení USAR odřadů OSTRAVA 2012, kterého se zúčastnili USAR týmy z Polska a Slovenska a pozorovatelé z Belgie, Velké Británie, Německa, Polska, Slovinska a Slovenska,
taktické cvičení složek IZS MAAFEX 2012, kterého se zúčastnil odřad THW (Spolková služba technické pomoci) ze SRN.

Zahraniční aktivity technických, vzdělávacích a účelových zařízení GŘ HZS ČR

Technický ústav požární ochrany Praha (TÚPO) realizoval zahraniční aktivity, kde se jeho odborní pracovníci z pověření Úřadu pro normalizaci a měření ČR (ÚNMZ) aktivně zúčastnili jako delegáti za ČR:
kurz „Principles and practice of fire modelling“ v Anglii,
účast na 19. jednání společné pracovní skupiny technických komisí ISO/TC 28 a 35 a CEN/TC 19 a 139,
přijetí francouzské delegace složené z vedoucích pracovníků CO s cílem poskytnout informace o činnosti TÚPO,
účast ve 3. kole mezinárodních mezilaboratorních porovnávacích zkoušek.

Hlavním přínosem je skutečnost, že dlouholeté poznatky TÚPO z oblasti požárního výzkumu a vývoje a zkušebnictví jsou průběžně uplatňovány při tvorbě nových mezinárodních a evropských požárních zkušebních a hodnotových norem. V některých požárně zkušebních normách EN jsou části (články, kapitoly, přílohy) vypracované odbornými pracovníky TÚPO.

Institut ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč pořádal, nebo se podílel na následujících nejvýznamnějších aktivitách:
mezinárodní výcvikový kurz specialistů v oblasti ochrany proti chemickým zbraním a terorismu pod hlavičkou Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW - Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons), která sídlí v Haagu a v gesci SÚJB, který je národním úřadem, odpovědným za uvedenou oblast. Kurz proběhl v květnu v Lázních Bohdaneč za účasti 15 posluchačů ze 13 zemí,
činnost v rámci validační skupiny pro tvorbu Centrální analytické databáze chemických látek v rámci Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW),
činnost v organizaci Energy Infrastructure Security Network (EISN) - Asociace na ochranu energetické infrastruktury,
činnost v mezinárodní asociaci krizových manažerů IAEM (International Association of Emergency Managers),
účast v odborných kurzech Organizace pro zákaz chemických zbraní.

Střední odborná škola požární ochrany a Vyšší odborná škola požární ochrany ve Frýdku-Místku je zapojena do činnosti Sdružení evropských požárních škol EFSCA (European Fire Rescue Service Colleges‘ Association), kam byly kandidátské země EU poprvé přizvány v roce 2003. V roce 2004 byla přijata za řádného člena EFSCA a od roku 2006 zabezpečuje její odborný pracovník funkci pokladníka.

Školní a výcvikové zařízení HZS ČR pokračovalo v bilaterálních kontaktech s obdobnými subjekty zejména v Polsku, v Rakousku, na Slovensku, v Bělorusku a v Moldávii, zaměřených na získávání poznatků z organizace, provozu a obsahové náplně výuky. Podněty z návštěv výcvikových zařízení, polygonů a trenažérů jsou přenášeny do podmínek HZS ČR a zároveň některé české zkušenosti jsou přebírány partnerskými školami v zahraničí.

Kurz práce se zařízením CCS Cobra, organizovaný pro záchranáře z Moldávie Kurz práce se zařízením CCS Cobra, organizovaný pro záchranáře z Moldávie Zařízení v roce 2012 zorganizovalo Mezinárodní kurz práce s řezacím a hasicím zařízením CCS Cobra, kterého se zúčastnilo deset hasičů a záchranářů z Moldávie. Vzhledem k tomu, že v uvedené zemi se žádné obdobné zaškolení nikdy neuskutečnilo, byl kurz velmi kladně oceněn. Pro hasiče a záchranáře z Polska byla provedena ukázka výcviku v ohňovém trenažéru.

Další aktivity

Z hlediska propagace HZS ČR byla důležitá účast na VII. mistrovství světa v požárním sportu profesionálních hasičů a záchranářů v Turecku, kde se reprezentační družstvo HZS ČR umístilo na 2. místě ze 16 týmů z celého světa.

Uskutečnila se řada jednodenních přijetí zahraničních delegací spojených s prezentací HZS ČR, IZS a seznámením s činností operačních středisek v nových podmínkách nebo zaměřených na likvidaci mimořádných událostí a zkušeností z nich vyplývajících.

Závěr

Lze konstatovat, že všechny úkoly stanovené v oblasti zahraniční spolupráce na rok 2012 byly splněny. Nevyskytly se žádné závažnější nedostatky. Veškeré aktivity směřovaly k dalšímu zdokonalování systému požární ochrany, ochrany obyvatelstva a civilní nouzové připravenosti v ČR.

Ing. Milan HRON, MV-generální ředitelství HZS ČR, foto archiv redakce
 

Print  E-mail