Časopis 112 ROČNÍK XII ČÍSLO 6/2013
V úvodní části přinášíme analýzu zásahu na rozsáhlý požár skladového objektu v bývalém areálu Svit ve Zlíně. Dále informujeme o závěrech konference Pyromeeting 2013 a seznamujeme také s možnostmi využití počítačového modelování požárů pro požárně technické expertizy. V bloku IZS představujeme HZS podniku Spolchemie a zabýváme se některými problémy souvisejícími se zpracováním traumatologických plánů poskytovatelů zdravotních služeb. Prezentace činnosti Panelu NNO při mimořádných událostech a výsledky spolupráce metodiků HZS ČR s pedagogy ZŠ tvoří náplň části časopisu věnovanou OCHRANĚ OBYVATELSTVA. V bloku KRIZOVÉ ŘÍZENÍ seznamujeme se závěry mezinárodní konference „Riziková budoucnost pro Evropu a ČR“ i s možnostmi využití informačních technologií při systémové podpoře obnovy území postiženého mimořádnou událostí. V časopisu dále najdete reportáž z letošních veletrhů PYROS/ISET a IDET, ohlédnutí za výstavou FIRECO 2013 nebo reportáž z předávání Zlatých záchranářských křížů.
- Prezident republiky ocenil pomoc druhým v nouzi
- Likvidace požáru trvala tři dny
- Požární prevence je řešení, které se každému vyplatí
- Společný zájem přináší výsledky
- Činnost Panelu nestátních neziskových organizací při mimořádných událostech
- Brno hostilo bezpečnostní veletrhy
- V tištěné podobě časopisu ještě najdete
Při mimořádných událostech a krizových situacích zajišťují orgány krizového řízení koordinaci záchranných a likvidačních prací a humanitární pomoci ve prospěch zasaženého obyvatelstva ve svém správním území. Na této pomoci se obvykle podílí i mnoho jednotlivých občanů, ať už neorganizovaně nebo jako dobrovolníci vyslaní pod patronací nestátních neziskových organizací (NNO).
Seminář pořádaný v lednu 2013 na Krajském úřadě Jihočeského kraje k problematice řešení MU nestátními neziskovými organizacemiPomoc poskytují také členové zavedených občanských sdružení, která mají zastoupení v mnohých obcích Jihočeského kraje. Jde například o členy Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska (SH ČMS), místních spolků Českého červeného kříže nebo městských a oblastních organizací Charity České republiky.
V minulosti často docházelo k nekoordinovanému a tím méně efektivnímu zapojování dobrovolníků nebo členů NNO. V některých částech regionu byla pomoc nadbytečná a naopak se vyskytovala území, kde tato forma pomoci chyběla. Na základě těchto zkušeností začaly NNO blíže spolupracovat jak mezi sebou, tak i s HZS krajů a místně příslušnými orgány krajů. Užší spolupráce vedla k právní formě a jasně definovanému vztahu jednotlivých subjektů. Tyto dohody o spolupráci jsou uzavírány mezi konkrétními NNO a HZS kraje nebo krajským úřadem.
Jihočeský kraj uzavřel v roce 2010 dohodu o spolupráci s účastníky Panelu nestátních neziskových organizací (dále jen „Panel“) při přípravě na mimořádné události a krizové situace a jejich řešení. Na přípravě této dohody participoval také HZS Jihočeského kraje (dále jen „HZS kraje“). Účastnil se jednání k přípravě dokumentů, připomínkoval nově vznikající statut a jednací řád Panelu. Účastníky dohody jsou občanská sdružení, obecně prospěšné společnosti, církve a náboženské společnosti evidované podle zákona upravujícího postavení církví a náboženských společností, které mimo jiné poskytují pomoc při přírodních, ekologických nebo humanitárních katastrofách. V případě Jihočeského kraje se konkrétně jedná o tyto organizace: Oblastní spolek Českého červeného kříže České Budějovice, Občanské sdružení ADRA, Diecézní charita České Budějovice, SH ČMS Krajské sdružení hasičů kraj Jihočeský. Dodatkem č. 1 k dohodě došlo v roce 2012 k rozšíření Panelu o dva nové účastníky (Středisko pro rodinu a mezilidské vztahy a Linka důvěry České Budějovice, o.p.s., Diakonie Českobratrské církve evangelické).
Koordinátorem Panelu se na základě vzájemné dohody účastníků stal Oblastní spolek Českého červeného kříže České Budějovice. Účelem zřízení Panelu a cílem jeho činnosti je dosažení co nejúčinnějšího využití potenciálu, sil a prostředků NNO při pomoci obyvatelstvu v území zasaženém následky rozsáhlých mimořádných událostí nebo krizových situací. Činnost NNO je organizována a koordinována tak, aby tato pomoc byla poskytována rovnoměrně a efektivně na celém postiženém území. Jde o pomoc při evakuaci obyvatelstva, poskytování první pomoci a zajištění pečovatelské služby, pomoc při poskytování nouzového ubytování, stravování a ostatních opatření nouzového přežití, humanitární pomoci, psychologické, psychosociální, sociální a duchovní pomoci. Aktivace a ukončení činnosti Panelu je prováděna na základě pokynu hejtmana kraje. V případě jeho aktivace vyrozumívá koordinátor dotčené NNO, koordinuje vzájemnou spolupráci v rámci zasaženého území, usměrňuje nasazení sil a prostředků, vede přehled o činnosti a požadavcích jeho jednotlivých účastníků, kteří zabezpečují pomoc zasaženému obyvatelstvu. Koordinátor Panelu je členem krizového štábu Jihočeského kraje.
Příslušníci HZS kraje, kteří jsou členy stálé pracovní skupiny krizového štábu kraje a mají v gesci přípravu a realizaci opatření ochrany obyvatelstva, včetně poskytování humanitární pomoci a nouzového přežití, mají tak možnost usměrňovat činnost členů Panelu prostřednictvím jeho koordinátora - zástupce Českého červeného kříže. Společná jednání zástupců Jihočeského kraje, účastníků Panelu a příslušníků HZS kraje se konají pravidelně třikrát ročně. Na těchto jednáních jsou diskutována nová témata v oblasti poskytování pomoci, zapojení organizací do připravovaných cvičení, předávány poznatky ze seminářů a konferencí, řešeny nové úkoly v rámci spolupráce a také je prováděna aktualizace kontaktů.
HZS kraje v minulém roce prezentoval nutnost zpracování plánovacího dokumentu Panelu (obdoba plánu krizové připravenosti podle krizového zákona) a nabídl pomoc při jeho zpracování. Tento plán je již zpracován pod názvem Plán pomoci. Dalším diskutovaným bodem byl požadavek Jihočeského kraje na delegování dvou zástupců Panelu do každého ze 17 krizových štábů obcí s rozšířenou působností v kraji. Cílem je, aby tyto osoby byly seznámeny se základy krizového řízení a rozuměly principům fungování Panelu, orientovaly se v problematice humanitární a psychosociální pomoci. Vzhledem k velké provázanosti a specifičnosti činnosti vyplynul požadavek účasti psychologa HZS kraje na společných jednání Panelu a jeho zapojení do poskytování především psychosociální pomoci. V současné době se řeší užší provázanost Panelu a HZS kraje a vytvoření loga Panelu.
V rámci uzavřené dohody o spolupráci mezi členy Panelu a Jihočeským krajem je pravidelně aktualizována databáze kontaktů na dosažitelné vedoucí členy jednotlivých NNO, je aktualizován přehled jejich sil a prostředků bezprostředně využitelných v případě potřeby. Dále jsou účastníci Panelu zapojováni do připravovaných cvičení. Jako příklad lze uvést cvičení Voda 2012, které se uskutečnilo v říjnu minulého roku. V listopadu roku 2012 byli účastníci Panelu zapojeni do přípravy a průběhu II. ročníku konference Víme o sobě, zaměřené na problematiku tematikou dobrovolnictví při mimořádných událostech. V letošním roce je pozornost soustředěna na dokončení dokumentu „Pravidla dobrovolnické pomoci při mimořádné události“, na jehož tvorbě se podílejí všichni účastníci Panelu a HZS kraje.
Činnost NNO, orgánů Jihočeského kraje a HZS kraje se tak stává platformou spolupráce a vzájemného poznávání možností při řešení a zdolávání mimořádných událostí. Součinnost všech zainteresovaných subjektů v období před mimořádnými událostmi nabízí ve výsledku kvalitnější a celistvější pomoc pro zasažené obyvatelstvo.
kpt. Mgr. Kamila MRÁČKOVÁ, HZS Jihočeského kraje, foto autorka