Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XII ČÍSLO 7/2013

V úvodu přinášíme zpravodajství o zásahové činnosti HZS ČR a dalších složek IZS při likvidaci následků červnových ničivých povodní a seznamujeme s novelou zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, která řeší zapojení pojišťoven do financování jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. V bloku POŽÁRNÍ OCHRANA analyzujeme únorový zásah jednotek PO při likvidaci tragických následků výbuchu plynu v bytovém domě ve Frenštátě pod Radhoštěm a zabýváme se také nejčastějšími nedostatky v projektové dokumentaci a praktickém provedení komínů ve stavbách. Spolupráce příslušníků laboratoře Zařízení Tišnov HZS JmK s Pyrotechnickou službou Policie ČR a analýza komunikace na TCTV 112 jsou náplní části časopisu zaměřené na oblast IZS. V bloku OCHRANA OBYVATELSTVA přinášíme první díl seriálu „Ochrana dýchacích cest – historie a současnost“ a informujeme o průběhu mezinárodního kurzu zaměřeného na ochranu proti chemickým zbraním. 

Německé město Mönchengladbach hostilo ve dnech 7. a 8. června 2013 v pořadí již 15. ročník Mistrovství Evropy v disciplínách TFA (TFA - Toughest Firefighter Alive – nejtvrdší hasič přežije). Čeští hasiči se mezi 142 závodníky rozhodně neztratili. Dokladem faktu, že dlouhodobě patří k evropské špičce, je zisk celkem devíti medailí.

Soutěž TFA je přehlídkou velmi náročných disciplín, které v podstatě simulují náročnost profese hasič, který zdolává nejen požáry, ale provádí i mnoho dalších různorodých a fyzicky náročných technických zásahů. I jedenáctičlenná reprezentace českých hasičů se v důsledku povodní podílela do poslední chvíle před odjezdem na mistrovství na záchranných a likvidačních pracích. S trochou nadsázky by se dalo říci, že těžko na „cvičišti“, lehce pak na „soutěžním bojišti“.

Dvě zlata ve štafetách

Kvalitu a vyrovnanost výkonů čeští hasiči prokázali ve štafetovém klání, kde jak v kategorii mužů do 40 let, tak i v kategorii nad 40 let pro české barvy vybojovali titul mistrů Evropy! V kategorii do 40 let se o vavříny postarali Lukáš Novák, Jiří Mikulecký, Ladislav Mikulecký a Michal Přecechtěl. O titul v kategorii družstev mužů nad 40 let se zasloužili Štěpán Karban, Josef Vlk, Jaromír Barcuch a Radek Jakeš.

Šest titulů v řadě

Pětinásobný mistr Evropy Lukáš Novák se letos přehoupl do věkové kategorie 30 až 35 let a také v ní navázal na svoji neporazitelnost a opět získal nejvyšší ocenění. Navíc v absolutním pořadí (bez rozdílu věku) obsadil skvělé druhé místo. Je třeba zdůraznit, že právě této kategorii (muži 30 až 35 let) čeští reprezentanti suverénně dominovali. Vedle prvního Lukáše Nováka vystoupil na stříbrný stupínek Jiří Mikulecký a bronz si odnesl Ladislav Mikulecký.

V kategorii mužů 35 až 40 let obhájil loňské stříbro Michal Přecechtěl, těsně pod stupni vítězů zůstal Jan Semerádt.

Bronz pro českou výpravu vybojoval Radek Jakeš (kategorie 40 až 45 let), stejně jako Josef Vlk v kategorii 45 až 50 let. Za obdivuhodný výkon si zaslouženě odvezl zlato Jaromír Barcuch v kategorii mužů 60 a více let.

Popis disciplín

Závodníci museli prokázat svoji fyzickou zdatnost a zručnost na čtyřech stanovištích. Roztahovali a smotávali hadice v nasazeném dýchacím přístroji. Přesouvali kolejnici v Kaiser boxu s použitím palice, proběhli tunelem s 20 kg vážícím kanystrem na vzdálenost padesát metrů, překonali třímetrovou bariéru, a na závěr druhého úseku táhli osmdesátikilogramovou figurínu na vzdálenost přibližně 100 m.

Na třetím úseku „čekalo“ na soutěžící postavení dvou nastavovacích žebříků, vyběhnutí se dvěma 20 kg vážícími kanystry do 2. NP, vytažení třicetikilogramového na laně upevněného závaží, seběhnutí s kanystry a našroubování hubice na monitor.

Čtvrtý úsek, výběh do 16. NP výškové budovy, byl doslova v duchu „Nejtvrdší hasič přežije.“

Souhrn výsledků českých hasičů

Absolutní pořadí (bez rozdílu věku)

2. místo Lukáš Novák (HZS Pardubického kraje), 4. místo Michal Přecechtěl (HZS Olomouckého kraje), 6. místo Jiří Mikulecký, 8. místo Ladislav Mikulecký (HZS Pardubického kraje), 12. místo Jan Semerádt (HZS Libereckého kraje), 15. místo Dušan Plodr (HZS Středočeského kraje), 16. místo Radek Jakeš (HZS hl. m. Prahy), 18. místo Štěpán Karban (HZS Královéhradeckého kraje), 20. místo Josef Vlk (HZS Zlínského kraje), 69. místo Lukáš Rosenkranz (HZS Ústeckého kraje) a 132. místo Jaromír Barcuch (HZS Olomouckého kraje).

Muži do 30 let

25. místo Lukáš Rosenkranz.

Muži 30 až 35 let

1. místo Lukáš Novák, 2. místo Jiří Mikulecký a 3. místo Ladislav Mikulecký, 7. místo Dušan Plodr.

Muži 35 až 40 let

2. místo Michal Přecechtěl, 4. místo Jan Semerádt.

Muži 40 až 45 let

3. místo Radek Jakeš, 4. místo Štěpán Karban.

Muži 45 až 50 let

3. místo Josef Vlk.

Muži 60 a více let

1. místo Jaromír Barcuch.

Kategorie družstev

1. místo družstvo do 40 let ve složení Lukáš Novák, Jiří Mikulecký, Ladislav Mikulecký, Michal Přecechtěl.

1. místo družstvo nad 40 let ve složení Štěpán Karban, Josef Vlk, Jaromír Barcuch, Radek Jakeš.

„Celkově je nutné vystoupení českých hasičů hodnotit jako další fantastický úspěch v řadě vynikajících mezinárodních výsledků. Kolektiv je naprosto kompaktní a je rovněž potřeba zdůraznit, že mnozí odjížděli přímo z nasazení u povodní a opět se všichni vraceli zpět do služby,“ dodal trenér českých hasičů Vladimír Vysocký.

Vystoupení českých hasičů bylo i v duchu vzpomínky na loni zesnulého pořadatele těchto soutěží a kamaráda českých reprezentantů Armina Taubeho.

kpt. Ing. Jiří ROSENKRANZ, MV-generální ředitelství HZS ČR, nprap. Ing. Zdeněk KOUTNÍK, HZS hl. m. Prahy, foto Michal ŠAFUS

Print  E-mail