Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XIII ČÍSLO 2/2014

V úvodu přinášíme základní statistické údaje o činnosti HZS ČR v uplynulém roce. V bloku POŽÁRNÍ OCHRANA analyzujeme zásah při likvidaci následků výbuchu plynu a následného požáru v podzemním kolektoru v Plzni a seznamujeme s metodami stanovení bodu vzplanutí hořlavých kapalin. V části IZS přibližujeme průběh záchranné akce po zřícení nákladní lanovky ve Špindlerově Mlýně a přinášíme hodnocení realizace projektů na nákup nové techniky. V bloku OCHRANA OBYVATELSTVA A KRIZOVÉ ŘÍZENÍ informujeme o nové směrnici Ministerstva vnitra ke sjednocení postupů v oblasti krizového řízení, jež stanovuje postupy orgánů obcí a orgány krajů v oblasti evidence osob při krizových opatřeních, seznamujeme s výsledky zasedání Výboru pro civilní nouzové plánování v roce 2013, s průběhem cvičení „PANEL 2013“ a cvičení „Zóna-média 2013“ a informujeme také o prioritách předsednictví Řecka v Radě EU v oblasti civilní ochrany. V závěrečném bloku přinášíme mimo jiné novinky z výstavy MILIPOL 2013. 

Odbor ochrany obyvatelstva a krizového řízení MV-generálního ředitelství HZS ČR (dále jen „odbor ochrany obyvatelstva a krizového řízení“) si v roce 2013 dal za cíl zpracovat dokumenty nelegislativní povahy, které by přispěly ke koordinaci výkonu státní správy v oblastech spadajících do jeho působnosti.

Strategickým dokumentem, který byl v roce 2013 zpracován ve spolupráci s odbornou pracovní skupinou Výboru pro civilní nouzové plánování a následně schválen vládou České republiky, se stala „Koncepce ochrany obyvatelstva do roku 2020 s výhledem do roku 2030“. Uvedená koncepce byla zásadním, ovšem ne jediným nelegislativním dokumentem, který odbor ochrany obyvatelstva a krizového řízení vytvořil.

Za účelem sjednocení postupů v oblasti krizového řízení a v návaznosti na potřebu jednotné realizace krizového opatření spočívajícího v povinném hlášení přechodné změny pobytu osob byl odbornou pracovní skupinou krizového řízení, která je složená ze zástupců odboru ochrany obyvatelstva a krizového řízení a zástupců vybraných HZS krajů, připraven návrh „Směrnice Ministerstva vnitra o stanovení postupů a působností orgánů obce a orgánů kraje při vedení evidence údajů o přechodných změnách pobytu osob a evidence údajů o přechodných změnách pobytu osob za stavu nebezpečí podle § 39d a § 39e zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění zákona č. 430/2010 Sb.“ (dále jen „směrnice“).

Návrh směrnice byl zaslán k připomínkám všem ministerstvům, Magistrátu hl. m. Prahy a krajským úřadům. Ze strany krajských úřadů byly uplatněny připomínky zásadního charakteru, které se týkaly jejich pravomocí při realizaci předmětného krizového opatření. Tyto připomínky byly vypořádány a text směrnice byl upraven. Následně byl návrh směrnice předložen k projednání na zasedání Koordinační komise Ministerstva vnitra pro přípravu směrnic ministerstev a ostatních ústředních správních úřadů týkajících se orgánů krajů a orgánů obcí na úseku výkonu státní správy (dále jen „koordinační komise“). Po projednání dospěla koordinační komise k závěru, že obsah navrhované směrnice je potřeba rozdělit na dva samostatné dokumenty – směrnici a pomůcku krizového řízení. Základním požadavkem bylo, aby samotná směrnice obsahovala pouze výčet povinností, které jsou závazné pro orgány krajů a orgány obcí a pomůcka krizového řízení stanovila podrobnosti realizace krizového opatření v působnosti obce, obce s rozšířenou působností, kraje, HZS kraje a Ministerstva vnitra.

Na základě uvedených závěrů odbor ochrany obyvatelstva a krizového řízení přepracoval původní návrh směrnice a zpracoval návrh „Pomůcky krizového řízení o stanovení jednotných pravidel vedení evidence údajů o přechodných změnách pobytu osob a evidence údajů o přechodných změnách pobytu osob za stavu nebezpečí podle § 39d a § 39e zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění zákona č. 430/2010 Sb. (dále jen „pomůcka krizového řízení“)“. Oba dokumenty byly následně předloženy koordinační komisi k projednání. Tato na svém zasedání dne 14. října 2013 vyslovila souhlas s jejich zveřejněním ve Věstníku vlády pro orgány krajů a orgány obcí, což bylo následně zrealizováno (ročník 11, částka 5 ze dne 12. prosince 2013).

Směrnice závazně stanovuje postupy a působnosti orgánů obcí a orgánů krajů při realizaci krizového opatření. Definuje zejména způsob vedení evidovaných údajů (jméno, popřípadě jména, příjmení, datum narození, místo trvalého pobytu a místo přechodné změny pobytu) a jejich předávání. Oproti tomu pomůcka krizového řízení, která má charakter metodického dokumentu, slouží nejen pro orgány samosprávy, ale je určena také HZS krajů a Ministerstvu vnitra.

Realizace krizového opatření je založena na povinnosti, kterou stanovuje krizový zákon, a to že fyzická osoba je v době krizového stavu povinna v případě vyhlášení krizového opatření hlásit v obci, v jejímž správním obvodu bude pobývat, přechodnou změnu pobytu. Evidované údaje o fyzické osobě se pak vedou způsobem umožňujícím dálkový přístup v registru přechodných pobytů. V případě, kdy nelze vést údaje elektronicky, vedou se na stanoveném formuláři (příloha směrnice). Oprávnění vkládat údaje do registru přechodných pobytů mají obce a v případě, že obec tak nemůže učinit, tak tento úkol za ně plní příslušná obec s rozšířenou působností. Směrnice a pomůcka krizového řízení obsahují i další zásady, které slouží k realizaci krizového opatření.

Jak již bylo uvedeno, evidované údaje se vedou v registru přechodných pobytů, který je informačním prostředkem pro vedení evidence. V současné době se pracuje na jeho dokončení a konečná verze určená k realizaci krizového opatření bude dostupná na internetových stránkách HZS ČR v sekci krizové řízení. Přístup do registru přechodných pobytů budou mít obecní úřady obcí, obecní úřady obcí s rozšířenou působností, krajské úřady, HZS krajů a Ministerstvo vnitra na základě individuálně přidělených hesel, která budou vygenerována a následně distribuována v prvním čtvrtletí roku 2014. Odbor ochrany obyvatelstva a krizového řízení má v úmyslu v průběhu roku 2014 prověřit funkčnost registru přechodných pobytů v rámci některého z plánovaných cvičení orgánů krizového řízení. Hlavním smyslem zpracování bylo, aby směrnice a pomůcka krizového řízení byly pro orgány krizového řízení, které se podílejí se na realizaci krizového opatření, přínosem a přispěly k efektivnímu řešení vzniklých krizových situací.

Oba dokumenty naleznete v příloze tohoto čísla časopisu 112.

pplk. JUDr. Marika ROSINOVÁ, MV-generální ředitelství HZS ČR, foto Ladislav GÜRTLER
 

Print  E-mail