Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XIV ČÍSLO 2/2015

V úvodu přinášíme základní statistické údaje o činnosti HZS ČR v uplynulém roce a prioritách pro rok 2015. V bloku POŽÁRNÍ OCHRANA analyzujeme zásah na požár v areálu bývalé pily ve Valašském Meziříčí, informujeme o výsledcích kontrol zaměřených na stav požární ochrany památkových objektů a zabýváme se také možnostmi prevence otrav oxidem uhelnatým. V bloku IZS přinášíme pátý díl seriálu o záchranářské kynologii, hodnotíme taktické cvičení MERO 2014 a seznamujeme s průběhem odborné přípravy jednotek PO k poskytování první pomoci. Zásadní dokumenty projednávané na zasedáních Výboru pro civilní a nouzové plánování v roce 2014 a hlavní cíle vzdělávání starostů obcí v roce 2015 v oblasti přípravy na MU a krizové situace a jejich řešení jsou hlavními tématy části časopisu zaměřené na oblast OCHRANY OBYVATELSTVA a KŘ. V závěrečné části přinášíme ohlédnutí za pěti lety činnosti Katedry ochrany obyvatelstva VŠB-TU Ostrava a seznamujeme s vývojem a současným pojetím krizové legislativy.  

V březnu letošního roku se uskuteční v souladu s Koncepcí vzdělávání v oblasti krizového řízení, schválenou usnesením Bezpečnostní rady státu ze dne 16. listopadu 2004 č. 14 a Plánem hlavních cílů Hasičského záchranného sboru České republiky na rok 2015 vzdělávání starostů obcí zaměřené na přípravu na mimořádné události a krizové situace a jejich řešení. Vzdělávání i jeho příprava je v gesci příslušníků HZS ČR.

Úrovně vzdělávání

Od doby přijetí koncepce (první verze byla přijata v září 2001), resp. od nabytí účinnosti tzv. krizové legislativy, tj. od 1. ledna 2001, se starostové obcí vzdělávají jedenkrát za volební období, zpravidla následující rok po konání komunálních voleb. Vzdělávání bude, tak jako v předchozích letech, organizováno ve dvou úrovních. Na centrální úrovni ho bude zajišťovat Ministerstvo vnitra­ generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky (dále jen „MV­ GŘ HZS ČR“) ve spolupráci s Ministerstvem obrany, Ministerstvem zdravotnictví, Ministerstvem financí, Ministerstvem životního prostředí, Správou státních hmotných rezerv a Policejním prezidiem ČR. Bude určeno pro starosty obcí s rozšířenou působností (dále jen „ORP“) včetně primátorů statutárních měst a starostů městských částí hl. m. Prahy.

Termíny vzdělávání

Formou jednodenního zaměstnání se vzdělávání uskuteční v následujících termínech:
3. března 2015 v Institutu veřejné správy Praha, středisko Benešov pro kraje Středočeský, Plzeňský, Ústecký, Liberecký, Karlovarský, Jihočeský a hl. m. Praha (městské části se statutem ORP);
10. března 2015 v Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč pro kraje Královéhradecký, Pardubický a Kraj Vysočina;
17. března 2015 ve Školním a výcvikovém zařízení HZS ČR, středisko Brno pro kraje Jihomoravský, Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský.

Celkem by vzdělávání mělo absolvovat 205 starostů (primátorů) ORP a 22 starostů městských částí hl. m. Prahy.

Příprava na řešení krizových situací

Cílem vzdělávání starostů ORP je poskytnutí základního penza informací týkajících se přípravy na řešení a samotného řešení mimořádných událostí nebo krizových situací, při kterých je v souladu s příslušnými právními předpisy úloha orgánů obcí nezastupitelná. V letošním roce bude vzdělávání starostů ORP zaměřeno na praktické potřeby této cílové skupiny a bude kromě úvodního slova generálního ředitele HZS ČR prezentováno v následujících tematických okruzích:
bezpečnostní systém České republiky, krizové řízení, ochrana obyvatelstva, vzdělávání a preventivně výchovná činnost;
integrovaný záchranný systém (dále jen IZS) a jednotky požární ochrany;
geografický informační systém HZS ČR;
řešení problematiky veřejného pořádku v působnosti obcí (ORP), spolupráce s Policií ČR, problematika práva shromažďovacího;
financování opatření při řešení mimořádných událostí a krizových situací;
systém hospodářských opatření pro krizové stavy v působnosti ORP;
činnost povodňových orgánů obcí a ORP;
místo a úloha rezortu zdravotnictví při řešení mimořádných událostí a krizových situací a
úkoly k zajištění obrany v působnosti ORP.

Předpokládá se, že určení lektoři jednak přednesou základní informace k danému tématu, uvedou praktické příklady a v čase vymezeném pro diskuzi zodpoví případné dotazy. Starostové budou rovněž informováni o existenci webových stránek jednotlivých rezortů s odkazem na možnosti získání dostupných dokumentů, které mohou při výkonu svého mandátu v případě potřeby využívat. Mimo to jim budou některé pomůcky předány v listinné podobě.

Organizace přípravy

Vzdělávání starostů obcí, které nejsou obcemi s rozšířenou působností, organizačně zajišťují místně příslušné HZS krajů v úzké spolupráci s krajskými úřady, obecními úřady ORP, složkami IZS a dotčenými správními úřady s působností na území kraje zpravidla také formou jednodenních zaměstnání, ať již po jednotlivých správních obvodech ORP, nebo v rámci celého kraje, podle konkrétních podmínek s využitím vhodných prostorů HZS kraje, krajského úřadu, nebo obecního úřadu ORP. Program této formy odborné přípravy bude obsahově vycházet ze zaměření na centrální úrovni, přizpůsobeného specifickým podmínkám jednotlivých krajů.

Na webových stránkách www.hzscr.cz v sekci „Krizové řízení/Vzdělávání v krizovém řízení“ jsou k dispozici prezentace k jednotlivým tématům podle programu vzdělávání starostů ORP. Smyslem tohoto zveřejnění je, aby starostové obcí mohli kdykoli materiál použít jednak pro oživení si probrané tématiky, ale zejména pak při řešení konkrétních krizových situací nebo mimořádných událostí.

I přes skutečnost, že účast starostů obcí, jako volených orgánů samosprávy, na této formě vzdělávání pro ně není povinná, předpokládají organizátoři vzdělávání, že tato nabídka k získání alespoň základních znalostí bude ze strany zejména nově zvolených starostů obcí využita.

plk. Ing. Ivan KOLEŇÁK, kpt. JUDr. Zdeněk SADÍLEK, Ph.D., MV­ generální ředitelství HZS ČR

 

Print  E-mail