Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVII ČÍSLO 1/2018

Lednové číslo zahájí generální ředitel HZS ČR poděkováním za úspěchy sboru v roce 2017. V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA přinášíme článek o požárech fotovoltaických elektráren. Dozvíte se o výzkumných projektech TÚPO, ale také, jak důlním záchranářům pomáhá dron. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se dočtete o cvičení CZECH MODEX 2017. Další zajímavostí jsou Novinky chemické služby. Rubrika OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ sděluje, jak HZS ČR společně s obchodními centry zvyšuje ochranu obyvatelstva. Přečtete si zajímavosti ze 14. ročníku konference Medicína katastrof. Dále o konferenci ochrany obyvatelstva v 21. století, kterou uspořádala pracovní skupina AFCEA. V informacích se dozvíte vyhodnocení činnosti ČAHD za rok 2017. Také o oceněních dobrovolných hasičů za zásahovou i preventivní činnost v anketě Dobrovolní hasiči roku nebo o semináři pro Vězeňskou službu ČR v oboru požární ochrany. Přílohy - veletrhy a výstavy u nás i v zahraničí a kalendář sportovních soutěží 2018. 

Hasičský záchranný sbor České republiky (dále jen „HZS ČR“) realizuje v letech 2016 až 2018 projekt „Zvýšení připravenosti HZS ČR k řešení a řízení rizik způsobených změnou klimatu“. Projekt je realizován se spolufinancováním z Evropských strukturálních a investičních fondů, konkrétně z Integrovaného regionálního operačního programu pro období 2014 až 2020.

Projekt reaguje na skutečnosti, že v posledních letech se stále častěji a s vyšší intenzitou objevují rizika vyvolaná změnou klimatu (sucho, orkány a větrné smrště, sněhové srážky, masivní námrazy), a HZS ČR jako základní složka integrovaného záchranného systému řeší mimořádné události v důsledku těchto rizik. Cílem projektu je zvýšení připravenosti HZS ČR k řešení a řízení rizik způsobených změnou klimatu, které umožní zajistit rychlé a efektivní poskytnutí pomoci obyvatelstvu zasaženému mimořádnou událostí. Cíle bude dosaženo pořízením specializované požární techniky a věcných prostředků pro HZS ČR a jejich umístěním v tzv. exponovaných územích (území se zvýšeným či předpokládaným výskytem mimořádných událostí a rizik z nich vyplývajících nebo s kumulovanými mimořádnými událostmi a riziky z nich vyplývajícími, které souvisejí s klimatickými změnami, antropogenními a technologickými riziky).

V rámci výše uvedeného projektu bude pořízeno celkem 20 typů speciální požární techniky v celkovém počtu 130 kusů. V říjnu roku 2017 bylo zahájeno přebírání pořízené požární techniky od jednotlivých výrobců. Během let 2016 a 2017 byly postupně připravovány zadávací podmínky a následně bylo přikročeno k realizaci jednotlivých veřejných zakázek na pořízení techniky a věcných prostředků. V roce 2017 byla zahájena realizace veřejných zakázek na pořízení 36 cisternových automobilových stříkaček velkokapacitních (dále jen „CAS 30), 13 speciálních automobilových žebříků s kloubovým ramenem s dostupnou výškou nad 30 metrů a šesti s dostupnou výškou nad 35 metrů (dále jen „AZ 30“ nebo „AZ 40“), čtyř požárních kontejnerových nosičů, vyprošťovacího automobilu, šesti dopravních automobilů, pásového rýpadla a dvou mobilních elektrocentrál. Realizace veřejných zakázek na pořízení další požární techniky a věcných prostředků a následné dodávky budou probíhat v roce 2018. Ke konci roku 2017 HZS ČR od výrobců převzaly první kusy požární techniky. Místem plnění pro zakázky tohoto projektu je areál Záchranného útvaru HZS ČR a Skladovacího a opravárenského zařízení HZS ČR ve Zbirohu.

V prvních dvou dílčích plněních bylo od výrobce THT Polička převzato 26 kusů CAS 30 9000/540 – S3VH na podvozku TATRA 815-7 6x6.1, výrobce TATRA Trucks, a.s. CAS 30 disponuje třínápravovým podvozkem, který je tvořen centrální nosnou rourou s nezávisle zavěšenými výkyvnými polonápravami, a vzduchem chlazeným vznětovým motorem o výkonu 325 kW, splňujícím emisní normu Euro V. Podvozek CAS 30 je dále vybaven kotoučovými brzdami na všech nápravách a plně automatickou šestistupňovou převodovkou Allison 4500 s hydrodynamickým měničem. Pohon požárního čerpadla je pak zajištěn pomocným pohonem z převodovky. Činnost pomocného pohonu je možná i při jízdě CAS 30 do rychlosti 10 km.h-1. CAS 30 dále disponuje požárním čerpadlem THT PAK 3000-250 o jmenovitém průtoku nízkotlaké části čerpadla 3000 l.min-1 při jmenovitém tlaku 1,0 MPa a 250 l.min-1 při jmenovitém tlaku 4,0 MPa u vysokotlaké části. Zásoba hasebních látek je zajištěna nádrží na vodu o objemu 9000 litrů a nádrží na pěnidlo o objemu 540 litrů, obě nádrže tvoří jeden celek a jsou vyrobeny z polyesteru vyztuženého skelnými vlákny. O přiměšování pěnidla se stará přiměšovací zařízení, které umožňuje elektronicky plynulou regulaci množství přiměšovaného pěnidla v rozsahu od 0 do 6 %, se zobrazovaným rozlišením 0,1 %. CAS 30 je dále vybavena zařízením prvotního zásahu, které je umístěno v pravé zadní části účelové nástavby. Zařízení prvotního zásahu tvoří vysokotlaká hadice v délce 60 m, která je uložena na navijáku a je zakončena kombinovanou vysokotlakou proudnicí podle ČSN EN 15182-4+A1, typ 3 (vysokotlaká proudnice s variabilním tvarem proudu při volitelném konstantním průtoku). Na účelové nástavbě CAS 30 je dále umístěna lafetová proudnice o jmenovitém průtoku 500 až 2000 l.min-1 a délkou účinného dostřiku plným proudem nejméně 50 m. Lafetová proudnice je řešena jako odnímatelná s napojením na příslušný propojovací prvek umístěný na horní pochozí ploše účelové nástavby a je současně konstruována jako přenosná lafetová proudnice. Součástí dodávky je i podstavec s napojením dvakrát 75 pro přenosnou lafetovou proudnici. CAS 30 je vybavena požárním příslušenstvím podle vyhlášky č. 35/2007 Sb., o technických podmínkách požární techniky, ve znění vyhlášky č. 53/2010 Sb., v provedení speciálním pro velkoobjemové hašení „VH“.

V souladu s dotačním titulem budou CAS 30 dislokovány u HZS Středočeského kraje (7 ks), Jihočeského kraje (1 ks), Plzeňského kraje (1 ks), Karlovarského kraje (1 ks), Ústeckého kraje (2 ks), Libereckého kraje (1 ks), Královéhradeckého kraje (1 ks), Pardubického kraje (5 ks), Kraje Vysočina (6 ks), Jihomoravského kraje (6 ks), Olomouckého kraje (3 ks) a Zlínského kraje (2 ks).

Další požární technikou přebíranou na konci roku 2017 byly automobilové žebříky Iveco Magirus dodávané společností Firefighting Technology INT, s.r.o. Jednalo se o pět AZ 30 a dva AZ 40.

Základem automobilových žebříků AZ 30 a AZ 40 je dvounápravový podvozek Iveco Eurocargo ML160E32, resp. ML180E32. Podvozky jsou osazeny vodou chlazeným řadovým čtyřtaktním vznětovým šestiválcovým motorem o výkonu 235 kW, který je doplněn plně automatickou pětistupňovou převodovkou Allison S3000R s hydrodynamickým měničem a s šestistupňovým hydrodynamickým retardérem. AZ 30 i AZ 40 jsou na obou nápravách osazeny kotoučovými brzdami s vnitřní ventilací a plovoucími třmeny. Automobilové žebříky odpovídají požadavkům vyhlášky č. 35/2007 Sb., o technických podmínkách požární techniky, ve znění vyhlášky č. 53/2010 Sb., technické normy ČSN EN 1846 (Požární automobily) a také ČSN EN 14043 (Výšková požární technika - Automobilové žebříky se současnými pohyby - Požadavky na bezpečnost a provedení a zkušební metody).

Konstrukce nástavby AZ je vyrobena z uzavřených podélných nosníků a příčníků z vysoce pevnostní konstrukční oceli. O činnost hydraulického systému AZ se stará hydraulické čerpadlo s proměnným výkonem, které je vestavěné v rámu podvozku a je poháněno vedlejším pomocným pohonem od motoru AZ. Hydraulické čerpadlo je napojeno na hydraulickou nádrž o objemu 140 litrů. Hydraulický systém je vybaven ovládacími šoupátky s jemnou regulací pro plynulou regulaci pohybů AZ. Nouzový provoz hydraulického systému v případě výpadku motoru AZ zajišťuje elektrické čerpadlo. Z toho důvodu jsou také AZ vybaveny elektrocentrálou o výkonu 9,0/7,2 kVA/kW. AZ jsou vybaveny podpěrami typu „Vario“ s bezpečnostním systémem „ASS“ a hydraulicky ovládaným lanovým zajištěním pružin zadní nápravy. Systém podpěr „Vario“ umožňuje práci AZ při jakémkoliv vysunutí stabilizačních podpěr variabilně od šíře vysunutí 2500 mm až do šíře 5200 mm. Stabilizační podpěry mohou být vysunovány v páru nebo jednotlivě, takže je možné ustavení stabilizačních podpěr podle prostorových podmínek v okolí AZ. Řízení pohybů žebříkové sady je umožněno z centrálního řídícího stanoviště umístěného na točnici a dále také z pracovního koše. AZ používá filosofii ovládání, kdy má hlavní ovládací stanoviště vždy přednost před ovládáním z pracovního koše. Žebříková sada je tvořena ze čtyř dílů, na jejím konci je manévrovací rameno o délce 4813 mm zakončené pracovním košem. Pracovní koš umožňuje zatížení třemi osobami, respektive 300 kg. AZ také disponuje nivelačním regulačním systémem, který je plně automatický, zajišťujícím neustále vyrovnávání vodorovné pozice žebříkové sady (příčlí). Vyrovnávání probíhá mezi spodní otočnou částí točnice a horní částí se žebříkovou sadou. Zároveň je také vyrovnáváno hlavní ovládací stanoviště se sedadlem obsluhy a pro usnadnění práce obsluhy se přizpůsobuje sedadlo společně s pedálem „mrtvého muže“ úhlu zdvihu žebříkové sady. Ovládací prvky na hlavním ovládacím stanovišti a na ovládacím místě v pracovním koši jsou shodné, což ulehčuje obsluze ovládání AZ.

AZ 30 budou v souladu s dotačním titulem dislokovány u HZS kraje Jihočeského (1 ks), Olomouckého (2 ks), Středočeského (1 ks), Karlovarského (1 ks), Ústeckého (2 ks), Plzeňského (2 ks), Královéhradeckého (2 ks) a Pardubického (2 ks).

AZ 40 budou dislokovány vždy po jednom kuse u HZS kraje Karlovarského, Ústeckého, Libereckého, Zlínského, Moravskoslezského a Kraje Vysočina.

V prvním čtvrtletí roku 2018 dojde k převzetí zbývajících 10 CAS 30, osmi AZ 30 a čtyř AZ 40 a bude se v rámci projektu dále pokračovat v přípravě a realizaci jednotlivých dílčích veřejných zakázek a následně v přebírání pořizované požární techniky a věcných prostředků od výrobců.


kpt. Ing. Marek COCHLAR, foto kpt. Ing. Petr ŠŤASTNÝ, MV­-generální ředitelství HZS ČR
 

Print  E-mail