Časopis 112 ROČNÍK XVIII ČÍSLO 10/2019
V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA se dočtete o požáru výrobní haly v Blansku. HZS ČR opět podpořil zakarpatské kolegy. Představíme HZS podniku BOSCH DIESEL Jihlava. V Ostravě se konala konference Požární ochrana 2019. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se dozvíte o modulu CZERT MUSAR a cvičení EU MODEX 2019 na Sicílii. Pražští potápěči obstáli na Mezinárodním mistrovství záchranářů a potápěčů. Elita kynologů se předvedla na mistrovství u Mimoně. V areálu ŠVZ středisku Brno se konalo zaměstnání ve vyprošťování s názvem „Rescue meeting Brno 2019“. V rubrice OCHRANA OBYVATELSTVA A KRIZOVÉ ŘÍZENÍ informujeme o cvičení ZÓNA 2019. Představíme nová kontejnerová energocentra pro HZS ČR. Znáte bezpečnostní desatero pro obyvatele obcí ČR? Evropu i Amazonii letos postihly lesní požáry. Ve Vídni proběhla konference NCT Europe 2019. V rubrice INFORMACE si přečtete, že v Ústí nad Labem padly národní rekordy. V Plzni se konalo IX. mistrovství ČR v TFA. Nominace Ankety Dobrovolní hasiči na rok 2019.
- OBSAH č. 10/2019 ROČNÍKU XVIII
- Výstavba stanice v pražských Holešovicích zahájena
- Požár výrobní haly v Blansku
- HZS ČR opět podpořil zakarpatské kolegy
- Hasičský záchranný sbor podniku BOSCH DIESEL Jihlava
- V ostravské metropoli se konala konference Požární ochrana 2019
- Cvičení CZERT MUSAR
- Pražští potápěči obstáli v silné konkurenci
- Elita kynologů se předvedla u Mimoně
- Rescue meeting Brno 2019
- Cvičení ZÓNA 2019
- Nová kontejnerová energocentra pro HZS ČR
- Analýza civilní nouzové připravenosti státu v sedmi základních oblastech odolnosti NATO
- Bezpečnostní desatero pro obyvatele obcí České republiky
- Výtěžek z aukce pistole REPUBLIKA podpořil nadaci
- Aktuální mimořádné události řešené na úrovni EU Sezona lesních požárů 2019
- Hasiči z chemických laboratoří HZS ČR se zúčastnili mezinárodního CBRNe cvičení
Jednotka HZS podniku BOSCH DIESEL, s.r.o., Jihlava byla zřízena v roce 2005 na základě rozhodnutí mateřské firmy Robert Bosch GmbH ze Stuttgartu, kde hasiči byli vedeni jako zaměstnanci firmy. Bosch si je primárně vědom společenské odpovědnosti vůči zaměstnancům a regionu Vysočiny. Tradice závodních hasičských jednotek má u firmy Bosch dlouhodobou tradici (2018 – 100 let tradice), proto došlo i v závodě Jihlava z důvodu ochrany zaměstnanců a výrobního vybavení ke zřízení jednotky.
V roce 2005 byl zahájen provoz nástupem prvních pěti hasičů, kteří zajišťovali výstavbu stanice a nákup prvních vozidel (pořízení prvního vozidla CAS 8 Iveco). Jako garáže pro vozidla byla určena jedna z budov v závodě v Pávově, kde později vyrostla nová stanice. Hasiči absolvovali první výcvik v ohňovém kontejneru společně s kolegy z německých závodů. Nástupy dalších hasičů pokračovaly o rok později a v roce 2008 se stav již ustálil na konečném počtu. Od roku 2013 má podniková jednotka oficiální status HZS podniku BOSCH DIESEL, s.r.o., a v jejím čele stojí velitel Jiří Koukal.
Současnost
V současnosti je provoz zajišťován požární technikou CAS 20 IVECO, CAS 8 IVECO, TA Mercedes, sanitní vůz VW, velitelský vůz Mazda, čtyřkolka s pěnovým hasicím zařízením ONE SEVEN. Kompletně je vybudována stanice se čtyřmi garážemi a potřebným zázemím, kde slouží čtyři směny po sedmi hasičích (obsazení směn 1 velitel směny a 6 strojníků) + velitel, celkem 29. Mezi další vybavení patří radiostanice Motorola, vyprošťovací zařízení Weber a Lucas, 12 dýchacích přístrojů Dräger, 10 detektorů plynů, ventilátory na přetlakovou ventilaci. Na stanici Pávov je vlastní operační středisko, to prošlo modernizací v roce 2018 a disponuje nejmodernějším monitorovacím zařízením. Jednotka je zařazena výhradně pro závody BOSCH DIESEL, s.r.o., Jihlava (tři výrobní závody v Jihlavě). V jednotce jsou vyškoleni technici speciálních služeb (chemická, technická, strojní a spojová služba). Určení hasiči jsou pověřeni mimo jiné prováděním revizí hydrantů a hasicích přístrojů. Jednotka se zúčastňuje výcviku ve Stuttgartu, na ohňovém trenažeru společně s kolegy ze závodů v Německu. V roce 2018 proběhl výcvik v ohňovém trenažeru Dräger pro celou jednotku v Praze a v Pardubicích.
Používaná hasiva
K hašení se používají voda, pěna a plynová stabilní hasicí zařízení (SHZ). Hasiva jsou specifikována podle výrobního programu. V současné době je plánován nákup nového vozidla se speciální výbavou (CAFS, plynové hasicí zařízení, zařízení na dodávku pěnidla do systému sprinklerů). „Půjde o jedinečné vozidlo v rámci České republiky, při jeho použití dojde k rychlé a efektivní likvidaci požáru, k brzké obnově další výroby a následné škody budou minimální,“ uvedl velitel jednotky Jiří Koukal. Na základě spolupráce probíhá výcvik požárních hlídek (výcvik na ohňovém trenažeru, nácvik poskytování první pomoci i v rámci firemních akcí pro zaměstnance a veřejnost, vysokoškoláky).
Za rok 2018 činil celkový počet výjezdů 206. Jde o interní zásahy v rámci firmy a jejích tří výrobních závodů v Jihlavě. Pro udržení akceschopnosti se provádějí pravidelná cvičení čtyřikrát ročně podle schváleného plánu cvičení. Zaměřují se zejména na simulace požárů, úniky látek, zdravotnickou pomoc a technické zásahy. Jednou ročně se provádí společné cvičení s HZS Kraje Vysočina. Například v lednu 2019 proběhlo společné cvičení na téma požáru kancelářských prostor na závodě 1 (Humpolecká).
Při cvičení se použil vyvíječ kouře pro vytvoření reálných podmínek, pro evakuaci z kancelářských prostor se nasadila výšková technika (evakuace z okna). Cvičení se zúčastnilo přibližně 20 hasičů s požární technikou a šest automobilů. Ověřila se akceschopnost jednotek s pozitivními závěry, došlo k prověření reálných dojezdových časů a spolupráce mezi jednotkami. Na základě poznatků byla zintenzivněna spolupráce s HZS Kraje Vysočina.
V závodě se vyskytuje zvýšené požární nebezpečí, zejména ve skladech řezných olejů, zásobníků nafty na dlouhodobých zkušebnách, skladech chemických látek a na dalších možných místech vzniku mimořádné události. Každý rok je průměrně řešeno 200 událostí, z toho přibližně polovina se týká zdravotnické pomoci (drobné úrazy, nevolnosti apod.). Na základě zkušeností nejsou stanovena extrémně nebezpečná místa. Dojezdové časy v rámci třech výrobních lokalit v Jihlavě jsou v místě dislokace asi tři minuty, do ostatních lokalit do deseti minut.
Protipožární zabezpečení
Všechny budovy našich závodů jsou vybaveny SHZ (sprinklery), dostatečným množstvím SHZ plynových pro technické místnosti, SHZ ve výrobních strojích, podnikový rozhlas, všechny úseky závodů jsou vybaveny elektrickou požární signalizací (kouřové, lineární, nasávací hlásiče), kamerovými systémy, evakuačním rozhlasem.
Při pravidelných preventivních obchůzkách závodů jsou kontrolována požárně nebezpečná místa, jako jsou například sklady olejů.
Vzdělávání zaměstnanců a prevence
K zajištění požární ochrany se organizují školení pro výrobní zaměstnance - požární hlídky, rovněž probíhají vstupní a opakovací školení. Školení pro zaměstnance se provádí formou praktického výcviku na trenažérech s možností vyzkoušet si opravdové hašení v praxi a získat tak potřebné zkušenosti. Při dnech otevřených dveří v podniku je pro děti zaměstnanců vytvořen dětský koutek s předváděním situací, které mohou v běžném životě nastat, přičemž hlavní důraz se klade na dodržování zásad bezpečnosti. V závodě je zřízena funkce „preventista požární ochrany“.
Mezi další úkoly patří zajištění požární a celkové bezpečnosti ve firmě BOSCH DIESEL, s.r.o., i při speciálních návštěvách jako například při návštíveních prezidenta České republiky Miloše Zemana a předsedy vlády ČR, velvyslanců apod.
Jednotka má smluvně zajištěnou i oboustrannou spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Kraje Vysočina – poskytování pomoci (zásah s vozidlem sanitkou). V rámci pravidelné osvětové práce jsou uveřejňovány zprávy v regionálním tisku.
Na předání daru v závodě se účastnili (zleva): plk. Mgr. Jiří Němec, DiS., (ředitel HZS Kraje Vysočina), Stefan Hamelmann (technický ředitel BOSCH DIESEL), plk. Ing. Petr Kotinský, PhD., (ředitel Územního odboru Jihlava, HZS Kraje Vysočina)
a Ozan Ergün (vedoucí oddělení FCM v BOSCH DISEL)
Firma BOSCH DIESEL, s.r.o., darovala HZS Kraje Vysočina nový plynový detektor GT 43 Series. Nové vybavení výrazně zvýší jeho technickou výkonnost. Vysoce citlivý přístroj nalezne uplatnění při zásahu, přístroj dokáže identifikovat možné úniky z plynového potrubí a tím tak zabránit hrozící explozi. Věcný dar zároveň umožní provést kvalitnější zásah při požáru v závodu.
Jiří KOUKAL, HZS podniku BOSCH DIESEL, s.r.o., Jihlava, Bc. Mojmír KOLÁŘ, MBA, BOSCH DIESEL, s.r.o., Jihlava, Metoděj POPOV, DiS., Asociace velitelů HZS podniků, z.s., foto archiv BOSCH DIESEL, s.r.o., Jihlava