Časopis 112 ROČNÍK XX ČÍSLO 11/2021
V listopadovém čísle časopisu představíme oceněné v Anketě Hasič roku 2020. Dále vás seznámíme se zásahem, který probíhal ve ztížených podmínkách, a to explozí bioplynu a následném požáru v bioplynové stanici. Jak se připravit na výpadek elektrické energie velkého rozsahu a jaké mohou být negativní dopady, o tom podrobněji v článku Realizace seminářů pro zástupce obcí k energetické odolnosti objektů v Moravskoslezském kraji. Zemětřesení na Haiti postihlo asi 1,2 milionu lidí. Evropská unie vyslala do země speciální tým, ve kterém byli i dva čeští odborníci. A jejich poznatky z mise? V Brně se uskutečnil XXV. sněm České asociace hasičských důstojníků. Byl zvolen nový prezident a viceprezident. Že sezóna požárního sportu je završena, o tom se dočtete v závěru našeho časopisu.
Ničivé zemětřesení o síle 7,2 stupně Richterovy škály, které zasáhlo 14. srpna 2021 v 08.30 hodin místního času jihozápadní oblast Haiti s epicentrem v hornaté části provincií Sud, Nippes a Grand’Anse, zanechalo tisíce obyvatel bez jídla, vody, hygieny a přístřeší. Neštěstí si vyžádalo více než 2 000 obětí na životech a přes 12 000 zraněných. Zemětřesení postihlo asi 1,2 milionu lidí, včetně 540 000 dětí. Poškození infrastruktury je značné, zcela nebo částečně bylo zničeno 130 000 domů, 94 škol a 1 800 vodovodů.
Navíc dva dny po zemětřesení přes stejné území přešla tropická bouře Grace. Prvotní odhady hovořily o desítkách až stovkách mrtvých a zraněných a velkých materiálních škodách zejména na veřejných budovách a infrastruktuře. Vzhledem k tomu, že se Haiti stále zcela nevyrovnalo s následky zemětřesení z roku 2010, při němž zahynulo podle odhadů více než 220 000 lidí, a z hurikánu Matthew (2016), který poničil kompletní úrodu a zanechal více než 1,4 milionu lidí bez přístřeší, bylo více než jasné, že situace nebude příliš optimistická.
Bezprostředně po zemětřesení vyslal haitský generální ředitel civilní ochrany do postižených území záchranné týmy a zahájil průzkum pomocí vrtulníku. Dne 16. srpna 2021 požádalo Haiti oficiálně o mezinárodní pomoc. V té době již v zemi působily záchranné a vyprošťovací odřady z USA a z Kolumbie a lékařské týmy do oblasti vyslala také místní pobočka Lékařů bez hranic. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (UN OCHA) vyslal na Haiti tým pro hodnocení katastrof a koordinace (UNDAC), jehož hlavním úkolem bylo pomoci místní vládě s koordinací zahraniční pomoci, odhadem potřeb v zasaženém území a zahájení činnosti systému tzv. klastrů, které zde byly nazývány sektory humanitární pomoci organizací OSN (WFP, UNICEF, WHO a dalších).
Evropská unie (EU) reagovala velmi rychle. Okamžitě vyčlenila tři miliony eur na akutní pomoc, aktivovala satelitní systém Copernicus a do země vyslala speciální tým EU pro koordinaci civilní ochrany a hodnocení (EUCP) složený z dvanácti expertů, dvou styčných důstojníků Evropského střediska pro koordinaci odezvy na mimořádné události (ERCC) a osmi členů technického asistenčního a podpůrného týmu (TAST). Za Českou republiku byli Evropskou komisí do týmu vybráni dva odborníci – plk. Ing. Lukeš jako zástupce vedoucího týmu a plk. Ing. Matušek jako informační expert. Členské státy EU dále nabídly vyslání modulu pro úpravu vody (Francie, Španělsko), komunikačního modulu (Lucembursko), zdravotnického záchranného týmu typu 1 – EMT I (Norsko). Mise se zúčastnila také loď nizozemského námořnictva. Jejím primárním úkolem bylo zajištění distribuce humanitární pomoci do pobřežních měst. Španělsko a Norsko dále nabídlo zdravotnické potřeby a prostředky pro nouzové přežití, Slovinsko spacáky a deky a Švédsko rodinné stany. Veškeré nabídky pomoci byly haitskou stranou akceptovány a za koordinace týmu EUCP postupně dorazily do země.
Hlavním úkolem týmu EUCP byla podpora činnosti místní civilní ochrany a týmu UNDAC, zajištění plynulého nasazení evropských týmů, distribuce humanitární pomoci z evropských zemí a v neposlední řadě také spolupráce s místními zástupci DG ECHO a zastupitelskými úřady zemí EU na Haiti. Tým EUCP na základě jeho složení řešil následující úkoly:
- Vyhodnocení stavu nemocnic ve větších městech v postiženém území, a to z pohledu jak stavebního, tak i zdravotnického. Zpracována byla hodnoticí zpráva, která byla následně poskytnuta ministerstvu zdravotnictví i zástupcům Světové zdravotnické organizace (WHO)/Panamerické zdravotnické organizace (PAHO),
- hodnocení stavu veřejných budov v okolí města Les Cayes z pohledu statické bezpečnosti staveb. Jednotlivé hodnoticí zprávy byly předány generálnímu ředitelství Civilní ochrany a ministerstvu veřejných prací Haiti. Stavební inženýři ve spolupráci s dalšími partnery zároveň připravili školení místních pracovníků v metodice provádění průzkumu stavu budov po zemětřesení,
- podporu nasazení francouzského týmu s úpravnou vody a norského zdravotnického týmu – zejména v oblasti logistiky a jednání s místními úřady v místě působení,
- podporu samotné činnosti týmu UNDAC ve městě Les Cayes formou účasti ve Štábu pro koordinaci zahraniční pomoc v místě nasazení (Sub-OSOCC),
- zajištění satelitní datové komunikace v místě hlavních sídel koordinace humanitární pomoci (Port au Prince, Les Cayes, Jeremie).
Drsná realita Haiti
Haiti patří mezi nejchudší země světa s vysokou mírou korupce a kriminality, politickou nestabilitou, nedostatečnou dopravní infrastrukturou, nízkou kvalitou vzdělání a zdravotnictví a otevřenou válkou ozbrojených gangů.
To vše samozřejmě zásadně ovlivnilo způsob a rychlost řešení následků zemětřesení, a také fungování našeho týmu. Ihned po příletu do země jsme byli informováni o hrozícím nebezpečí našeho případného únosu místními ozbrojenými gangy. Klidu nám nepřidala ani informace získaná při našem prvním bezpečnostním briefingu o tom, že v den našeho příletu byli místními gangy uneseni dva francouzští lékaři působící v zemi jako humanitární pracovníci. Každý z nás vyplnil potřebné dokumenty pro případné vyjednávání s únosci, naistaloval si do telefonu příslušnou sledovací aplikaci a v koloně aut s diplomatickými značkami jsme společně vyrazili na první schůzku se zástupci delegace EU a zástupci některých členských států na Haiti.
Podobně jako naše denní přesuny z hotelu do hlavního Štábu pro koordinaci zahraniční pomoci (OSOCC), tak také veškerá humanitární pomoc musela být z letiště v Port au Prince převážena pod policejním dohledem. Ani tak ovšem nebyly výjimkou útoky na konvoje a rabování kamionů. Průzkum hornatých částí zasaženého území byl možný jen ze vzduchu, protože do řady vesnic není přístup pozemní cestou. V řadě vesnic se humanitární pracovníci setkali s projevy násilí, když s sebou nepřivezli rovnou i základní potraviny či prostředky pro stavby nouzových přístřešků. Členové týmu se po hlavním městě mohli pohybovat jen ve skupině po předem daných bezpečných trasách a museli se vyhýbat řadě míst, kde reálně hrozilo riziko únosů či zranění. Jen díky dodržování přísných opatření nedošlo k zásadním bezpečnostním problémům u nikoho z týmu. Řada členů se ovšem nevyhnula zdravotním obtížím způsobeným zřejmě nedostatečně upraveným jídlem.
Mise na Haiti byla jistě pro všechny zúčastněné velkou profesní i lidskou zkouškou, ale zároveň i školou. Díky pomoci evropských zemí se výrazně zlepšila kvalita života řady zdejších občanů a předaný materiál bude jistě sloužit dlouho svému účelu. Mise ovšem zároveň nastolila řadu otázek v oblasti zajištění podpory činnosti týmu EUCP v zemi s vysokou mírou rizika. Zodpovězení těchto otázek bude velmi důležité pro případné další nasazení expertů v podobných podmínkách.
plk. Ing. Miroslav LUKEŠ, HZS Karlovarského kraje, plk. Ing. Tomáš MATUŠEK, MV-generální ředitelství HZS ČR, foto archiv autorů