Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XXI ČÍSLO 9/2022

Začátkem května byl na Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy ohlášen požár střechy a izolace v bytovém domě v Praze na Chodově. Hasiči se v průběhu zásahu potýkali s rychlým rozvojem požáru a jeho skrytým šířením v konstrukci střechy. V katastru města Stráž pod Ralskem v podniku Diamo, proběhlo takticko-štábní cvičení. V červnu 2022 proběhnul ve výcvikovém prostoru Lešť u Zvolena na Slovensku součinnostní výcvik hasičů-lezců z HZS Královéhradeckého a HZS Libereckého kraje a Hasičského záchranného zboru Slovenské republiky. Znalecký ústav TÚPO se podílel na objasnění okolností vzniku dvou obdobných požárů při chemickém pokusu „Faraonův had“. Mezinárodní hasičskou soutěž CTIF hostilo letos slovinské město Celje. Česká výprava profesionálních i dobrovolných hasičů a hasiček měla ty nejvyšší cíle a nezklamala. 

Nácviky na výškových budovách, ve skalních terénech, slanění a podvěsové činnosti. Nic z toho nemohlo chybět na součinnostním výcviku hasičů-lezců z Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje (HZS KHK) a Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje (LK) spolu s příslušníky Hasičského a záchranného zboru Slovenské republiky (HaZZ). Stáž u slovenských kolegů se uskutečnila 13. až 16. června 2022 ve výcvikovém prostoru Lešť u Zvolena.



 
Devět českých hasičů (příslušníci HZS KHK a HZS LK) absolvovalo spolu s 26 slovenskými příslušníky HaZZ odbornou stáž, během níž se seznámili se strukturou a metodikou leteckého hašení za využití vrtulníků a pozemního hašení využívaného na Slovensku. Tyto dva moduly jsou začleněny do struktury pomoci v rámci Mechanismu civilní ochrany Unie. Stáž měla z velké části i praktický charakter, náplní bylo pře­dání zkušeností v oblasti činností lezců HaZZ a HZS ČR.

Při teoretické přípravě věnované činnostem při leteckém a pozemním hašení byl představen tzv. jezírkový systém, který HaZZ využívá při hašení požárů v nepřístupném terénu. Letka Ministerstva vnitra Slovenské republiky disponuje těžkým vrtulníkem Mi-171, který je v podobných případech velkou výhodou. Díky své výkonnosti dokáže unést až 4 000 kg. Jako efektivní se ukazuje i při hašení bambi vakem. V případě jeho využití dokáže tento stroj hasit s vakem o objemu až 2 850 l vody s přimísením pěnidla.

Praktická část součinnostního výcviku byla rozdělena na lezecké činnosti a záchranu s využitím letecké techniky. Hasiči přitom využili možností, které nabízí výcvikové centrum HaZZ v Lešti u Zvolena. Jde o výcvikový prostor pro příslušníky složek integrovaného záchranného systému i armády, kde jsou k dispozici různé druhy trenažérů, včetně budov nebo různých druhů přírodního terénu.

Při lezecké části se hasiči zaměřili na záchranu vytažením. Cvičili i vytažení zachraňované osoby a zachránce najednou. Scénáře se odehrávaly na výškové budově, v místních skalních terénech i na via ferrata (zajištěná cesta v nepřístupném, obvykle horském terénu, která je vybavena jisticím ocelovým lanem, železnými stupy, případně dalšími pomůckami) nebo uvnitř budovy, například při záchraně z výtahové šachty. Ve většině případů se využívala dvoulanová technika. V tomto ohledu si skupiny Čechů a Slováků vyměňovaly vzájemné informace z praxe, čeští hasiči přispěli svými znalostmi a zkušenostmi ze záchrany vytažením systémem protiváhy.

V průběhu výcviku se intenzivně používalo speciální kotvicí zařízení Rock Exotica Arizona Vortex, které je i ve výbavě některých lezeckých skupin u HZS ČR. Jde o speciální trojnožku, která se díky své mobilitě a variabilitě ustavení může po­užívat jak v nepřístupném terénu, tak v urbanistické zástavbě (uvnitř i vně budov). Její výhodou je vyložení kotvicího bodu přes hranu budovy, což zjednodušuje zasahujícím provedení záchrany osob.

Nácvik záchrany leteckou technikou se orien­toval na záchranu z budov slaněním a při využití podvěsových činností. Hasiči prováděli klasické slanění z vrtulníku na zem nebo vysazení slaněním a odnos zachraňované osoby s leteckým záchranářem v podvěsu. Při mimořádných událostech musí často záchranáři slanit do těžko přístupného přírodního prostředí, např. mezi stromy. Speciálně při tomto nácviku není úspěšné slanění závislé pouze na leteckém záchranáři, ale je velmi důležitá komunikace a koordinace mezi všemi členy posádky, tedy leteckým záchranářem, vysazovačem a pilotem. I tyto dovednosti byly předmětem výcviku. Nechybělo ani vysazení na vodní hladinu, hasiči seskakovali z paluby vrtulníku do vody z desetimetrové výšky.

Čeští hasiči využili také přítomnosti vrtulníku Mi-171 pro nácvik činností s palubním jeřábem, kterým je stroj vybaven. Výcvik tak zahrnoval provedení záchrany osob z budov a terénu jeřábem. Při té příležitosti představili slovenští kolegové prostředky pro záchranu, které využívá HaZZ. Jde především o výbavu ARS – speciální trojcípý šátek a záchranná nosítka. Evakuovaná osoba je tak kompletně zakryta a chráněna před nepříznivými vlivy počasí při transportu v podvěsu. Prostředky pak umožňují provádět záchranné práce i při zhoršených klimatických podmínkách. Nosítka jsou navíc vybavena integrovaným padákem pro zvýšení stability při transportu pod vrtulníkem. Nosnost vrtulníku Mi-171 umožnila zkoušku dalšího, v českých podmínkách neobvyklého postupu, a sice hromadného vysazení až devíti příslušníků na podvěsovém laně najednou (tzv. hrozen) do nepřístupného terénu. Tato metoda se využívá například při vysazení hasičů při rozsáhlých požárech v přírodních terénech, které nejsou běžnou pozemní technikou dostupné. Hasiči se také seznámili s evakuačním systémem AirTEP, jenž je určen k rychlé evakuaci z výškových budov při požárech a jiných katastrofách. Další letecké činnosti byly zaměřeny na záchranu ze skalních masivů a via ferrat.

Součinnostní výcviky českých a slovenských příslušníků jsou jedním z výstupů dlouhodobé spolupráce obou hasičských sborů, pokaždé jsou hodnoceny jako velmi přínosné pro obě zúčastněné strany. Organizace stáže byla koordinována MV-generálním ředitelstvím HZS ČR a prezídiem HaZZ. Stáže jsou výměnného charakteru, slovenští kolegové navštívili několikrát i ČR, konkrétně výcvikové prostory Učiliště požární ochrany ve Velkém Poříčí, které je organizační součástí HZS KHK. V září letošního roku by se měl uskutečnit další součinnostní výcvik na výměnu zkušeností v oblasti lezeckých technik. Hostitelem by měl být výcvikový polygon Učiliště požární ochrany Velké Poříčí, zároveň by se měly využít přilehlé lokality ve skalních terénech Chráněné krajinné oblasti Broumovsko.


pprap. Mgr. Jan HRUBÝ, por. Mgr. Martina GÖTZOVÁ, MBA, foto por. Bc. Michal FANTA, HZS Královéhradeckého kraje

Print  E-mail