Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XXII ČÍSLO 2/2023

Na bilanční tiskové konferenci HZS ČR, která proběhla v lednu, byly představeny předběžné počty zásahů hasičů v uplynulém roce a generální ředitel HZS ČR genpor. Ing. Vladimír Vlček, Ph.D., MBA, shrnul klíčové oblasti činnosti s výhledem na letošní rok. Statistika poukázala například na skutečnost, že enormně stoupl počet požárů v přírodním prostředí. Z velkých požárů se v tomto čísle věnujeme rozboru zásahu v Ústřední vojenské nemocnici Střešovice a zjišťování příčin vzniku požáru v chemické laboratoři v Dolní Dobrouči. Jednou ze specifických činností jednotek požární ochrany je zásah ve výšce a nad volnou hloubkou. Jen v roce 2021 bylo těchto zásahů evidováno 6316. V jednom z článků najdete informace o veřejně přístupné a bezplatné aplikaci, která poskytuje metodiku, jak postupovat během těchto mimořádných událostí. Dále se dočtete o spolupráci HZS Plzeňského kraje s výzkumným centrem Západočeské univerzity v Plzni při tvorbě výzkumně-vzdělávacího projektu BETERKA. 

Preventivně výchovná činnost, kterou zajišťuje Hasičský záchranný sbor České republiky (HZS ČR) ve své působnosti na celém území ČR, je svým rozsahem velice rozmanitá. Může jít o dlouhodobé projekty určené pro menší či větší skupiny, které vědomostně zábavnou formou oslovují různé skupiny obyvatelstva a zaměřují se na nejrůznější problematiky v gesci hasičského sboru. Může být součástí větších projektů či veřejných akcí vyžadujících spolupráci s dalšími složkami nebo organizacemi. Jednou z výzev pro HZS Plzeňského kraje (HZS PLK) byla spolupráce s výzkumným centrem Západočeské univerzity v Plzni při tvorbě vzdělávací expozice v plzeňském Techmania Science Centre.

32-01.jpg

Zástupci výzkumného centra Západočeské univerzity v Plzni požádali v polovině roku 2021 o spolupráci vedení HZS PLK. Následně byl představen výzkumně-vzdělávací projekt BETERKA „Bezpečnostní výzkum pro účinné využití termokamer v případě epidemických hrozeb a krizových situací,“ a to v rámci programu vyhlášeného Ministerstvem vnitra a zaměřeného na složky integrovaného záchranného systému (IZS) a jejich přípravu na krizové situace a epidemické hrozby. 
Hlavním cílem výzkumu bylo stanovit nástroje pro spolehlivější identifikaci osob, které mají projevy zvýšené tělesné teploty, a zároveň využitelných pro monitorování průběhu epidemie. Vedlejším cílem projektu pak bylo stanovit další možnosti využití termokamer pro efektivnější a účinnější zajištění úkolů složek IZS nejen v době epidemie. 
Projekt byl kromě vlastního výzkumu zaměřen i na popularizaci a vzdělávání. V rámci plnění uvedených cílů projektu vznikla expozice o využití termokamer při činnosti jednotlivých složek IZS určená pro děti i dospělé, umístěná v prostorách plzeňského Techmania Science Centre. 


Příprava expozice 
Pro expozici bylo navrženo pět kójí pro přizvané organizace – zdravotnickou záchrannou službu, Policii ČR, HZS ČR, krajskou hygienickou stanici a výzkumné centrum Západočeské univerzity v Plzni. Do každé kóje byly navrženy tři projekční plochy o rozměru 2 × 1,5 m a ještě interaktivní exponát. Během příprav a při společných jednáních vznikaly různé nápady a možnosti realizace. Celkový návrh koncepce se v průběhu tvorby vyvíjel a měnil v závislosti na technických a finančních možnostech. Každá z organizací mohla ovlivňovat, co na projekčních plochách bude znázorněno. Důraz byl kladen na to, aby jednotlivé kóje byly vzájemně graficky i tematicky sladěny.


Expozice hasičů
V kóji HZS PLK byly tři projekční plochy s obsahem: 

  1. Videoprojekce s autentickými záběry. Na plochu je promítána smyčka videozáběrů, které střídají pohled objektivem termokamery s pohledem hasiče sledujícím mimořádnou událost. Použity jsou reálné videozáznamy z mimořádných událostí v PLK, konkrétně požár Chotíkovského lesa a požár ubytovny v Plzni.
  2. Představení organizace. Na této ploše je moderní grafickou formou znázorněna časová osa jednoho pracovního dne na téma den s hasičem. Jsou zde umístěny i zábavné úkoly, kde si s hasičem děti porovnávají své schopnosti a znalosti. Grafika je zpracována podle podkladů HZS PLK.
  3. Plocha s interaktivním exponátem. Tato plocha je věnována především preventivně výchovné činnosti. Cílem je upozornit návštěvníky na nebezpečná místa v domě, kde teplota může být příčinou požáru nebo ohrožení osob. Pomocí dotykové obrazovky si návštěvník z nabídky vybírá předmět (např. varnou konvici, pánvičku, žehličku, přímotop, krb), následně se na projekční ploše spustí souběžně dvě videa, vpravo pohled očima člověka a vlevo pohled termokamery na zapnutý spotřebič (obr. na straně 32). Zároveň se na ploše zobrazuje stoupající teplota předmětu. Cílem této projekce je, aby si návštěvníci uvědomili riziková místa v domácnosti.

Expozice byla v prostorách plzeňského Techmania Science Centre slavnostně otevřena v červnu 2022 za účasti všech zúčastněných složek.
Vzdělávací expozice je především určena žákům druhého stupně základních škol. Představuje různorodost možností využití termokamer u jednotlivých složek IZS. Zhlédnutím expozice návštěvníci Techmanie nejen poznávají činnost složek IZS, ale také odhalují skrytá riziková místa, kde může v domácnosti vzniknout požár. Seznamují se s bezkontaktním měřením tělesné teploty nebo využitím termokamery k sestavení portrétu hledané osoby, tzv. identikitu. Expozice se věnuje problematice měření teploty osob, které přicházejí do monitorovaných prostor objektů z vnějšího prostředí, kde se využívají termokamery jako potencionální nástroj pro včasné varování a monitorování průběhu epidemie. Neméně zajímavá je ukázka využití termokamer na dronech při zdolávání požárů v těžko přístupných místech.

kpt. Mgr. Lenka BASÁKOVÁ, HZS Plzeňského kraje, foto archiv HZS Plzeňského kraje

Print  E-mail