Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK VIII ČÍSLO 10/2009

V TOMTO ČÍSLE: ROZBOR zásahu jednotek PO na požár chladírenské haly ovoce a zeleniny v obci Ostrá na Nymbursku a POZNATKY z požárních kontrol v bývalých průmyslových, zemědělských nebo vojenských areálech. ZÁVĚRY konference Požární ochrana 2009, HODNOCENÍ srpnového cvičení složek IZS Trauma 2009 na dálnici D1. POZNATKY z využívání geografického informačního systému při práci s evidencí koncových prvků Jednotného systému varování a vyrozumění ČR, SEZNÁMENÍ se stacionárními hlásiči radiace. INFORMACE o opatřeních ke zvyšování bezpečnosti obyvatel Ústí nad Labem při případném úniku nebezpečných látek. INFORMACE o jednání Federace asociací hasičských důstojníků Evropské unie v Ostravě, POZNATKY z netradiční odborné přípravy jednotek SDH obcí, ZPRAVODAJSTVÍ z V. Mistrovství světa v požárním sportu, na kterém naše reprezentace poprvé v historii získala stříbrné medaile. SPECIÁLNÍ VLOŽENÁ PŘÍLOHA se věnuje problematice požární bezpečnosti současných garáží pro automobily.  

Ve dnech 18. až 22. července 2009 se v Ostravě uskutečnilo jednání Federace asociací hasičských důstojníků Evropské unie, jejímž členem je také Česká asociace hasičských důstojníků (ČAHD).


Předsednický stůlPředsednický stůlPoslání FEU
Federace asociací hasičských důstojníků Evropské unie (FEU - Federation of the European Union Fire Officers Associations) je organizací sdružující národní profesní asociace a sdružení hasičů jednotlivých členských zemí Evropské unie nebo států, které jsou členy Evropského sdružení volného obchodu (EFTA).
 
 
FEU byla založena v roce 1995 ve finském Tampere. ČAHD je členem federace od roku 1996. FEU vytváří platformu pro odbornou diskusi v otázkách požární ochrany od požární prevence, přes systém zdolávání mimořádných událostí, řízení hasičských sborů až po odbornou přípravu hasičů. Cílem činností federace je i výměna zkušeností a společné řešení odborných otázek v oblasti požární ochrany a prevence katastrof.
 
 
Vrcholným orgánem federace je jednání zástupců jednotlivých zemí tzv. „FEU meeting“, který se uskutečňuje dvakrát ročně v některém z členských států federace. Představiteli federace jsou prezident a sekretář, kteří jsou voleni na období čtyř let. V současné době zastává funkci prezidenta FEU Dr. Dieter Nuessler z Německa, sekretářem je Con Murphy z Irska. FEU má sídlo v zemi sekretáře, pro toto volební období je to tedy Irsko. Mezi úkoly představitelů patří, vedle vnitřního řízení federace, také komunikace s ostatními organizacemi na evropské úrovni a orgány Evropské unie, především komisí Evropské unie.
 
 
Členem federace se může stát profesní sdružení hasičů na národní úrovni. Přijetí nové země je upravenou procedurou, která začíná projevením zájmu o členství, přes statut pozorovatelské země až po vlastní přijetí za člena. Statut pozorovatele umožňuje zástupcům země účastnit se meetingů a poznat systém práce federace. Členem se nová země stane až na základě hlasování v rámci meetingu. Přestože členská země může vyslat na jednání tři zástupce, má při hlasování pouze jeden hlas. V současné době je členem FEU 20 zemí: Rakousko, Česká republika, Kypr, Dánsko, Estonsko, Finsko, Německo, Řecko, Maďarsko, Itálie, Irsko, Lucembursko, Norsko, Portugalsko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Nizozemí, Velká Británie; všechny tyto země jsou zastoupeny národními asociacemi. Polsko zastupuje hlavní ředitelství státní požární služby. Statut pozorovatele je přidělen například Belgii nebo Francii.

 
Projekty FEU
FEU je bezesporu jednou z evropských organizací, která nejen diskutuje v teoretické rovině, ale přináší i praktické výsledky. Praktické výsledky jsou veřejné a dostupné všem na internetových stránkách FEU www.f-e-u.org. Projekty realizované FEU lze rozdělit do dvou oblastí. Do první oblasti patří projekty zaměřené na vytváření databází, pomocí nichž je možné porovnávat systémy a postupy v členských státech, do druhé pak projekty, které zavádí nové postupy a standardy. Samostatnou skupinu představují projekty zaměřené na snížení jazykové bariéry v rámci Evropy. Jedná se například o projekt výkladového slovníku nebo projekt „Multicom 112“, který je určen pro výcvik operátorů tísňových linek.
 
 
Do skupiny databázových projektů lze zařadit například „ICS-Incident command system“, projekt porovnávající systémy zdolávání mimořádných událostí a kompetence záchranných složek v jednotlivých zemích, nebo „FEUCARE“, který popisuje systémy vzdělávání hasičů.

 
Mezi projekty, které zavádějí nové postupy nebo standardy lze zařadit například projekt „Safehotel“, který se zabývá problematikou standardizace požární bezpečnosti hotelů a ubytovacích zařízení. „Safehotel“ klade důraz nejen na zajištění požární bezpečnosti staveb, ale i výcvik personálu. Hotel, který splní definovaná kriteria požární bezpečnosti, obdrží mezinárodní certifikát. Díky spolupráci mezi ČAHD a společností ECM Facility, a. s., která zajišťuje distribuci projektu, začíná být tento projekt úspěšně zaváděn i v České republice. Při příležitosti konání ostravského meetingu předal Dr. Nuessler certifikát „Safehotel“ hotelu Park inn Ostrava, který se tak stal prvním hotelem v České republice, který toto prestižní ocenění obdržel.

 
Vznik nových projektů
FEU meeting v Ostravě nesloužil jen k informování o stavu stávajících projektů, ale položil základy pro vznik projektů nových. Jedním z nich je dlouho diskutovaný projekt „Statistika“ zaměřený na vytvoření mezinárodního systému pro sběr a porovnávání statistických informací o požární ochraně v Evropě. Současná nejednotnost definicí jednotlivých kritérií a absence statistických sledování na národní úrovni v některých státech neumožňují kvalitně vyhodnocovat a porovnávat statistické údaje. Vzhledem k tomu, že Česká republika má jeden z nejpropracovanějších systémů statistického sledování, bude se společně s dalšími zeměmi podílet na tvorbě evropského systému. V oblasti statistiky byla navázána i spolupráce se sekcí statistiky CTIF. V rámci meetingu bylo rovněž diskutováno o přípravě projektu, který by měl umožnit porovnat systém požární bezpečnosti staveb v jednotlivých zemích.
Nový projekt se rýsuje i v oblasti digitální radiové sítě, kdy bude snahou soustředit informace a zkušenosti s využíváním digitální radiové sítě v podmínkách požární ochrany.
 
 
FEU meeting v Ostravě patřil mezi přínosné, podíleli se na tom nejen samotní účastníci, ale i organizátoři - vedle ČAHD velkou měrou Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje, Město Ostrava, Moravskoslezský kraj a další.

 
Informace o FEU a dalších aktivitách ČAHD je možné získat na webové adrese www.cahd.cz.


Ing. Vladimír VLČEK, Ph.D.,
Ing. Petr OŠLEJŠEK, Ph.D,

Česká asociace hasičských důstojníků, foto archiv autorů
 

Print  E-mail