Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK IX ČÍSLO 8/2010

V TOMTO ČÍSLE: V úvodu přinášíme zpravodajství ze setkání ministra vnitra Radka Johna s vedoucími funkcionáři HZS ČR. V části POŽÁRNÍ OCHRANA analyzujeme zásah při likvidaci následků exploze parních zásobníků v areálu průmyslového podniku v Rudníku u Vrchlabí a přinášíme detailní analýzu požární automobilové techniky z veletrhu Interschutz 2010. Průběh cvičení složek IZS „Železniční nehoda 2010“ ve Starém Plzenci a cvičení záchranářů v Lozornu jsou hlavní náplní části věnované IZS. V tematických blocích zaměřených na OCHRANU OBYVATELSTVA a KRIZOVÉ ŘÍZENÍ informujeme o projektu nouzového napájení budov elektrickou energií, seznamujeme s vývojem koncepcí ochrany obyvatelstva v letech 2001 až 2010 a přinášíme zpravodajství z mezinárodního výcvikového kurzu OPCW 2010. Analyzujeme postavení HZS ČR v právním řádu ČR, seznamujeme se závěry IV. sjezdu SH ČMS. Pro příznivce POŽÁRNÍHO SPORTU je připraveno komplexní zpravodajství z XXXIX. mistrovství ČR v požárním sportu družstev HZS ČR. 

Ve dnech 3. až 4. července letošního roku se v aule Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava konal IV. sjezd Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. V jeho úvodu přivítal starosta SH ČMS Karel Richter hosty sjezdu, mezi nimi náměstka ministra vnitra Jaroslava Salivara, generálního ředitele HZS ČR genmjr. Miroslava Štěpána a delegace hasičů ze Slovenska, Polska, Chorvatska, Slovinska a Saska.

Průběh sjezduPrůběh sjezduPo pěti letech se na svém vrcholném jednání sešli zástupci nejpočetnějšího občanského sdružení v České republice. Téměř 380 delegátů zde zastupovalo 341 848 členů včetně 45 235 dětí a mládeže ze 7903 sborů (stav ke 31. prosinci 2009). I další čísla statistik budí úctu a uznání. V jednotkách SDH obcí je evidováno 74 205 členů a tyto jednotky jen v uplynulém roce vyjely ke 38 272 zásahům. „Je však nutné připomenout, že likvidačních prací zejména v menších místech se zúčastňují nejenom členové jednotek PO, ale i ostatní fyzicky zdatní členové našeho sdružení a napomáhají tak svým spoluobčanům při odstraňování následků především přírodních katastrof jako jsou přívalové deště, sněhové kalamity, větrné smrště apod. Jejich práce si cení celá společnost,“ okomentoval čísla statistiky ve svém úvodním vystoupení Karel Richter.

Velké nasazení prokázali dobrovolní hasiči při likvidaci následků orkánu Kyrill v roce 2006, vichřice Emma v roce 2007 nebo při loňských letních povodních a letošních jarních záplavách. Výrazná byla jejich pomoc při likvidaci velkých požárů, k nimž se řadí např. požár Veletržního paláce v Praze-Holešovicích, tržnice v Praze-Libuši nebo podniku Akuma v Mladé Boleslavi, jako i při tragické železniční dopravní nehodě ve Studénce.
Jak vyplývá ze statistických údajů, podíl na zásahové činnosti dobrovolných hasičů vzrůstá. V posledních čtyřech letech vzrostl počet jejich výjezdů o plných 32 %. 

„Ale členové našeho občanského sdružení nezachraňují jen životy a majetek. Zejména v menších městech a na vesnicích jsme páteří společenského a kulturního dění. Mnohde je to tak, že už jenom dobrovolní hasiči v obci pořádají nějaké soutěže, zahradní slavnosti, plesy, masopusty, šibřinky, uklízejí náves i periferii vesnice. Pokud se o příslušnících jedné strany v minulosti propagandisticky mluvilo jako o vedoucí síle, my takovou vedoucí silou v dobrém slova smyslu takřka všude po zásluze jsme. Bez naší dobrovolné práce život v České republice nebude mít své jistoty a svou bezpečnost,“ zhodnotil význam práce dobrovolných hasičů starosta SH ČMS.

Zpráva o činnosti od III. sjezdu SH ČMS přednesená starostou SH ČMS, kromě zásahové činnosti velmi podrobně analyzovala i ostatní oblasti práce sdružení. Vysoce pozitivně byla hodnocena práce s mládeží, výsledky dosažené ve sportovních soutěžích, systém odborné přípravy členů, mezinárodní aktivity sdružení, rozvíjení hasičských tradic, přístup státních a samosprávných orgánů k problémům a potřebám dobrovolných hasičů, jako i dosažená úroveň spolupráce se sdělovacími prostředky.

V uplynulých pěti letech bylo nesporně vykonáno a dosaženo mnoho pozitivního. Osobně jsem však ve zprávě postrádal hlubší analýzu některých dlouhodobých nebo palčivých problémů, se kterými se sdružení a dobrovolní hasiči potýkají. A že existují a není jich málo, dokladovaly jak následné zprávy předsedů odborných rad, tak i diskuse. Mezi klíčové patří například uvolňování dobrovolných hasičů ze zaměstnání k zásahům a refundace jejich mezd nebo dlouhodobě nedoceňovaná práce vedoucích mládeže. Řešení těchto problémů napomohou pouze změny v příslušné legislativě. V této souvislosti zazněl apel, aby sdružení zastřešovalo všechny oblasti činnosti dobrovolných hasičů, tedy i činnost jednotek PO a aby nové vedení sdružení věnovalo těmto otázkám výraznější pozornost.

Na tento problém reaguje i schválený Program činnosti SH ČMS do roku 2015 vytyčující hlavní směry působení sdružení. Jednou z jeho priorit je „v úzké spolupráci s představiteli obcí, státní správy, poslanci a senátory Parlamentu ČR, dalšími orgány, institucemi, občanskými sdruženími a podnikateli, zvýšit úsilí o zlepšení podmínek nutných k zabezpečení činnosti dobrovolných hasičů. Za tímto účelem je nutné vyhledávat vhodné možnosti na všech stupních, včetně navrhování potřebných legislativních změn“.

Obsáhle se problematikou dobrovolných jednotek PO zabýval ve svém diskusním vystoupení náměstek ministra vnitra Jaroslav Salivar. Podtrhl skutečnost, že jednotky PO jsou zařazovány do plošného pokrytí a jsou jednou ze základních složek integrovaného záchranného systému. Upozornil, že nesmí platit výmluva, že nemůžeme zařadit jednotky PO do plošného pokrytí, protože nejsou vybaveny, že nesplňují kriteria, aby byly vysílány k řešení různých mimořádných událostí. K odstranění těchto handicapů by měly přispět dlouhodobé projekty, odstartované v posledních čtyřech letech, zaměřené na  obnovu cisternových automobilových stříkaček, profinancování oprav požární techniky nebo na vybavení jednotek PO zařazených do kategorie JPO V. „Domnívám se, že je třeba ve všech zahájených projektech pokračovat a budeme trvat na tom, aby došlo k masivnějšímu zařazení jednotek PO do plošného pokrytí,“ zdůraznil Jaroslav Salivar. V souvislosti s tím se také budou hledat cesty odstraňování problémů dobrovolných hasičů v zaměstnání.
Na závěr prvního dne sjezdového jednání jeho delegáti zvolili řídící orgány sdružení. Do funkce starosty SH ČMS byl opětovně zvolen Karel Richter. Dále byli zvoleni náměstci starosty SH ČMS (Monika Homolková-Němečková, Lubomír Janeba, Jan Karger, Markéta Stržínková, Václav Liška a Jaroslav Salivar), členové výkonného výboru, předseda a členové ústřední kontrolní a revizní rady.

Sjezd schválil základní dokumenty, mezi nimi již zmiňovaný Program činnosti SH ČMS do roku 2015, podpořil projekt Okresního sdružení hasičů Nový Jičín „Daruj krev s dobrovolnými hasiči“ a petici SDH Nový Knín, aby pojišťovny v našem státě povinně odváděly alespoň 1 % ze svých zisků na činnost profesionálních a dobrovolných hasičů.

plk. Dr. Jaroslav VYKOUKAL, foto Ivo HAVLÍK

 

Print  E-mail