Časopis 112 ROČNÍK XII ČÍSLO 6/2013
V úvodní části přinášíme analýzu zásahu na rozsáhlý požár skladového objektu v bývalém areálu Svit ve Zlíně. Dále informujeme o závěrech konference Pyromeeting 2013 a seznamujeme také s možnostmi využití počítačového modelování požárů pro požárně technické expertizy. V bloku IZS představujeme HZS podniku Spolchemie a zabýváme se některými problémy souvisejícími se zpracováním traumatologických plánů poskytovatelů zdravotních služeb. Prezentace činnosti Panelu NNO při mimořádných událostech a výsledky spolupráce metodiků HZS ČR s pedagogy ZŠ tvoří náplň části časopisu věnovanou OCHRANĚ OBYVATELSTVA. V bloku KRIZOVÉ ŘÍZENÍ seznamujeme se závěry mezinárodní konference „Riziková budoucnost pro Evropu a ČR“ i s možnostmi využití informačních technologií při systémové podpoře obnovy území postiženého mimořádnou událostí. V časopisu dále najdete reportáž z letošních veletrhů PYROS/ISET a IDET, ohlédnutí za výstavou FIRECO 2013 nebo reportáž z předávání Zlatých záchranářských křížů.
- Prezident republiky ocenil pomoc druhým v nouzi
- Likvidace požáru trvala tři dny
- Požární prevence je řešení, které se každému vyplatí
- Společný zájem přináší výsledky
- Činnost Panelu nestátních neziskových organizací při mimořádných událostech
- Brno hostilo bezpečnostní veletrhy
- V tištěné podobě časopisu ještě najdete
Na brněnském výstavišti se ve dnech 22. až 24. května 2013 mohla odborná i laická veřejnost seznámit s nabídkou výrobků a služeb určených pro armádní, záchranářský a bezpečnostní sektor. Tuto možnost jim nabídl 12. mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET a souběžně s ním konaný 16. mezinárodní veletrh požární techniky a bezpečnostní techniky a služeb PYROS/ISET.
Trojlístku tzv. bezpečnostních veletrhů dominoval první z výše jmenovaných, a to jak rozsahem výstavní plochy, počtem vystavovatelů a expozic, množstvím zastoupených zemí, tak i pestrým a pro návštěvníky přitažlivým doprovodným programem v podobě statických i dynamických ukázek. Ústředním mottem veletrhu IDET bylo dvacetileté výročí vzniku Armády ČR, které dalo jeho organizátorům příležitost prezentovat a návštěvníkům veletrhu jedinečnou možnost vidět a srovnat techniku, výzbroj a výstroj, kterou čeští vojáci používali v různých obdobích. Účast dvaceti oficiálních zahraničních delegací a několika set zahraničních specialistů pak umožnila předním domácím výrobcům komerčně využít prezentaci svých produktů a podtrhla proexportní význam veletrhu.
V komorním duchu
Mezinárodní veletrh PYROS/ISET 2013 se letos „vešel“ do jednoho pavilonu (pavilon Z) a v minimálním rozsahu do jeho blízkého okolí, což názorně dokladovalo, že oproti předchozímu ročníku došlo k poklesu počtu vystavovatelů.
Část kdysi tradičních vystavovatelů z řad předních domácích výrobců a dodavatelů požární techniky a věcných prostředků požární ochrany absentovala, mnozí z přítomných zvolili oproti minulosti výrazně skromnější prezentaci. Ve srovnání s předchozími ročníky návštěvníci postrádali také dynamické ukázky požární techniky a zásahové činnosti záchranářských složek.
Bez ohledu na výše uvedené lze však pozitivně hodnotit, že veletrh umožnil odborné i laické veřejnosti získat komplexní představu o trendech v oblasti požární techniky, věcných prostředků požární techniky nebo požárně bezpečnostních zařízení.
Z vystavované požární techniky zaujal prototyp nové CAS 20 T 158 společnosti THT, s.r.o., Polička nebo CAS 30 T 815 firmy ISS Wawrzaszek. Škálu novinek v oblasti dýchacích přístrojů a detekční techniky přestavila v poutavé expozici firma Dräger, velký zájem byl zejména o ochrannou přilbu Dräger HPS 7000. Z dalších novinek je třeba zmínit např. termokamery FLIR řady K (K40/K50) firmy TMV SS, nové řešení dekontaminačního stanoviště nabízené společností Gumotex Břeclav nebo přenosný hasicí přístroj FLN W 6WNA k hašení požárů třídy F firmy Neuruppin CZ, s.r.o.
Největším lákadlem veletrhu se stala poprvé v České republice firmou DuPont prezentovaná mobilní zkušební komora Thermo-Man, určená k testování odolnosti ochranných oděvů proti teplu a plameni. Společnost DuPont úzce spolupracuje s firmou Deva F-M, s.r.o., specializující se zejména na výrobu vícevrstvých zásahových a ochranných oděvů, jejichž základ tvoří tkanina Nomex složená z nehořlavých vláken. Deva F-M, s.r.o., která je členem programu DuPont Nomex Partner, na veletrhu představila nový ochranný oděv s využitím nového materiálu Nomex Pro Vis.
Podrobnější informace o novinkách jako i dalších vystavených produktech přineseme v červencovém čísle časopisu 112.
plk. Dr. Jaroslav VYKOUKAL, foto Milan VÁVRŮ