Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XIII ČÍSLO 4/2014

V úvodu přinášíme reportáž z předávání Zlatých záchranářských křížů za rok 2013. V bloku POŽÁRNÍ OCHRANA analyzujeme zásah na rozsáhlý požár, ke kterému došlo v lednu v areálu pekáren v Kladně, seznamujeme s výsledky pracovních skupin, které pracují na plnění cílů nové koncepce požární prevence, a představujeme novou laboratoř VŠB-TU Ostrava k výuce problematiky požárně bezpečnostních zařízení. V bloku IZS informujeme o průběhu IX. kongresu Medicína katastrof, představujeme ZZS Karlovarského kraje, připomínáme 10. výročí zahájení provozu prvního telefonního centra evropské linky tísňového volání 112 v České republice a přinášíme zpravodajství ze cvičení Biohazardtýmu ZZS Plzeňského kraje. Patnáctiletá spolupráce České republiky a NATO v oblasti civilního nouzového plánování a závěry mezinárodního workshopu ke zkvalitnění systému vzdělávání a výzkumu v oblasti ochrany obyvatelstva tvoří náplň tematických částí časopisu zaměřených na OCHRANU OBYVATELSTVA a KRIZOVÉ ŘÍZENÍ.  

Výměnu zkušeností v aktuální problematice bezpečnostního a krizového managementu nabídl stejnojmenný mezinárodní workshop, který 27. března letošního roku uspořádala Fakulta logistiky a krizového řízení Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (UTB).

Workshop, který se uskutečnil v aule Fakulty logistiky a krizového řízení UTB v Uherském Hradišti, zahájil děkan prof. PhDr. Ivo Barteček, CSc. „V letošním roce fakulta oslaví páté výročí svého vzniku. Jsem rád, že společná výměna zkušeností, setkávání odborníků z akademické obce, státní správy i veřejného sektoru se v Uherském Hradišti již staly tradicí,“ uvedl. Na jeho slova navázal prof. Ing. Dušan Vičar, CSc., který přiblížil vztah tématu workshopu k oborům akreditovaným ve studijních programech procesní inženýrství, ochrana obyvatelstva a bezpečnost společnosti. Připomenul, že workshop je také jedním z výstupů řešení projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost „Inovace a rozvoj výuky bezpečnosti se zaměřením na krizové řízení“ (CZ.1.07/2.2.00/28.0185).

Platforma ochrany obyvatelstva

Jak ve svém vystoupení zdůraznil plk. Ing. Daniel Miklós, MPA, z MV-generálního ředitelství HZS ČR, jednou ze stěžejních problematik ochrany obyvatelstva je nastavení spolupráce mezi aplikační sférou (praxe) a akademickou půdou (teorie). Strategické priority ochrany obyvatelstva byly identifikovány na základě podrobných analýz v Koncepci ochrany obyvatelstva do roku 2020 s výhledem do roku 2030. Mezi identifikované strategické priority patří širší zapojení občanů, právnických a podnikajících fyzických osob, zvýšení odolnosti a ochrany prvků kritické infrastruktury, cílená podpora vědy, výzkumu, vývoje a inovací, vyvážené a komplexně využitelné úkoly a nástroje ochrany obyvatelstva.

Upozornil na význam odborné platformy ochrany obyvatelstva. Jejími stálými členy bude maximálně deset odborníků, zástupců Univerzity obrany, Policejní akademie České republiky v Praze, Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava, Českého vysokého učení technického v Praze, Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč a Střediska bezpečnostní politiky Univerzity Karlovy. Za státní správu se budou platformy aktivně účastnit zástupci MV-generálního ředitelství HZS ČR, některých jednání také zástupci odboru bezpečnostní politiky a odboru bezpečnostního výzkumu a policejního vzdělávání Ministerstva vnitra (nestálí členové). Pro otázku postavení platformy byl volen formát, který umožní navázání na již existující orgány k zajištění předávání zjištěných závěrů a výstupů. Bude představovat pracovní orgán Vědecké rady generálního ředitele HZS ČR. Prostřednictvím Ministerstva vnitra bude zajištěna další provázanost na Výbor pro civilní a nouzové plánování a prostřednictvím pravidelných „Zpráv o stavu ochrany obyvatelstva“ také na vládu České republiky. Navržení zástupci vysokých škol a vědeckých organizací budou v nejbližších dnech informováni o své nominaci a zároveň bude domluven první termín pracovní schůzky. Interval setkávání je stanoven na tři až čtyři za rok.

Inovace ve vzdělávání obyvatelstva

Nové přístupy k ochraně obyvatelstva budou vyžadovat také změnu pohledu na preventivně výchovnou činnost (PVČ) a výchovu a vzdělávání obyvatelstva.

Této problematice v intencích Koncepce ochrany obyvatelstva do roku 2020 s výhledem do roku 2030 se ve svém příspěvku věnovala plk. Mgr. Eleonóra Tilcerová z MV-generálního ředitelství HZS ČR. Vzdělávání by mělo začínat u odborníků zabývajících se ochranou obyvatelstva a krizovým řízením, obsáhnout učitele vyučující tuto problematiku, připravovat lektory a realizátory projektů zaměřených na prevenci před mimořádnými událostmi a krizovými situacemi. Nejzásadnějším bodem je aktualizovaná verze platného vzdělávacího dokumentu pro základní školy, tzv. rámcového vzdělávacího programu, do kterého se podařilo zahrnout problematiku ochrany člověka za běžných rizik a mimořádných událostí v daleko širší míře. Přestože se situace od roku 1991 (zrušení systematické přípravy obyvatelstva v rámci vzdělávacího procesu) zlepšila, stále neodpovídá aktuálním potřebám. Výuka je závislá na přístupu jednotlivých škol, problematika roztříštěna ve výuce, není přesně stanoven její rozsah a nelze ani odpovídajícím způsobem získat zpětnou vazbu. Nadále diskutována je možnost zařazení samostatného předmětu obsahujícího bezpečnostní problematiku do výuky v základních a středních školách, bez kterého si nelze nadále představit systematickou přípravu obyvatelstva.

Přístup HZS Moravskoslezského kraje k problematice PVČ a dalšího vzdělávání v oblasti ochrany obyvatelstva a požární ochrany prezentoval por. Ing. Václav Komárek z HZS Moravskoslezského kraje. Uvedl, že region Moravskoslezského kraje je z pohledu možnosti vzniku mimořádných událostí regionem velice exponovaným. S cílem zajistit efektivní vzdělávání a vybudovat systém poskytování informací významným objektům v zónách ohrožení je zahájena mimo jiné realizace preventivního projektu „Školy v zónách ohrožení“.

Zkvalitnění výuky krizového řízení

RNDr. Jakub Trojan z UTB se zaměřil na využití participativního mapování a na možnosti implementace konceptu tzv. crowdsourcingu (participativních geografických informačních systémů) do výukových schémat bakalářských stupňů studia. Studenti předmětu „Geographic Information Systems in Applied Crisis Management“ budou na území města Uherské Hradiště v terénu identifikovat a mapovat vybraná bezpečnostní rizika (v závislosti na své oborové profilaci), která budou hodnotit a lokalizovat na portálu ve webovém prostředí včetně popisu a foto/video/audio dokumentace. Použitá platforma Ushahidi umožňuje bezplatné nasazení na libovolný server a prostřednictvím jednoduchého grafického rozhraní je vhodným nástrojem pro mapování jevů v terénu.

Na úlohu Policejní akademie České republiky v Praze (PAČR) v rámci vzdělávacího systému se ve svém příspěvku zaměřili Mgr. Lukáš Harazin a Mgr. Oldřich Luža. Upozornili mimo jiné na vědeckovýzkumné aktivity, projekty dlouholetého koncepčního rozvoje akademie jako vzdělávací a výzkumné instituce. PAČR se podílí na činnosti CEPOL (Evropská policejní akademie) i na realizaci projektu mezinárodního vzdělávacího cyklu MEPA (Středoevropská policejní akademie).

V průběhu workshopu zaujaly také zkušenosti odborníků ze Žilinské univerzity v Žilině. Prof. Ing. Zdeněk Dvořák, Ph.D., seznámil s průběhem realizace nového studijního programu Bezpečnost a ochrana kritické infrastruktury. Na oblast komplexního přístupu při výuce krizového managementu upozornil doc. Ing. Ladislav Novák, Ph.D. Zdůraznil potřebu modifikace předmětů podle studijních specializací, včetně zařazení předmětů z úrovně mezinárodního krizového managementu. Doc. Ing. Jozef Klučka, Ph.D., analyzoval perspektivy vzdělávání na Katedře krizového mana­gementu. Poukázal na oblast mezinárodní spolupráce, upozornil na význam programu ERASMUS, v jehož rámci přicházejí na fakultu studenti ze zahraničí (Nizozemsko, Finsko, Portugalsko, Polsko, Turecko), na možnosti rozvoje vědeckovýzkumné činnosti (projekty Evropské unie), včetně odborné angažovanosti pedagogů. Využívá se komunikace s absolventy studia, zpětná vazba (vytvoření stránky na sociální síti Facebook).

Diskutována byla také problematika informovanosti obyvatelstva o řešení reálných hrozeb a rizik a jejich prevence, zejména rezerv v oblasti PR a vlivu médií.

Další prezentace byly věnovány například konceptům řízení a vypořádání rizik, aspektům profesní přípravy bezpečnostních specialistů veřejné správy a IZS, nebo způsobu hodnocení odolnosti prvků kritické infrastruktury.

Mgr. Zbyněk KOUKOLÍK, foto autor

Print  E-mail