Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVI ČÍSLO 7/2017

V červencovém čísle vás seznámíme s novou stanicí Bítozeves na Žatecku. V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA se dočtete o zkouškách hašení požárů jedlých tuků a olejů. Dále o kurzu "Nástupní odborný výcvik". V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM si vás upozorníme na nový Řád chemické služby HZS ČR. Přinášíme článek z letiště Václava Havla o výcviku leteckého profesionála. Shrnuli jsme informace veletrhu Pyros a z Pyromeetingu 2017. Rubrika OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ vám nabídne náhled do Koncepce ochrany obyvatelstva do roku 2020 s výhledem do 2030 v oblasti výchovy a vzdělávání obyvatelstva. Dále se můžete dočíst o setkání odborníků na téma „Bezpečnost ve střední Evropě“ a o jednání mezinárodní vědecké konference „CBRN PROTECT 2017“. V INFORMACÍCH přinášíme výsledky 21. ročníku soutěže Velké ceny ČR v požárním útoku. Dozvíte se, kdo se stal mistrem Evropy v disciplínách TFA. Nezapomněli jsme ani na příběh Nadace policistů a hasičů. 

Ve dnech 31. května až 3. června 2017 se opět po dvou letech na brněnském výstavišti konaly veletrhy integrovaného záchranného systému (IZS), tzv. Security Fairs. Vystavovatelé tak prezentovali své výrobky v rámci 18. ročníku mezinárodního veletrhu požární techniky a služeb PYROS, 14. ročníku mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET a 9. ročníku mezinárodního veletrhu bezpečnostní techniky a služeb ISET. Doprovodnou akcí veletrhů byla mezinárodní odborná konference Pyromeeting 2017 zaměřená na 25. výročí IZS.

Letošní veletrhy byly za příznivého počasí oficiálně zahájeny, v deset hodin před pavilonem Z, přestřižením pásky prezidentem republiky Milošem Zemanem, který na výstaviště zavítal v rámci návštěvy Jihomoravského kraje. Prezident vyjádřil plnou podporu Armádě ČR a zmínil, že naším cílem by mělo být postupné zvyšování jejího rozpočtu až na 2 % HDP. Zdůraznil také, že je nutné na zahraničních misích uzavírat více konkrétních kontraktů pro zbrojní prů­mysl České republiky, který je třeba více podporovat a více tak konkurovat zahraničním výrobcům. Svůj projev měl i ministr obrany Martin Stropnický, který upozornil na zvyšující se riziko terorismu v Evropě, na které bychom měli reagovat zvýšením bezpečnosti, modernizací armády a zvýšením jejího financování. Vyzdvihl český zbrojní průmysl, který dosahuje vysoké světové úrovně, a proto je nutné jej nadále rozvíjet. Partnerskou zemí letošního ročníku se stalo Turecko.

Veletrh ISET nabídl komplexní prezentaci technologií pro ochranu a bezpečnost života, informací a majetku. Hlavním tématem letošního ročníku byla kybernetická bezpečnost a její význam v současném světě. Počet kybernetických útoků hackerů neustále stoupá a zájmem bezpečnostních složek každého státu je tento jev co nejvíce eliminovat, neboť s ohledem na rostoucí využití informačních technologií nejen státními institucemi, mohou být v budoucnu důsledky napadení nebo úniku informací dalekosáhlé. IDET se prezentoval významnou přehlídkou obranných a bezpečnostních technologií ve střední Evropě se silnou mezinárodní účastí vystavovatelů a odborných návštěvníků. Největším vystavovatelem se stalo Ministerstvo obrany a Armáda ČR. Veletrh navštívily zahraniční armádní delegace a delegace zahraničních ministerstev obrany pro vyzbrojování z 20 zemí světa. V expozici bylo 50 kusů armádní techniky a provoz zajišťovalo přibližně 250 vojáků. Velký zájem byl o simulační a trenažérové technologie určené pro vzdušnou i pozemní techniku, návštěvníci si také mohli vyzkoušet trenažéry na různé typy letounů i vrtulníků, tanků nebo vozidel Pandur. Velký úspěch měla i laserová střelnice. Generální ředitelství cel představilo veřejnosti unikátní mobilní velkokapacitní rentgen Nuctech MT1213DE, který slouží Celní správě ČR v boji proti terorismu, při odhalování přepravy omamných a psychotropních látek, při pátrání po zboží uniklém celnímu dohledu a při kontrole silničních a železničních přeprav odpadů, nebezpečných látek apod.

PYROS se v Brně koná už od roku 1972 a stal se největším veletrhem svého druhu v České republice. Investice do modernizace požární techniky, výstroje a vybavení pro Hasičský záchranný sbor ČR a sbory dobrovolných hasičů se každoročně zvyšují, s čímž se nadále počítá i do budoucna. Své výrobky a novinky v oblasti požární ochrany představily významné firmy jako THT Polička, s.r.o., Gumotex, a.s., Holík International, s.r.o., Wiss Czech, s.r.o., Denios, s.r.o., INTE, s.r.o., JaGa, spol. s r.o., Andreas STIHL, spol. s r.o., MEVA, a.s., a další. Mezi vystavovateli nechybělo Ministerstvo vnitra - generální ředitelství HZS ČR a Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Letos byl poprvé umožněn přímý prodej produktů vystavovatelů návštěvníkům z řad profesionálních a dobrovolných hasičů, nebo širší odborné veřejnosti.

Společnost Denios, s.r.o., představila žáruvzdorné bezpečnostní skříně s integrovaným systémem odvětrání, které se vyrábějí v různých provedeních s křídlovými dveřmi, výškově nastavitelnými vložnými policemi nebo výsuvnými vanami a podlahovou záchytnou vanou. Skříně nabízejí vysokou požární odolnost až 90 minut, a proto jsou ideální pro skladování hořlavin a nebezpečných látek. Při skladování většího množství hořlavin společnost vyrábí protipožární skladovací kontejnery s požární odolností až 120 minut. Holík International, s.r.o., přinesla několik novinek v oblasti požární výstroje, jednou z nich byly rescue rukavice Maris, které nabízejí revoluční řešení ochrany hřbetu ruky vůči tepelným a mechanickým rizikům. Základní vrstvou jejich výztuhy je konstrukčně zvlněný protiúderový materiál, který zajišťuje vysokou ochranu proti sálavému teplu a celoplošnou ochranu proti úderu. HOLOMY, s.r.o., přivezla novinky v sortimentu LED výstražných zařízení pro vozidla s předností v jízdě a novou řadu elektronických sirén s digitální sběrnicí. Společnost Alliance Laundry CE, s.r.o., se zabývá kvalitní údržbou profesionální výstroje včetně speciální impregnace ochranných obleků. Na výstavišti představili kompletní sortiment strojů Primus i s praktickými ukázkami čištění. JaGa, spol. s r.o., vystavila otvírač dveří model HDB 90 ST, který lze použít i na otvírání vysoce pevných dveří s vícečetnými zámky. Otvírač je kompaktní, lehký, vybaven dálkovým ovládáním a pohání jej tichý pneumaticko­ hydraulický pohon. Gina Software, s.r.o., vyrábí mapovací software pro počítače, tablety a mobilní zařízení, čímž pomáhá uživatelům v týmové koordinaci a efektivní výměně informací. Tento systém využívají stanice v několika krajích České republiky. Hasiči díky němu vidí aktuální pozice jednotek HZS kraje, jejich výjezdy a místa zásahů.

Celou akci doprovázel celodenní bohatý program dynamických ukázek vojenské, policejní a požární techniky, např. zásah policejní jednotky na koních, zákroky Vězeňské služby ČR, letové ukázky dronů, předváděcí jízdy vozidel, vyprošťování zraněné osoby z havarovaného automobilu nebo komentovaná ukázka služební kynologické a hipologické jednotky při zásahu proti vzbouřeným demonstrantům. V sobotu 3. června se v rámci veletrhů uskutečnil Den bezpečnosti pro veřejnost. Návštěvníci se mohli aktivně zapojit v různých soutěžích a anketách, které jim osvětlily práci jednotlivých složek IZS. V programu „záchranáři dětem“ si děti vyzkoušely práci záchranářů. Poprvé se také na brněnském výstavišti uskutečnila soutěž v disciplínách TFA, ve kterých patří Češi ke světové špičce.

25. výročí IZS

1. června 2017 v Hotelu Continental v Brně byla MV­ generálním ředitelstvím HZS ČR, za spolupráce s Českou asociací hasičských důstojníků a Veletrhy Brno, a.s., uspořádána odborná konference, se zahraniční účastí, Pyromeeting 2017, která měla za cíl představit současný stav složek IZS, jejich vzájemnou spolupráci, provázanost a plány jejich budoucího rozvoje.

Generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba na úvod poděkoval jednotlivým složkám IZS za 25 let úspěšné spolupráce při zásazích a zahájil konferenci. První přednášející plk. Dr. Ing. Zdeněk Hanuška z MV­ GŘ HZS ČR shrnul historii IZS od položení jeho základů na počátku 90. let, oficiálního vzniku v roce 2001 až do současnosti. Ukázal katalog typových činností, jejich realizaci a optimalizaci do budoucna, kdy se plánuje s ještě vyšší koordinací a akceschopností jednotlivých složek IZS a jejich častějším cvičením prostřednictvím programů virtuální reality. Dosavadní rozvoj a spolupráci složek IZS konkrétního kraje představil plk. Ing. Vladimír Vlček, Ph.D., z HZS Moravskoslezského kraje.

MUDr. Marek Slabý, MBA, z Asociace ZZS ČR poukázal na dlouhou historii zdravotní záchranné služby v Čechách, která sahá až do konce 18. století, kdy byla napsána první česko­ německá kniha o první pomoci. ZZS sice nemá vlastní generální ředitelství, ale prostřednictvím Asociace ZZS ČR úzce spolupracuje s IZS a Ministerstvem zdravotnictví. Počet výjezdu ZZS neustále roste, během posledních let jich bývá přes jeden milion ročně. S tím souvisí i zvyšující se počet ošetřených a hospitalizovaných pacientů, což vede k nutnosti nabírat více zdravotnických zaměstnanců, kterých není, i přes zvyšující se zájem, stále dostatek. Doktor Slabý také poukázal na závažný problém České republiky a většiny dalších evropských zemí, čímž je nedostatek lékařů. Západní země tento jev řeší příjmem mladých lékařů z ostatních zemí, mezi nimiž je zpravidla i spousta českých absolventů, kteří do zahraničí odchází za vyššími příjmy.

Policii ČR jako základní složku IZS uvedl policejní prezident genmjr. Mgr. Bc. Tomáš Tuhý, který chválil vzájemnou spolupráci složek, které vědí, co spadá do každé z jejích kompetencí, navzájem si nekonkurují, ale naopak se efektivně doplňují a poskytují si nutné vybavení, které tak nemusí být zbytečně dublováno. Podotkl, že tuto koordinaci je třeba nadále rozvíjet, protože se Česká republika může v budoucnu setkat s teroristickými útoky a masovou imigrací v souvislosti s uprchlickou krizí. A právě při těchto mimořádných situacích bude nutné, aby složky IZS fungovaly maximálně efektivně a profesionálně. Chválil také vysokou úroveň spolupráce se Slovenskem, při které vzájemné předávání zkušeností obohacuje obě strany.

Konkrétní přínos městské policie ostatním složkám IZS ukázal Mgr. Richard Váňa výčtem prostředků pro výkon služby, včetně kynologického, hipologického a záchranářského oddílu Městské policie Ostrava, která disponuje druhým nejvyšším počtem strážníků v ČR.

Pavel Barák, DiS., zastupoval Vodní záchrannou službu Českého červeného kříže (VZS ČČK), která už 50 let poskytuje první pomoc na otevřených vodních plochách, při vodních sportech a při povodních. Postupně se stala nenahraditelnou součástí IZS, zejména v letních měsících, kdy funguje nepřetržitě, a v lokalitách, které jsou bez rychlého nasazení motorového plavidla obtížně dostupné. VZS ČČK také organizuje sport a volnočasové aktivity pro mládež a dospělé, sklízí úspěchy na mistrovstvích vodního záchranného sportu a vyvinula vlastní komplexní vzdělávací program s akreditovanými záchranářskými kurzy.

Plk. Ing. Petr Ošlejšek, Ph.D., z HZS Olomouckého kraje aplikoval typové činnosti a metodické listy součinnosti složek IZS na úrovni konkrétního kraje. O typových činnostech hovořila i Mgr. Soňa Mudrochová z Centra pro bezpečný stát v souvislosti s interaktivními výcvikovými trenažéry, které využívají moderních technologií a virtuální reality. Trenažéry se skládají ze vzdělávacího modulu, simulátoru chování a elektronických materiálů, během výcviku je uživatel konfrontován s uměle vytvořenou mimořádnou událostí, kterou musí ve virtuálním prostředí vyřešit. Vzhledem k atraktivní formě zpracování, schopnosti naráz vzdělávat velké množství uživatelů a téměř neomezené možnosti vytváření nových modelových situací, jsou výcvikové trenažéry na dobré cestě se stát nezastupitelnou součástí budoucího vzdělávání. Na využití virtuální reality navázal plk. Ing. Radim Paloch ze SOŠ PO a VOŠ PO, který ocenil modernizaci vzdělávacích výcvikových středisek IZS, neboť program XVR s virtuální simulací nabízí nespočet možností vytváření scénářů vzorových mimořádných událostí a také umožňuje individuální i kolektivní výcvik na vlastních simulačních pracovištích. Oznámil, že se vzdělávací a výcviková střediska připravují na další čerpání finančních prostředků z ESF pro jejich rozvoj.

O mimořádných událostech s nebezpečnými látkami přednášel pplk. Ing. Jiří Matějka z MV­ GŘ HZS ČR a ředitel Státního útvaru jaderné, chemické a biologické obrany, v.v.i. (SÚJCHBO) MUDr. Stanislav Brádka, Ph.D. V současnosti, kdy ve světě vzrůstá počet teroristických útoků, musí IZS spolupracovat s útvarem specializujícím se na jadernou bezpečnost a chemické a biologické zbraně. Tuto službu už několik let úspěšně splňuje SÚJCHBO, který ve svých akreditovaných laboratořích spolehlivě identifikuje a následně zneškodňuje předměty s podezřením na přítomnost rizikové chemické, biologické nebo radioaktivní látky. Pplk. Ing. Jiří Matějka také zdůraznil úlohu IZS při prevenci a potlačování epidemií nakažlivých nemocí, jakou byla nedávno např. ptačí chřipka.

Závěrem konference plk. Ing. Roman Bílý z MV­ GŘ HZS ČR shrnul vývoj a roli Operačního a informačního střediska (OPIS) IZS, které je stálým orgánem pro koordinaci složek IZS. OPIS plánuje letos v létě modernizaci telefonických center tísňového volání (TCTV), čímž se plně napojí na centrální službu NIS a propojí s IS Výjezd, který se používá při nasazování jednotek PO. Podle nařízení Evropského parlamentu musí OPIS do konce tohoto roku do svých TCTV implementovat automatické tísňové volání do automobilů tzv. eCall, což je projekt Evropské komise, který má umožnit rychlou pomoc motoristům, kteří se stali účastníky dopravní nehody, a to kdekoliv na území Evropské unie. Vozidla budou obsahovat černou skříňku, která bude odesílat informace o aktivaci airbagů, data ze senzorů nárazu a GPS souřadnice místním orgánům záchranného systému.

Konference potvrdila:

  • IZS se ukázal v průběhu své životnosti jako funkční a univerzální systém spolupráce při přípravě a zdolávání celé řady nejrozličnějších mimořádných událostí,
  • IZS je systém, který na jedné straně respektuje autonomii jeho složek, na druhé straně vytváří předpoklady pro efektivní pomoc občanovi v nouzi,
  • IZS v ČR je unikátní řešení kooperace ve všech třech stupních řízení - strategickém, taktickém i operačním,
  • Systém společných typových činností se projevil jako účinný nástroj vedoucí ke zdolávání zejména těch mimořádných událostí, jež jsou specifické a nebylo zcela zřejmé, která složka IZS by měla plnit koordinační roli,
  • Spolupráce složek IZS vytváří předpoklady pro co nejúčinnější a nej­efektivnější využívání sil a prostředků, sdílení prostor, jakož i případné sdílení techniky a technických prostředků, což jednoznačně vede k vyšší efektivitě a lepší hospodárnosti IZS v ČR je naprosto nezbytnou základnou pro systém krizového řízení a systém civilní ochrany v EU.
     

Miloš ROUZEK, foto Pavel NOVÁK, MV­ generální ředitelství HZS ČR
 

Print  E-mail