Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVIII ČÍSLO 10/2019

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA se dočtete o požáru výrobní haly v Blansku. HZS ČR opět podpořil zakarpatské kolegy. Představíme HZS podniku BOSCH DIESEL Jihlava. V Ostravě se konala konference Požární ochrana 2019. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se dozvíte o modulu CZERT MUSAR a cvičení EU MODEX 2019 na Sicílii. Pražští potápěči obstáli na Mezinárodním mistrovství záchranářů a potápěčů. Elita kynologů se předvedla na mistrovství u Mimoně. V areálu ŠVZ středisku Brno se konalo zaměstnání ve vyprošťování s názvem „Rescue meeting Brno 2019“. V rubrice OCHRANA OBYVATELSTVA A KRIZOVÉ ŘÍZENÍ informujeme o cvičení ZÓNA 2019. Představíme nová kontejnerová energocentra pro HZS ČR. Znáte bezpečnostní desatero pro obyvatele obcí ČR? Evropu i Amazonii letos postihly lesní požáry. Ve Vídni proběhla konference NCT Europe 2019. V rubrice INFORMACE si přečtete, že v Ústí nad Labem padly národní rekordy. V Plzni se konalo IX. mistrovství ČR v TFA. Nominace Ankety Dobrovolní hasiči na rok 2019. 

Od 4. do 5. září 2019 se v aule Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB­ TUO) uskutečnil XXVIII. ročník mezinárodní konference Požární ochrana 2019. Ačkoli hlavní téma bylo Bezpečnost osob – současnost a budoucnost, ve skutečnosti nejdiskutovanějším tématem byla rekodifikace veřejného stavebního práva v návaznosti na oblast požární ochrany (PO).

Ve středu 4. září 2019 v 9.00 hodin po krátkých úvodních vystoupeních čestných hostů poslance Parlamentu České republiky a předsedy podvýboru HZS ČR Ing. Pavla Růžičky, rektora VŠB­ TUO prof. RNDr. Václava Snášela, CSc., děkana Fakulty bezpečnostního inženýrství VŠB­ TUO doc. Ing. Jiřího Pokorného, Ph.D., MPA, náměstka generálního ředitele HZS ČR plk. Ing. Daniela Miklóse, MPA, ředitele HZS Moravskoslezského kraje a prezidenta České asociace hasičských důstojníků brig. gen. Ing. Vladimíra Vlčka, Ph.D., a prezidentky Sdružení požárního a bezpečnostního inženýrství Ing. Lenky Černé byla konference oficiálně zahájena.

Jako první vystoupil s prezentací „Nový zákon o požární ochraně“ náměstek generálního ředitele HZS ČR pro prevenci a civilní nouzovou připravenost plk. Ing. Daniel Miklós, MPA, který posluchače seznámil se skutečnostmi týkajícími se návrhu nového zákona o požární ochraně z pohledu prevence. Připomněl, že se prevence v České republice skládá ze tří základních pilířů: stavební prevence, kontrolní činnosti a zjišťování příčin vzniku požárů, kterým se HZS ČR dosud věnoval a nadále bude věnovat. Poté se zaměřil na chystané změny v oblasti PO. „Ačkoli jsme před rokem opouštěli tento sál plní elánu a nadšení, přišel velký šok ve formě rekodifikace. Rázem jsme museli zapomenout na všechny grafy a schémata, nad kterými jsme do té doby přemýšleli. Nicméně takový je život a my jsme byli nuceni rekodifikaci přijmout, analyzovat a říci si, co pro nás bude znamenat,“ uvedl Miklós a konstatoval, že to nejzásadnější na rekodifikaci je záměr integrovat všechny agendy v rámci jednotlivých řízení (včetně požární prevence) pod stavební úřady. S tímto vedení HZS ČR nemůže v žádném případě souhlasit a aktivně komunikuje a vysvětluje své postoje se všemi zainteresovanými subjekty. Změní se také systém jednotlivých řízení – územní a stavební řízení se spojí do jednoho a zásadní změnou bude také takzvaná fikce souhlasu, kdy v případě, že stavební úřad nevydá rozhodnutí do třiceti dnů (ve složitějších případech šedesát dní), bude se mít za to, že je dokumentace schválena. „Navzdory připravované změně stavebního zákona naše činnost pokračuje, projekty běží dál, jen rekodifikace vše urychlí. První paragrafy máme připravit během září, což je šibeničně krátká doba, a pokud se nemýlím, do konce roku by měl nový stavební zákon spatřit světlo světa,“ konstatoval Miklós.

Po projevu náměstka generálního ředitele HZS ČR představil „Operační program Zaměstnanost v podmínkách HZS MSK“ ředitel HZS Moravskoslezského kraje brig. gen. Ing. Vladimír Vlček, Ph.D. Ten mimo jiné popsal spolupráci mezi Krajským úřadem Moravskoslezského kraje (KÚ MSK), což byl žadatel o dotaci v Operačním programu Zaměstnanost, a HZS MSK jako cílovou skupinu pro realizaci projektů. KÚ MSK ve spolupráci s HZS MSK připravil čtyři projekty zaměřené na profesní vzdělávání a výcvik příslušníků HZS MSK, které byly realizovány v letech 2016 až 2019. Šlo o Zvyšování připravenosti obyvatel a příslušníků HZS MSK na mimořádné události, Připravenost na zdolávání mimořádných událostí v oblasti chemie, Zdolávání mimořádných událostí v tunelových stavbách a Zvyšování akceschopnosti vyhledávacích modulů USAR a WASAR. Podle sumarizace financování celkem projekty stály 16 858 622 korun, z nichž Evropská unie zaplatila 85 %, Česká republika 10 % a MSK 5 %. Například z těchto finančních prostředků byl podpořen kurz pro vyšetřovatele požárů ve Velké Británii, Kurz zásahu na události s výskytem nebezpečných látek v Polsku, Specializovaný výcvik jednotek hasičů pro zdolávání mimořádných událostí v silničních a železničních tunelech ve Švýcarsku nebo Kurz instruktorů WASAR v USA.

Po krátké přestávce vystoupil s analýzou „Zásah u požáru hotelu Eurostars David v Praze v lednu 2018“ náměstek ředitele HZS hl. m. Prahy plk. Ing. Jiří Hošek. Dne 20. ledna 2018 v 18.01 hodin recepční hotelu Eurostars David v Náplavní ulici v Praze 2 nahlásila na krajské operační a informační středisko HZS hl. m. Prahy kouř z klimatizace. Operační důstojník vyslal na místo události místně příslušnou jednotku PO ze stanice Sokolská a jednotky PO stanice Holešovice a Smíchov. Jednotka PO ze stanice Sokolská byla na místě dokonce pět minut od nahlášení události. Hasiči požár lokalizovali a uhasili za 41 minut od vstupu do hotelu. Hořící vozidlo ve vnitrobloku uhasili později, protože v danou chvíli nepředstavovalo nebezpečí a všechny síly a prostředky soustředili na záchranu ohrožených osob a hašení požáru uvnitř objektu. Na místě zásahu celkem nasadili 16 profesionálních i dobrovolných jednotek PO z celého území hl. m. Prahy, 120 hasičů, 21 CAS, 7 AZ, spotřebovali 15 500 litrů vody na hašení požáru, vyměnili 150 izolačních dýchacích přístrojů. Bohužel během požáru zemřelo pět osob a dva hasiči byli zraněni. Celková škoda byla vyčíslena na přibližně 20 milionů korun. Jakou příslušníci zjišťování příčin vzniku požárů (vyšetřovatelé požárů) stanovili příčinu požáru? Nedbalost při kouření. Svědecky totiž bylo potvrzeno, že zaměstnanci kouřili na dvoře. Důkazně bylo také prokázáno kouření hostů v pokojích – nalezeny kuřácké potřeby včetně nedopalků i v dalších větracích šachtách. Opakovaně si také hosté stěžovali na kouření a znečištění a poškození zaparkovaných automobilů nedopalky. Nedbalost při kouření potvrdil i vyšetřovací pokus Technického ústavu požární ochrany. V rámci šetření požáru bylo prokázáno i porušování požární bezpečnosti provozovatelem hotelu.

O „Koncepci požární prevence v návaznosti na nový stavební zákon“ promluvil vedoucí oddělení stavebně technické prevence MV-­ generálního ředitelství HZS ČR plk. Ing. Michal ­Valouch. Mimo jiné vysvětlil, jak se vyvíjela a pravděpodobně bude vyvíjet požární prevence v letech 2018 až 2021. Připomněl, že globálním cílem je zefektivnění a zjednodušení požární prevence a mezi pět strategických cílů patří změny v navrhování požární bezpečnosti staveb, úpravy statistického sledování událostí, monitoring trendů s negativním vlivem na požární bezpečnost, optimalizace metodického řízení a změny předpisů, které upravují oblast požární prevence. „Rekodifikace stavebního zákona nás zrychlila, zefektivnila a přiměla přemýšlet radikálněji a jiným způsobem. Některé změny, které jsme jen vyslovili, dostaly konkrétní obrysy a bez rekodifikace by se nerealizovaly,“ uvedl Valouch, který věří, že chystané změny povedou ke spokojenosti všech zainteresovaných stran.

Hlavní organizátoři
Konferenci uspořádala Fakulta bezpečnostního inženýrství VŠB-TUO a Sdružení požárního a bezpečnostního inženýrství. Záštitu nad ní převzali primátor statutárního města Ostravy Ing. Tomáš Macura, MBA, rektor VŠB-TUO prof. RNDr. Václav Snášel, CSc., generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba a Český národní výbor CTIF.

Na vedoucího oddělení stavebně technické prevence plk. Ing. Michala Valoucha přednáškou „Rekodifikace stavebního práva z pohledu HZS ČR“ navázal pplk. Ing. Tomáš Pavlík z oddělení stavebně technické prevence ­MV­-generálního ředitelství HZS ČR. V prvé části prezentace hovořil o genezi a principu, jakým způsobem oddělení stavebně technické prevence připomínkovalo věcný záměr stavebního zákona a jak na požadavky Ministerstva pro místní rozvoj reagovalo. Ve druhé části se zaměřil na kategorizaci staveb z hlediska požární bezpečnosti. Jejím cílem je na základě rizikových parametrů stanovit, které stavby budou v rámci povolování a uvádění do užívání podléhat výkonu státního požárního dozoru ze strany HZS ČR. Dále je předmětem kategorizace staveb identifikovat i stavby, na které naopak nebudou kladeny zvláštní požadavky z hlediska požární bezpečnosti a v neposlední řadě stanovení požadavků na odbornost zpracovatele požárně bezpečnostního řešení a osob vykonávajících státní požární dozor. Předpokládá se, že s přihlédnutím ke kategorii stavby budou v budoucnu stanoveny také povinnosti jejímu vlastníkovi a provozovateli činnosti ve stavbě. Podplukovník Pavlík během prezentace podtrhl, že v souladu se schváleným věcným záměrem nového stavebního zákona tak z integrace závazných stanovisek a stanovisek vydávaných podle zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů, budou vyjmuty kategorie staveb s požadavky na zvýšenou požární bezpečnost. Závěrem připomněl, že požadavek na vytvoření kategorií staveb z hlediska jejich rizikovosti ve vztahu k požární bezpečnosti vyplývá i z dílčích výsledků Koncepce požární prevence 2018–2021.

Druhý den konference
Ve čtvrtek 5. září 2019 v 8.30 hodin zahájila dopolední blok přednášek kpt. Ing. Jitka Picková z odboru prevence ­MV­-generálního ředitelství HZS ČR, která se věnovala únikovým hrám z hlediska požární prevence. Únikové hry jsou novým druhem zábavy. Jejich podstata spočívá v tom, že se lidé nechají dobrovolně zavřít do určitého prostoru a pomocí šifer a hádanek hledají způsob, jak z místnosti uniknout. Historie těchto her spadá do roku 2007, kdy vznikly v Japonsku, kde zaznamenaly veliký úspěch. V České republice se poprvé objevily v roce 2013. Polská tragická událost ve městě Koszalin ze 4. ledna 2019, kdy během únikové hry zemřelo pět dívek, poukázala na skutečnost, že v místě události docházelo k zásadnímu opomenutí požárně bezpečnostních požadavků. Polští hasiči neprodleně přistoupili ke kontrole provozovatelů únikových her na celém území Polska. Jaký byl výsledek? Od 5. do 18. ledna 2019 bylo zkontrolováno 511 provozoven, z toho v 86 % případů byly zjištěny nedostatky v oblasti PO, tedy 1 894 nedostatků. Na tuto situaci reagovalo také MV­ generální ředitelství HZS ČR a 21. ledna 2019 zahájilo mimořádné tematické kontroly provozovatelů únikových her na území České republiky. Kontroly se zaměřily především na umožnění volného úniku osob z prostoru únikové hry. Z celkového počtu 178 kontrol bylo 117 kontrol s nedostatky, což představuje 66 %. Celkový počet zjištěných nedostatků byl 364. Nejvíce jich bylo zjištěno v neprovádění preventivních požárních prohlídek a v udržování trvale volných únikových cest. Více než polovina provozovatelů navíc neměla řádně zkolaudovanou stavbu užívanou k provozování her. Kapitánka Picková vyzdvihla výbornou spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj, se stavebními úřady a v neposlední řadě také s provozovateli únikových her, a to již před zahájením samotných kontrol. Na závěr konstatovala, že v oblasti únikových her došlo k výrazným zlepšením, a to především v zajištění volného úniku osob.

V „Metodice pro činnost inspekcí požární ochrany při zjišťování příčin vzniku požárů“ z roku 1984 autor Ing. Milan Kotlár píše: „Zjišťování příčin požárů patří k nejdůležitější, ale také k nejsložitější a nejobtížnější technické disciplíně v rámci celého komplexu činnosti inspekcí požární ochrany. Plnění tohoto úkolu nelze chápat staticky, ale naopak je bezpodmínečně nutné vytvořit podmínky pro získávání výsledků vědy a techniky, a nové poznatky v praxi účinně aplikovat.“ Tento citát v prezentaci „Priority ve výkonu zjišťování příčin vzniku požárů“ uvedl zástupce vedoucího oddělení zjišťování příčin vzniku požárů MV­-generálního ředitelství HZS ČR pplk. Mgr. Jakub Škoda. Během přednášky vysvětlil, jaká je v současnosti náplň činnosti vyšetřovatelů požárů, jaké úkoly plní a jaké používají při práci postupy. Současně posluchačům ozřejmil systém vyšetřování, vymezil právní rámec zjišťování příčin vzniku požárů a rovněž osvětlil návaznost rekodifikace stavebního práva na tuto oblast. Představil také nový možný příklad členění požárů do několika kategorií, které jsou ve vztahu k nové kategorizaci staveb. „Svět kolem nás se neustále mění a je jen na nás, abychom s ním udrželi krok,“ připomněl na závěr prezentace podplukovník Škoda. Uvidíme tedy, co nám chystané změny přinesou.


David HARTMANN, DiS.,foto autor
 

Print  E-mail