Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XXII ČÍSLO 3/2023

V únoru byly Turecko a Sýrie zasažené ničivým zemětřesením. Český USAR odřad, který dorazil do postižené oblasti jako první zahraniční profesionální tým a také jako poslední Turecko opouštěl. 24. února jsme si připomněli rok od začátku válečného konfliktu na Ukrajině. Uprchlická vlna ukázala, že je HZS ČR připraven a schopen zvládat i ty nejnáročnější situace. S hlubokým zármutkem přinášíme informaci o úmrtí Dr. Jaroslava Vykoukala, dlouholetého šéfredaktora časopisu 112. Dr. Vykoukal byl neodmyslitelně spjat nejen s tímto časopisem, ale dříve také s časopisem 150 Hoří, který vycházel v letech 1991–2004. Podíváme se také například na to, jak probíhá modernizace Školního a výcvikového zařízení HZS ČR. V říjnu 2022 byla slavnostně předána do užívání první etapa modernizace areálu ve Zbirohu. Národní i mezinárodní ocenění získal a v závěru loňského roku převzal Institut ochrany obyvatelstva. Jednalo se o Národní cenu kvality a cenu OPCW-The Hague Award. 

Před čtyřmi roky (5. února 2019) byla zahájena dlouhá a složitá modernizace Školního a výcvikového zařízení Hasičského záchranného sboru České republiky (ŠVZ HZS ČR) ve Zbirohu. Jednalo se o dlouhodobě připravovanou přestavbu areálu tak, aby poskytoval optimální podmínky pro vzdělávání a výcvik hasičů v rámci hasičského sboru.

Cílem zahájené modernizace ŠVZ HZS ČR – středisko Zbiroh bylo vybudování moderního vzdělávacího komplexu. Primárně bylo účelem této akce možnost poskytnout účastníkům vzdělávacích akcí realizaci výcviků v moderních prostorech a trenažéru, včetně vybudování moderního zázemí pro teoretickou vý­uku. Veškeré nově vzniklé prostory odpovídají moderním evropským standardům a požadavkům. 

Ještě před zahájením prvního kroku, který spočíval ve výběru generálního dodavatele, bylo nutné řešit první problémy. Modernizace byla projekčně řešena jako celek, jehož součástí mělo být vybudování celkem deseti stavebních objektů. Finanční náročnost položila před investora zásadní otázku, zda a jak celou akci realizovat. Bylo rozhodnuto o rozdělení projektové dokumentace na dvě etapy. V první části šlo o čtyři stavební objekty a ve druhé části o dalších šest. Druhá etapa dosud nebyla realizována. 

Prvním krokem započaté modernizace bylo vypsání soutěže na generálního dodavatele. Vzhledem k plánovanému finančnímu objemu byl značný zájem celé řady firem. Vítězem, splňujícím veškeré zadané podmínky, se stala firma SILBA-Elstav, s. r. o. Akce dostala oficiální název „Modernizace Školního a výcvikového zařízení Hasičského záchranného sboru České republiky – středisko Zbiroh“. Vítězné společnosti byly předány prostory pro realizaci stavby I. etapy modernizace. Součástí předání byla řada stávajících stavebních objektů, ale i takzvaná zelená louka. Jednalo se o

  • bývalou jídelnu – rekonstrukcí objektu vzniklo zcela nové pracoviště chemické a technické služby. Součástí těchto nových prostorů je i zcela nové a unikátní pracoviště klecového polygonu, které nachází široké uplatnění napříč složkami integrovaného záchranného systému.
  • bývalý štáb – zde byly vybudovány moderní výukové prostory strojní služby, včetně specifického funkčního modelu požárního čerpadla v měřítku 1:1.
  • vodní nádrž – její rekonstrukcí vznikl výukový prostor pro záchranu osob z vodní hladiny a ledu. Tento trenažér umožňuje v reálném prostředí provádět i výuku ovládání člunů, raftů, práci s nornými stěnami apod.
  • výcvikovou halu – byla postavena jako jediná novostavba. Jde o krytý objekt včetně požární věže. Je využívána jak při výuce a ostatních vzdělávacích aktivitách, tak v oblasti fyzické přípravy účastníků kurzů. Hala je rovněž využívána Záchranným útvarem HZS ČR nejen pro uvedené aktivity, ale i pro potřeby údržby prostředků jednotlivých služeb.

Po předání zmiňovaných objektů zhotovitel aktivně zahájil přípravné stavební práce. Byl kladen vysoký důraz na dodržování všech předpisů o bezpečnosti práce na staveništi a na zákaz vstupu nepovolaným osobám. Vše bylo náročné, neboť stavba probíhala za plného provozu výcvikového zařízení. Po splnění požadavků na zajištění staveniště zahájil zhotovitel bourací práce. Vzhledem k náročnosti a rozsahu stavby probíhaly kontrolní dny pravidelně každý týden. Bylo nutné sledovat veškerý postup stavebních prací především proto, že se z větší části jednalo o rekonstrukce stávajících objektů. Při každé rekonstrukci je potřeba počítat s řadou nepředvídatelných skutečností. I zde se některé objevily. Díky přístupu všech stran (generálního dodavatele, technického dozoru investora, technického dozoru zhotovitele, zástupců generálního ředitelství a v neposlední řadě i zástupců uživatele) se vždy našlo optimální řešení.



Pracoviště chemické služby bylo navrženo tak, aby odpovídalo současným potřebám jednotek požární ochrany (PO) a zároveň plně reflektovalo požadavky na moderní výukové postupy. Jeho součástí je mokrá dílna, sušárna, sklad na nebezpečné látky, učebny a sklady pro uložení prostředků potřebných pro výuku a výcvik. Jedna z učeben je vybavena prostředky pro měření a kontrolu dýchací techniky podle požadovaných postupů a potřeb. K pracovišti rovněž patří unikátní klecový polygon, jenž je kompletně vybaven kamerovým systémem pro kontrolu pohybu cvičících, čímž je maximálně zajištěna jejich bezpečnost. Nedílnou součástí polygonu jsou i prostředky pro první pomoc. Nově byla k pracovišti chemické služby přistavěna kompresorovna vybavená kompresory Bauer 680. Zásobníky, které slouží pro rozvod vzduchu do objektů chemické a technické služby, jsou plněny na pracovní tlak 350 barů. Tím je zajištěno dostatečné zásobování vzduchem nejen pro plnění tlakových lahví, ale i pro provoz zkušebních zařízení.

Technická služba získala provedenou modernizací prostory v plném souladu s potřebami jednotek PO. Základ tvoří dvě učebny využívané pro teoretickou i praktickou výuku (drobné opravy prostředků technické služby). Prostor je vybaven moderním zařízením pro komplexní údržbu hadic (mytí, zkoušení, sušení apod.) a zařízením pro zkoušky požárních armatur.

Prostory strojní služby v současné době slouží především pro výuku strojníků, kteří zde využívají novou cvičnou garáž. Ta je mimo jiné vybavena pracovišti pro drobné opravy techniky. Byla vybudována 3D učebna sloužící k interaktivní výuce nejen strojníků, ale i ostatních odborností. Díky moderním technologiím je možné sledovat techniku a prostředky ve 3D projekci s možností virtuálního rozebírání a skládání daných modelů. Tím se mohou frekventanti lépe seznámit se širokou škálou techniky, prostředků a zařízení, které se využívají nejen u jednotek PO. Dalším novým prostorem je učebna s funkčním modelem čerpadla, na kterém mohou účastníci kurzů pozorovat jeho fungování – průtoky vody a pěnotvorné směsi za pomoci imitantu, důležité součásti čerpadla apod.

Venkovní nádrž umožňuje vykonávat veškeré typy zásahů na vodní hladině a ve vodě. Vodní hladina byla rekonstrukcí navýšena a došlo k vymodelování koryta. Tímto je umožněno provádět výcviky na vodní hladině, ve vodě a v případě dobrých klimatických podmínek i práce na ledu. Součástí trenažéru je vodní molo pro nácviky nasedání a vysedání z plavidel.

Krytá výcviková hala je jediným nově vystavěným objektem. Jedná se o prostory s půdorysem 50 × 20 m, které slouží především k technickým výcvikům s hadicemi. Díky vnitřní konstrukci a požární věži lze velmi efektivně cvičit práce ve výšce a nad volnou hloubkou i bez ohledu na klimatické podmínky. Tento objekt je díky temperování a kvalitní izolaci možné využívat celoročně, což je pro frekventanty velikým přínosem.

Důležité je podotknout, že nově vzniklé prostory, trenažéry a technické vybavení jsou určeny pro využívání všemi složkami IZS. Nejedná se pouze o jednotky PO – HZS ČR, jednotky sborů dobrovolných hasičů (JSDH) obcí a jednotky HZS podniků, ale i o Policii ČR nebo záchrannou zdravotní službu. Toto je patrné z již realizovaných školení a výcviků, kdy nás navštěvují především členové JSDH obcí v rámci výcviků s dýchací technikou. Ti využívají převážně prostory klecového polygonu. Tento trenažér je k dispozici i pro jednotky HZS krajů při jejich pravidelné odborné přípravě. Rovněž v těchto prostorách proběhl pro JSDH Rescue meeting – zaměstnání zabývající se problematikou vyprošťování osob z havarovaných vozidel. V neposlední řadě v areálu probíhají výcviky a cvičení Policie ČR i se zahraniční spoluprací.

Užívání všech nových prostorů bylo poznamenáno celospolečenským problémem, a to pandemií covidu-19, během níž nebylo možné veškerá nová pracoviště využívat v plném rozsahu. I vzdělávací zařízení musela v tomto období uzavřít své prostory, a přerušit tak na poměrně dlouhou dobu odbornou přípravu příslušníků HZS ČR, zaměstnanců HZS podniků a členů JSDH obcí. Celé toto období bylo pro vzdělávací systém složitou zatěžkávací zkouškou. Za přispění všech se ale podařily všechny překážky překonat a s časovým odstupem uskutečnit slavnostní předání kompletního projektu „Modernizace Školního a výcvikového zařízení HZS ČR – středisko Zbiroh“. 

První etapa modernizace ŠVZ HZS ČR byla 12. října 2022 slavnostně předána do užívání. Akce se zúčastnili zástupci MV-generálního ředitelství HZS ČR, včetně generálního ředitele HZS ČR genpor. Ing. Vladimíra Vlčka, PhD., MBA, zástupci HZS krajů, zástupce generálního dodavatele stavby, města Zbirohu a řada dalších.

plk. Ing. Josef DANÍČEK, mjr. Mgr. Jaroslav TUČEK, foto archiv ŠVZ HZS ČR

Print  E-mail