Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK IX ČÍSLO 7/2010

V úvodu přinášíme další díl seriálu věnovaného desetiletí existence nového HZS ČR. V části zaměřené na POŽÁRNÍ OCHRANU analyzujeme zásah na požár v objektu TOS Žebrák a prezentujeme novinky z veletrhu Interschutz – Der Rote Hahn. V bloku IZS zakončujeme posledním dílem seriál „Doprava ve velkých městech a dojezd jednotek požární ochrany“ a přinášíme poznatky z konference Medicína katastrof 2010. V tematickém bloku KRIZOVÉ ŘÍZENÍ seznamujeme s ochranou obyvatelstva ve Francii a informujeme o výsledcích mezinárodní konference Crisis management. V časopisu dále naleznete zpravodajství z 5. celorepublikového srazu hasičstva – Hasičských slavností Litoměřice 2010 a také poznatky z návštěvy delegace HZS hl. m. Prahy u curyšských kolegů. V neposlední řadě INFORMUJEME o otevření expozice požární ochrany ve Zbirohu. Součástí informačního servisu je také přehled grantů pro nestátní neziskové organizace v oblasti požární ochrany, IZS, ochrany obyvatelstva a krizového řízení na rok 2010. 

Otevření expozice požární ochrany předcházel akt slavnostního předání pamětních medailí k 10. výročí vzniku HZS ČR v novém organizačním uspořádání.

Z rukou náměstka ministra vnitra Ing. Jaroslav Salivara a generálního ředitele HZS ČR genmjr. Ing. Miroslava Štěpána pamětní medaile v sále Městského úřadu ve Zbirohu převzalo 56 osobností a představitelů institucí a organizací, které se výrazně zasloužily o zrod a budování nového sboru nebo významně přispěly k rozvoji požární ochrany a ochrany obyvatelstva v České republice v uplynulém desetiletí.

„Za posledních deset let se nám společnými silami podařilo z Hasičského záchranného sboru ČR vytvořit sebevědomý bezpečnostní sbor, který má své pevné místo v oblasti bezpečnosti státu, a který v oblasti integrovaného záchranného systému a zdolávání mimořádných událostí hraje roli hegemona a hlavního koordinátora,“ zhodnotil uplynulé období Ing. Salivar. Zároveň připomenul, že je nutné současného období stabilizace sboru využít k zamyšlení se nad jeho další budoucností: „Čeká nás diskuse, která by měla směřovat k tomu, abychom vše, co jsme vybudovali, udrželi daleko efektivnějším a ekonomičtějším způsobem.“

Na jeho slova navázal genmjr. Ing. Miroslav Štěpán, který připomenul, že kromě toho, že se z HZS ČR stal jednou ze složek podílejících se na bezpečnosti státu, zaujímá mezi ostatními složkami výsadní postavení, protože je centrální a koordinující složkou integrovaného záchranného systému. „Stejně jako před deseti lety ani dnes nevíme, kam se vývoj sboru bude ubírat. Období finanční krize se jistě dotkne i našich rozpočtů. Navážeme-li však na výsledky, kterých bylo dosaženo mimo jiné i nezměrným úsilím a skvělou spoluprací ředitelů HZS krajů, představitelů dobrovolných hasičů a dalších občanských institucí, určitě tyto časy překonáme. HZS ČR musí i nadále všemi svými silami a prostředky zajišťovat bezpečnost našeho státu a jeho občanů,“ zdůraznil generální ředitel HZS ČR.

Předání pamětních medailíPředání pamětních medailíUdělení pamětních medailí jsme využili k tomu, abychom se zeptali některých z oceněných osobností, jak hodnotí uplynulé období z hlediska spolupráce s HZS ČR.

„Díky spolupráci s generálním ředitelstvím HZS ČR se nám v minulých deseti letech podařilo vydat tři knihy o historické požární technice a hlavně vybudovat tradici pořádání Hasičských slavností, které se již pětkrát konaly v Litoměřicích. Pevně věřím, že tato tradice přetrvá,“ řekla Alena Borlová, místopředsedkyně Sdružení pro obnovu a zachování historických hasičských tradic.

Ing. Karel Richter, starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska ocenil, že se postupně podařilo nalézt s vedením HZS ČR společnou řeč: „Díky tomu jsme začali úspěšně řešit problém vybavenosti dobrovolných hasičů jak požární technikou, tak osobními ochrannými pomůckami.“

Jediným zahraničním oceněným byl prezident Hasičského a záchranného sboru Slovenské republiky plk. Mgr. Alexander Nejedlý: „Myslím si, že naše spolupráce je kontinuální, a nikdo nevnímá, že by se vlastně někdy přerušila. V roce 1985 jsme společně vznikli, po rozdělení republiky jsme se sice oddělili, ale spolupracovali jsme i nadále. V posledních dvou letech se naše spolupráce zintenzivnila, až mám někdy pocit, že jsme opět součástí jedné republiky. Týká se to například mezinárodních oblastí, evropských fondů, zahraniční pomoci, ale i oblasti tísňového volání a integrovaného záchranného systému, které se značně vyvíjely.“

Dvoustranu připravili
BcA. Nina ŠEBLOVÁ, DiS., plk. Dr. Jaroslav VYKOUKAL, foto Milan VÁVRŮ

 

Print  E-mail