Časopis 112 ROČNÍK XVII ČÍSLO 11/2018
V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA jsme připravili rozbor požáru travního a lesního porostu podél trati vedoucí z Ústí nad Labem do Lovosic. Seznámíme vás s kurzy ke zvyšování připravenosti v Moravskoslezském kraji. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se dozvíte o Tunely 2018 na Semilsku konané dne 15. května 2018. Dále o poskytování první psychické pomoci u dopravních nehod hasiči, nebo jak dopadlo mistrovství ČR záchranných psů a psovodů složek IZS. V Rubrice OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ vás seznámíme s tématy probíranými na semináři s předními odborníky z oblasti bezpečnostní problematiky na téma Mimořádné události a hrozby terorismu v ČR. Přečtete si o konferenci Krizového řízení a řešení krizových situací konané ve dnech 13. a 14. září 2018. V INFORMACÍCH shrnujeme mezinárodní sympozium Future Forces Forum 2018 zaměřené na současné a budoucí potřeby ozbrojených a bezpečnostních sil a přehlídky nejnovějších produktů a technologií v obraně a bezpečnosti.
- OBSAH č. 11/2018 ROČNÍKU XVII
- Požár lesního a travního porostu podél železniční tratě
- Kurzy ke zvyšování připravenosti v Moravskoslezském kraji
- TUNELY 2018
- Hasiči u dopravních nehod často poskytují první psychickou pomoc
- Hasičští potápěči na mistrovství v Polsku
- Mistrovství České republiky záchranných psů a psovodů
- Noví mistři ve vyprošťování u dopravních nehod
- „Měkké cíle“ jako společensky významné objekty
- Ochrana prostorů s velkým množstvím osob
- Nový technický prostředek pro plnění úkolů ochrany obyvatelstva
- Systém detekce radiace
- Řešení bezpečnostních opatření
- Future Forces Forum 2018
- Teorie, zásahová praxe a krizový management
- Klasici znají mistry republiky
- Sportovec Ministerstva vnitra 2018
- Charitativní koncert Chantal Poullain
- České nebe – Svatováclavský koncert
Ve dnech 7. až 9. září 2018 se v areálu Jihočeské záchranné brigády kynologů na kynologickém polygonu Spáleniště u Přední Výtoně konalo Mistrovství ČR záchranných psů a psovodů složek integrovaného záchranného systému. Pořádání se v letošním roce ujal Svaz záchranných brigád kynologů ČR, z.s.
Do dvoudenního klání se přihlásilo celkem deset týmů. Tým byl vždy tříčlenný - vedoucí týmu, kynolog se psem pro pátrání v plochách a kynolog se psem pro pátrání v sutinách. Na začátku si týmy rozlosovaly pořadí, ve kterém byly nasazeny nejdříve v noci a následně také ve dne. Družstvo přišlo na výchozí stanoviště, které simulovalo místo zásahu. Tady všichni dostali poučení pro svůj prostor. Kynolog určený na plošné vyhledávání byl nasazen na pracovišti o rozloze pěti hektarů, kterou měl vytyčenou na papírové mapě a k orientaci mohl v noci použít přístroj GPS a ve dne pouze mechanické pomůcky. Pro denní a noční nasazení byly vybrány odlišné terény. Kynolog stanovený na sutinové vyhledávání měl rozdílné terény pro noční i denní vyhledávání, přičemž rozloha sutin byla vždy zhruba jeden hektar. Jakmile byli všichni poučeni, rozběhl se pro celý tým najednou časový limit 30 minut, ve kterém shodně hledali každý pět ukrytých figurantů. Kynologové byli spojeni radiostanicemi s vedoucím týmu, který „vedoucímu zásahu“ hlásil nalezené figuranty a mohly tak být přesně zaznamenány časy jednotlivých nálezů. Ať už psovodi našli všechny nebo ne, bylo nutné se vrátit v časovém limitu, jinak se přičítaly trestné body za překročení 30minutové hranice. Bylo důležité zvolit vhodnou soutěžní taktiku a systém vyhledávání, koordinaci a týmovou komunikaci.
Kategorie družstva: 1. Policie ČR – Vladimír Foltýnek, Naděžda Kramolišová, Martina Bagiová 2. HZS ČR – David Hynek, Martin Willaschek, Václav Vančura 3. SH ČMS – Marie Klůsová, Martina Taterová, Zuzana Hrubešová. Kategorie jednotlivci P – plošné vyhledávání: 1. Václav Vančura – HZS ČR 2. Martina Taterová – SH ČMS 3. Romana Hübnerová – Městská policie hl. m. Prahy. Kategorie jednotlivci S – sutinové vyhledávání: 1. Naďa Kramolišová – Policie ČR 2. Petr Meduňa – Záchranná brigáda kynologů Jihomoravského kraje 3. Karel Šplíchal – Svaz záchranných brigád kynologů ČR, z.s. |
Na celý průběh mistrovství dohlíželi rozhodčí z Odborné kynologické komise MV-generálního ředitelství HZS ČR. Pozorovali jednotlivá stanoviště a počínání samotných kynologů v terénu. V krásných šumavských kulisách, za víceméně ideálního počasí, se své role nejlépe zhostil tým Policie ČR, který těsně porazil tým HZS ČR a tým Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. V jednotlivcích v kategorii P plošné vyhledávání zvítězil Václav Vančura (HZS ČR) a v kategorii S sutinové vyhledávání Naděžda Kramolišová (Policie ČR).
Celkově se mistrovství velmi vydařilo a k vidění bylo to nejlepší ze záchranářské kynologie v České republice. Velký dík za to patří nejen pořadatelům, ale v neposlední řadě také figurantům, kteří dobrovolně, ve dne i v noci, za všech klimatických podmínek, dlouhé hodiny čekali na nalezení a potají doufali, že tam nezůstanou navždy.
kpt. Mgr. Pavel SMEJKAL, MV-generální ředitelství HZS ČR, foto archiv Jihočeské záchranné brigády kynologů