Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVIII ČÍSLO 10/2019

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA se dočtete o požáru výrobní haly v Blansku. HZS ČR opět podpořil zakarpatské kolegy. Představíme HZS podniku BOSCH DIESEL Jihlava. V Ostravě se konala konference Požární ochrana 2019. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se dozvíte o modulu CZERT MUSAR a cvičení EU MODEX 2019 na Sicílii. Pražští potápěči obstáli na Mezinárodním mistrovství záchranářů a potápěčů. Elita kynologů se předvedla na mistrovství u Mimoně. V areálu ŠVZ středisku Brno se konalo zaměstnání ve vyprošťování s názvem „Rescue meeting Brno 2019“. V rubrice OCHRANA OBYVATELSTVA A KRIZOVÉ ŘÍZENÍ informujeme o cvičení ZÓNA 2019. Představíme nová kontejnerová energocentra pro HZS ČR. Znáte bezpečnostní desatero pro obyvatele obcí ČR? Evropu i Amazonii letos postihly lesní požáry. Ve Vídni proběhla konference NCT Europe 2019. V rubrice INFORMACE si přečtete, že v Ústí nad Labem padly národní rekordy. V Plzni se konalo IX. mistrovství ČR v TFA. Nominace Ankety Dobrovolní hasiči na rok 2019. 

Ve dnech 16. až 20. července 2019 se modul CZERT MUSAR (Czech Emergency Response Team Medium Urban Search and Rescue – střední tým pro záchranu ze zřícených budov) segment HZS hl. m. Prahy zúčastnil mezinárodního cvičení EU MODEX 2019 na Sicílii.

Organizace cvičení
Modul USAR z České republiky byl vyslán MV­-generálním ředitelstvím HZS ČR (MV­-GŘ HZS ČR) na mezinárodní záchrannou operaci v souvislosti se simulovanou mimořádnou událostí (MU) - zemětřesení - do italského Poggioreale, kde se zapojil do záchranných prací v koordinaci činností s místními orgány krizového řízení, místními záchrannými složkami a dalšími mezinárodními týmy v místě mimořádné události. Mimo týmu z České republiky se cvičení účastnili zástupci z Velké Británie, Francie a Maroka.

Místem cvičení byla obec Poggioreale na italském ostrově Sicílie vzdálená přibližně 62 km od Palerma. Poggioreale je obec v provincii Trapani, která byla v roce 1968 kompletně zničena při zemětřesení, které postihlo údolí řeky Belice. Obec již nebyla obnovena a obyvatelé se přestěhovali do nového Poggioreale vybudované asi pět km od původního sídla.

Tým byl složen z 36 příslušníků a členů vyslaných z HZS hl. m. Prahy, HZS Moravskoslezského kraje, Záchranného útvaru HZS ČR, HZS Pardubického kraje, Úrazové nemocnice v Brně, Městské Policie hl. m. Prahy a Sirius, z.s. Jeho součástí bylo šest záchranářských psů specializovaných pro vyhledávání osob v sutinách zřícených budov. K dispozici měli lékaře, jehož úkolem bylo poskytnutí lékařské pomoci postiženým osobám, které tým zachraňoval, ale také zdravotnická pomoc jeho členům v případě zranění.

Pro dopravu na místo byla zvolena kombinovaná přeprava, kdy materiální vybavení bylo dopraveno pozemní cestou a členové týmu včetně vyhledávacích psů letecky. Přepravu organizačně zajistilo MV­-GŘ HZS ČR.

Průběh cvičení
Cvičení bylo zahájeno 16. července 2019 ve 14.00 hodin. Český tým – CZERT MUSAR 01 prošel celními procedurami na letišti Trapani včetně celní deklarace a kontaktoval místní orgány krizového řízení (LEMA), které poskytly první informace o události. Dále postupoval v součinnosti se zástupci z Velké Británie, Francie a Maroka. Na místo nasazení se přepravil v pronajatých osobních automobilech a autobusem poskytnutým LEMA. Dopravu z letiště na místo nasazení (­Poggioreale) organizovala LEMA ve společném konvoji všech týmů na průzkumem zvolenou základnu (BoO). Po příjezdu na BoO tým zahájil výstavbu základny a vyslal průzkumný tým na postižená místa určená LEMA. Celý přesun a výstavba základny byla organizátory cvičení „protáhnuta“ až do pozdních nočních hodin a tým měl jen minimální čas k odpočinku.

Druhý den byl nasazen v místě MU (Site) v režimu dvou směn 24/7 na třech místech, kde vyhledával a zachraňoval osoby z trosek budov. Poskytl styčného důstojníka do koordinační buňky USAR týmů (UCC).

Třetí den pokračoval v nasazení stejně jako v předchozím dnu na třech místech. Opět poskytl styčného důstojníka do koordinační buňky USAR týmů (UCC). Dva členové (velitel čety a statik) se účastnili leteckého průzkumu v oblasti Salaparuta a zachraňovali osoby. Další dva členové byli vysláni k záchraně osob v rámci vytvořeného mezinárodního týmu. Záchranné operace byly ukončeny v 16.00 hodin. V průběhu cvičení bylo zachráněno celkem osm živých osob a vyproštěna jedna mrtvá osoba. Cvičení bylo ukončeno v 19.00 hodin vyhodnocením na pracovišti řídícího cvičení (EXCON) za účasti velitele odřadu, trenéra Davida Dickens (UK) a Co­ trenéra Petra Vodičky z HZS hl. m. Prahy a rychlým debriefingem s týmem na základně.

Závěr
Modul CZERT MUSAR z HZS hl. m. Prahy se na cvičení EU MODEX 2019 přihlásil v roce 2018 na základě zapojení do programu EU Civil Protection Mechanism.

Získané zkušenosti budou aplikovány při reklasifikačním řízení IER ­INSARAG, které se uskuteční v roce 2020.

Specifikem cvičení byla možnost působit v reálných podmínkách celé obce zničené zemětřesením. Místem nasazení nebyl jeden nebo dva objekty určené a připravené pro potřeby cvičení, ale více než 30 míst, které mohl řídící cvičení použít pro nasazení týmů. Mimořádný důraz se kladl na bezpečnost práce, neboť mimo zemětřesení se na kondici budov podepsalo i 50 let chátrání. Mimo bezpečnostní opatření se rovněž musela respektovat i pieta místa, které je pro místní obyvatele připomínkou obětí zemětřesení z roku 1968.

Očekávanou obtíží byly teplotní podmínky na místě cvičení. Teploty dosahovaly 35 °C a ve stanech více než 50 °C přes den. Vysoké teploty kladly zvláštní podmínky nejen pro členy nasazené při záchranných pracích, ale rovněž neumožnily adekvátní odpočinek členům, kteří byli střídáni přes den a odpočívali ve stanech, které připomínaly saunu.

Novinkou bylo zapojení ICCROM (International Centre for Conservation and Restoration of Monuments, dnes International Centre for the Study of the Preservation and Restoration of Cultural Property - Mezinárodní centrum pro studium ochrany a restaurování hmotného kulturního dědictví), nezávislé organizace s vazbou na UNESCO, která dohlížela, aby průběh záchranných prací nepůsobil další škody na kulturních památkách.

Procvičené postupy a použité věcné prostředky rovněž slouží k zajištění bezpečnosti občanů i v podmínkách České republiky, kdy je možné jejich uplatnění při MU v našich podmínkách, například zřícené budovy po výbuchu nebo vlivem mechanického poškození a nedostatečné péče.

Výsledkem cvičení bylo také vyzkoušení nových věcných prostředků v reál­ných podmínkách (Tooway, Tracker, tablety, helmy).

Na úplný závěr patří poděkování všem účastníkům cvičení za velké nasazení a vynikající provedení úkolů, které byly v rámci cvičení uloženy, ale také všem kolegům, kteří se na přípravě a vyslání týmu na cvičení podíleli.

Video ze cvičení je možné zhlédnout na https://www.hzscr.cz/clanek/sicilie­ zazila­ simulovane­ zemetreseni­ mezinarodni­ cviceni­ s-ceskou­ ucasti­ zastupovali­ hlavne­ prazsti­ hasici.aspx.


por. Mgr. Jiří ČMAKAL, foto mjr. Bc. Martin KAVKA, HZS hl. m. Prahy
 

Print  E-mail