Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XIX ČÍSLO 9/2020

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA se dočtete o požáru autovraků a pneumatik v areálu kovošrotu v Kladně. Dále si přečtete o náročném zásahu při srážce dvou motorových osobních vlaků u Perninku. Velitelský vůz s dronem bude sloužit hasičům v Karlovarském kraji. Nová unikátní stavebnice pro zkušební požáry pomůže vyšetřovatelům. Hasiči z Chemparku u Litvínova slaví 75 let své činnosti. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se dozvíte o nasazení USAR odřadu v Bejrútu a rovněž o poskytnutí materiálně humanitární pomoci. A jak vidí misi v Bejrútu kynologové? Ministr vnitra předal ocenění za profesionální zásah v Bejrútu. Můžete se dočíst rovněž o činnosti EUCP týmu po ničivém výbuchu. V rubrice OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ si přečtete zprávu o činnosti v oblasti CNP NATO v roce 2019. Dále pak o nových přístrojích radiologické laboratoře v Institutu ochrany obyvatelstva. V rubrice INFORMACE je další příběh hasičské rodiny. Následují anotace vysokoškolských prací. 

Hasičský záchranný sbor sídlící v areálu Unipetrolu v Záluží u Litvínova oslavil 75. výročí svého vzniku. Historie sboru Unipetrolu sahá až do období zahájení výstavby chemické továrny v roce 1939. U příležitosti oslav dostali podnikoví hasiči nový vůz značky Rosenbauer s hasicím ramenem na podvozku MAN 8 × 4 v hodnotě 20,5 milionů korun. K význačnému výročí nechal Unipetrol vyrobit pro hasiče pamětní medaile, které kromě dalších obdrželi i hasiči veteráni, kteří u sboru pracovali v minulých dekádách. Uznání se sbor dočkal i za práci během pandemie koronaviru.
Cvičný zásah v 60. letech minulého stoletíCvičný zásah v 60. letech minulého století
Krátce z historie
Dějiny hasičského sboru Unipetrolu sahají do roku 1939, kdy byla místní jednotka německá. V průběhu let se její řady rozšířily o další hasiče, většinou už šlo o cizince. Před koncem války zde sloužilo 180 profesionálů, z nichž ovšem zbylo pouze třináct Čechů. Ryze český sbor vznikl v roce 1945 a navázal na práci svých předchůdců. Název hasičského sboru se za dobu jeho existence několikrát změnil v souvislosti s obměnami názvu samotné firmy. Současné pojmenování HZS Unipetrol RPA je používáno od roku 2007. „Hlavní stanice, která byla v areálu dostavěna v lednu roku 1942, je využívána dodnes,“ komentuje Petr Králert, velitel hasičského záchranného sboru v Záluží.

Medaile i nový hasičský vůz
Nyní má hasičský sbor celkem 75 zaměstnanců. K jubileu všichni obdrželi tradiční upomínkový předmět v podobě pamětních medailí. Na čelní Pamětní medaile k 75. výročíPamětní medaile k 75. výročístraně medaile vyrobené z patinované mosazi je vyobrazen patron hasičů svatý Florián a letopočty týkající se 75. výročí, na straně druhé pak znak sboru. Medaile dostali zaměstnanci hasičského záchranného sboru, a to jak ti současní a bývalí, tak i osobnosti z řad vedení společnosti.

Podnikoví hasiči Unipetrolu si k výročí nadělili nový vůz. Původní kombinovaný hasicí automobil KHA 60 Silvani od listopadu letošního roku nahradí vozidlo značky Rosenbauer na podvozku MAN rovněž s označením KHA 60. Objem nádrží na vodu je 8 000 l a na pěnidlo 4 000 l. Automobil je dále vybaven tlakovou nádobou na hasební prášek o objemu 1 000 kg a speciálním hasicím ramenem o výšce 20 m, které umožňuje zásah vodou, pěnou i práškem. Jmenovitý výkon čerpadla na vodu je 6 000 l za minutu při tlaku 10 barů. Celková investice dosáhla výše 20,5 milionů korun.

Hasiči v době koronaviru
Významnou roli hasiči sehráli v uplynulých měsících, kdy celý svět čelil pandemii covid-19. Ke všem činnostem, které běžně vykonávají, přidali řadu dalších, souvisejících právě s bojem proti tomuto onemocnění. I přesto, že bylo možné uplatnit znalosti z dekontaminace a postupy pro boj s vysoce nakažlivou nemocí, také pro ně byla situace nová a nečekaná. Poznatky a zkušenosti od počátku konzultovali a sdíleli s kolegy ze skupiny Unipetrol, kolegy v České republice, na Slovensku a také s hasiči v rámci koncernu PKN ORLEN,“ popisuje nedávné zásluhy hasičů Petr Králert.

Hasiči museli upravit provoz na stanicích a přeorganizovat střídání směn. Zajišťovali například dovoz materiálu od Ministerstva průmyslu a obchodu, jako jsou roušky, respirátory, jednorázové obleky a rukavice. Podíleli se na distribuci dezinfekce, a to nejen v lokalitách skupiny Unipetrol, ale také v rámci pomoci obcím, institucím a nemocnicím. Hasiči také byli součástí týmu pro přípravu řešení krizových situací.

Skupina Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů, zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo se značkou Mogul v Pardubicích a Kolíně, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí Unipetrolu je i síť čerpacích stanic Benzina v Česku a na Slovensku. V Česku je Benzina s počtem 417 stanic největším řetězcem. Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Za rok 2019 utržila 129 miliard korun a zaměstnává více než 4 800 lidí. Unipetrol je kromě rozvoje podnikání hrdý na to, že je společensky odpovědnou společností. Proto věnuje stejnou míru pozornosti iniciativám zaměřeným na kultivaci a podporu udržitelného rozvoje, vzdělávání, místním komunitám a životnímu prostředí. V roce 2005 se Unipetrol stal součástí skupiny ORLEN, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

Hasiči hlídají největší chemický park

S Unipetrolem je Petr Králert spjatý více než čtvrt století, z toho již dvanáctý rok velí sboru podnikových hasičů. Hasičský záchranný sbor společnosti Unipetrol RPA se nestará jen o bezpečnost v Chemparku, kde pracuje více než šest tisíc lidí, ale podílí se i na zásazích v okolí. Typickým příkladem zákroků mimo výrobní areál je výjezd k požáru v Litvínově nebo Janově, požár porostu, skládky nebo dopravní nehoda v blízkosti areálu.

Pamětní medaili obdrželi také veterání HZS Unipetrol RPAPamětní medaili obdrželi také veterání
HZS Unipetrol RPA
Hasiči při zásahu v ChemparkuHasiči při zásahu v Chemparku

Jaká je náplň vaší práce ve firmě strategického významu a v největším chemickém areálu v České republice?
Jsme připraveni řešit případné mimořádné události, ale zároveň se podílíme na preventivních kontrolách a opatřeních a revizích požárně bezpečnostních zařízení. Provádíme výcvik zaměstnanců zařazovaných do požárních hlídek, realizujeme taktická a prověřovací cvičení, při nichž simulujeme nejrůznější havarijní situace. Kromě toho pomáháme rovněž při zásazích mimo areál Chemparku našim kolegům z HZS Ústeckého kraje a dobrovolných hasičských sborů.

Ke kolika zásahům běžně vyjíždíte a jaký je jejich charakter?
Velitel hasičkého záchranného sboru v Záluží Petr Králert obdržel Plaketu generálního ředitele HZS ČRVelitel hasičského záchranného sboru v Záluží Petr Králert
obdržel Plaketu generálního ředitele HZS ČR
Loni jsme vyjeli k celkem devětatřiceti požárům. Část z nich byla mimo areál chemického závodu. Další téměř padesátka našich výjezdů se týkala záchrany osob. Šlo zejména o nevolnosti, ale také o několik úrazů. Spolupráce při těchto výjezdech probíhá v součinnosti se zdravotnickou záchrannou službou. Připočteme­ li technické zásahy a asistence ve výrobních provozech, hasičská cvičení a plané poplachy, zjistíme, že jsme v loňském roce vyjeli 650krát.

Letos sbor sehrál významnou roli během zarážkových prací. Jak jste se na případný boj s koronavirem připravovali?
Jednou z věcí, kterou jsme realizovali, byla úprava sanitního vozu pro převoz při případné nákaze některého ze zaměstnanců či kontraktorů. Podíleli jsme se na vytvoření izolačních místností při podezření na nákazu v areálu a připravili postupy, jak v takové situa­ci s nakaženým člověkem pracovat. V rámci přípravy na převozy zaměstnanců během Zarážky 2020 (zarážka je plánované odstavení výrobních zařízení za účelem jejich nutné revize pro zajištění bezpečného provozu, pozn. red.) jsme pracovali na vytvoření dotazníků a informačních materiálů pro zaměstnance hovořící cizími jazyky. Rovněž jsme připravili stan a vybavení pro testování kontraktorů ze zahraničí. Po testování jsme prováděli dezinfekci testujících, stanu a vybavení.

Nově jste rozšířili vozový park o kombinovaný hasicí automobil s ramenem v hodnotě 20,5 milionů korun. Kolik techniky máte nyní k dispozici?
U příležitosti 75. výročí HZSP Unipetrol RPA jsme pořídili nový kombinovaný hasicí automobil s dvacetimetrovým ramenem. Vedle další speciální techniky tak máme k dispozici šest hasicích vozidel – tři kombinované vozy pro zásah vodou, pěnou nebo práškem a tři cisternové automobilové stříkačky pro hašení vodou nebo pěnou. V následujícím roce plánujeme zejména obnovu velitelského a sanitního vozu a pořízení protiplynového automobilu. Během dvou let bychom rádi obnovili dva kombinované hasicí automobily a v delším horizontu i automobilovou plošinu za větší.

Na co se plánujete zaměřit do budoucna?
Chceme rovněž zlepšit možnosti výcviku. V tom by nám mělo pomoci zejména otevření hasičské části výcvikového polygonu. Ten poskytne možnost reálně trénovat hašení a chlazení částí technologických zařízení při přítomnosti skutečného hoření. Hasiči budou mít rovněž možnost si vyzkoušet použití drenčerového stabilního hasicího zařízení, vodní nebo parní clony. Simulovat bude možné i únik plynu za využití páry a kapaliny za využití vody.


Radmila ČUKATOVÁ, specialistka komunikace Unipetrol, foto Unipetrol
 

Print  E-mail