Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XXI ČÍSLO 7/2022

V červnu se v Betlémské kapli v Praze uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků ankety Hasič roku za rok 2021. Hasičem roku 2021 byl vyhlášen kpt. Ing. Richard Franc. V sobotu 15. ledna 2022 v 18.26 hodin byl oznámen požár panelového domu v Kralupech nad Vltavou. Hasiči zachránili celkem 25 obyvatel domu a pět zvířat. Během dubna absolvovali příslušníci HZS Olomouckého kraje nedaleko Náchoda, jeden z nejnáročnějších výcviků. Instruktoři vodní záchrany cvičili na řece Úpě. Generální ředitelství HZS ČR organizovalo v Praze 18. až 22. května 2022 již 59. zasedání CTIF HazMat komise. MV-generální ředitelství HZS ČR hostilo zasedání TRINS. Příslušníci HZS Olomouckého kraje s Krajským úřadem Olomouckého kraje v uplynulých dvou letech zpracovali a vydali čtyři publikace k tématu preventivně výchovné činnosti. Zaměřili se jak na děti a jejich rodiče, tak na seniory. 

Oblast vzdělávání a s tím související preventivně výchovná činnost (PVČ) se za poslední dobu v určitých věcech změnila, a to zejména s ohledem na vývoj a nové možnosti u jednotlivých věkových kategorií obyvatelstva, kdy takovým příkladem mohou být senioři. Ti dnešní umějí velmi dobře ovládat chytrý mobilní telefon, jsou často velmi zvídaví a mají snahu o další vzdělávání. Právě tyto aspekty je v současné době potřeba využít i v rámci PVČ a předávání informací z oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva. Obdobný vývoj lze zaznamenat i u jiných věkových kategorií.

Na základě získaných podnětů od občanů a dlouhodobých zkušeností z PVČ HZS Olomouckého kraje, kterou provádíme jak ve školských zařízeních, tak prostřednictvím různých akcí pro veřejnost a specifické skupiny osob, jsme ve spolupráci s Krajským úřadem Olomouckého kraje v uplynulých dvou letech zpracovali a vydali čtyři publikace. Jejich témata jsme zaměřili jak na děti a jejich rodiče, tak na seniory, ale i na bezpečnost z pohledu užívání bytů nebo upozornění na rizika v domácnosti.

„30 dotazů, na které jste se měli
zeptat před příjezdem hasičů“

Jedním z impulzů ke vzniku publikace „30 dotazů, na které jste se měli zeptat před příjezdem hasičů“ byla událost úmyslného založení požáru na ubytovně nedaleko Olomouce. Po této události měli nejen nájemníci, ale i majitelé celou řadu dotazů právě z oblasti prevence, požární ochrany a ochrany obyvatelstva.

Samotná publikace se zabývá širokým okruhem témat napříč požární ochranou i ochranou člověka za mimořádných událostí. Je psaná formou 30 dotazů, které vycházejí ze zkušeností a jsou často pokládané ať už v rámci řešení nějaké události, nebo v rámci PVČ. Na jednotlivé otázky je současně odpovídáno, takže si čtenář na 30 stranách formátu A5 jednoduše najde odpovědi právě na to, co ho zajímá. 

 Obsahem publikace mimo základní informace o hasičích a tísňovém volání je část „Dopravní nehoda“, kde jsou například odpovědi na otázky „Co mám udělat, když vidím dopravní nehodu?“ nebo „Musím poskytnout první pomoc… Co když nevím, jak to udělat?“. Další části jsou „Živelní pohromy“ a „Požár“, které zodpovídají kupříkladu otázky „Jak mám zabezpečit svůj majetek před větrnými smrštěmi a přívalovými dešti?“ nebo „Kvůli čemu hoří v domácnosti nejčastěji?“. Mezi další části patří „Hasicí přístroje“, „Požární hlásiče“ a „Bezpečné teplo“, kde se čtenář dozví například „Jaký hasicí přístroj si má pořídit domů a jaká je jeho cena?“, „Je povinné mít doma nainstalovaný požární hlásič a kam bych ho měl umístit?“ nebo „Jak se mám starat o topidla, komíny a spalinové cesty?“. V závěru publikace je řešeno „Správné parkování“ a „Záchranářská ulička“, kde se řeší otázky typu „Jak mám správně parkovat, abych nebránil průjezdu hasičské techniky?“ nebo „Jak mám vytvořit záchranářskou uličku?“. Pro jednodušší vysvětlení jsou jednotlivé části doplněny obrázky, fotkami a grafikou. 

„Stalo se, a co teď? … aneb Cesta
k průkazu hasiče“

Nejen dospělí, ale i zvídavé děti mají spoustu otázek na hasiče, a proto jsme vytvořili krásnou ilustrovanou publikaci právě pro ně ve formátu A4 s názvem „Stalo se, a co teď? … aneb Cesta k průkazu hasiče“.

Jde o pracovní sešit, kde na 40 stranách provedou čtenáře dva kamarádi Ema a David. Na ty úspěšné čeká v cíli „Průkaz hasiče“. Při plnění jednotlivých úkolů s využitím přiložené fixy se děti dozví, jak vypadají hasiči a kde pracují, jakou techniku a vybavení používají. Malí čtenáři často nevědí, kam volat a co říci do telefonu, velmi často se i stydí, proto si v jednotlivých úkolech mohou ověřit své znalosti a posílit svoji odvahu. Setkáváme se také se schováváním dětí pod postel nebo do skříně při požáru, nevědí, jak se mají správně zachovat, a proto se Ema s Davidem snaží provést malé čtenáře i úkoly týkajícími se chování před požárem, při požáru a po požáru. Oba kamarádi navádějí děti hravou formou, jak se zachovat, pokud zpozorují kouř, co je hlásič požáru a kdy může pomoci. V rámci dalšího úkolu zpracují domácí únikový plán, a zapamatují si tak postup pro případ nouze. Mezi další zadání patří i vypořádání se s nebezpečím, které na děti číhá venku. Na závěr si prověří své získané znalosti v testu, jenž si pro ně Ema s Davidem připravili, a pokud jsou v něm úspěšní, zaslouží si „Průkaz hasiče“. S jednotlivými úkoly jim mohou pomoci rodiče a tak čas strávený nad publikací se může stát zábavou pro celou rodinu.

Zpracované publikace poradí čtivou a poutavou formou všem věkovým kategoriím, jak například zvládnout požár nebo velkou vodu, ale také upozorní na rizika v domácnostech.

„Klíč k bezpečnému bydlení“
Bezpečný domov a požární bezpečnost v rámci bytových domů je další z témat, která jsou v současné době velmi aktuální a žádaná. Třetí publikace „Klíč k bezpečnému bydlení“ tak cílí především na majitele objektů pro bydlení, bytová družstva nebo společenství vlastníků jednotek. Cílem příručky je seznámit čtenáře s protipožární ochranou již stávajícího objektu, ale také upozornit na potřeby požární prevence ještě před nebo při samotné výstavbě objektu. Mimo jiné vysvětluje základní pojmy a problematiku požární prevence v návaznosti na bydlení, kde také upozorňuje na problematiku preventivních požárních kontrol nebo povinnosti fyzických osob, tedy majitelů bytů, v oblasti požární ochrany. Publikace tak například poskytuje informace, jaké dokumentace z pohledu požární ochrany je potřeba mít a co je jejich obsahem, jak je to s únikovými cestami v domě nebo jak udržovat a kontrolovat spalinové cesty. Část publikace je rovněž zaměřena na zajištění bezpečného domova a chování obyvatel a v závěru je uvedena legislativa a doporučená literatura k rozšíření obzorů čtenáře.

Po přečtení publikace si každý musí říct, že požární prevence se vyplatí každému z nás.

„Příručka pro seniory“
Jak je napsáno v úvodu, při výchově a vzdělávání obyvatelstva cílíme i na seniory. Starší lidé jsou vděčnou skupinou posluchačů, kteří často ve volných chvílích rádi čtou, vyplňují různé kvízy, křížovky a doplňovačky. Poslední zpracovaná publikace ve formátu A5 je určena právě této skupině obyvatel a má název „Příručka pro seniory“.

Obsah se snaží reagovat na současný život seniorů, který se za poslední léta v určitých oblastech změnil a přizpůsobil se době. Jedním z témat je například orientace v přírodě nebo ve městě. Při procházkách, vyjížďkách na kole nebo cestování autem se může běžně stát, že je potřeba poskytnout pomoc při nenadálé události pro čtenáře v neznámém prostředí. V tomto případě je pak o to více důležité správně popsat místo operátorce tísňové linky, aby pomoc proběhla co nejrychleji. Dalším důležitým tématem je bezesporu požár. Spousta seniorů způsobí požár z důvodu neopatrnosti při používání otevřeného ohně (svíčky) nebo při vaření. I tato problematika má své místo v publikaci. Čtenář se dozví, jak správně zabezpečit domácnost proti požáru pořízením detektorů, hasicích přístrojů, zachováním průchodnosti únikových cest a jak se správně zachovat při této mimořádné události. Dalšími tématy je pak předcházení nebezpečí v domácnosti, co dělat při živelních pohromách nebo jak se zachovat při evakuaci. Veškeré náměty jsou doplněny o reálné příklady z naší praxe, které ještě více zvýrazní důležitost uvedených informací.

S publikací může čtenář i relaxovat a ověřit si své znalosti na konci každé kapitoly vyplněním křížovky, osmisměrky, sudoku nebo kvízu. Příručka vznikla ve spolupráci se zástupci Krajské rady seniorů Olomouckého kraje a ve spolupráci s koordinátorem Ministerstva práce a sociálních věcí za Olomoucký kraj. Vzhledem k velmi kladné odezvě na tuto publikaci a jejich nedostatku proběhne cestou Krajského úřadu Olomouckého kraje v letošním roce dotisk.

Všechny uvedené příručky byly zpracovány příslušníky HZS Olomouckého kraje a vydány ve spolupráci s Krajským úřadem Olomouckého kraje. Mimo tištěné podoby, které jsou k dispozici pro potřeby preventivně výchovné činnosti, je možné tyto publikace stáhnout v elektronické podobě na stránkách HZS Olomouckého kraje nebo Olomouckého kraje.

por. Klára BERANOVÁ DiS., HZS Olomouckého kraje, foto archiv HZS Olomouckého kraje

Print  E-mail