Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK VIII ČÍSLO 6/2009

V TOMTO ČÍSLE: Analyzujeme ZÁSAH na požár lisovny plastů na Mladoboleslavsku, uveřejňujeme ZÁVĚRY z valného shromáždění Profesní komory požární ochrany, upozorňujeme na nově aktualizovaný CD-ROM Souhrn metodických předpisů pro činnost jednotek požární ochrany. Přinášíme souhrnnou INFORMACI o veletrhu IDET 2009 a HODNOCENÍ taktického cvičení ROPA 2009. Seznamujeme s průběhem DNE ZÁCHRANÁŘŮ. Přinášíme ANALÝZU stavu ochrany obyvatelstva před katastrofami v Německu, otiskujeme případovou STUDII k teroristickému útoku látkou sarin, ke kterému došlo před patnácti lety v Japonsku. Přibližujeme průběh mezinárodní výstavy FIRECO 2009 a také seznamujeme se závěry KONFERENCE bezpečnostního managementu 2009. Upozorňujeme na možnosti využití ZABEZPEČOVACÍCH SYSTÉMŮ k ochraně osob a majetku. Speciální PŘÍLOHA přináší seznam osobností, které v Trojském zámku převzaly medaile HZS ČR udělené při příležitosti Státního svátku Dne osvobození od fašismu.  

Ministr vnitra Slovenské republiky mezi hasičiMinistr vnitra Slovenské republiky mezi hasiči

Po dvou letech město Trenčín na Slovensku opět přivítalo hasiče a záchranáře. Ve dnech 14. až 16. května 2009 se pod záštitou Ministerstva vnitra SR uskutečnil v prostorách Expo Centra, a.s., v pořadí již 9. ročník mezinárodní výstavy požární, záchranářské a zabezpečovací techniky FIRECO. Hlavní doprovodnou akci výstavy se stala 8. mezinárodní konference FIRECO 2009.

Čeští vystavovatelé zaujali

Na letošním v pořadí již 9. ročníku mezinárodní výstavy požární, záchranářské a zabezpečovací techniky FIRECO 2009 se na ploše 2500 m2 představilo se svou nabídkou výrobků a služeb 44 vystavovatelů ze Slovenska, České republiky a Německa.

V jednotlivých výstavních halách a na volné ploše byly prezentovány nejnovější typy požárních automobilů, protipožárních zařízení a zabezpečovací techniky, věcné prostředky požární ochrany, hasicí prostředky a záchranářské vybavení. Kladně lze hodnotit, že i přes výrazně nižší počet vystavovatelů v porovnání s předchozím ročníkem zde byla k vidění řada novinek a zajímavostí, a že čeští výrobci a vystavovatelé upoutali jak svou nabídkou, tak přitažlivostí svých expozic.

Největší pozornosti se těšila expozice společnosti THT Slovensko, s.r.o., kde na úvod výstavy ministr vnitra Slovenské republiky Robert Kaliňák slavnostně odhalil a představil veřejnosti nový požární automobil určený pro Hasičský a záchranný sbor Slovenské republiky – cisternovou automobilovou stříkačku CAS 30 – Iveco TRAKKER AT 260 T 45W 6x6. Jde o první z více než sta požárních automobilů, které v tomto roce a následujících letech dodá slovenským profesionálním hasičům společnost THT, s.r.o. Polička.

Zlínská společnost Holik International, s.r.o., specializující se především na vývoj a produkci speciálních rukavic pro hasiče, armádu, policii a záchranáře prezentovala zásahové rukavice pro hasiče ANGEL (čtyřvrstvé rukavice vyrobené z extra odolného materiálu PBI® a Kevlaru®, v provedení s novým typem manžety COMPACT.

Společnost KOJA, spol. s r.o., Mníšek pod Brdy, zabývající se problematikou dispečerských systémů a problematikou komplexních služeb v oblasti požární ochrany, mezi svými produkty pro dispečerská centra prezentovala novou konzolu pro dispečerské stoly KOJA typ: KK 4 19“.

Všechny zmiňované produkty získaly za inovaci, účelnost a vysoké technické parametry a za možnost využití ve složkách IZS ocenění „Zlaté Fireco 2009“.

S významnými novinkami a inovacemi se představili i další čeští výrobci.
Např. společnost DEVA F-M, s.r.o, Frýdek-Místek připravila pro slovenské záchranáře dvě novinky - u nás již od loňského roku známý ochranný oděv pro hasiče BUSHFIRE, určený pro zdolávání požárů v otevřeném terénu. Tento zásahový oděv se velmi osvědčil hasičům ve Slovinsku a Chorvatsku. Druhou novinkou byl ochranný oděv TIGER Plus, navazující na populární FIREMAN TIGER. Zdokonalená verze přináší nejen zlepšení jeho ochranných vlastností, ale i vyšší komfort pro jeho uživatele. Ve stánku společnosti Pyroservis, a. s., poskytující komplexní služby v oblasti požární ochrany a BOZP, se vedle tandemových hasicích přístrojů návštěvníci mohli seznámit s dálkově řízenými monitory FJM-EL (Fog/Jet monitor-Eletric), určenými pro hašení vodou nebo pěnou na letištích, v průmyslových závodech, úložištích PHM apod.

Na výstavišti měl své tradiční zastoupení partnerský Hasičský a záchranný sbor Slovenské republiky (dále jen „HaZS“), a to jak formou stálé expozice zaměřené zejména na oblast požární prevence, tak prezentací ukázek zásahové činnosti příslušníků sboru.
Mezinárodní výstava FIRECO 2009, vedle svého komerčního přínosu pro vystavovatele, významnou měrou přispěla především k propagaci poslání a činnosti hasičů a záchranářů.

Hlavním tématem evakuace osob


V rámci doprovodného odborného programu mezinárodní výstavy požární, záchranářské a zabezpečovací techniky FIRECO se ve dnech 13. a 14. května uskutečnila také VIII. mezinárodní konference FIRECO 2009, tentokrát zaměřená na problematiku evakuace osob.

Více než 300 odborníků bylo tentokrát zaznamenáno jako historicky nejvyšší počet účastníků za dobu konání těchto konferencí. Ze zahraničí přicestovali již tradičně především hosté z České republiky, dále pak z Ruska, Polska a Německa.

Program konference byl rozdělen do přednáškových bloků Legislativní rámec a postupy modelování evakuace, Evakuace z hlediska požární prevence, Evakuace z  operačně-technického hlediska, Technické zabezpečení evakuace a Psychologické a zdravotní aspekty evakuace.

Prioritou záchrana člověka

Hodnotu lidského života na rozdíl od majetku nelze vyčíslit, proto je prvořadou záchrana člověka – tato myšlenka se stala neformálním mottem celé konference.

Evakuace je záchrana osob jejich odsunem z ohrožených míst do bezpečí. Ohrožené osoby opustí prostor buď samy nebo jim musí býti pomoženo. Na evakuaci navazuje další péče o evakuované osoby, například poskytnutí nápojů, přikrývek, dopravy nebo i náhradního ubytování a stravování. Pro tyto účely může být na Slovensku využito záchranného a ubytovacího modulu Záchranné brigády HaZS v Malackách.

Jednotlivá vystoupení konference také obsahovala odpovědi na otázky týkající se například povinnosti majitelů objektů vytvořit podmínky pro rychlou evakuaci, zejména zabezpečit udržování únikových cest, jejich osvětlení, větrání a snadnou průchodnost, a také aktualizovat zastaralou projektovou dokumentaci, která zvláště u rodinných domů už nemusí odpovídat současnému stavu stavby.

Z hlediska požární prevence záleží úspěch rychlé evakuace na spolehlivosti stavebních konstrukcí, fasád a dveří, na použití předepsaných výrobků, materiálů a technologií. Důležité je také správné spojování požárních stavebních prvků (požární uzávěry s požárními stěnami, zabudování požárního skla).
Přednášející poukazovali na řadu chyb, k nimž dochází z nedostatku informací nebo také ze šetrnosti na nesprávných místech.

Modelování evakuace

K optimálnímu způsobu evakuace z rozsáhlejších staveb s větším počtem osob pomáhá evakuační plán, k jehož sestavení slouží modelování. Mnohdy je součástí dokumentace model a simulace pro jednu konkrétní stavbu, například divadlo, stadion nebo obchodní dům (verze pro období nákupních špiček). Zvláště náročná je evakuace výškových budov a multifunkčních objektů. Vyžaduje mimořádnou pozornost při přípravě evakuačních plánů s využitím všech dostupných způsobů řešení. Modely a matematické nástroje se uplatňují obdobně při určování požárního rizika, vývoje požáru a šíření nebezpečných zplodin hoření. Výstupy slouží jako podklady pro návrh protipožárních opatření. Některé systémy modelování obsahují geodatabáze. Zakreslují přímo do mapy např. výskyt nebezpečné látky a vyznačí odkud, kam a kterými cestami je nutné osoby přemístit, zobrazí zájmové objekty a jejich evakuační plán, včetně seznamu majitelů a kontaktů na správce objektů. Tyto informační technologie však musí být nepřetržitě aktualizovány.

V multifunkčních objektech, ale také v tunelech nebo elektrárnách se pravidelně organizují nácviky evakuace řízené operátory z dispečinku. Historie mimořádných událostí v tunelech je tragická, proto se na základě analýz těchto událostí také zpřísňují požární a bezpečnostní normy.
Nejnáročnější řešení evakuace zůstává při mimořádné události a nebezpečí úniku radioaktivních látek v jaderné elektrárně. Účastníci konference byli seznámeni s faktem, že samovolná evakuace osob je možná pouze v předúnikové fázi události, další vývoj je zpracován v havarijním plánu elektrárny jako obsáhlý soubor opatření.

Poznatky ze zásahové činnosti

V průběhu konference bylo také popsáno několik zásahů záchranných složek při konkrétních událostech, které se staly inspirací námětů pro scénáře taktických cvičení. Lektoři si vybrali například prostředí lázeňského léčebného ústavu, odkud bylo nutné evakuovat pacienty a úspěšný průběh akce záležel mimo jiné na chování starších lidí, kteří ne zcela chápali, co se s nimi děje a zacházení hasičů i lázeňského personálu s nimi. Zajímavý byl také popis zásahu v obchodním centru, kde hasiči potřebují volné nástupní plochy pro požární automobily a volné přístupy v objektu k evakuačním výtahům, schodištím a průchodům mezi jednotlivými částmi členitého objektu. Únikové cesty skladovými prostory nesmí být zataraseny zbožím. Velitel zásahu musí mít k dispozici dokumentaci pro vedení zásahu v objektu, operativní kartu a zároveň nepřetržitě aktuální informace o stavu evakuace osob.

Méně časté bývají zásahy v jeskyních a propastech, ale zvláště na Slovensku existuje mnoho přírodních podzemních prostorů (6000 objektů) a nácvik záchranné akce například těsným komínovým otvorem, kudy je nutné evakuovat zraněného, je náročný. Záchranáři se ve stísněném prostoru, mnohdy ve tmě, obtížně pohybují. Zanedbatelná není ani odpovídající lezecká výbava.

Evakuaci osob (živých i zemřelých) z rozvalin a sutin zřícených objektů následkem výbuchu nebo zemětřesení předchází jejich vyhledávání. Osvědčenými pomocníky jsou psi cvičení k tomuto účelu. Práce záchranářů je velmi obtížná, protože často lze jen velmi těžko určit, jestli nedojde k dalšímu pohybu trosek. Místnosti zřícené budovy mohou být zcela zavalené sutí, může dojít k navrstvení stropů na sebe nebo se dům rozpoltí a zřítí se jen jedna část apod. Podle toho se pak liší postupy vyprošťování a evakuace (probourávání se k zavalené osobě stropem).

V některých případech je zapotřebí k evakuaci osob vrtulníku. Záchranář slaní v podvěsu nad postiženého, aby ho vytáhl z hloubky, z vodní hladiny nebo například se střechy a připoutal ho k sobě (případně v lehátku), aby mohli být vytaženi do vrtulníku a přepraveni na určené místo. Velmi dobře se letecká záchranná služba uplatňuje například při povodních.

Na konferenci zazněl také příspěvek o dvou skutečných zásazích, ke kterým došlo v České republice v loňském roce. Evakuace zraněných osob byla nutná při tragických dopravních nehodách - srážce tramvají v Ostravě (11. dubna) a nárazu mezinárodního rychlíku do spadlé mostní konstrukce na železnici poblíž města Studénka (8. srpna). U obou zásahů byl velký počet zraněných i zaklíněných osob, které bylo nutné vyprostit. Hasiči použili veškerou dostupnou vyprošťovací techniku. Zraněné dopravovali do nemocnice také vrtulníky. Srážku tramvají nepřežili dva lidé, ve vlaku bylo smrtelně zraněno šest cestujících. Při odstraňování následků nehod byl nasazen posttraumatický intervenční tým a zřízena krizová linka pro komunikaci s příbuznými zraněných osob.

Vliv psychického a fyzického stavu osob

Doba evakuace osob z objektu vždy závisí na tom, kdy se lidé v něm začnou cítit skutečně ohroženi, kdy uposlechnou požární hlášení místního rozhlasu a opakované výzvy k opuštění prostoru. Většina nevěří, pokud nevidí kouř, někoho běžet, apod. Při nákupech dávají přednost zboží, které si již vybrali a mají například ve vozíku, prodávající nechtějí přijít o peníze. Řada lidí má v takových situacích sklon k agresivnímu chování, někteří jsou paralyzováni a neschopni úniku, pouze 85 % je schopno racionálně uvažovat. Opuštěné nákupní vozíky mohou překážet, u pokladen vzniká nepřehledná situace vedoucí ke zmatku, který se snadno může změnit v paniku. Ta nastává zejména tehdy, ocitnou-li se lidé v uzavřeném prostoru nebo ztratí orientaci.

Tendencí většiny lidí je unikat z objektů známou cestou, převážně tou, kterou přišli. Proto je důležité, aby únikové cesty byly volné a působily důvěryhodně. Mělo by být zřetelně označeno, kudy se lidé dostanou z budovy. Dezorientovaným hrozí nebezpečí, že se dostanou do oblasti kouře a začnou se dusit nebo u nich dojde v prostorech s vyšší teplotou k přehřátí organizmu, opaření, popálení, ale i k celkovému vyčerpání. V některých zemích v takovém případě využívají evakuačních robotů, které transportují člověka ze zasaženého prostoru. Zabezpečí mu dostatečný přísun kyslíku potřebného k zajištění základních životních funkcí a sledují činnost nejdůležitějších orgánů.

Pokud osoby v ohroženém prostoru nejsou samy schopny pohybu, jsou evakuovány i s vozíkem, s lůžkem apod. Mohou být takto spouštěny z oken nebo lodžií, což často působí na jejich psychiku a vyžaduje od záchranářů určité zkušenosti. Nácvik podobných operací je proto velmi užitečný.

Pro každého jsou důležité informace. Podle toho, jaké informace již má a jaké aktuálně získá k řešení situace, vznikají jeho reakce na ni.

Aktuálnost tématu

Konference ukázala mimořádnou aktuálnost zvoleného tématu. V jejím průběhu byly prezentovány nejen poznatky z preventivní, zásahové a edukační činnosti, ale také nové modelové situace a simulace a nové technologie a moderní řešení evakuace osob. Pozornost byla věnována i oblasti pasivní bezpečnosti, psychologickým a zdravotním aspektům evakuace osob. V současném období připravuje vláda Slovenské republiky legislativní změny v oblasti poskytování pomoci občanům v souvislosti s IZS a evropským číslem tísňového volání 112. Závěry konference Fireco 2009 bezesporu přispěly ke kvalitativnímu posunu v dalším řešení problematiky evakuace obyvatelstva.

plk. Dr. Jaroslav VYKOUKAL, Mgr. Zuzana CIKHARTOVÁ, foto autoři

 

Print  E-mail