Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK X ČÍSLO 9/2011

Připomínáme 10. výročí leteckých teroristických útoků na USA, při likvidaci jejichž následků položilo své životy téměř 350 hasičů. V části POŽÁRNÍ OCHRANA přinášíme analýzu zásahu na požár pryže a plastů v Boru u Skutče, při jehož hašení byla poprvé úspěšně využita metoda smáčení hořícího materiálu ve vodní lázni a seznamujeme se systémem odborné přípravy vyšetřovatelů příčin vzniku požárů. Nová typová činnost složek IZS při společném zásahu – Chřipka ptáků a hodnocení taktického cvičení s námětem záchrany osob po zřícení střechy sportovní haly tvoří hlavní náplň části IZS.V blocích OCHRANA OBYVATELSTVA a KRIZOVÉ ŘÍZENÍ otiskujeme případovou studii k 10. výročí závažné chemické havárie v Toulouse, hodnocení cvičení „Zóna 2010“ a také bilanci letošního vzdělávání starostů obcí v oblasti krizového řízení. Pro příznivce POŽÁRNÍHO SPORTU je připraveno komplexní zpravodajství z Mistrovství ČR profesionálních a dobrovolných hasičů v požárním sportu, které se uskutečnilo v srpnu v Ostravě. 

Po patnácti letech a od roku 1984 popáté se letos v srpnu opět podařilo zorganizovat společné Mistrovství České republiky profesionálních a dobrovolných hasičů v požárním sportu. Pro jeho fandy by asi nebyl problém uhodnout, že jeho hostitelem byla Ostrava.

Slavnostní zahájení Slavnostní zahájení Mistrovství, na kterém se představilo celkem 50 soutěžních družstev mužů a žen, nabídlo nejen výborné sportovní výkony, ale také vynikající atmosféru, která svojí zvukovou kulisou v některých okamžicích připomínala loňský fotbalový šampionát v Jihoafrické republice. Jako již tradičně, výborné podmínky pro všechny aktéry zajistil početný perfektně sehraný tým příslušníků HZS Moravskoslezského kraje v čele s plk. Ing. Zdeňkem Nytrou a jeho nejbližšími spolupracovníky.

Drama se šťastným koncem pro domácí

Na startu jubilejního XXXX. mistrovství HZS ČR se představilo 14 družstev HZS krajů, družstvo HZS podniku Správa železniční dopravní cesty (HZSP SŽDC), a jako host reprezentační výběr HaZS Slovenské republiky.

Chyby, smůla, přemíra snahy a někdy také chybějící (ale i zrovna přítomný) kousek štěstíčka způsobily, že diváci nejen na stadionu (zájemci mohli dění sledovat prostřednictvím přímého přenosu na internetové televizi) byli svědky nevídaně dramatického průběhu. Byť se dalo očekávat, že o medailové posty si to opět „rozdají“ hlavní favorité – HZS Plzeňského kraje (úřadující mistr republiky), jejich hlavní rivalové z HZS Moravskoslezského kraje (HZS MsK), a po lesklejším kovu několik let prahnoucí HZS kraje Vysočina, o všem definitivně rozhodly až druhé pokusy v poslední disciplíně – požárním útoku.

Časy na věži ovlivnilo počasí

VěžVěžVzhledem k charakteru mistrovství, které bylo tentokrát „nataženo“ do tří dnů, byla soutěž netradičně odstartována výstupem do 4. podlaží cvičné věže. Disciplínu, ve které soutěží pouze týmy mužů a která proběhla v areálu stanice HZS MsK v Ostravě-Porubě, ovlivnila prudká změna počasí. Silný déšť si vynutil nejen její přerušení, ale ovlivnil i druhé pokusy závodníků. I tak se první patnáctka závodníků „vešla“ pod 15 sekund. Podle předpokladů disciplínu ovládlo družstvo HZS MsK, které o kompletní sbírku medailí v soutěži jednotlivců v této disciplíně připravil bronzový Jan Hopp z HZS hl. m. Prahy (14,07 s), v loňském roce ještě reprezentující HZS kraje Vysočina. Vítězství si odnesl Jakub Pěkný (14,00 s) před Kamilem Bezručem (14,05 s). V soutěži družstev se za ostravské seřadila družstva Plzně a Vysočiny.

Rozdělovač černou můrou ostravských

Druhý den šampionát pokračoval na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích. Předpoklady expertů o suverénním kralování družstva domácích druhé soutěžní disciplíně – běhu na 100 m s překážkami, dostávaly trhlinu s přibývajícími pokusy ostravských borců. Vyjma obhájce loňského prvenství Pavla Krpce, který jako jediný pokořil šestnáctisekundovou hranici (15,45 s), zůstala většina jeho kolegů za očekáváním, když se nevyhnuli problémům s připojením hadice na rozdělovač, což se výrazně podepsalo na jejich psychice a v konečném důsledku i na dosažených časech. Šance tak beze zbytku využilo družstvo HZS Plzeňského kraje. V disciplíně zvítězilo před HZS MsK a HZS kraje Vysočina a navíc jeho členové Milan Netrval a Jindřich Harasimovič obsadili v soutěži jednotlivců druhé resp. třetí místo.

Po dvou disciplínách tak do dalších bojů šla družstva dvou největších favoritů mistrovství se shodným bodovým ziskem, s odstupem tří bodů před HZS kraje Vysočina. Plzeňští navíc určitě ve větší psychické pohodě.

Výsledky z „věží“ a „stovek“ rozhodly o mistrovském titulu ve dvojboji jednotlivců. Stupně ovládli domácí – z mistrovského titulu se radoval loni bronzový Pavel Krpec před dosud úřadujícím mistrem republiky Jakubem Pěkným, třetí příčku obsadil plzeňský Jindřich Harasimovič.

Štafety zvedaly diváky ze sedadel

ŠtafetyŠtafetyByť je požární útok právem označován za královskou disciplínu požárního sportu, z hlediska dramatičnosti letošnímu mistrovství kralovala třetí disciplína – běh na 100 m s překážkami. Právě zaváhání ostravských ve „štafetách“ na loňském mistrovství v Plzni bylo zlomovým z hlediska dalšího průběhu soutěže. Tehdy až třetí místo tým rozhodilo a po rovněž třetí příčce v požárním útoku se musel s myšlenkou na obhajobu titulu rozloučit.

K atraktivitě průběhu štafet přispělo i rozlosování startovního pořadí družstev, v jehož důsledku stála v obou pokusech proti sobě družstva Plzně a Vysočiny, což slibovalo vynikající časy a skvělý zážitek pro diváky. První „zajišťovací“ pokus vyšel lépe plzeňským. Družstvo HZS MsK, startující až v závěru, naservírovalo v prvním pokusu svým příznivcům infarktový předkrm, když na rozdělovači opět „nespojilo“. Konečné rozuzlení tak musely přinést až druhé pokusy. Hned v jejich úvodu zvedl diváky ze sedadel strhující duel štafet Plzně a Vysočiny. Drobné zaváhání plzeňských na rozdělovači je odsunulo o tři setiny sekundy(!) za skvěle běžící štafetu HZS kraje Vysočina (55,59 s). Všichni s napětím očekávali, jak se s nezdarem z prvního pokusu vyrovná druhá štafeta HZS MsK. Její členové však prokázali nervy ze železa a vynikajícím časem 55,15 s katapultovali tým nejen na první místo v této disciplíně, ale i do čela průběžného pořadí.

Radost domácích, zklamání pro Vysočinu

Vyhlášení výsledkůVyhlášení výsledkůPokud ostatním disciplínám již několik let vládnou HZS Plzeňského a Moravskoslezského kraje, neplatí to plně pro požární útok. Stabilně výborně jej zvládají i reprezentace HZS kraje Vysočina, HZS Zlínského, Olomouckého nebo Královéhradeckého kraje, a také „železničáři“, což mohlo značně ovlivnit konečné výsledky šampionátu.

Že s největší ­pravděpodobností krá­lovskou disciplínu ovládnou borci z Plz­ně, se všeobecně předpokládalo. Otáz­kou bylo, jak požární útok zvládnou ostravští, kteří si mohli „dovolit luxus“ v podobě ztráty pouze jediného bodu na plzeňské, což by jim zaručovalo zisk celkového mistrovského titulu. A tato disciplína nepatří mezi jejich nejsilnější.

Loňské mistrovství se však neopakovalo. Plzeňští sice potvrdili roli favorita této disciplíny již v prvním pokusu a jako jediní se dostali pod 23 sekund (22,78 s). Po chybách a nezdarech dalších favorizovaných družstev však ostravským stačil čas 23,46 s ke druhému místu (a tím samozřejmě i k zisku celkového mistrovského titulu pro letošní rok), na třetí místo se časem 23,56 s poněkud překvapivě vyšvihl zástupce podnikových hasičů, družstvo HZSP SŽDC. Sportovní tragédie postihla tentokrát družstvo HZS kraje Vysočina. Po fatálních chybách skončilo až na 15. místě, což znamenalo propad z průběžného třetího místa o dvě příčky v celkovém pořadí. Bronz v celkovém pořadí tak nečekaně, ale zaslouženě, putuje do Olomouce.

Pořadím zamíchaly požární útoky

V pořadí již LVIII. mistrovství ČR sborů dobrovolných hasičů SH ČMS v požárním sportu, kterého se zúčastnily i reprezentace České hasičské jednoty a Moravské hasičské jednoty, přineslo několik zajímavostí.

V soutěžích mužů se tentokrát družstva musela obejít o individuality z řad příslušníků HZS ČR, kteří se v minulých letech jako členové SDH těchto mistrovství zúčastňovali, zpravidla obsazovali medailové pozice a svou účastí výrazně promlouvali i do soutěže družstev. Druhou zajímavostí pak bylo, že muži měli možnost změřit své síly i ve výstupu do 4. podlaží cvičné věže, která byla pojata pouze jako soutěž jednotlivců.

Jednotlivcům vévodili Jakub Paulíček a Lenka Tomandlová

Výstupu na věž jako i následující disciplíně – běhu na 100 m s překážkami, kraloval Jakub Paulíček ze SDH Široký Důl. Excelentní byl zejména v běhu, kde časem 15,68 s obsadil v absolutním pořadí druhou příčku za Pavlem Krpcem.

Mezi ženami v téže disciplíně svedly podle očekávání boj o vítězství úřadující mistryně republiky a držitelka národního rekordu v této disciplíně (16,52 s) Šárka Jiroušová ze SDH Poniklá s loni druhou Lenkou Tomandlovou ze SDH Ledenice. Obě zaběhly vynikající časy pod 17 s, Lenka Tomandlová ve druhém pokusu pak skvělých 16,73 s, což ji po zásluze vyneslo mistrovský titul. Třetí příčku obhájila domácí Petra Mifkovičová ze SDH Michálovice (17,23 s).

Tituly putují do Širokého Dolu a Ledenic

Vyhlášení výsledkůVyhlášení výsledkůV soutěži družstev se v kategorii mužů představila ve skvělé formě reprezentace SDH Široký Důl, která si zaslouženě z Ostravy odváží mistrovský titul. V loňském roce až osmá, letos zvítězila jak ve „stovkách“, tak ve „štafetách“, v požárním útoku si pak připsala stříbro za vítězným družstvem SDH Olšovec.

Soutěž družstev žen se tentokrát konala bez účasti desetinásobných mistryň republiky a v posledních letech bezkonkurenčně vrcholnému měření sil kralujících děvčat z SDH Chválenice, které překvapivě uvízly v síti krajského mistrovství, stejně jako bez loni druhého družstva SDH Kvasiny.

O mistrovském titulu v celkovém pořadí se rozhodlo v požárních útocích. V něm zvítězily fantastickým časem 24,19 s z prvního pokusu děvčata z jihočeských Ledenic, což je z průběžně devátého místa po dvou disciplínách vyneslo na stupínek nejvyšší. Hořkou pilulku musela zkousnout před poslední disciplínou jasně vedoucí domácí reprezentace z Michálkovic, kterou nezdar v požárním útoku (až 9. místo) odsunul na místo druhé před jihomoravský SDH Miroslav. Obdobně se nezdarem v požárním útoku (až 13. příčka) připravily o celkové umístění na medailových stupních ženy z Meziměstí, nakonec celkově až páté.

Pořadí nejlepších

MUŽI - výstup do 4. podlaží cvičné věže: 1. Jakub Paulíček (SDH Široký Důl) 15,82 s; 2. Michal Janda (SDH Dehtín) 15,99 s; 3. Jan Vachata (SDH Pňovice) 16,22 s; běh na 100 m s překážkami (jednotlivci): 1. Jakub Paulíček (SDH Široký Důl) 15,68 s; 2. David Dopirák (SDH Horní Kamenice) 16,35 s; 3. Jiří Volf (SDH Široký Důl) 16,42 s; družstva: 1. SDH Široký Důl, 2. SDH Borová, 3. SDH Radimovice; štafeta 4x 100 m s překážkami: 1. SDH Široký Důl 57,79 s; 2. SDH Horní Kamenice 57,88 s; 3. SDH Radimovice 59,22 s; požární útok: 1. SDH Olšovec 25,70 s; 2. SDH Široký Důl) 26,50 s; 3. SDH Písková Lhota 26,57; celkově: 1. SDH Široký Důl 4 body; 2. SDH Horní Kamenice 11; 3. SDH Radimovice 12.
ŽENY - běh na 100 m s překážkami (jednotlivci): 1. Lenka Tomandlová (SDH Ledenice) 16,73 s; 2. Šárka Jiroušová (SDH Poniklá) 16,99 s; 3. Petra Mifkovičová (SDH Michálkovice) 17,23; družstva: 1. SDH Michálkovice, 2. SDH Meziměstí, 3. SDH Otaslavice; štafeta 4x 100 m s překážkami: 1. SDH Pravčice 63,00 s; 2. SDH Michálkovice 63,43; 3. SDH Meziměstí 64,59; požární útok: 1. SDH Ledenice 24,19 s; 2. SDH Krchleby 24,64 s; 3. SDH Miroslav 25,42 s; celkově: 1. SDH Ledenice 10 bodů; 2. SDH Michálkovice 12; 3. SDH Miroslav 18.

pořadí
družstvo
věž
100 m
štafeta
útok
celkem bodů
čas
body
čas
body
čas
body
čas
body
1
HZS Moravskoslezského kraje
86,45
1
100,97
2
55,15
1
23,46
2
6
2
HZS Plzeňského kraje
89,96
2
100,59
1
55,62
3
22,78
1
7
3
HZS Olomouckého kraje
93,67
4
106,61
6
57,96
4
24,57
5
19
4
HZS Zlínského kraje
96,27
7
102,71
4
58,27
6
23,60
4
21
5
HZS kraje Vysočina
90,13
3
102,47
3
55,59
2
38,41
15
23
6
HZS Královéhradeckého kraje
94,67
5
107,66
8
58,04
5
25,45
8
26
7
HZS Jihočeského kraje
97,63
8
106,82
7
59,26
8
26,42
9
32
8
HZS hl. m. Prahy
95,75
6
104,94
5
60,27
9
30,26
12
32
9
HZS podniku SŽDC, s.o.
103,70
11
109,37
9
61,25
11
23,56
3
34
10
HZS Jihomoravského kraje
104,59
12
109,43
10
59,12
7
27,45
10
39
11
HZS Ústeckého kraje
100,75
10
111,03
12
62,29
12
25,30
7
41
12
HZS Středočeského kraje
98,42
9
109,63
11
60,79
10
31,56
14
44
13
HZS Pardubického kraje
112,93
13
117,88
14
66,55
14
24,76
6
47
14
HZS Libereckého kraje
119,65
14
112,17
13
73,32
15
28,80
11
53
15
HZS Karlovarského kraje
120,80
15
122,67
15
64,39
13
30,69
13
56

Budoucnost s otazníky

I když společně konaný šampionát dobrovolných a profesionálních hasičů svou sportovní úrovní a atmosférou nadchl, otázkou zůstává, zda se toto společné pořádání stane tradicí nebo na dlouhou dobu ojedinělým počinem. Dojmy hovoří pro první variantu, realita spíše pro druhou. Z hlediska finančních nákladů byly určitě vynaložené prostředky nižší, než by tomu bylo v případě, pokud by se obě soutěže konaly odděleně. Odhlédneme-li od nich, jsou zde především problémy organizačního a logistického zabezpečení. Pro zajímavost, když vezmeme v úvahu jen počet soutěžících, jejich bezprostřední doprovod a rozhodčí soutěží, tak oscilujeme kolem počtu šesti set osob, pro které bylo potřebné zajistit ubytování, stravování a částečně i dopravu. A v tomto směru, alespoň pokud se týká HZS ČR, nemají HZS Moravskoslezského kraje a město Ostrava v pořádání akce takového rozsahu v současnosti jinou alternativu.

plk. Dr. Jaroslav VYKOUKAL, foto Milan VÁVRŮ

 

 

  

Print  E-mail