Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XV ČÍSLO 9/2016

V části věnované POŽÁRNÍ OCHRANĚ se dočtete o zásahu hasičů z Olomouckého kraje u požáru tří hal, které sloužily k uskladňování použitého textilu. V pokračování článku uveřejněném v čísle 4/2016 se dozvíte, jak probíhalo experimentální měření povrchových teplot žárovek a zářivek. O prověření připravenosti záchranného týmu hasičů a zdravotníků na mezinárodním cvičení záchranných modulů „ModEx Austria 2016“ ve fiktivní zemi Modulistan, která byla postižena velkým zemětřesením, se dočtete v oblasti věnované IZS. Z oblasti OCHRANY OBYVATELSTVA přinášíme poznatky z odborného semináře „Boj se suchem a ekologickými zátěžemi“. O začátcích, průběhu a výsledcích fungování po dobu jednoho roku se dočtete v článku o Centru zdraví a bezpečí neboli Světě záchranářů. V INFORMACÍCH nezapomínáme na sport. Tentokrát z jiné oblasti, než jsme zvyklí. O přípravách na světový pohár v ledním hokeji a zejména o obdivu k práci hasičů jsme si povídali s kustodem týmu a jedním z hráčů hokejové reprezentace. 

Odborný seminář MV­‑generálního ředitelství HZS ČR se zástupci vysokých škol se uskutečnil v Praze 28. června 2016. Hlavní témata se týkala ochrany obyvatelstva, zejména výchovy a vzdělávání v oblasti bezpečnosti, a to od dětí v mateřských školách až po seniory a tělesně postižené občany, ale také vzdělávání odborníků.


Cílem semináře bylo seznámit zástupce vysokých škol s aktuálním vývojem oblasti ochrany obyvatelstva a sjednotit především obsah výuky v bezpečnostních tématech, včetně terminologie, aby se absolventi vysokých škol dobře v problematice orientovali a znalosti pro ně byly užitečné jak v osobním životě, tak v odborné praxi, například učitele nebo krizového manažera.


Plnění úkolů v oblasti ochrany obyvatelstva

Plk. Ing. Luboš Votípka z MV­‑ge­nerálního ředitelství HZS ČR informoval, jaké úkoly vyplynuly ze Zprávy o stavu ochrany obyvatelstva 2015. Zdůraznil význam zapojení právnických a podnikajících fyzických osob do přípravy na mimořádné události a krizové situace, zejména potenciálně nebezpečné provozovatele, kteří tak budou v systému prevence pod kontrolou. Pro provozovatele subjektů představujících zvýšené riziko pro své okolí vznikne povinnost na svůj náklad pořídit, udržovat a provozovat v zóně havarijního plánování koncové prvky varování a spolupracovat na zajištění havarijní připravenosti, informování veřejnosti a na preventivně výchovné činnosti.

Dále poukázal na to, že při řešení krizových situací se do poskytování humanitární pomoci zapojila i řada nestátních neziskových organizací, které organizují činnost dobrovolníků. Hovořil o spolupráci a podpoře dobrovolnické činnosti (prevenci mimořádných událostí, připravenosti na jejich řešení, pomoci při likvidaci následků a při obnově území) a její koordinaci.

V souvislosti s modernizací opatření ochrany obyvatelstva (varování, evakuace, ukrytí, nouzové přežití) jsou postupně obměňovány staré elektrické (rotační) sirény za sirény elektronické, které mohou po zaznění varovného signálu i verbálně informovat. S mobilními operátory se jedná o předání tísňové informace na postižené území formou SMS, kdy předání by zajišťovaly operační a informační střediska HZS krajů.

Pro zabezpečení krátkodobého nouzového přežití (mimo stacionárních zařízení) bude v každém kraji kontejner nouzového přežití (v Praze dva) s celkovou kapacitou 2000 osob. Ve spolupráci se Správou státních hmotných rezerv se obměňuje a doplňuje materiál pro nouzové přežití. Pro ukrytí obyvatelstva při mimořádných událostech a krizových situacích budou využívány ochranné vlastnosti staveb jako improvizovaného ukrytí. Výjimkou jsou permanentně státem udržované některé úseky pražského metra s ochranným systémem.

Pro monitorování nebezpečných látek a datové přenosy naměřených hodnot potřebuje HZS ČR více dobře vybavených mobilních chemických laboratoří a chce pro tyto účely lépe využívat finančních možností strukturálních fondů EU.

Při plnění úkolů ochrany obyvatelstva, které má zajišťovat obec, se uplatňují jednotky sboru dobrovolných hasičů, zvláště ti členové SDH obcí, kteří nejezdí k zásahům. Pravidelně se zúčastňují cvičení v součinnosti s HZS krajů, jejichž příslušníci je metodicky vedou při činnostech v přípravě na mimořádné události na území obce, jako je např. budování protipovodňových hrází, zajištění evakuace a nouzové přežití obyvatel.

HZS ČR se chce také zaměřit na objekty, ve kterých se nachází velké množství osob, s nimiž v případě postižení mimořádnou událostí budou propojeny operačními systémy a mohou spolupracovat na řešení situace (nákupní centra Chodov, Černý Most, Paladium). V současné době se analyzují rizika v těchto objektech, tvoří se systém spolupráce s managementem (po stránce práv, povinností a státní kontroly) a zpracovávají se postupy činností pro případ vzniku mimořádné události nebo krizové situace.

Plk. Mgr. Bc. Barbora Šindlerová z MV­‑generálního ředitelství HZS ČR upozornila na problematiku objektů, ve kterých se nachází podlimitní množství nebezpečných chemických látek. Tyto „podlimitní zdroje nebezpečí“ nejsou řešeny v systému prevence závažných havárií, ačkoliv mohou představovat pro své okolí zvýšené nebezpečí. Proto je nezbytné nastavit jednotný systém jejich řešení, který by upravoval jak postup identifikace těchto objektů, tak i náležitosti dokumentace, která je určena složkám IZS, případně dalším subjektům, podílejících se na minimalizaci následků havárie a ochraně obyvatelstva.


Výchova a vzdělávání obyvatelstva

Systém výchovy a vzdělávání v bezpečnostních tématech je založen na problematice „ochrany člověka za mimořádných událostí“, jak uvedla plk. Mgr. Eleonóra Tilcerová z MV­‑gene­rálního ředitelství HZS ČR. Děti v předškolním věku se učí základním pravidlům bezpečného chování a seznamují se se záchrannými složkami. Na základních školách je problematika rozšířena a začleněna v sedmi z devíti oblastí (Cizí jazyk, Informační a komunikační technologie, Člověk a jeho svět, Člověk a společnost, Člověk a příroda, Člověk a zdraví, Člověk a svět práce). Na středních školách a gymnáziích bude nutné obsah a rozsah výuky aktualizovat. Pro učitele se připravují metodické materiály. Odborníci z HZS ČR nabízejí pomoc poskytnutím lektorů, tvorbou vzdělávacích materiálů a konzultační činností.

Odborníci v oblasti bezpečnosti získávají kvalifikaci vyšším odborným nebo vysokoškolským vzděláním a dalším profesním vzděláváním. Odborná pracovní skupina VCNP (Výbor pro civilní a nouzové plánování) ke vzdělávání odborníků v oblasti bezpečnosti připravuje program, který má „Optimalizovat pravidla vzdělávání odborníků v oblasti bezpečnosti tak, aby odpovídala novým trendům a potřebám současné společnosti“.

Plk. Mgr. Tilcerová se zabývala myšlenkou vytvoření podmínek pro zavedení samostatného předmětu bezpečnostních témat. Jeho výhodou by byla ucelenost a systematičnost výuky, nevýhodu většina učitelů spatřuje v hledání dalšího časového prostoru v rozvrhu vyučovacích hodin. Vyučovaná látka je však natolik důležitá, že si zaslouží se jí věnovat kvalitně. Vlastní bezpečnost patří k základním lidským kompetencím.

O roli občana při obraně státu přednášel Ing. Ivan Gerhát z Ministerstva obrany. Připomněl, že zákonná povinnost občanů bránit svou vlast nezanikla ani s profesionalizací Armády České republiky. Obranná strategie státu stojí na třech pilířích – členství v NATO, akceschopné ozbrojené síly a spoluúčast občanů. Obrana státu je soubor opatření k zajištění svrchovanosti, územní celistvosti, principů demokracie a právního státu a ochrany života obyvatel a jejich majetku před vnějším napadením. Na přípravě občanů k obraně státu (POKOS) se mohou podílet i občanská sdružení, církve, náboženské společnosti a další právnické osoby v součinnosti s příslušnými krajskými a obecními úřady. Od 1. září 2013 je problematika POKOS začleněna do vzdělávacích oblastí Člověk a jeho svět a Člověk a společnost. Prezentace Armády ČR na školách a na veřejnosti je v dnešní době nutností. Mezi stěžejní témata patří obrana státu, bezpečnostní prostředí, bezpečnost jako záruka prosperity, zapojení ČR do mezinárodních organizací, bezpečnostní systém ČR, humanitární mise a vojenské operace v zahraničí a vojenská cvičení.


Mgr. Zuzana CIKHARTOVÁ,
foto autorka

 


redakce@grh.izscr.cz

Print  E-mail