Časopis 112 ROČNÍK XIX ČÍSLO 1/2020
V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA přinášíme informace o požáru v podzemních garážích v Brně-Žebětíně. Dále si přečtete o požáru v obci Tursko. Představujeme HZS podniku ČEPRO, Cerekvice nad Bystřicí. Jaké jsou požadavky na uskladnění a kompletování zboží a s tím související požární ochranu ve výtahových a karuselových skladovacích systémech. Co přinesla zkouška požáru autobusu na CNG? V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM informujeme o novém Cvičebním řádu jednotek PO. Dvě příslušnice HaZZ SR navštívily OPIS MV-GŘ HZS ČR. Seznámíme vás s průběhem taktického cvičení Potopa 2019 v Karlovarském kraji. Motorová řetězová pila se stala nezbytným pomocníkem hasičů. Čtyřem HZS krajů byla předány drony. V rubrice OCHRANA OBYVATELSTVA A KRIZOVÉ ŘÍZENÍ přinášíme informace o tom, jak hasiči v Liberci školili asistenty prevence kriminality. V rubrice INFORMACE si přečtete o akci „Daruj život, aneb i hrdinové občas potřebují pomoci“. ČEPS udělil medaile za zásluhy i příslušníkům HZS ČR.
- OBSAH č. 1/2020 ROČNÍKU XIX
- Takový byl loňský rok 2019
- Požár osobních automobilů v podzemních garážích bytového domu
- Požár skladové haly použitých baterií
- Hasičský záchranný sbor podniku ČEPRO
- Požární ochrana ve výtahových a karuselových skladovacích systémech
- Zkouška požáru autobusu na stlačený zemní plyn
- Nový Cvičební řád jednotek požární ochrany
- Výměnná stáž operačních středisek
- Taktické cvičení Potopa 2019
- Zásahů s motorovými pilami přibývá
- Hasičská bezpilotní letadla
- Hasiči v Liberci školili asistenty prevence kriminality
- Daruj život aneb i hrdinové občas potřebují pomoci
- ČEPS udělil medaile za zásluhy také příslušníkům HZS ČR
Pro výuku ve vzdělávacích zařízeních Hasičského záchranného sboru České republiky, Střední odborné škole požární ochrany a Vyšší odborné škole požární ochrany a pro odbornou přípravu příslušníků, zaměstnanců a členů jednotek požární ochrany je v platnosti od 1. ledna 2020 nový Cvičební řád jednotek požární ochrany (PO).
Nový cvičební řád (CŘ) nahrazuje ten stávající, který byl v platnosti od roku 2007. Pro jeho tvorbu vznikla v květnu 2019 pracovní skupina, ve které byli zástupci některých HZS krajů, MV-generálního ředitelství HZS ČR, Školního a výcvikového zařízení HZS ČR a Střední odborné školy požární ochrany a Vyšší odborné školy požární ochrany.
Nový CŘ je i nadále členěn podle obsahu do kapitol a dále do metodických listů.
Názvy kapitol jsou:
- kapitola PŘV – pořadový výcvik,
- kapitola OBEC – činnost jednotky PO – obecné zásady,
- kapitola DR3 – činnost družstva 1+3,
- kapitola DR5 – činnost družstva 1+5,
- kapitola ČETA – činnost čety,
- kapitola VÝŠ – práce ve výšce a nad volnou hloubkou – obecná část,
- kapitola VÝŠ Z – práce ve výšce a nad volnou hloubkou – základní činnost,
- kapitola VÝŠ R – práce ve výšce a nad volnou hloubkou – rozšířená činnost.
Jednotlivé metodické listy se označují čísly (např. metodický list č. 1 kapitoly DR5). Nově jsou kapitoly věnující se práci ve výšce a nad volnou hloubkou členěny do tří okruhů. Ostatní kapitoly zůstaly pod stejnými názvy a zkratkami jako v předešlém vydání CŘ.
Kapitola PŘV – pořadový výcvik
Schéma útočného vedení ze spirálového svinutí hadicemi DV oblasti pořadového výcviku se od minulého vydání CŘ nezměnilo nic zásadního, proto nebylo v této kapitole oproti předešlému vydání třeba žádných zásadních změn. I nadále je pořadovému výcviku věnováno 15 metodických listů. Byly pouze překresleny a doplněny některé nákresy tak, aby byly pro čtenáře pochopitelnější. Dále pak byly nafoceny některé obrázky, a to z důvodu zastaralých výstrojních součástek, které byly užity na předešlých fotografiích.
Kapitola OBEC – činnost jednotky PO – obecné zásady
Kapitola věnující se obecným zásadám se nově člení do šesti metodických listů. Přibyl list s názvem Pracovní uzly pro vázání věcných prostředků pod označením OBEC/ML6. Tento list vznikl z potřeby oddělit uzly pro uvazování věcných prostředků od metodických listů, které se věnují vázání uzlů pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou. V metodickém listu jsou uvedeny postupy vázání uzlů pro jednoduchou dvojsmyčku (liščí smyčka), jednoduchou dvojsmyčku doplněnou o závit, lodní smyčku, tesařský uzel a dvojitý prusíkův uzel a dále jsou zde ukázky jejich použití. Změny doznal rovněž metodický list OBEC/ML3 Povely a signály, ve kterém je nově odstavec věnovaný hlasovým povelům a zvukovým a vizuálním varovným signálům pro nebezpečí a pomoc. V metodickém listu OBEC/ML4 v tabulce s grafickými značkami věcných prostředků požární ochrany přibyly některé nové značky, jako je značka pro hadici D ve spirálovém svinutí, integrovaný přenosný přiměšovač se zásobou pěnidla, hasicí hřeb a rozdělovač C/D. Nové je rovněž označení nadzemního a podzemního hydrantu. Některé značky byly z CŘ naopak vyřazeny jako kupříkladu provazový žebřík. Změny jsou rovněž v zakreslování proudnic ve schématech bojového rozvinutí. Nově se budou ručně ovládané požární proudnice, vyjma proudnic pěnotvorných, používané na klasickém hadicovém vedení, zakreslovat pouze jednou obecnou značkou. Dále je v metodickém listu OBEC/ML5 Výcvik s hadicemi nově uveden detailní popis výcviku s hadicemi D, zejména rozvinutí a svinování hadic do spirálového svinutí.
Kapitola DR3 – činnost družstva 1+3
Kapitola činnost družstva 1+3 se z původních šestnácti metodických listů rozrostla o nový DR3/ML17 s názvem Nasazení proudů D. Kromě zásad, které jsou obecně platné při tvorbě hadicového vedení, je zde upozornění na limity použití proudu D, kdy maximální délka proudu pro Schéma vytváření stanoviště pro plnění závěsného vaku vrtulníkudosažení jmenovitého průtoku proudnice za stanoveného tlaku (200 l.min-1, 0,6 až 0,8 MPa) jsou dvě hadice D (celkem 40 m). V útočném vedení lze použít víc než dvě hadice D na jednom proudu, ale nebude dosažen jmenovitý průtok a stanovený tlak. V tomto metodickém listě je rovněž uvedeno další specifikum při tvorbě útočného vedení D, které je prováděno ze spirálového svinutí. Po napojení vnější spojky hadice na rozdělovač, spojení hadic a napojení vnitřní spojky hadice na proudnici se útočné vedení zavodní a teprve až po jeho zavodnění se vedení rozvine. Je tu rovněž zmínka, že proudnici v útočném vedení D lze zaměnit za hasicí hřeb nebo jiný technický prostředek (např. integrovaný přiměšovač se zásobou pěnidla). Ve všech následujících metodických listech již není jako dříve zakreslováno výchozí postavení družstva. Výchozí postavení bylo zakreslováno ve všech listech stejně, proto je toto postavení uvedené již pouze v DR3/ML2 Nástupy a organizace družstva. Dále byly změněny metodické listy, ve kterých byly pro zásah použity hadicové navijáky. Jde například o DR3/ML8 a DR3/ML9. Vzhledem k tomu, že se hadicové navijáky u HZS ČR prakticky nepoužívají, byly tyto navijáky v metodických listech nahrazeny hadicovými koši. Rovněž se pro větší přehled při zakreslování schémat bojového rozvinutí do hadicového koše zakresluje písmeno označující průměr hadice, kterou koš obsahuje.
Rozvětvení na dopravním vedení - četa | Společná činnost při vytváření vodní stěny - četa |
---|
Kapitola DR5 – činnost družstva 1+5
Kapitola činnost družstva 1+5 byla oproti předešlým kapitolám zredukována z 23 metodických listů na 19. Do jednoho metodického listu bylo sloučeno postavení družstva 1+5, změna čísel v řadu a hlášení čísel. Zcela zrušen byl nástup družstva za i před stroj DR5/ML4. Dále byly v kapitole zrušeny metodické listy s názvem První proud vytvořený pomocí přenosného navijáku C DR5/ML14 a Výcvik se seskokovou matrací DR5/ML22. Druhý ze jmenovaných listů byl zrušen z důvodu, že neřešil výcvik se seskokovými matracemi, které jsou u HZS ČR používány (velkoobjemové seskokové matrace plněné ventilátorem nebo stlačeným vzduchem), ale byl určen pro výcvik s typem seskokových matrací, které se ve výzbroji HZS ČR prakticky nenacházejí. Jako v předešlé kapitole je i v této nově zařazen metodický list věnující se nasazení proudů D v družstvu 1+5, pod označením DR5/ML19. Zásady pro použití D proudu v družstvu 1+5 jsou stejné, tak jak byly popsány v předešlém odstavci.
Kapitola ČETA – činnost čety
Dopravní vedení C z hadicového koše s rozdělovačem
v budově a proud CTato kapitola se oproti minulému CŘ rozrostla o další dva metodické listy. Jedním je metodický list ČETA/ML4 Rozvětvení na dopravním vedení. Tento list navazuje na kapitoly DR3 a DR 5, ve kterých bylo popsáno použití proudu D. V tomto případě jde o rozvětvení na dopravním vedení, které se tvoří zpravidla při hašení rozsáhlých lesních požárů s cílem pokrýt velkou plochu požáru. Při tomto rozvětvení je užito k dopravnímu vedení hadic C a k útočnému vedení hadic D. Jednou četou lze vytvořit dvě rozvětvení, která pokryjí plochu požáru o rozloze až tři ha. V metodickém listu jsou schematické nákresy pro dopravu vody dopravním vedením C a útočným vedením D s vytvořením rozvětvení družstvem 1+5, četou složenou z družstev 1+5 a 1+3 a četou tvořenou dvěma družstvy 1+5. Rovněž je zde zmínka o užití ženijního nářadí pro efektivnější hašení takovýchto požárů a možného využití termokamery pro vyhledávání skrytých ohnisek hoření. Druhým novým metodickým listem je ČETA/ML5 Společná činnost při vytváření stanoviště pro plnění závěsného vaku vrtulníku, ve kterém jsou uvedeny zásady tvorby plnícího stanoviště, při kterém je užito dopravní vedení od cisternové automobilové stříkačky k místu plnění, dvěma nezávislými vedeními tvořenými ze dvou až tří hadic B.
Kapitola VÝŠ – práce ve výšce a nad volnou hloubkou - obecná část
Největší změnou v novém CŘ prošly kapitoly zabývající se prací ve výšce a nad volnou hloubkou (VVH). Původní kapitola věnující se VVH Vizuální signál - NEBEZPEČÍ! VŠICHNI PRYČměla pět metodických listů, zatímco nový CŘ je dělen v této oblasti do tří kapitol a ty dále do 11 metodických listů. První kapitola má dva metodické listy VÝŠ/ML1 Pojmy a VÝŠ/ML2 Povely a signály. V prvním ze zmiňovaných metodických listů nalezneme kromě pojmů užívaných lezci i vysvětlení, v čem spočívá další dělení na základní a rozšířenou činnost. Základní činnost ve VVH je charakterizována jednoduchostí provedení a použitím prostředků pro základní činnost a postupů VVH. Jde o činnost ve statickém režimu, zejména sebejištění, realizované zadržením nebo pracovním polohováním, a sebezáchrana slaněním, kterou provádí každý hasič. Rozšířená činnost ve VVH je charakterizována rovněž jednoduchostí provedení a použitím prostředků pro rozšířenou činnost a postupů VVH. Jde o činnost ve statickém režimu, zejména zajištění (sebejištění, jištění pohybu další osoby) realizované zadržením nebo pracovním polohováním, dále slanění a sebezáchrana slaněním. Úroveň rozšířených dovedností umožňuje určeným hasičům jednotky předurčené pro činnosti VVH provedení činnosti ve VVH a spolupráci se členy lezecké skupiny nebo družstva. Ve druhém metodickém listu je uveden přehled základních povelů a signálů, které jsou pro základní i rozšířenou činnost stejné.
Kapitola VÝŠ Z – práce ve výšce a nad volnou hloubkou - základní činnost
První metodický list VÝŠ Z/ML1 je věnován prostředkům určeným pro základní činnost VVH, mezi které patří lano, polohovací systém a karabina typu H. Je zde popsána základní činnost s lanem, včetně způsobů jeho balení a ochrana při používání. V dalším metodickém listu VÝŠ Z/ML2 s názvem Uzly a kotevní body je popsána tvorba a využití některých uzlů, které se využívají při základní činnosti jako například dvojitý rybářský uzel, osmičkový uzel či poloviční lodní smyčka. Další pasáž je v listu věnována zásadám při tvorbě kotevních bodů. V metodickém listu VÝŠ Z/ML3 jsou uvedeny způsoby zajištění v koši výškové techniky, pracovní polohování a rovněž i zadržení, které se využívá v případech, kdy je potřeba vykonat činnost na hraně prostoru s nebezpečím pádu. V posledním metodickém listě VÝŠ Z/ML4 je detailně popsán postup a činnost při sebezáchraně slaněním.
Kapitola VÝŠ R – práce ve výšce a nad volnou hloubkou - rozšířená činnost
Rozvinutí a závodnění hadice D ze spirálového svinutíV prvním metodickém listu VÝŠ R/ML1 jsou popsány prostředky pro rozšířené činnosti VVH, včetně parametrů, které musí splňovat. Mezi tyto prostředky patří postroj, karabiny, slaňovací prostředek se samoblokující funkcí, nůž, ocelová kotvící smyčka, textilní smyčka šitá, lano včetně jeho balení a ochrana při používání a transportní vak na přenos materiálu. Metodický list VÝŠ R/ML2 je věnován uzlům a tvorbě kotevních bodů. Metodický list je takřka shodný s listem VÝŠ Z/ML2 s tím rozdílem, že je pro rozšířenou činnost uveden způsob vázání protisměrného osmičkového uzlu. V dalším metodickém listě VÝŠ R/ML3 je popsáno zajišťování ve výšce. Kromě metod pro zajišťování ve výšce popsaných v VÝŠ Z/ML3 jsou zde navíc uvedeny metody pro jištění další osoby a zajištění zachraňované osoby. Předposlední metodický list VÝŠ R/ML4 se věnuje slanění. Je v něm popsána charakteristika této činnosti, postup při slanění a jištění při slaňování. Poslední metodický list nese název Práce s nosítky VÝŠ R/ML4. V listu je uvedena charakteristika prostředku, postup při jištění nosítek a „Řetězový transport“, což je jeden z možných způsobů transportu nosítek při překonávání složitých terénních podmínek.
Shrnutí
Ve CŘ byla snaha zohlednit nové trendy při tvorbě hadicových vedení, jako je například tvorba dopravního vedení při běžném požárním zásahu hadicemi C a tvorba útočného vedení hadicemi C nebo D. Byla rovněž snaha přiblížit kapitoly zabývající se prací ve výšce a nad volnou hloubkou více běžné praxi. Kolektiv autorů doufá, že se toto alespoň částečně podařilo.
kpt. Mgr. Ondřej WERICH, MV-generální ředitelství HZS ČR, foto autor, kpt. Ing. Petr MRNUŠTÍK, Školní a výcvikové zařízení HZS ČR, ppor. Jiří KOŠŤÁLEK, HZS Středočeského kraje