Časopis 112 ROČNÍK XIX ČÍSLO 9/2020
V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA se dočtete o požáru autovraků a pneumatik v areálu kovošrotu v Kladně. Dále si přečtete o náročném zásahu při srážce dvou motorových osobních vlaků u Perninku. Velitelský vůz s dronem bude sloužit hasičům v Karlovarském kraji. Nová unikátní stavebnice pro zkušební požáry pomůže vyšetřovatelům. Hasiči z Chemparku u Litvínova slaví 75 let své činnosti. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se dozvíte o nasazení USAR odřadu v Bejrútu a rovněž o poskytnutí materiálně humanitární pomoci. A jak vidí misi v Bejrútu kynologové? Ministr vnitra předal ocenění za profesionální zásah v Bejrútu. Můžete se dočíst rovněž o činnosti EUCP týmu po ničivém výbuchu. V rubrice OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ si přečtete zprávu o činnosti v oblasti CNP NATO v roce 2019. Dále pak o nových přístrojích radiologické laboratoře v Institutu ochrany obyvatelstva. V rubrice INFORMACE je další příběh hasičské rodiny. Následují anotace vysokoškolských prací.
- OBSAH č. 9/2020 ROČNÍKU XIX
- Požár autovraků a pneumatik v areálu kovošrotu
- Čelní srážka dvou motorových osobních vlaků
- V Karlových Varech převzali speciální techniku – velitelský vůz s dronem
- Unikátní stavebnice pro zkušební požáry pomůže vyšetřovatelům
- Lesní požáry
- Hasiči z Chemparku u Litvínova slaví 75 let
- Preventivně výchovná činnost v zóně havarijního plánování
- Nasazení USAR odřadu v Bejrútu
- Poskytnutí materiální humanitární pomoci Bejrútu
- Mise v Bejrútu z pohledu kynologů
- Ocenění za profesionální zásah v Bejrútu
- Činnost EUCP týmu po ničivém výbuchu
- Zpráva o činnosti v oblasti civilní nouzové připravenosti NATO za rok 2019
- Nové přístroje radiologické laboratoře
- Hasí celá rodina
Preventivně výchovná činnost v zóně havarijního plánování (v oblasti vymezené vnějším havarijním plánem) je definována § 26 odst. 2 zákona o prevenci závažných havárií, zákon č. 224/2015 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Pro její efektivitu je klíčová spolupráce hasičského záchranného sboru kraje, provozovatele objektu zařazeného do skupiny B a krajského úřadu.
V Plzeňském kraji jde o zónu havarijního plánování v okolí areálu skladu firmy Čepro, a.s., sklad Třemošná. Jsou zde umístěny nadzemní a podzemní zásobníky pohonných hmot, plnicí lávky pro automobilové cisterny, objekty k plnění a stáčení železničních cisteren, manipulační nádrže, požární nádrže, hasičská zbrojnice, administrativní budovy, laboratoře a jsou zde ochraňovány pohonné hmoty v zásobách státních hmotných rezerv.
Pro objekt je zpracován vnější havarijní plán, který je podle platných právních předpisů pravidelně aktualizován a prověřován.
V rámci plnění hlavních priorit Plánu Ministerstva vnitra-generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky k realizaci preventivně výchovné činnosti na rok 2019 se Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje (HZS PK) zaměřil na žáky místní základní školy. Naplánovaly se dvě akce zaměřené na různé věkové skupiny.
HZS PK oslovil vedení základní školy a nabídnul besedu s žáky druhého stupně na téma „Co dělat v nebezpečné situaci“. Pro zatraktivnění a doplnění celé akce byla do školy přizvána jednotka HZS podniku Čepro, a.s. V průběhu jednoho dopoledne postupně probíhaly besedy s jednotlivými třídami žáků druhého stupně základní školy. Na nich se žáci seznámili s podnikem a produkty firmy Čepro, a.s., jehož objekt se skladovými zásobami se nachází právě na okraji města Třemošná a zóna havarijního plánování podniku zasahuje do značné části města.
Probíraná témata se týkala klasifikace mimořádných událostí, integrovaného záchranného systému a využití možných způsobů varování a vyrozumění obyvatel v obci před mimořádnou událostí. Následovala témata jako chování a činnost po varování sirénou, nebo obsah evakuačního zavazadla. Celá beseda byla oživena tím, že v úvodu každý žák obdržel list s pěti tematickými otázkami, na které v průběhu besedy samostatně doplnil odpovědi. Přispělo to k mnohem větší pozornosti a zájmu o probíraná témata. V závěru hodiny proběhlo opakování formou společného vyhodnocení správných odpovědí na uvedené otázky. Každý účastník od hasičů získal malou pozornost ve formě propagačního předmětu. Žáci si následně mohli před budovou školy prohlédnout přistavenou techniku jednotky HZS podniku Čepro, a.s. Tato prohlídka a diskuze s podnikovými hasiči příjemně zpestřila a doplnila realizované besedy.
Velkým překvapením pro lektory bylo zjištění, že většina žáků ani netuší, že se v jejich obci takový objekt s potenciálním ohrožením nachází.
Další beseda se stejným zaměřením, tentokrát pro žáky prvního stupně základní školy, se téhož měsíce konala v místní školní družině. Děti se seznamovaly s tématy volání na tísňovou linku, ohněm dobrým a zlým nebo správným chováním při požáru. Akci doplnila ukázka hasičské výstroje a výzbroje, kterou si žáci mohli také vyzkoušet. Každý žák si odnesl malý dárek.
K danému tématu byl v březnu 2020 Krajským úřadem Plzeňského kraje ve spolupráci s HZS PK, firmou Čepro, a.s., a městem Třemošná vydán informační leták „Informace o nebezpečí závažné havárie v objektu ČEPRO, a.s., sklad Třemošná“. Jeho prvotní distribuci zajistil ve spolupráci s městem Třemošná Krajský úřad Plzeňského kraje. HZS PK jej následně distribuuje a využívá při preventivně výchovné činnosti.
Za uvedené období se podařilo zorganizovat obě naplánované akce pro vybrané cílové skupiny ve městě Třemošná, která se nachází v zóně havarijního plánování objektu zařazeného do skupiny B podle zákona o prevenci závažných havárií, a vydat informační leták. HZS PK plánuje v informování a přípravě obyvatelstva v obci Třemošná nadále pokračovat nejen po linii preventivně výchovné činnosti HZS PK, ale také formou spolupráce s městem Třemošná, Krajským úřadem Plzeňského kraje a firmou Čepro, a.s.
por. Ing. Ladislav BENEŠ, kpt. Mgr. Lenka BASÁKOVÁ, HZS Plzeňského kraje, foto archiv HZS Plzeňského kraje