Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK VIII ČÍSLO 3/2009

V TOMTO ČÍSLE: SEZNAMUJEME s průběhem setkání představitelů Evropské komise, Evropského parlamentu a Rady EU v Bruselu, spojeného s PODPISEM trojstranné deklarace k zavedení „Evropského dne linky 112“ a s OCENĚNÍM Hasičského záchranného sboru ČR za linku 112. ANALÝZA zásahu jednotek PO na rozsáhlý požár v areálu tržnice v Praze 4 – Libuši, závěry konference MEDICÍNA KATASTROF 2009, nové POZNATKY o radiokomunikačním systému technologie Tetrapol, HODNOCENÍ průběhu cvičení ZÓNA 2008, POZNATKY a zkušenosti složek IZS z řešení nebezpečí vzniku nákazy hospodářského zvířectva na území Jihočeského kraje. SEZNAMUJEME s plánem cvičení orgánů krizového řízení na léta 2009 až 2011 a s výsledky konference OCHRANA OBYVATELSTVA 2009. Přinášíme ZPRAVODAJSTVÍ z veletrhu PRAGOALARM/PRAGOSEC 2009, ÚVAHU o vztahu pojišťovnictví a PO. V PŘÍLOZE vychází kromě statistické ročenky také Kalendář sportovních soutěží na rok 2009. 

Expozice Ministerstva vnitraExpozice Ministerstva vnitra

Ve dnech 24. až 26. února se na pražském Výstavišti uskutečnil 17. ročník mezinárodního veletrhu PRAGOALARM/PRAGOSEC 2009. Na výstavní ploše o rozloze 1454 m2 se prezentovalo celkem 75 vystavovatelů a zastoupeno bylo více než 150 firem z 25 zemí. Veletrh umožnil firmám představit jednak novinky, produkty a služby v oboru zabezpečovací techniky, požární ochrany a záchranných zařízení a zároveň zpřístupnit odborné veřejnosti komplexní informace o vývojových trendech v této oblasti. Záštitu převzaly Ministerstvo vnitra, Policejní prezidium ČR a Národní bezpečnostní úřad.

Veletrh slavnostně zahájil Dr. Jan Novotný z pořádající společnosti Incheba Praha, spol. s r.o., který přivítal vystavovatele a také zahraniční odborníky z Evropského klubu bezpečnostních služeb. „Závěr minulého roku vlivem tragického požáru, kterým lehlo popelem Levé křídlo Průmyslového paláce, způsobil řadu problémů. Věřím, že prozatímní hala, vybudovaná na ploše místa požáru, bude dostatečně odpovídajícím prostředím pro kvalitní veletrh,“ uvedl ve svém vystoupení.

Prezentace Ministerstva vnitra

Expozici rezortu vnitra, umístěnou v prozatímní hale Levého křídla Průmyslového paláce, zajistilo ve spolupráci s odborem prevence kriminality Ministerstva vnitra Muzeum Policie ČR. Na výstavní ploše téměř 300 m2 návštěvníkům nabídlo pohled do činnosti Ministerstva vnitra, představující otevřenou scénu, po obsahové stránce prezentující uskutečňovanou vizi fungujícího moderního úřadu. „Ukazujeme, jakou cestou rezort vnitra jde. Umožňujeme návštěvníkům nahlédnout do činnosti Policie ČR, dále seznamujeme s probíhajícími projekty - s reformou Policie ČR a také s projektem modernizace policejních služeben P1000, s preventivními projekty, s moderní technikou. Pro odbornou i laickou veřejnost jsou připraveny informace o požární prevenci a v neposlední řadě i o aktivitách Muzea Policie ČR,“ upozornila ředitelka Muzea Policie ČR PhDr. Marcela Machutová.

Prezentace Policie ČR

Informace o rezortních projektech a realizovaných preventivních programech bylo možno získat prostřednictvím tematicky sestavených výstavních panelů. V části expozice zaměřené na činnost Policie ČR tak byly představeny:

→ Reforma Policie ČR (modernizace, reorganizace, změna filozofie, zeštíhlení - snížení počtu velitelských míst a jasně definovaná odpovědnost konkrétních osob, ekonomika - ekonomická samostatnost krajských ředitelství, odprivatizování - odbourání nepolicejních činností).
→ P1000 (projekt modernizace policejních služeben).
→ Priority dopravní policie (oblast dopravní výchovy, prevence a represe zaměřené na rizikové skupiny).
→ Systematický postup správního orgánu při řešení dopravních nehod, správní řízení v oblasti dopravních přestupků.
→ Evidence trestního řízení ETŘ (nové možnosti systému ETŘ - blokové pokuty na internetu, lustrace v Schengenském informačním systému).
→ Způsoby měření rychlosti automobilů.
→ Nová pojízdná pracoviště (informace o modernizaci, dostupnosti speciálních vozidel na pracovištích, kde budou plnohodnotně využita).

Návštěvníky zaujal model služebního vozidla Policie ČR Octavia Combi 18, vybavený třemi kamerami s možností infra přisvícení pro noční vidění. Součástí příslušenství vozidla je PC-tablet, umožňující spojení s databázemi Policie ČR a Schengenského informačního systému, monitor a rovněž harddisk pro uchování dat - pořízených obrazových a zvukových záznamů (z kamer a dvou mikroportů). Předností je také možnost administrativního zpracování nápadu trestné činnosti na jednom místě (předvyplnění a tisk formulářů). Lákadlem v expozici byl služební motocykl YAMAHA FJR 1300 s deklarovanou maximální rychlostí 260 km/h. Policisté představili také Schengenbus s mobilní laboratoří pro vyhodnocování pravosti dokladů.

Experti z Kriminalistického ústavu Praha předvedli systém SPHERON, umožňující kompletní digitální dokumentaci závažné trestné činnosti i požárů - spojením snímků vytvořených sférickou kamerou, fotografií, topografických plánků, seznamů kriminalistických stop, či zvukových a písemných záznamů. Uvedený systém, spolu s obslužným programem R2S, pracuje ve dvou světelných režimech a má plně automatické snímání. Výstupní data jsou zaznamenána na CD nebo DVD bez nutnosti instalace dalšího programu.

Zejména děti zaujal mototrenažér HONDA určený pro výuku dopravní výchovy žáků základních škol (součást Centra dopravní prevence Muzea Policie ČR).

Prezentace HZS ČR

Poradenství a informační panely v části expozice věnované HZS ČR byly zaměřeny na prevenci a vybraná aktuální a diskutovaná témata:

→ Obnova techniky HZS ČR (realizace zvláštního rozpočtového programu Ministerstva vnitra „Periodická obnova základní požární techniky jednotek zařazených do plošného pokrytí“).
→ Jednotný systém varování a vyrozumění (průběh varovného signálu „Všeobecná výstraha“).
→ Vyhláška č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb (stanovení jednotných podmínek požární ochrany pro navrhování, výstavbu a užívání jednotlivých druhů staveb).
→ Informační podpora jednotek PO při zásahu na nebezpečnou látku.
→ Hlásiče požáru v domácnostech.
→ Hasicí přístroje do rodinných domů.

Důraz na prevenci

Ochraně osob a majetku byly věnovány rovněž technické ukázky i odborné poradenství (bezpečný dům, jak se zachovat při dopravní nehodě, rady pro seniory). To vše s využitím trojrozměrných exponátů, audiovizuální a počítačové techniky. Představena byla činnost Centra dopravní prevence, které se zaměřuje zejména na nejzranitelnější účastníky silničního provozu, umístěného v expozici Muzea Policie ČR. Po celé tři dny konání veletrhu byly pro návštěvníky připraveny informační materiály - letáčky, publikace, propagační materiály s policejní a hasičskou preventivní tematikou a odborné časopisy.

Systém včasné intervence

Návštěvníci měli možnost seznámit se s realizovaným projektem „Systém včasné intervence a Tým pro mládež“ (SVI). Tento projekt vznikl na Ministerstvu vnitra a využívá stávající legislativu a existující strukturu veřejné správy. Je vytvářen ve spolupráci s Probační a mediační službou ČR, Ministerstvem práce a sociálních věcí a s řadou dalších odborníků z praxe. Úkolem SVI je nastavení efektivní spolupráce mezi institucemi, do jejichž působnosti spadá péče o ohrožené děti a jejich rodiny. Tým pro mládež koordinuje činnost v konkrétní lokalitě a vytváří podmínky pro práci s dětmi a jejich rodinami. „Naším cílem je seznámit zejména odbornou veřejnost s principy SVI a motivovat obce i další partnery k tomu, aby se k projektu připojili,“ uvedl k zahájenému projektu ministr vnitra Ivan Langer.

Doprovodný program

Součástí veletrhu byly již tradičně odborné diskuze a prezentace činnosti zúčastněných firem. Diváci měli možnost shlédnout ukázky výcviku služebních psů (zadržení nebezpečného pachatele - součást výcviku strážníků Městské policie hl. m. Prahy), bojových umění - chvaty sebeobrany, thajský box, techniky boje na zemi, sebeobrana proti zbrani.

Hlavní konference veletrhu s názvem „Nová témata v bezpečnostním průmyslu“ byla určena zástupcům státní správy, provozovatelům soukromých služeb, pracovníkům útvarů ochrany a řízení, firmám závislým na ochraně důležitých informací a výrobcům a dodavatelům produktů z oblasti ochrany osob, majetku a informací. Garanci nad konferencí převzala Asociace Grémium Alarm. „Toto setkání přineslo nové podněty pro řešení bezpečnostního průmyslu - jednalo se zejména o integraci bezpečnostních zařízení, možnosti propojování kamerových systémů, pultů centralizované ochrany, systému varování obyvatelstva. Diskutovány byly především způsoby zvyšování efektivity jednotlivých bezpečnostních systémů,“ zhodnotil průběh konference JUDr. Tomáš Koníček z odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra. „Nejvíce mě oslovila přednáška kpt. JUDr. Alexandra Klimenta z Prezidia Policejního sboru Slovenské republiky, která se týkala projektu Bývajme bezpečne. Slovenským kolegům se podařilo vytvořit televizní seriál s preventivní tematikou, ve kterém prezentovali moderní techniku pro zabezpečení objektů. Seriál byl vysílán v regionálních televizních stanicích na Slovensku a měl velmi pozitivní ohlas,“ upozornil JUDr. Pavel Kocábek z útvaru situační prevence Městské policie hl. m. Prahy. Část konference byla věnována také vývoji norem uplatňovaných v oblasti prevence kriminality a změně legislativy v oblasti bezpečnostních služeb.

Další významnou akcí, která proběhla v konferenčním centru, byl workshop na téma „Vliv technologií inteligentních budov na zajištění bezpečnosti objektů“, který pořádala Fakulta aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve spolupráci  s Inchebou Praha, spol. s r.o. Diskutována byla především problematika rozvoje inteligentních budov a jejich integrace s bezpečnostními technologiemi. Tento technologický trend je motivovaný ekonomickými a ekologickými důvody i snahou o zjednodušení správy objektů.

Prezentace firem

Své produkty prezentovaly také firmy podnikající v oblasti bezpečnostních systémů. Zvýšený zájem návštěvníků zaznamenaly společnosti vyrábějící prostředky požární prevence a prostředky elektrické požární signalizace (tyto výrobky představily např. firmy SIEMENS, s.r.o., Alarm Absolon, spol. s r.o.). Zaujaly zabezpečovací systémy prodejních značek SIEMENS, Panasonic, dále kamery a kamerové systémy tradičních výrobců a značek (Panasonic, BOSCH, SAMSUNG, TRADE FIDES, a.s., ELNIKA plus, s.r.o. Varnsdorf), které představili rovněž dovozci a distributoři těchto systémů (např. ATIS GROUP, s.r.o., Viakom). Své místo měly bezdrátové požární systémy, které nacházejí široké uplatnění zejména v historických objektech, trezory požární ochrany, biometrická čtečka otisků prstů (Alarm Absolon, spol. s r.o.), či vnitřní detektory pohybu, pult centrální ochrany (ATIS GROUP, s.r.o.), systémy řízení budov (TRADE FIDES, a.s.). Zájem odborníků z oblasti prevence vzbudil protipožární otvírač dveří, s odolností na tlak dveří do 1000 kg, který vystavily společnosti BERA-E a BERA-V.

Počet stánků firem podnikajících v oboru hasicí techniky se na letošním ročníku veletrhu PRAGOALARM/PRAGOSEC snížil na minimum.

Oceněné exponáty a expozice

Cenu GRAND PRIX za nejlepší exponát veletrhu PRAGOALARM/PRAGOSEC 2009 převzala společnost TRADE FIDES, a.s., za produkt AMBER (bezdrátový monitorovací a bezpečnostní systém). Čestná uznání byla udělena dvěma firmám: společnosti ATIS GROUP, s.r.o., za technologii RSC = Remote Security Control (technologie zabezpečovacích systémů Tecnoalarm) a společnosti SIEMENS, s.r.o., za Siemens interoperability set (integrovaná sestava kontroly vstupu a CCTV). Ocenění za nejhezčí a nejnázornější expozici TOP EXPO obdržela společnost SIEMENS, s.r.o.

Mgr. Zbyněk KOUKOLÍK, foto Milan VÁVRŮ

Print  E-mail