Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Zprávy z povodňových oblastí od 3. do 10. 6. 2013

Od 3. 6. 2013 (mluvčí HZS krajů) - průběžné povodňové zpravodajství od mluvčích HZS krajů: Jaroslava Mikošky Z Brna, Venduly Horákové z Pardubic, Zdenky Štrauchové z Liberce, Pavly Jakoubková z Plzně, Martina Novotného a Venduly Matějů z Českých Budějovic, Petry Musilová z Vysočiny, Martina Kasala z Karlových Varů, Martiny Žahourkové z Hradce Králové, Leoše Marvana z Ústí nad Labem, Vladimíry Hacsikové z Olomouce, Pavlíny Adamcové z Prahy a Lenky Kostkové ze Středočeského kraje 

Zprávy a fotografie
Královéhradecko
Hasiči pátý den po povodních likvidují následky živlu
 
Kvůli vydatným dešťových srážkám se v noci ze soboty na neděli 2. června zvedly hladiny řek, říček a potoků v Královéhradeckém kraji. Během dvou až tří hodin se z vody stal ničivý živel, který zasáhl nejprve obce v Krkonoších a Podkrkonoší. Velmi rychle a nečekaně se řeky, říčky a potoky vylily ze svých koryt a zaplavily obce na Trutnovsku. V nejvíce zasažených oblastech někteří lidé nestačili včas utéct před přívaly vody a zůstali uvězněni ve svých domech. Nejvážnější situace byla v Hostinném, Rudníku a Svobodě nad Úpou, kde vrtulník s hasičem – leteckým záchranářem v podvěsu, hasiči na člunech zachraňovali několik obyvatel ze zatopených domů. Někde hasiči zachraňovali obyvatelé doslova vlastníma rukama a v náručích se s nimi brodili vodou a přenášeli je do bezpečí. Sobotní přívalová vlna pokračovala také přes Jičínsko, kde zatopila ulice a domy ve Staré a Nové Pace, ale i v dalších obcích jako Kopidlno, Staré Smrkovice, Miletín, Ostroměř. V pondělí 3. června se vylila z koryta řeky také Cidlina v Novém Bydžově na Hradecku a zaplavila ulice, sklepy, domy, místní knihovnu a mateřskou školku.
Tam, kde to šlo a byl ještě čas hasiči pomáhali vyklízet a evakuovat majetek z domů, aby voda nezpůsobila ještě více škod. V Jaroměři na Náchodsku postavili hasiči a další pracovníci města ve vytipovaných lokalitách protipovodňové stěny a bariéry. Hladina řeky ve městě se naštěstí nezvedla natolik, aby zatopila obytné části. Proud vody však narušil pilíř historického mostu  a následkem toho došlo k pádu jedné z lávek. Ta byla odstraněna hasiči s využitím těžké techniky specializované firmy. Most přes řeku v Komenského ulici ale bude muset být rozebrán, aby nedošlo kvůli poškozenému pilíře k jeho zřícení do řeky.   
 
Během pondělí 3. června začala na některých místech opadat voda a začalo se s odstraňováním následků ničivé povodně. Desítky jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů Královéhradeckého kraje se podílely, a někde ještě stále zasahují, na likvidačních pracích v zasažených oblastech. Na pomoc do Svobody nad Úpou byli povoláni také příslušníci Záchranného útvaru HZS ČR z Hlučína s těžkou technikou, kteří se později přesouvali i na pomoc do Rudníku. Práce všech hasičů v zasažených oblastech spočívala v odčerpání vody ze zatopených domů, čištění koryt od naplavenin a kusů dřeva. Zvýšená hladina Černohorského potoka, vedoucího z Černé hory, s sebou do Svobody nad Úpou přinesla velké množství kamení, hlíny, písku, ale i naplaveného dřeva a došlo k ucpání koryta a vylití potoka do obce. Nánosy naplavenin po betonovými deskami v potoce museli nakonec střelmistři Záchranného útvaru HZS ČR z Hlučína odstřelit pomocí mikronáloží. Příslušníci Záchranného útvaru zasahovali na Trutnovsku do středy 5. června a následně byli převeleni na pomoc do Středočeského kraje. Další dny probíhalo čištění potoka a ve středu 5. června odpoledne se voda vrátila zpět do svého koryta. V obci po sobě zanechala obrovskou spoušť. Jeden objekt, pod nímž potok protéká, zůstal podemletý a hasiči jej museli zabezpečovat.
 
V pondělí 3. června večer vyjel pětičlenný odřad hasičů z centrální stanice Hradec Králové s mobilní čerpací stanicí Sigma 400 K1 na pomoc do zaplavené pražské městské části Zbraslav. Po ustavení velkokapacitního čerpadla, které dokáže přečerpat až 620 litrů za sekundu, začali hasiči v noci z pondělí na úterý 4. června odčerpávat vodní lagunu v ulici Šůrova. Během úterý se přesunuli s čerpadlem na další místo v městské části Zbraslav. Ve středu 5. června kolem 20.00 hodiny byl odřad odvelen do Černošic u Prahy, kde celou noc pokračoval v odčerpání velkého množství vody. Dnes 6. června v osm hodin ráno vyjel na místo nový pětičlenný odřad složený ze tří hasičů z centrální stanice Hradec Králové a dvou z územního odboru Rychnov nad Kněžnou. Čerstvé síly vystřídají stávající odřad a budou dále pomáhat v oblastech dle požadavků příslušných orgánů a institucí.
 
K dnešnímu dni, 6. června, již zasahují a pomáhají na většině míst jen místní dobrovolní hasiči nebo také dobrovolní hasiči z jiných, nezasažených obcí. Profesionální jednotka hasičů ještě stále pomáhá a odčerpává vodu ze zatopených domů v Novém Bydžově a okolí. Hasiči kromě lidí zachraňovali také zvířata, u Pamětníku u Chlumce nad Cidlinou na Hradecku. zachraňovali 22 ovcí a jehňat ze zatopené salaše.

Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje začal již včera rozdělovat potřebné prostředky k likvidačním a obnovovacím pracím v okresech. Z centrálních skladů HZS ČR se dovezlo na 200 vysoušečů, další 100 kusů vysoušečů ze skladu HZS Královéhradeckého kraje v Holohlavech. Do okresů  Trutnov, Jičín, Hradec Králové a Náchod bylo ve středu vydáno 197  vysoušečů, šest VAP čističů na asanace, dále kbelíky, kolečka, košťata, lopaty a dezinfekční prostředky. Dnes, 6. června, bylo vydáno dalších 34 vysoušečů.  
 
Foto: čerpání vody ze zatopeného sklepa v Novém Bydžově, stanice Nový Bydžov
 
 
Hasiči Libereckého kraje již vyjeli na pomoc do Mělníka
 
   Včera se povodňová situace v Libereckém kraji zcela uklidnila a hasiči řešili poslední lokální případy s odčerpáváním lagun a zatopených sklepů spodní vodou. Po ukončení záchranných a likvidačních pracích na svém území nabídli nyní profesionální i dobrovolní hasiči Libereckého kraje své síly a prostředky na pomoc ostatním krajům republiky. Po zkušenostech z povodní roku 2010, kdy našemu kraji pomáhala celá ČR, cítí dnes jak příslušníci, tak občanští zaměstnanci našeho sboru i členové JSDHO morální povinnost tuto pomoc vrátit.
 
   Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje zmobilizoval všechny síly a prostředky, které může nasadit v územích zasažených povodní. Připraveno bylo několik odřadů, přičemž jeden z nich již včera navečer vyrazil do terénu. „Včera se na nás v 17 hodin obrátili prostřednictvím Středočeského kraje s žádostí o příslušníky, kteří by mohli velet na bojových úsecích v Mělníku. Připravili jsme tak odřad našich nejlepších lidí s největšími zkušenostmi, kteří již veleli sektorům při povodních roku 2010,“ přiblížil plk. Mgr. Jaromír Lebeda, náměstek ředitele HZS LK pro úsek IZS a OŘ. Jak pokračoval, skupina šesti velitelů vyrazila se svými velitelskými vozy v 19:30 hodin do Mělníka. Předpokládaná doba nasazení jsou tři dny, po kterých budou velitelé vystřídáni.
 
 Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje má připravené další dva odřady se speciální technikou včetně obojživelného pásového vozidla Hägglunds, velitelského kontejneru či jeřábu a čeká na pokyn z OPIS GŘ HZS ČR, které koordinuje záchranné a likvidačních práce dle požadavků postižených krajů a zajišťuje jejich realizaci.
 
   Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje také eviduje JSDHO, které mají zájem pomoci v územích zasažených povodní. Do dnešního dopoledne se tak na naše operační střediska přihlásilo přes 20 jednotek dobrovolných hasičů Libereckého kraje.
 
   HZS Libereckého kraje chce i touto cestou poděkovat všem, kteří se k poskytnutí pomoci postiženým krajům již přihlásili – jejich nasazení očekáváme v nejbližších dnech po ukončení kulminace vodních toků v situaci, kdy bude možno zahájit čerpací práce.
 
           
por. Mgr. Zdenka Štrauchová
tisková mluvčí
Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje
Tel.: + 420 950 470 039
Mobil: +420 775 994 933
b
 
WASAR odřad vystřídala v Čechách dvě silná čerpadla z Ostravy
 
Zatímco WASAR odřadu z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) skončila ve středu 5.6.2013 záchranná činnost v Čechách a vrátil se (vrací se) domů do Ostravy, na Nymbursku a Litoměřicku účinně pomáhají s vodními lagunami dvě výkonná čerpadla z HZS MSK- Sigma a Somati.
 
Celkem 32 profesionálních hasičů z celého Moravskoslezského kraje, speciálně vycvičených na činnost při povodních (i v zahraničí), přijede na centrální hasičskou stanici HZS MSK v Ostravě-Zábřehu ve čtvrtek 6.6.2013 (tedy dnes) kolem poledne. Odpočívat budou až po dočištění a úklidu použité techniky – mezi jiným osmi vozidel a 12 nafukovacích člunů s výkonnými motory.
 
Do Čech se mezitím přestěhovaly z Ostravy dvě čerpací stanice, které má HZS MSK k dispozici – Sigma od středy odčerpává vodu z rozlehlé laguny v obci Úmyslovice (okres Nymburk) a má maximální výkon 24 kubíků za minutu, Somati od čtvrtečního (dnešního) rána čerpá vodu v Lovosicích (okres Litoměřice) v místní chemičce a dosahuje maximálního výkonu 8 kubíků za minutu. Dvěma dvoučlenným obsluhám z HZS MSK na obou místech pomáhají další hasiči.
 
Několikahektarová vodní laguna v Úmyslovicích (není dosud vidět celé zaplavené území) zřejmě zabere Sigmě a její osádce několik dní čerpacích prací. Po příjezdu na místo činnosti ve středu odpoledne museli hasiči z Ostravy (ve spolupráci s místními dobrovolnými hasiči) například postavit dopravní vedení (tedy speciální hadice) v délce 400 metrů, nechat bagrem vykopat díru pro sací koš, postarat se o palivo – naftu, když průměrná spotřeba čerpací stanice je zhruba 11 litrů za hodinu. Díky zdejším hasičům se může obsluha z HZS MSK vyspat. Hladina rozlehlé laguny dosud klesla o 4 centimetry…
 
Druhé čerpadlo – Somati – začalo čerpat v lovosické chemičce ve čtvrtek (dnes) před šestou hodinou ranní. Během dopoledne se už mohlo přesunout na jiné místo v areálu firmy. Vedle několika místních hasičů obsluze z HZS MSK pomáhají i téměř „krajané“, tedy podnikoví hasiči z DEZA Valašské Meziříčí (okres Vsetín).

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje


Povodeň Ústecký kraj

Územní odbor Litoměřice
V Ústí nad Labem v 8:53 monitorovala jednotka čerpací stanici na Pražské ulici v Ústí nad Labem kvůli úniku ropných látek. Hasiči vybudují kolem čerpací stanice zábranu ze sorbčních hadů a použijí další sorbční prostředky.
 
V 8:45 v Litoměřicích – Želeticích evakuovala jednotka na člunu dva dospělé a dvě děti. Rodina se před dvěma dny odmítla evakuovat. Hasiči rovněž evakuovali čtyři psy a ženu ze sousedství, která také přes výzvy k evakuaci setrvala ve svém příbytku.
 
V Děčíně jednotky čerpají vodu na jednotlivých stanovištích u protopovodňových stěn. Hasiči monitorovali a průběžně budou dále monitorovat stav nádrží s naftou v Děčíně – Loubí a stav provizorně svázaných zásobníků na plyn v Labské ulici.
 
V Nových Kopistech, kde v noci protekla hráz, kterou budovaly dva nakladače, a bylo zaplaveno několik domů, hasičská jednotka s technikou Tatra 815 pomáhala při evakuaci lidí, kteří v místě i přes nebezpečí zůstávali. V současné době jednotka provedla střídání a nadále pomáhá v obci.

Územní odbor Litoměřice

V Nových Kopistech, kde v noci protekla hráz, kterou budovaly dva nakladače, a bylo zaplaveno několik domů, hasičská jednotka s technikou Tatra 815 pomáhala při evakuaci lidí, kteří v místě i přes nebezpečí zůstávali. V současné době jednotka provedla střídání a nadále pomáhá v obci. 
 
 
por. Ing. Lukáš Marvan
komisař
tiskový mluvčí
Hasičského záchranného sboru
Ústeckého kraje
 
 
HZS Středočeského kraje
 
Ve Středočeském kraji hasiči během středy vyjížděli ke 140 událostem. Nejvíce výjezdů bylo na Mělnicku, Berounsku, Praze-západ, Benešovsku, Kolínsku, Nymbursku a Praze-východ. Potěšující je, že všechny sledované toky klesají. Labe v Mělníku kulminovalo už krátce po půlnoci na 934 centimetrech. Během dne bylo nasazeno 272 příslušníků HZS a 615 členů JSDH.
 
Nejvíce zasaženo je území města Kralupy nad Vltavou, Neratovice, Mělník a Nymburk. Potěšující je, že se podařilo zpevnit prosakující ochrannou hráz v Mělníku a ta vydržela nápor vody. Na celém území Středočeského kraje se začalo s likvidačními pracemi. Čerpají se laguny, vzniklé po povodni, evakuované osoby se mohly v Kralupech nad Vltavou, Kolíně, Nymburku a Sedlčanech vrátit domů. Celkový počet evakuovaných osob v kraji se ustálil na čísle 7.322.
 
Na krizovém štábu se soustřeďují požadavky na vysoušeče (už víc jak 600), čerpadla, ale i na dodávky pitné vody pro obce (např. pro obec Vrbová Lhota).
 
Města, která velkou vodou zasažena nebyla, organizují humanitární pomoc. Například Mladá Boleslav se domluvila s Kralupy nad Vltavou a společně si domlouvají konkrétní pomoc.
 
V noci na čtvrtek 32 jednotek HZS a 112 jednotek SDH pokračovalo v čerpání vodních lagun a s odstraňováním následků povodně. V našem kraji máme nasazeno šest vysokokapacitních čerpadel. Na pomoc nám přijeli i hasiči ze Záchranného útvaru z Hlučína – v Mělníku pomáhali se zpevňováním hráze, ve Veltrusech a v Hoříně s čerpáním lagun. Všude, kde už to jen trochu jde, čerpá se voda ze sklepů, studní, odstraňují se následky povodně i vytrvalého deště.

nprap. Lenka Kostková
tisková mluvčí HZS Středočeského kraje
tel.:950 870 209
mobil: 606 197 014
fax: 950 870 148
lenka.kostkova@sck.izscr.cz

 

HZS Olomouckého kraje

Osm profesionálních hasičů z Olomouckého kraje stále zůstává v Praze, kde velkokapacitním čerpadlem čerpají vodu. 
 

Ve středu 5. června 2013 se 8 profesionálních hasičů z Olomouckého kraje (6 z Požární stanice v Olomouci a 2 z Požární stanice v Prostějově) přesunuli ze Zbraslavi do pražské zoologické zahrady. Asi od půlnoci zde odčerpávají rozlehlou vodní lagunu. Odřad původně čítal 7 profesionálních hasičů z Olomouce s velkokapacitním čerpadlem a 2 profesionální hasiče z Prostějova s týlovým kontejnerem. Jeden olomoucký hasič však onemocněl, proto byl ve středu večer převezen zpět do Olomouce.
 
Jakmile hasiči skončí s čerpáním vody v zoologické zahradě, přesunou se na žádost operačního střediska generálního ředitelství HZS ČR do další potřebné lokality. Na pondělí 10. června 2013 je plánováno jejich vystřídání dalšími kolegy z Olomouce a z Prostějova.
 
Dva hasiči z odřadu střelmistrů a potápěčů se ve čtvrtek 6. června 2013 v noci vrátili zpět do Olomouce, další dva stále čekají v Kamenici na další pokyny velitelů zásahu.
 
V neděli 9.června 2013 by také do Čech měl odjíždět náš psycholog na pomoc lidem, které postihla ničivá povodeň.

por.Bc.Ing. Vladimíra Hacsiková
tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje
tel: 950 770 039
mobil: 725 490 377
e-mail: mluvci@hzsol.cz
 
 
Přehled událostí HZS Jihočeského kraje za 23. týden roku 2013

Události na území jihočeského kraje jsou značně dotčeny povodní, která zasáhla jihočeský kraj dne 1.6.2013. Tuto mimořádnou událost vedeme ve zvláštním dokumentu a poskytujeme ho v samostatné příloze. Svodka denních událostí  je tedy omezena pouze na události, které nejsou spojeny s mimořádnou událostí povodeň.
 
 
Územní odbor České Budějovice

Pondělí 3. června:
Zásahy spojené s povodní
 
Úterý 4. června:
Zásahy spojené s povodní
17:11 Planý poplach - Na základě hlášení elektrické požární signalizace vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice České Budějovice do ulice U Pily. Na místě bylo průzkumem zjištěno, že se jedná o planý poplach a jednotka se vrátila na základnu.
 
Středa 5. června:
Zásahy spojené s povodní
07:56 Technický zásah – Na nouzové otevření dveří bytu vyjela do ulice M. Chlajna profesionální jednotka ze stanice České Budějovice. Jednotka provedla nouzové otevření bytu a vrátila se na základnu.
10:15 Technický zásah – Na další nouzové otevření dveří bytu vyjela do ulice B. Smetany profesionální jednotka ze stanice České Budějovice. Jednotka provedla nouzové otevření bytu a vrátila se na základnu.
10:33 Únik nebezpečných látek – Na žádost OPIS HZS Jihočeského kraje vyjela profesionální jednotka ze stanice České Budějovice do ulice Generála Svobody na úklid uniklého oleje. Jednotka zajistila pomoci sorbentu olejovou skvrnu o rozměru cca 3m2 a vrátila se na základnu.
12:42 Technický zásah – Na další nouzové otevření dveří bytu vyjela do ulice Pražská tř profesionální jednotka ze stanice České Budějovice. Jednotka provedla nouzové otevření bytu a vrátila se na základnu.
17:03 Dopravní nehoda – Jednotka profesionálních hasičů ze stanice Suché Vrbné vyjela na ohlášenou dopravní nehodu dvou osobních automobilů do ulice Husova tř. Při nehodě došlo k úniku provozních kapalin. Jednotka provedla sanaci vozovky pomocí sorbentu a vrátila se na základnu.
 
 
Územní odbor Český Krumlov

Pondělí 3. června:
Zásahy spojené s povodní
19:17 Planý poplach - Na základě hlášení elektrické požární signalizace vyjela jednotka profesionálních hasičů do obce Slupečná. Na místě bylo průzkumem zjištěno, že se jedná o planý poplach a jednotka se vrátila na základnu.
 
Úterý 4. června:
Zásahy spojené s povodní
14:35 Požár - Na požár automobilu tov. značky Ford vyjela profesionální jednotka ze stanice Frymburk a jednotka sboru dobrovolných hasičů obce Vyšší Brod. Automobil byl uhašen před příjezdem jednotky. Škoda způsobená v přímé souvislosti s požárem byla vyčíslena na 5 tis,- Kč, uchráněné hodnoty 10 tis,- Kč.
19:05 Záchrana osob – Na záchranu dvou dětí z řeky v Českém Krumlově vyjela jednotky profesionálních hasičů Český Krumlov. Děti se pohybovaly v zaplavené části Latrán. Před příjezdem jednotky byly děti v péči PČR. 
 

Územní odbor Jindřichův Hradec
 
Pondělí 3. června:
Zásahy spojené s povodní
11:23   Únik nebezpečných látek – Na žádost OPIS HZS Jihočeského kraje vyjela jednotka s vozidlem CAS - 20 SCANIA místo události do obce Jarošov nad Nežárkou.  Po příjezdu na místo zásahu jednotka průzkumem zjistila, že v areálu firmy došlo k protržení hadice od hydraulického oleje v pístnici na sklápění na návěsu Pod vozidlem se vytvořila skvrna oleje cca 4x2 m o výšce 5 cm. Unikající olej pracovníci firmy a řidič ohradili pískem odkud se nerozšířil do okolního prostoru. .Jednotka provedla sběr oleje a  kontaminovaného písku.
 
Úterý 4. června:
Zásahy spojené s povodní
18:44 Požár - Na požár kontejneru pod balkónem do obce Třeboň vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Třeboň. Požárem došlo k ohoření fasády domu. Jako příčina požáru byla stanoveno úmyslné zapálení. Škoda na majetku byla stanovena na 50 tis,- Kč a uchráněné hodnoty 1 mil,- Kč
 
Středa 5. června:
Zásahy spojené s povodní
11:12 Dopravní nehoda – Jednotka profesionálních hasičů ze stanice Třeboň a jednotka sboru dobrovolný hasičů obce Suchdol nad Lužnicí vyjely na ohlášenou dopravní nehodu osobního automobilu do obce Chlum u Třeboně. Jednalo se o osobní automobil převrácený na střeše. Při dopravní nehodě byla lehce zraněna jedna osoba, která byla před příjezdem jednotky mimo havarované vozidlo v péči ZZS. Jednotky provedly zajištění Místa zásahu a vrátila se na základnu.
20:15 Technický zásah – Pomoc se snesením pacienta pro ZZS zajistila jednotka profesionálních hasičů z Jindřichova Hradce v obci Otín.
 
 
Územní odbor Písek:
 
Pondělí 3. června:
Zásahy spojené s povodní
 
Úterý 4. června:
Zásahy spojené s povodní
 
Středa 5. června:
Zásahy spojené s povodní
00:00 Požár - Na ohlášený požár do obce Křenovice vyjela profesionální jednotka ze stanice Milevsko a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Bernartice a Podolí. Při příjezdu na místo mimořádné události, bylo průzkumem zjištěno, že se jedná o požár palivového dříví u rodinného domu. Přímá škoda na majetku způsobená požárem byla vyčíslena na 20 tis,- Kč a uchráněné hodnoty na 2 mil,-Kč. Příčina požáru je v šetření.
 
 
Územní odbor Prachatice
 
Pondělí 3. Června:
Zásahy spojené s povodní
15:11    Požár – Jednotka profesionálních hasičů ze stanice Vimperk a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Lenora a Volary vyjely na likvidaci požáru osobního automobilu na komunikaci do obce Lenora. Při jízdě osobního automobilu tov. značky Mercedes došlo k zahoření elektroinstalace a následného požáru celého automobilu. Při požáru vznikla škoda na automobilu v celkové výši 647tis,- Kč. 
 
Úterý 4. června:
Zásahy spojené s povodní
20:43 Dopravní nehoda – Jednotka profesionálních hasičů ze stanice Vimperk vyjela na ohlášenou dopravní nehodu do obce Korkusova Huť. Následkem dopravní nehody došlo k proražení nádrže nákladního automobilu a následný unik cca 100 litrů nafty do vodoteče. Jednotka provedla likvidaci uniklé nafty a událost byla ohlášena odboru životního prostředí Vimperk.
 

Územní odbor Strakonice
 
Úterý 4. června:
Zásahy spojené s povodní
09:48 Technický zásah – Na nouzové otevření dveří bytu vyjela do obce Blatná profesionální jednotka ze stanice Blatná. Jednotka provedla nouzové otevření bytu a vrátila se na základnu.
10:54 Technický zásah – Na nouzové otevření dveří bytu na žádost ZZS vyjela do obce Bavorov  profesionální jednotka ze stanice Vodňany. Jednotka provedla nouzové otevření bytu, osobu předala do péče ZZS a vrátila se na základnu.
 
Středa 5. června:
Zásahy spojené s povodní
02:48 Dopravní nehoda – Jednotka profesionálních hasičů ze stanice Strakonice vyjela na ohlášenou dopravní nehodu jednoho osobního automobilu do obce Přední Zborovice. Zraněný byl v péči ZZS. Jednotka provedla zajištění místa dopravní nehody a provedla odpojení akumulátoru.
 
Středa 5. června:
Zásahy spojené s povodní
13:37 Dopravní nehoda – Jednotka profesionálních hasičů ze stanice Strakonice vyjela na ohlášenou dopravní nehodu dvou osobních automobilů do obce Strakonice. Jednotka provedla zajištění vozidel a úklid vozovky. Při nehodě nebyl nikdo zraněn.
 
 
Územní odbor Tábor
 
Pondělí 3. června:
Zásahy spojené s povodní
 
Úterý 4. června:
Zásahy spojené s povodní
 
Středa 5. června:
Zásahy spojené s povodní
 
 
 
por. Ing. Vendula Matějů
plk. Mgr. Martin Novotný
tisková mluvčí   

 
 
 
Nasazení hasičů Záchranného útvaru HZS ČR 5. 6. 2013
 
Síly a prostředky ZÚ jsou soustředěny na Mělnicku a Děčínsku.
 
V současné chvíli je nasazeno 60 hasičů se 48 kusy techniky (vyprošťovací automobily, velkokapacitní čerpadla, zemní stroje a obojživelné transportéry). Průběžně probíhá střídání zasahujících.
 
Hlavní úsilí záchranářů bylo a je směřováno na evakuaci obyvatel, zemní práce a čerpání vody.
 
 
Činnost ZÚ ve Středočeském kraji:
  • Ze základny ve Zbirohu byla přesunuta technika zaměřena na zemní práce do Mělníka. (T815 UDS 214a, 2 víceúčelové stroje Huddig, kolový nakladač KN-251…)

Největší úsilí hasičů v Mělnické části Mlazice a přístavu bylo zaměřeno na prosakující hráze. KN-251 a Huddig byly využity na zasypávání a zpevňování této prosakující hráze.

 
Dále se hráz zpevňovala pytli s pískem a další se stavěly.
2. stroj Huddig prováděl vysypání poničené nezpevněné komunikace štěrkem a její zprůjezdnění.
 
  • Provedlo se několik vyproštění nákladních a osobních vozidel na Mělnicku.
  • Provádělo se pytlování písku a jeho rozvoz nákladními vozidly T 815 VVN.
  • Obec Veltrusy: probíhá čerpání vody velkokapacitním čerpadlemMČS 400.
  • Obec Hořín: probíhá čerpání vody velkokapacitním čerpadlemMČS 1500.
  • Převážení čerpadel (např. pro Terezín)

 

 ZÚ v Ústeckém kraji:
  • Děčín: rozvoz pytlů s pískem (2 x T 815 VVN).
  • Litoměřice: proběhlo několik vyproštění nákladních vozidel.

 

Hl. město Praha:
Nad ránem bylo dokončeno čerpání v Praze – Modřany velkokapacitním čerpadlem Sigma 400.
 
 
kpt. Ing. Marek Pjaták
tiskový mluvčí
 
Záchranný útvar HZS ČR
Tel.: 950 749 253
Mobil: 725 223 218

e-mail: marek.pjatak@zu-hlucin.izscr.cz

Návrat WASAR odřadu HZS MSK do Ostravy













Nový Bydžov - čerpání vody ze zatopeného sklepa









Čerpání vody Sigmou z HZS Moravskoslezského kraje u Úmyslovic na Nymbursku - foto Martin Šeděnka





 

Print  E-mail