Časopis 112 ROČNÍK XVI ČÍSLO 4/2017
V POŽÁRNÍ OCHRANĚ vychází článek o spolupráci psychologů HZS Jihočeského kraje při nehodě školního autobusu, při kterém zasahoval vrtulník. Dočtete o systému využívání víceúčelového zdroje požární vody v krizových situacích, který významně ovlivňuje časový limit uhašení požáru. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se dozvíte o výcviku záchrany tonoucích se ze zamrzlých vodních ploch. Také zhodnotíme první rok činnosti Školního a výcvikového zařízení HZS ČR ve Zbirohu. V OCHRANĚ OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ vám poskytneme poznatky ze cvičení blackoutu. Článek představuje celou problematiku a připravenost jednotlivých infrastruktur na stav bez elektrického proudu. Dále představíme projekt HZS Plzeňského kraje „Usínej bezpečně“, novou experimentální a výcvikovou laboratoř pro zjišťování příčin vzniku požárů a výměnnou stáž kolínských hasičů v nizozemském chemickém komplexu Chemelot, kde se zabývali bezpečností při manipulaci s chemickými látkami. V INFORMACÍCH vás seznámíme s Nadací
- OBSAH č. 4/2017 ROČNÍKU XVI
- Výsledek sbírky překvapil i její organizátorky
- Spolupráce při nehodě autobusu s dětmi
- Využívání víceúčelového zdroje požární vody v krizových situacích
- Hasiči cvičí záchranu na ledě i pod ním
- "Usínej bezpečně"
- Nácvik činnosti krizového štábu obce s rozšířenou působností
- Nová experomentální a výcviková laboratoř pro zjišťování příčin vzniku požáru
- Nadace policistů a hasičů v roce 2016
- Setkání vedení HZS ČR a SH ČMS
Nadace policistů a hasičů – vzájemná pomoc v tísni (dále jen „Nadace“) pomáhá zlepšit životní podmínky dětem policistů a hasičů, kteří zemřeli při výkonu služby, v přímé souvislosti s ní nebo pro její výkon a bývalým policistům a hasičům těžce tělesně postiženým následkem zranění utrpěného v přímé souvislosti s výkonem služby.
Organizuje aktivity, jejichž prostřednictvím získává a soustřeďuje finanční prostředky na účtu Nadace. Rozvíjí vzájemnou spolupráci s rodinami pozůstalými po policistech a hasičích a těžce tělesně postiženými bývalými policisty a hasiči, kteří zranění utrpěli v přímé souvislosti s výkonem služby, pomáhá jim, spolupracuje s partnerskými organizacemi v České republice i v zahraničí.
Statutárním orgánem, který řídí Nadaci, spravuje její majetek a rozhoduje o všech záležitostech je správní rada. Dozorčí rada je jejím kontrolním orgánem. Správní rada na svém zasedání letos v březnu projednala a schválila Výroční zprávu Nadace policistů a hasičů – vzájemná pomoc v tísni za rok 2016.
Činnost Nadace v roce 2016
Mezi nejvýznamnější aktivity patří akce Sparta vzdává hold, kterou uspořádala Nadace ve spolupráci s hokejovou Spartou jako poděkování složkám integrovaného záchranného systému. Pro nadační rodiny, přátele Nadace a sponzory bylo zdarma věnováno téměř 2 400 vstupenek na dva zápasy Sparty v O2 Aréně. Ve druhém slavnostním hokejovém zápase hokejisté Sparty hráli v hráčských dresech propagujících Nadaci a IZS, které byly vydraženy v internetové aukci. Částka z prodeje byla převedena na účet Nadace.
V červnu se konal již IX. Den s policií v Letňanech, kam přišlo na 2000 návštěvníků. Součástí celodenní atraktivní podívané bylo i šlapání na rotopedu, organizované ve spolupráci s Nadací ČEZ. Vyšlapaná částka putovala na konto Nadace.
Letiště Václava Havla se rozeznělo hudbou Hudby Hradní stráže a Policie ČR při příležitosti 25. výročí Policie ČR. Koncert se uskutečnil v odletové hale Terminál 2 v Praze 6. Čestným hostem byla zpěvačka Monika Absolonová. Při této příležitosti firma O2 Family, s.r.o., Nadaci předala šek.
V září v rámci 700. výročí narození Karla IV. potěšil pozvané Svatováclavský koncert Hudby Hradní stáže a Policie ČR v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Představitelé Nadace převzali šeky od Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky a od České podnikatelské pojišťovny, a.s. V září proběhl 3. ročník Dětského dne Ministerstva vnitra v areálu Centra sportu MV. Dobrovolné vstupné bylo určeno na podporu nadačním rodinám.
Tradičně již podesáté Svaz dobrovolných hasičů Rumburk a Sklárny Lindava uspořádali dvoudenní slavnosti, kde propagovali Nadaci a věnovali na pomoc nadačním dětem a těžce tělesně postiženým bývalým policistům a hasičům finanční obnos.
Organizační tým Turnaje v minikopané – 10. ročník Košířského košíku, fotbalového utkání policistů Městské části Praha 5, předal, jako každoročně, ve prospěch Nadace finanční výtěžek získaný ze startovného hráčů jednotlivých mužstev. Hasičky z Nosislavi nafotily kalendář pro Nadaci. Nebylo lehké sehnat peníze, proto chodily na brigády, aby peníze vydělaly. Také s prodejem byly potíže, ale i tak se vybrala krásná částka, která byla na podzim předána spolu s kalendářem Nadaci. „Je úžasné, že jsou tu lidé, kteří pomáhají těm, co už nám pomoci nemohou a přitom to dělali celý svůj život. Také jsme chtěli pomoci,“ říkají hasičky z Nosislavi.
Jihomoravští hasiči předali šek symbolizující roční pravidelný příspěvek při příležitosti speciálního představení pro rodiny příslušníků HZS Jihomoravského kraje, které se konalo v prostorách Hvězdárny a planetária Brno. Slavnostně byly předány řediteli Nadace také šeky od Hvězdárny a planetária Brno. V nadační péči je i rodina brněnského hasiče Davida Kožuského, který zemřel při požáru kasina v lednu 2002 v centru Brna.
Hasiči v Jihomoravském kraji spolupracují s Nadací dlouhodobě a velmi úspěšně. V minulosti bylo ve prospěch Nadace odehráno ve speciálních dresech i jedno z utkání hokejové extraligy. Výtěžek z aukce speciálních dresů věnovala HC Kometa Brno právě ve prospěch Nadace.
Na odběrných místech dárcovství krevní plazmy v obchodních centrech Chodov a Černý Most je uzavřena dohoda mezi Dárcovským centrem a Nadací, kde každý dárce při odběru obdrží náhradu 500 Kč, kterou může věnovat na konto Nadace. Darováním krevní plazmy se může zachránit život a krevní plazma je nenahraditelná složka pro výrobu životně důležitých léků. Dvojnásobné díky patří všem, kteří nejen darovali krevní plazmu, ale vzdali se i finanční náhrady.
Národní cirkus Jo Joo, jako poděkování všem záchranářům za jejich namáhavou práci, odehrál v roce 2016 veškerá představení na území České republiky se zvýhodněným vstupným pro dospělé i děti záchranářů. Zároveň z každé zakoupené vstupenky, dospělé i dětské, šlo na konto Nadace 20 Kč.
V prostorách Krajského ředitelství policie Libereckého kraje, v Kavárně Pošta byla slavnostně otevřena ojedinělá výstava designu nábytku, na kterou sklárna Ajeto, spol. s r.o., přivezla nejvýznamnější části své archivní a divákům běžně skryté kolekce unikátních uměleckých objektů. Zároveň byla slavnostně odhalena trofej pro Nadaci, se kterou sklárny spolupracují již devátým rokem. Za tu dobu byly, jak výstava dokumentuje, vyrobeny pro Nadaci speciální série skleněných trofejí. Výstava byla otevřena široké veřejnosti a výtěžek ze vstupného předán Nadaci.
Finanční prostředky přineslo na konto Nadace benefiční fotbalové utkání, které se odehrálo v září v areálu FK Baník Souš v Mostě. V zápase se utkal tým policistů a hasičů proti družstvu známých osobností Real Top Praha. Akci s názvem „Pomáháme těm, co pomáhají“ připravilo Krajské ředitelství policie Ústeckého kraje ve spolupráci s FK Baník Souš.
Péče o „nadační rodinu“
V roce 2016 byli do nadační péče zařazeni i „nadační veteráni“ a děti s maminkami, kterým již skončila nadační pravidelná péče. Pro všechny děti, sirotky, které ztratily otce nebo matku při výkonu služby, Nadace zabezpečila životní pojištění a stavební spoření ve výši 2 000 Kč měsíčně.
Pro děti, sirotky i pro těžce tělesně postižené bývalé policisty a hasiče se navýšila jednorázová finanční částka na zvýšení jejich životní úrovně. U dětí na volnočasové aktivity, studium, u invalidů v nadační péči na zdravotní pomůcky a záliby.
Plně a zdarma se podařilo žádajícím maminkám s dětmi a tělesně postiženým bývalým policistům a hasičům, ve spolupráci se Zdravotní pojišťovnou ministerstva vnitra České republiky, zajistit týdenní komplexní lázeňské pobyty pro celkem 42 osob.
Opětovně, za úzké spolupráce Nadace se Zařízením služeb pro Ministerstvo vnitra, se podesáté uskutečnila společná týdenní zdravotní nadační dovolená dětí s matkami v rekreačním objektu v Kašperských Horách, a to pro děti zcela zdarma a pro matky s částečnou úhradou za pobyt. Dovolené se celkově zúčastnilo 75 osob.
Již sedmý týdenní ozdravný pobyt se tentokrát ve spolupráci s vojenským lázeňským a rekreačním zařízením uskutečnil pro tělesně postižené, bývalé policisty a hasiče a jejich rodinné příslušníky v rekreačním zařízení Hotel Vojenské zotavovny Bedřichov v Krkonoších. Pro invalidy, o které Nadace pečuje, byl pobyt zcela zdarma, manželky nebo pečující osoby platily režijní poplatek. Celkově se pobytu zúčastnilo 29 osob.
Tradičně poosmé byl pro nadační rodinu uspořádán zahraniční ozdravně léčebný pobyt ve Španělsku, kterého se zúčastnilo 82 osob, děti zcela zdarma, matky platily symbolický poplatek.
Léčebný ozdravný pobyt pro těžce tělesné postižené členy Nadace se uskutečnil u moře v Řecku na ostrově Kréta. Všem zúčastněným byla poskytnuta zdravotní a další všestranná péče. Pobytu se zúčastnilo 34 osob, z toho postižení ve 2. a 3. stupni invalidity zcela zdarma, v 1. stupni invalidity, manželky a ošetřující osoby za částečnou úhradu s příplatkem podle rozhodnutí správní rady.
Velmi zdařilou akcí bylo 29. až 30. listopadu tradiční kulturní a společenské předvánoční setkání rodin, o které Nadace pečuje. Zúčastnilo se ho 120 nadačních dětí s maminkami a těžce tělesně postižení bývalí policisté a hasiči s rodinami. Všichni absolvovali dvoudenní program se vzpomenutím na své drahé u pomníku padlých v Muzeu Policie ČR, slavnostním koncertem v Národním domě na Vinohradech a návštěvou automobilových závodů v Mladé Boleslavi. Po zasedání správní a dozorčí rady Nadace, které se konalo druhý den setkání, nastalo předávání vánočních dárků, včetně finančních.
Nadace vydala kalendář 2016 a 12. informační nadační brožuru připomínající průběh nadačních akcí, které se uskutečnily v daném roce za účasti našich rodin, zástupců Nadace a přispěvovatelů.
Hospodaření Nadace
Ve zprávě nezávislého auditora ze dne 9. března 2017 je konstatováno, že „veškerá činnost Nadace a čerpání finančních prostředků je v souladu se zákonem č. 227/1997 Sb., o nadacích a nadačních fondech, ve znění pozdějších novel a doplňků, se schváleným statutem a vnitřními směrnicemi. U dárců bylo užití finančních prostředků v souladu s darovací smlouvou. Údaje ve výroční zprávě odpovídají skutečnosti.“ Po provedeném auditu zní výrok auditora „bez výhrad“. To dotvrzuje i skutečnost, že se hospodaří s vysoce kladným hospodářským výsledkem.
Příjmy Nadace činily 9 493 206 Kč, výdaje 7 158 012 Kč. Z celkových výdajů bylo na pomoc dětem a těžce tělesně postiženým vynaloženo 6 950 860 Kč.
Mimo výše uvedených příjmů, další více jak 2 000 000 Kč bylo nadačním rodinám poskytnuto ve věcném plnění, vyplývajícím ze smluvních ujednání se sponzory.
Rozpočet roku 2016 byl sestaven na finanční pomoc sirotkům, vdovám a invalidům ve výši 7 720 000 Kč a na výdaje spojené s provozem vlastní činnosti Nadace ve výši 280 000 Kč. Největší výdej na zajištění chodu Nadace byl za nákup propagačních předmětů, a to ve výši 122 984 Kč a za provedený audit finančního hospodaření bylo zaplaceno 30 250 Kč.
Zaměření činnosti v roce 2017
V letošním roce Nadace svoji činnost nadále plně zaměří na péči o pozůstalé neúplné rodiny s dětmi po policistech a hasičích, kteří při výkonu služby přišli o život, a to především v oblasti zdravotní, rekreační, rehabilitační, lázeňské, poradenské a na finanční pomoc těmto rodinám. Dále se bude věnovat systémové pomoci a péči o bývalé policisty a hasiče, těžce tělesně postižené následkem zranění utrpěného v přímé souvislosti s výkonem služby, a to především na ty, co jsou upoutáni na invalidní vozík, pomoci v oblasti rehabilitační, lázeňské, zdravotní a též na pomoc finanční. Nově bude Nadace pomáhat policistům a hasičům, případně jejich rodinám k překlenutí tíživé nepředpokládané životní situace z důvodů zdravotních a sociálních příčin, nebo vlivem dopadů živelních katastrof.
PhDr. Vladimír ŠUTERA, CSc., ředitel Nadace, foto archiv Nadace