Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XVII ČÍSLO 2/2018

V rubrice POŽÁRNÍ OCHRANA vám poskytneme rozbor požáru dřevěného kostela Božího těla v Třinci. Přinášíme článek o mezinárodní spolupráci na úseku zjišťování příčin vzniku požáru. Dále máme rozhovor s vyšetřovateli požáru. V rubrice INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM se dočtete o spolupráci psychologické služby HZS ČR se zahraničními subjekty. Seznámíme vás s pilotním dopravně-bezpečnostním projektem „Dožij se dvaceti“. Rubrika OCHRANY OBYVATELSTVA A KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ přináší informace o projektu „Slon Hugo“ pro MŠ a třídy prvního stupně ZŠ. Přečtete si článek o spolupráci HZS Olomouckého kraje se statutárním městem Olomouc na projektu vzdělávání osob se specifickými potřebami v oblasti ochrany obyvatelstva a integrovaného záchranného systému, který nese název „BOSPi“. V informacích se dozvíte o bilancování roku 2017 v Institutu ochrany obyvatelstva. Příloha časopisu je věnována tématu „Chřipka ptáků“. 

Od roku 2014 Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje (HZS Olomouckého kraje) spolupracuje se statutárním městem Olomouc na projektu vzdělávání osob se specifickými potřebami v oblasti ochrany obyvatelstva a integrovaného záchranného systému, který nese název „BOSPi“ neboli Bezpečnost Osob se Specifickými Potřebami.

V rámci tohoto projektu se příslušníci HZS Olomouckého kraje již několik let věnují poskytování pomoci spoluobčanům se specifickými potřebami. Již dříve jsme psali o projektu „Vzdělávání osob se specifickými potřebami v oblasti ochrany obyvatelstva a integrovaného záchranného systému“, který byl zaměřen na osoby nevidomé a slabozraké, osoby s poruchou sluchu, tělesně postižené a osoby s kombinovaným postižením. V rámci projektu hasiči provedli několik besed pro specifickou skupinu posluchačů (nevidomí, neslyšící a tělesně postižení), včetně taktických cvičení jednotek požární ochrany na téma „Požár objektu“, kdy byla provedena evakuace účastníků přednášek a zaměstnanců zařízení ze zakouřeného prostoru s využitím evakuačních masek.

Dále zpracovali příslušníci HZS Olomouckého kraje ve spolupráci se sdružením SONS, Tyfloservis, o.p.s, a odborem ochrany obyvatelstva Magistrátu města Olomouce příručku pro slabozraké a nevidomé pod názvem „Příručka pro zrakově postižené – mimořádné události“. V ní jsou zejména uvedeny rady a doporučení, jak se zachovat při požáru v bytě, nebo jak reagovat na nebezpečí při vzniku mimořádné události.

Po kladné odezvě vydané příručky pro dospělé jsme oslovili zástupce Střední školy, Základní školy a Mateřské školy prof. V. Vejdovského Olomouc­ Hejčín pro slabozraké a nevidomé, zda by byl zájem o vytvoření příručky s tématikou ochrany obyvatelstva a požární ochrany pro žáky a studenty této školy. Zájem ze strany školy byl, a tak na základě spolupráce jsme připravili texty k tématům, jak nahlásit mimořádnou událost, požár v bytě, varování, evakuace a další. Zvláštní kapitola byla zaměřena na téma „Jsem v ohrožení, co mám udělat“ s radami a pokyny právě pro slabozraké a nevidomé. Učitelé probrali uvedená témata ve třídě s žáky, aby ověřili, zda žáci pochopili obsah. Po částečné úpravě textů k potřebám slabozrakých a nevidomých dětí se publikace doplnila obrázky vystihujícími témata. Opět jsme navázali spolupráci s tiskárnou pro nevidomé K. E. Macana, která vytvořila tiskové matrice pro tisk zvětšeného písma a perforování braillovým písmem. Příručka byla vyhotovena v nákladu 250 kusů. Bude sloužit jako pomůcka pro výuku na jmenovaných školách prof. Vejdovského, dále bude distribuována přes Speciální pedagogické centrum v rámci Olomouckého kraje pro pedagogy a asistenty, kteří pracují se slabozrakými a nevidomými žáky. Celou akci finančně zaštítil Krajský úřad Olomouckého kraje, který zabezpečil i dotisk první příručky pro dospělé „Příručka pro zrakově postižené – mimořádné události“ v nákladu 100 kusů. Příručku bude distribuovat sdružení SONS.

Další projekt pomoci osobám se specifickými potřebami „Hlásiče kouře a detektory nebezpečných plynů“ je realizován od roku 2015 ve spolupráci se statutárním městem Olomouc. Spolu s odborem sociálních věcí Magistrátu města Olomouce jsou vytipovány domy a byty s pečovatelskou službou v majetku města, ve kterých je vyšší riziko vzniku požáru a otravy plynem (obyvatelé používají k vaření plynové sporáky). V těchto objektech jsou instalovány hlásiče požáru a detektory nebezpečných plynů, které vybral HZS Olomouckého kraje. Při výběru těchto zařízení se kladl důraz na kvalitu a životnost přístrojů. Vybrané hlásiče jsou s desetiletou životností baterií a garancí záruky. Montáž detektorů a seznámení obyvatel bytu s obsluhou těchto zařízení provádí profesionální hasiči ze stanice Olomouc. Kromě domů s pečovatelskou službou byli v roce 2016 hlásiče kouře, detektory nebezpečných plynů a oxidu uhelnatého instalovány i v bytech osob slabozrakých a nevidomých ve spolupráci se sdružením SONS a v roce 2017 proběhla montáž hlásičů kouře a detektorů plynu a oxidu uhelnatého pro osoby ze Spolku Trend vozíčkářů Olomouc.

Přínosem projektů je zejména to, že se podařilo v Olomouckém kraji systematicky a dlouhodobě věnovat této dříve opomíjené problematice vzdělávání osob se specifickými potřebami. Příručka pro vzdělávání žáků a studentů středních škol se specifickými potřebami jim pomůže získat vědomosti v oblasti ochrany obyvatelstva a požární ochrany a zvýší jejich připravenost na zvládání mimořádných událostí nebo osobních krizových situací. Pro HZS Olomouckého kraje tím vznikla možnost ověřit si znalosti uvedených skupin občanů a realizovat další podněty při rozvíjení oblasti vzdělávání a přípravy praktických ukázek a cvičení se zapojením občanů se specifickými potřebami.


kpt. Bc. Jiří JANHUBA, HZS Olomouckého kraje, foto archiv HZS Olomouckého kraje

Print  E-mail