Pátek 12. 9. 2008 (Petr Kopáček) - Padl první světový rekord
Finálový výstup na věž Ve čtvrtek 11.9. bylo v hlavním městě Bulharska Sofii slavnostně zahájeno IV. Mistrovství světa v požární sportu. Po projevu předsedy Mezinárodní federace požárního sportu A.K. Šojgu, ministra vnitra Bulharské republiky M. Mikova a ministryně pro mimořádné situace E. Eten na plochu národního stadionu “Vassila Levského“ nastoupila desetičlenná družstva ze 13 zemí a mistrovství mohlo začít.
Již ve čtvrtek 11.9. dopoledne odstartovala první ze čtyř disciplín – výstup do 4. podlaží cvičné věže pomocí hákového žebříku. České reprezentační družstvo obsadilo 5. místo. V této disciplíně tradičně dominují Rusové a Bělorusové svými časy pod 14 vteřin a ani letošní mistrovství světa nebylo výjimkou. Zvítězilo družstvo Ruska, druhé bylo Bělorusko a třetí Ukrajina. Bělorus Alexander Tiškovski dokonce časem 13,12 s. vytvořil nový světový rekord.
Sofie - slavnostní nástup družstev.jpg Dnes, v pátek 12.9., bude mistrovství světa pokračovat dalšími dvěma disciplínami – od 10:00 místního času soutěžící změří své síly
v běhu na 100 m s překážkami od 16:00 bude probíhatštafeta 4 x 100 metrů s překážkami. V sobotu 13.9. od 10:00 vše vyvrcholí královskou disciplínou požárního sportu - požárním útokem, ve kterém jsou čeští reprezentanti tradičně velmi silní. a
Mistrovství v požárním sportu je v Bulharsku věnována velká pozornost. Jednou z akcí, které jej doprovází, je také VI. Mezinárodní konference k problematice bezpečnosti ve východní Evropě, která se zabývá přístupem privátního sektoru k ochraně kritické infrastruktury. Dvoudenní konference byla zahájena rovněž 11. září dopoledne v moderním Expo a kongres centru Sofia prezidentem Bulharské republiky Georgiem Parvanovem.
Vítěz na věži 13-12 sekund.jpg Čeští reprezentanti sklízejí na mezinárodních soutěžích v požárním sportu již tradičně velké úspěchy.
Z posledního světového šampionátu v Teheránu si Češi v roce 2006 přivezli dvě stříbrné medaile za štafetu 4x 100 m s překážkami a také požární útok, celkově skončil český tým na 4. místě.
Na 1. mistrovství světa, které se konalo v roce 2002 v Moskvě, obsadilo české družstvo v konkurenci 21 států čtvrté místo a v disciplíně požární útok získalo stříbrnou medaili. Na 2. mistrovství světa v Minsku o dva roky později (2004) byla česká reprezentace celkově třetí a získala titul mistra světa v požárním útoku. Triumf slavil český tým v roce 2005, kdy na II. mistrovství Evropy hasičů a záchranářů v Ostravě v absolutním pořadí zvítězil, když např. v disciplíně požární útok vytvořil nový světový rekord. Toto celkové vítězství české družstvo zopakovalo na III. otevřeném mistrovství Evropy hasičů a záchranářů, které se po odmítnutí Budapešti konalo v roce 2007 znovu v Ostravě. Češi porazili favorizované družstva z Ruska, Běloruska i Ukrajiny a získali zlaté medaile v obou kolektivních disciplínách – požárním útoku a štafetě 4x 100 m s překážkami. A protože také ve zbývajících dvou disciplínách se Češi drželi v popředí, stali se absolutními mistry Evropy v požárním sportu a obhájili tak triumf z roku 2005.
Tyto úspěchy jsou o to cennější, že na rozdíl od některých zahraničních reprezentací se čeští hasiči – reprezentanti nevěnují výhradně požárnímu sportu a i nadále plní své další úkoly v rámci HZS ČR.
Požární sport má v českých zemích velkou tradici. Poprvé se čeští hasiči zúčastnili mezinárodního klání v požárním sportu již v roce 1968. O dva roky později – v roce 1970 - byl požární sport zaveden jako součást odborné přípravy pro všechny profesionální hasiče v celém Československu. V tomtéž roce se v Ostravě uskutečnilo první celostátní mistrovství republiky v požárním sportu.
Požární sport dnes není jen součástí tělesné přípravy příslušníků hasičských záchranných sborů, ale tradiční sportovní klání, kde výkony mnohdy snesou srovnání s profesionálními sportovci. Požárnímu sportu se v České republice věnuje na 7.000 týmů všech kategorií a věkových skupin, fanouškovskou základnu tvoří více než 320.000 členů hasičských spolků a sdružení.
Členové delegace a reprezentace HZS ČR v požárním sportu pro IV. Mistrovství světa hasičů a záchranářů v Bulharsku
(Sofie 9. – 14. 9. 2008)
Vedoucí delegace:
Ing. Dr. Zdeněk Hanuška MV – generální ředitelství HZS ČR
Člen delegace:
Ing. Jaroslav Novotný HZS Ústeckého kraje ředitelství HZS kraje
Rozhodčí:
Ing. Tomáš Lefner HZS Moravskoslezského kraje územní odbor Ostrava
Vedoucí týmu:
Emil Dopirák HZS Plzeňského kraje územní odbor Domažlice
Trenér a masér:
Ivan Ressler HZS Zlínského kraje územní odbor Uherské Hradiště
Josef Pěnča HZS Jihomoravského kraje územní odbor Blansko
Závodníci:
Martin Provazník HZS Plzeňského kraje územní odbor Plzeň
Jaroslav Hrdlička HZS Plzeňského kraje územní odbor Domažlice
Jindřich Harasimovič HZS Plzeňského kraje územní odbor Plzeň
Karel Ryl HZS Moravskoslezského kraje územní odbor Ostrava
Michal Staněk HZS Moravskoslezského kraje územní odbor Karviná
Jan Hopp HZS Středočeského kraje územní odbor Kladno
Marek Jarůšek HZS Jihomoravského kraje územní odbor Blansko
Martin Kulhavý HZS Libereckého kraje ředitelství HZS kraje
Vladimír Janko HZS kraje Vysočina územní odbor Pelhřimov
Petr Mařan HZS Královehradeckého kraje územní odbor Jičín
Řidiči delegace:
Jaroslav Náhlík HZS Moravskoslezského kraje územní odbor Ostrava
Jiří Ovčáčík HZS Moravskoslezského kraje územní odbor Ostrava
kpt. PhDr. Petr Kopáček
tiskový mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR
Tel.: 974 819 944
Mobil: 602 215 142
E-mail:petr.kopacek@grh.izscr.cz