Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Situační zpráva k povodním

18. 5. 2010 (Luděk Prudil) - Zpráva Hasičského záchranného sboru ČR o řešení následků povodní na území Moravy a Slezska ve dnech 16. až 18. května 2010  

 
V průběhu noci ze 17. na 18 května se hydrologická situace výrazně zhoršila na spodním toku Bečvy, zejména pak v Přerově a u obce Troubky (v důsledku prosaku hrází došlo k zaplavení většiny obce a bylo evakuováno asi 100 obyvatel). V noci pršelo zejména v blízkosti severovýchodní hranice s Polskem a déšť opět způsobil nárůst hladin řek Olše a Petrůvky, neočekává se, že by stav hladin přesáhl úroveň z průběhu 17. května. V nočních hodinách také probíhala intenzivní komunikace s Českým hydrometeorologickým ústavem a Povodím Moravy. Výsledkem bylo zpřesnění prognózy pro řeku Moravu s vyloučením 50 až 100-leté povodně. Očekávaná kulminace v Kroměříži by měla dosáhnout úrovně 750 m3/S dnes večer (tj. cca 20-letá povodeň). V oblasti Beskyd se dnes do půlnoci očekávají srážky 10 až 40 mm.
 
Činnost integrovaného záchranného systému
 
I nadále jsou v postižených oblastech nasazeny jednotky požární ochrany a další složky IZS. Od 18 hod 16. května 2010 realizuje MV-generální ředitelství HZS ČR ústřední koordinaci záchranných a likvidačních prací a podle požadavků krajů zajišťuje realizaci jejich požadavků (vrtulníky, centrální zásoby, síly a prostředky Armády ČR). V postižených krajích bylo doposud řešeno celkem cca 1300 mimořádných událostí, při nichž bylo nasazeno téměř 400 jednotek požární ochrany a více jak 2400 hasičů. Jednotky PO spolupracují zejména s Policií ČR, obecní policií a obcemi.  
 
Do záchranných prací je zapojen také Záchranný útvar HZS ČR Hlučín a Armáda ČR (záchranný prapor Olomouc).
 
MV-generální ředitelství HZS ČR přímo spolupracuje se všemi postiženými kraji a s Českým hydrometeorologickým ústavem, Společným operačním centrem Ministerstva obrany a Ministerstvem životního prostředí a Správou státních hmotných rezerv. 
 
Evakuace a záchrana
 
V průběhu noci došlo k evakuaci osob z obce Troubky na Přerovsku a v některých částech Přerova. Včera také probíhaly evakuace v okolí řeky Olše, Petrůvky a Odry v Moravskoslezském kraji. O začátku těchto povodní bylo evakuováno celkem 888 osob (nejvíce v Moravskoslezském kraji – 619), z nichž v evakuačních střediscích je ubytováno 188 (ostatní jsou u příbuzných a známých, nejvíce v Olomouckém kraji - 101). Vzhledem k tomu, že řada občanů odmítala preventivní evakuace, museli být po zvýšení hladin zachraňováni. Z tohoto důvodu dosáhl počet zachraňovaných osob počtu 238 (nejvíce v Moravskoslezském kraji – 175). Jedna osoba byla při povodních usmrcena a je evidováno celkem 9 zranění.     
 
Další opatření
 
Na území Moravskoslezského, Zlínského a Olomouckého kraje byl v mobilní telefonní síti nastaven režim „krize“, z tohoto důvodu mají všechny „krizové telefony“ prioritu volání. Přímo spolupracujeme se všemi mobilními telefonními operátory, aby zůstala zachována možnost tísňových volání ze všech oblastí.
 
 
Očekávaný vývoj
Nejsložitější situaci očekáváme i nadále v blízkosti Olše, Petrůvky a Odry v Moravskoslezském kraji. Současně bude bedlivě sledována situace na toku řeky Moravy, aby při zhoršení situace mohla být ihned zavedena potřebná opatření.      
 
 
 
MV-generální ředitelství HZS ČR
plk. Ing. Luděk Prudil
ředitel odboru operačního řízení
 
 
 

Print  E-mail