Časopis 112 ROČNÍK IX ČÍSLO 7/2010
V úvodu přinášíme další díl seriálu věnovaného desetiletí existence nového HZS ČR. V části zaměřené na POŽÁRNÍ OCHRANU analyzujeme zásah na požár v objektu TOS Žebrák a prezentujeme novinky z veletrhu Interschutz – Der Rote Hahn. V bloku IZS zakončujeme posledním dílem seriál „Doprava ve velkých městech a dojezd jednotek požární ochrany“ a přinášíme poznatky z konference Medicína katastrof 2010. V tematickém bloku KRIZOVÉ ŘÍZENÍ seznamujeme s ochranou obyvatelstva ve Francii a informujeme o výsledcích mezinárodní konference Crisis management. V časopisu dále naleznete zpravodajství z 5. celorepublikového srazu hasičstva – Hasičských slavností Litoměřice 2010 a také poznatky z návštěvy delegace HZS hl. m. Prahy u curyšských kolegů. V neposlední řadě INFORMUJEME o otevření expozice požární ochrany ve Zbirohu. Součástí informačního servisu je také přehled grantů pro nestátní neziskové organizace v oblasti požární ochrany, IZS, ochrany obyvatelstva a krizového řízení na rok 2010.
- Zahájení provozu telefonních center tísňového volání 112
- Zásah komplikoval silný mráz
- Veletrh Interschutz 2010
- Den požární bezpečnosti
- Velkolepá pocta práci hasičů
- Zbiroh městem hasičských tradic
- Slavnostní předání pamětních medailí
- Granty pro rok 2011
- Nadace pomáhá také invalidům
- V tištěné podobě časopisu ještě najdete
Zahájení provozu telefonních center tísňového volání 112
Rok 2004 se zapsal do našeho podvědomí především vstupem České republiky do Evropské unie a dvěma živelními pohromami mimořádného rozsahu. V listopadu se nad Vysokými Tatrami přehnala silná vichřice, která napáchala nenapravitelné škody na lesním porostu této turisticky atraktivní oblasti. O vánočních svátcích dopadly ničivé vlny tsunami na oblast jižní a jihovýchodní Asie a na pobřeží východní Afriky.
Z hlediska HZS ČR je třeba zmínit především plnění řady závažných úkolů v oblasti IZS a ochrany obyvatelstva. Byl zahájen ostrý provoz telefonních center evropské linky tísňového volání 112 a byla realizována nová koncepce budování krajských operačních a informačních středisek HZS krajů. Vznikl katalog typových činností složek IZS při společném zásahu, uskutečnil se přechod na nový systém spojení, a byla přijata koncepce chemické služby v HZS ČR.
Na úseku ochrany obyvatelstva šlo zejména o dokončení infrastruktury jednotného systému vyrozumění a varování a v oblasti krizového řízení pak o zpracování krizových plánů ústředních správních orgánů a krajů.
Významné akce a události
Leden
– zahájení vydávání časopisu 112 v nové obsahové struktuře a periodicitě,
Únor
– poskytnutí humanitární pomoci zemětřesením postiženému Maroku,
Květen
– mezinárodní veletrh požární techniky PYROS 2004, v jehož rámci se uskutečnilo setkání představitelů požární a civilní ochrany zemí EU a mezinárodní konference PYROMEETING 2004,
– 140. výročí vzniku prvního českého dobrovolného sboru hasičů ve Velvarech,
Červen
– Cvičení HORIZONT 2004 v JE Dukovany
Září
– mezinárodní cvičení BESKYDY 2004 ve Frýdku-Místku,
– na II. mistrovství světa v požárním sportu v Minsku obsadilo reprezentační družstvo HZS ČR celkově 3. místo a zvítězilo v disciplíně požární útok,
Říjen – mezinárodní taktické cvičení ROPA 2004 v Hodoníně.
Právní předpisy
→ prováděcí předpisy k zákonu č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů – vyhláška č. 432, 433 a 487/2004 Sb. a nařízení vlády č. 506, 507 a 508/2004 Sb. (s ohledem na posun účinnosti zákona č. 361/2003 Sb., byla účinnost těchto předpisů posunuta na 1. ledna 2007),
→ vyhláška č. 164/2004 Sb., kterou se stanoví základní metody pro zkoušení nebezpečných vlastností chemických látek a chemických přípravků z hlediska hořlavosti a oxidační schopnosti (účinnost od 1. května 2004),
→ vyhláška č. 564/2004 Sb., kterou se mění vyhláška č. 323/2001 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 238/2000 Sb., o Hasičském záchranném sboru České republiky a o změně některých zákonů, ve znění vyhlášky č. 433/2004 Sb. (změna ustanovení týkající se služebních stejnokrojů nabyla účinnosti 1. ledna 2005, změna týkající se medailí HZS ČR nabyla účinnosti 1. ledna 2007),
→ směrnice Ministerstva vnitra ze dne 8. října 2004 čj. PO-365/IZS-2004, kterou se stanoví jednotná pravidla organizačního uspořádání krizového štábu kraje a obce, jeho uvedení do pohotovosti, vedení dokumentace a některé další podrobnosti.
Výstavba a modernizace
Generální ředitelství HZS ČR
→ otevření výcvikového polygonu v OUPO Brno
→ otevření hlavního etalonu ionizujícího záření v Opravárenském závodě Olomouc
HZS Plzeňského kraje
→ otevření stanice v Plzni-Košutce
HZS Libereckého kraje
→ dokončení výstavby stanice Česká Lípa
HZS Pardubického kraje
→ otevření budovy krajského ředitelství
HZS Olomouckého kraje
→ dokončení výstavby stanice Jeseník
→ rekonstrukce a dostavba hlavního provozního bloku budovy krajského ředitelství
HZS Moravskoslezského kraje
→ celková rekonstrukce a dostavba stanice Ostrava-Fifejdy
→ celková rekonstrukce a dostavba objektu Hasičského muzea města Ostravy provozovaného HZS Moravskoslezského kraje
HZS Zlínského kraje
→ rekonstrukce stanice Otrokovice.
Zásahová činnost
V roce 2004 zasahovaly jednotky PO celkem u 103 436 událostí. Při těchto zásazích bezprostředně zachránily 6816 osob a dalších 9056 před hrozícím nebezpečím evakuovaly. Při zásazích bylo zraněno 244 profesionálních a 80 dobrovolných hasičů.
Nejzávažnější mimořádné události
→ Požáry
21. 6. 2004 – výbuch zemního plynu v pětipodlažním domě v Tržní ulici v Brně. Zachráněno: 64 osob. Zraněno: 9 osob. Zemřely: 4 osoby. Škoda: 7 250 000 Kč.
26. 8. 2004 – cukrovar v Českém Meziříčí, okr. Rychnov nad Kněžnou. Škoda: 70 000 000 Kč. Zraněn: 1 hasič.
→ Dopravní nehody
22. 7. 2004 – srážka dvou osobních motorových vlaků na železniční trati Číčenice-Volary. Zemřela: 1 osoba.
Zraněno: 36 osob. Zásah trval více než 14 hodin.
2. 9. 2004 – dopravní nehoda tahače s cisternou benzinu na 120. až 122. kilometru dálnice D1. Zemřela: 1 osoba.
Škoda: 5 758 000 Kč.
→ Živelní pohromy
9. 6. 2004 – tornádo v Litovli.
Apokalypsa jménem tsunami
Oblast jižní a jihovýchodní Asie byla dne 26. prosince 2004 zasažena mimořádně silným podmořským zemětřesením o síle 8,9 stupňů Richterovy stupnice. Následné ničivé vlny tsunami zaplavily pobřeží Indonésie, Malajsie, Thajska, Indie, Srí Lanky, Malediv, Barmy a také ostrovů Andamany a Nikobary. Přívalové vlny dorazily také na pobřeží východní Afriky. Tato událost si vyžádala více než 200 000 obětí, mezi kterými bylo i několik našich občanů. Česká republika poskytla postiženým oblastem rozsáhlou humanitární pomoc.
Zásah komplikoval silný mráz
Dne 9. března letošního roku došlo k požáru lakovny v obci Žebrák v okrese Beroun. Na likvidaci požáru, který způsobil škodu ve výši 13 milionů korun, se podílelo více než 100 hasičů z 11 jednotek PO. Zásah komplikoval silný mráz a náledí.
Popis objektu
Jde o halu o rozměrech 55 x 26 m, která byla vybudována před 90 lety. Hala sloužila výhradně pro strojírenskou výrobu. Jako stavební materiály byly použity železo, beton, cihly a v přístavbě omezeně šedé pěnosilikátové tvárnice. Střecha byla z dřevěných trámů s prkny, pokrytá asfaltovou lepenkou o tloušťce asi 5 cm. Místy se nacházely prosklené světlíky. Část objektu byla pokryta rovnou střechou (beton, hurdisky) s železobetonovými nosníky.
O objektu můžeme hovořit jako o přízemním s výjimkou malé části, která sloužila jako administrativní a nacházely se v ní šatny a sociální zařízení. Tato část měla dvě nadzemní podlaží a nebyla požárem téměř zasažena, ač přímo sousedila s ohniskem hoření. Halu bez požárně dělících konstrukcí můžeme považovat za jeden požární úsek a administrativní část za druhý požární úsek. Hala byla rozdělena do sedmi pracovišť, ve kterých se nacházely dvě jeřábové dráhy. Jedna z nich se vlivem vysokých teplot zřítila.
Průběh zásahu
Požár lakovnyDne 9. března 2010 v 17.41 hodin byla vyslána jednotka HZS Středočeského kraje ze stanice Hořovice k požáru průmyslového objektu ve firmě TOS Žebrák. Výjezd byl zajištěn technikou CAS 24, AZ 30 a VEA. Dále byla vyslána místní jednotka SDH Žebrák s CAS 32. V průběhu jízdy k zásahu velitel stanice Hořovice vizuálně monitoroval situaci a bylo zřejmé, že se jedná o prudké šíření požáru a o požár většího rozsahu. Proto okamžitě požádal krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje o vyslání dalších sil a prostředků, a to AZ 30 a CAS 32 ze stanice Beroun. Po příjezdu na místo požáru se situace potvrdila. Na místě vybuchovaly různé menší tlakové nádoby, nádoby s pryskyřicemi a barvami. Požár se intenzivně šířil. Na místo zásahu byly proto vyslány další jednotky PO s CAS 32 (SDH obcí Zdice a Hostomice a VHJ Jince) a jednotka ze stanice Beroun s RZA. Situaci komplikovaly výpadky radiové sítě Pegas/Matra. Byl proveden vizuální průzkum a získány prvotní informace od zaměstnanců a ostrahy areálu. Průzkumem bylo zjištěno, že jde o požár laminovny s dílnami, malými příručními sklady a s administrativní částí, který se rychle šíří po dřevěné střešní konstrukci a zpětně svisle směrem dolů do dílny. Byla převzata informace o vypnutí přívodu elektrického proudu a o pravděpodobném výskytu sudů s acetonem. Velitel zásahu (VZ) konzultoval situaci se starostou města Žebrák Mgr. Danielem Havlíkem, který byl na místě události. Průzkumem bylo dále zjištěno, že se v administrativní části nenacházejí žádné osoby a zatím se zde neobjevily známky hoření. Průzkum ve zbývající části objektu byl proveden pouze částečně vzhledem k velké intenzitě hoření. Zároveň bylo provedeno rozvinutí dvou proudů C 52 od CAS 24 a byl ustaven AZ 30 ze stanice Hořovice a připraven k zásahu. Jednotka SDH obce Žebrák s CAS 32 rozvinula jeden proud C 52 na hašení a doplňování CAS 24. VZ nařídil zřídit čerpací stanoviště na rybníku před areálem firmy s použitím DA 12 a PS 12 jednotek SDH obcí Žebrák a Komárov a natáhnout dvě dopravní vedení do areálu včetně kyvadlové dopravy. Jelikož byl rybník zamrzlý, byly povolány dvě CAS 32 SDH Cerhovice a Kotopeky a DA 12 z Cerhovic. Postupně na místo zásahu přijely CAS 32 ze stanice Beroun a VHJ Jince, které byly nasazeny z východní strany za účelem snížení intenzity hoření a zabránění rozšíření na objektu z jižní strany, zvláště na dřevěný sklad materiálu, který se nacházel ve vzdálenosti 1,3 m od postižených objektů.
Místo zásahu bylo rozděleno do čtyř úseků. Po dojezdu AZ 30 ze stanice Benešov byl zřízen další proud B 75. Z důvodu velkého odběru vody bylo nutné zajistit další PS 12 ze stanice Hořovice. Na místo zásahu byla povolána CAS 20 ze stanice Benešov, která byla umístěna na pravé straně a byly na ni přepojeny útočné proudy a doplňování CAS 32 na východní straně.
Přes problémy s dopravou vody se situace postupně stabilizovala. V 19.42 hodin byl požár 10 proudy C 52 a dvěma proudy B 75 lokalizován. Velitel stanice Beroun zajišťuje osvětlení místa zásahu, dovoz dýchacích přístrojů včetně lahví a zpětné plnění lahví na stanici Hořovice. Po lokalizaci požáru byla zahájena dohašovací činnost. Jednotlivé proudy byly obsazeny z důvodu hrozby zřícení konstrukcí vždy minimálně jedním příslušníkem HZS kraje a dvěma členy jednotky SDH. Postupně byla provedena redukce sil a prostředků. Jednotky SDH Drozdov, Cerhovice, Kotopeky, Zdice a VHJ Jince byly v časovém rozmezí od 21.30 do 22.15 hodin odeslány zpět na základny.
V období od 22.00 do 07.00 hodin následujícího dne jednotky PO kontrolovaly místo požáru, v případě potřeby dohašovaly střešní konstrukci a rozebíraly podlahy v 1. NP kancelářské budovy, kde se projevovaly známky hoření. Přibližně v 05.00 hodin byly na místo zásahu povolány Policie ČR a Správa a údržba silnic Středočeského kraje, aby pomohly řídit a zjednodušit provoz na zledovatělé komunikaci. Pokračovaly dohašovací práce, rozebírání konstrukcí a byl proveden závěrečný průzkum. V 09.33 hodin byl požár zlikvidován. Místo požáru bylo předáno majiteli objektu a jednotky PO podílející se na likvidačních pracích se vrátily na základny.
Příčina vzniku požáru
V průběhu vyšetřování byly stanoveny možné verze vzniku požáru:
→ nedbalost (nedodržení postupu při laminaci),
→ technická závada v elektroinstalaci,
→ úmyslné zapálení.
Konečná příčina vzniku požáru zatím nebyla stanovena.
Poznatky ze zásahu
Negativa
→ nezvykle prudké rozšíření požáru po střešní konstrukci (tuto skutečnost ovlivnily dva faktory, a to minimálně 5 cm silná vrstva lepenek na střeše a poměrně silný vítr),
→ nedostatek informací o daném objektu (prvotní informace zněla, že jde o sklad barev, lakovnu, truhlárnu; až průzkumem bylo zjištěno, že jde o laminovnu),
→ chyběla dokumentace zdolávání požáru v daném objektu (jednotka PO vyjela k požáru do strojírenské firmy),
vypadávání signálu sítě Matra; signál byl jen ve vozidlových radiostanicích,
→ silně zamrzlý vodní zdroj, počáteční problém s PS-12, což se projevovalo na místě zásahu při velkém odběru vody (dvě dopravní vedení nestačila a musela být zajištěna doprava kyvadlová),
→ zamrzání hadicových vedení (venkovní teplota přibližně -10 °C)
náledí na místě zásahu (svažitý terén).
Pozitiva
→ poměrně rychlé soustředění všech povolaných jednotek PO,
→ nedošlo k žádnému zranění zasahujících hasičů,
→ podařilo se zabránit rozšíření požáru na celou plochu haly a na sousední objekty,
→ i když nebyl ustaven štáb VZ, rozdělení úkolů, obsazení velitelů úseků a zajištění vodního zdroje plně zabezpečovalo úspěšné provedení zásahu,
→ dobrá spolupráce s Policií ČR a s městem Žebrák,
→ operativní výměny lahví na místě zásahu a jejich následné plnění.
Závěr
Dne 30. března 2010 se v hasičské zbrojnici Žebrák uskutečnilo hodnocení zásahu. Přítomní byli seznámeni se zprávou o zásahu a zpracovanou prezentací. Zároveň bylo provedeno vyhodnocení nasazení sil a prostředků podle skutečnosti a podle metodiky. Podstatným a směrodatným momentem byla skutečnost, že se požár nerozšířil na další objekty, což by při jiné taktice zásahu požár dost silně ovlivnilo. Nebylo nutné varovat obyvatele města Žebrák, neboť převládající severovýchodní vítr odvál zplodiny mimo území města. Preventivně informoval starosta města Žebrák starostu městyse Cerhovice o případném riziku. Rovněž nebylo nutné řešit odtok kontaminované vody z místa zásahu, i když určitá rizika existovala.
npor. Stanislav BUBNÍK, foto por. Ing. Milan PROVAZNÍK, HZS Středočeského kraje
Veletrh Interschutz 2010
Po pěti letech se v červnu letošního roku uskutečnil ve Spolkové republice Německo největší evropský (a pravděpodobně i světový) mezinárodní veletrh požární a záchranářské techniky, věcných prostředků pro záchranáře, požárně bezpečnostních zařízení a dalších prostředků v oblasti požární bezpečnosti Interschutz – Der Rote Hahn. Jeho hostitelem se tentokrát stalo Lipsko.
Více než 1350 vystavovatelů ze 46 zemí, výstavní plocha o rozloze 90 000 čtverečních metrů a 125 000 návštěvníků staví tento veletrh do pozice vlajkové lodi mezinárodnich veletrhů zaměřených na tuto problematiku.
Interschutz 2010Veletrh byl uspořádán jak uvnitř výstavních hal, tak i na volných plochách, které jsou součástí celého veletržního areálu. Kdo měl zájem projít všechny výstavní prostory a alespoň krátce se zastavit u jednotlivých tématických celků, musel na výstavišti strávit minimálně dva dny.
Zastoupení České republiky
Prezentace THT, s.r.o. Je potěšitelné, že mezi vystavovateli byli zastoupeni i výrobci požární techniky, věcných prostředků požární ochrany a požárně bezpečnostních zařízení z České republiky - výrobce ochranných oděvů DEVA F-M, s.r.o., ochranných rukavic Holík International, s.r.o., požárních automobilů (Továrna hasicí techniky, s.r.o., ZHT group, s.r.o., Proges Servis Sibřina, spol. s r.o.), věcných prostředků požární ochrany a požárně bezpečnostních zařízení (Pavliš a Hartmann, spol. s r.o., Červinka - Czech Republic, s.r.o.), a výrobce dekontaminačního příslušenství a výrobků z pryže Gumotex, a.s.
THT Polička zde například představila požární automobil CAS 20 - T 815 4×4.2 obchodní řady Terrno1, s inovaným vzhledem a také s poloautomatickým řazením a počítačem řízeným ovládáním nástavby nebo velkoobjemovou CAS 30 s obsahem nádrží na 9000 l vody a 540 l pěnidla na původně pro armádu vyvinutém podvozku s nízkou kabinou T 815–7.
Společnost ZHT group, s.r.o., kromě plastových nástaveb, představila novinku v podobě plovoucího sacího koše, který zamezuje nasávání nečistot jak ze dna vodního zdroje, tak z povrchu hladiny, přičemž je možné odsát vodu do výšky 1,5 až 2 cm.
Opomenout bychom neměli ani dvojí zastoupení HZS ČR. Ten se prezentoval jednak v rámci expozice německé záchranářsé organizace THW (Technisches Hilfswerk) a dále ukázkami činnosti USAR týmu HZS hl. m. Prahy.
Den požární bezpečnosti
Česká asociace hasičských důstojníků, o. s., vyzývá všechny hasiče České republiky k propagaci požární ochrany mezi veřejností v rámci Dne požární bezpečnosti. Vyhlášené datum není náhodné. Pátek, na nějž připadá 13. den v měsíci, bude v letošním roce 13. srpna. Cílem této akce by mělo být účinným způsobem propagovat požární ochranu formou preventivně výchovné činnosti směřující k předcházení vzniku požárů, poukazovat na činnosti a chování způsobující požáry a také na to, jak se chovat v případě vzniku mimořádné události. Součástí akce by mělo být rovněž seznámení občanů s možnostmi eliminace následků případného požáru, a to např. instalací jednoduchých technických zařízení ke včasnému zjištění a ohlášení vzniku požáru nebo úniku plynu.
Vzhledem k prázdninovému termínu doporučujeme zaměřit se na:
→ prevenci proti lesním požárům způsobeným rozděláváním ohňů v přírodě a spalováním klestí v lesích,
→ na školní mládež formou preventivně výchovných akcí na letních táborech,
→ organizaci dnů otevřených dveří na stanicích HZS ČR,
→ pořádání propagačně a preventivně výchovných akcí na veřejných místech.
K této akci vyzýváme rovněž všechny sbory dobrovolných hasičů obcí a podniků.
Aktivní účast může probíhat různou formou, například:
→ taktická cvičení v místech s velkým soustředěním osob,
→ den otevřených dveří na hasičských stanicích,
→ přednášky s ukázkami na dětských letních táborech,
→ propagace akcí v regionálním tisku a rozhlase,
→ preventivně výchovné články v tisku se zaměřením na nebezpečí lesních požárů,
→ propagace autonomních hlásičů požárů,
→ kontroly nástupních požárních ploch, příjezdů na sídliště a upozornění špatně parkujících řidičů vhodným letáčkem,
→ jiné akce podle místních zvyklostí a podmínek.
Velkolepá pocta práci hasičů
Po třech letech se severočeské Litoměřice opět oblékly do modrých, bílých a červených barev. První dvě dominovaly oděvům hlavních aktérů – profesionálních a dobrovolných hasičů, převážně v červené různých odstínů se pak představila historická a současná požární technika.
Pastva pro oči, pohlazení pro duši. Tak lze lapidárně, ale výstižně charakterizovat průběh pátého celorepublikového srazu hasičstva spojeného s výstavou hasičské techniky – Hasičské slavnosti Litoměřice 2010, které město pod Radobýlem hostilo ve dnech 11. a 12. června letošního roku.
Pořadatelem největšího setkání svého druhu v České republice bylo již tradičně Sdružení pro obnovu a zachování historických hasičských tradic ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem ČR, Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska a městem Litoměřice. Záštitu nad akcí převzal ministr vnitra Martin Pecina. Součástí jubilejních slavností byly oslavy 10. výročí vzniku HZS ČR v novém organizačním uspořádání, 20. výročí vzniku České hasičské jednoty a 160 let vzniku 1. rakousko-uherského dobrovolného hasičského sboru v Zákupech.
Dvoudenní oslavy probíhaly na několika místech. Historická požární technikaNa výstavišti Zahrada Čech byla soustředěna historická hasičská technika, které sekundovala nejmodernější zásahová technika HZS ČR, Armády ČR a Policie ČR.Nepřetržitě zde probíhaly ukázky, které demonstrovaly, že muzejní technika díky nezměrné péči jejích vlastníků stále umí. Příslušníci HZS ČR a vojenští hasiči pak prezentovali schopnosti a možnosti současných požárních automobilů a věcných prostředků požární ochrany. V tropickém horku, které slavnosti provázelo, se zejména děti nemohly nabažit příjemné sprchy z proudnic cisternových automobilových stříkaček.
Současná požární technika Přes 200 vystavovatelů, mezi nimiž nechyběli zástupci z Maďarska, Rakouska a ze Slovenska, nabídlo více než 15 tisícům návštěvníků výstaviště skvělý zážitek. Na své si přišli nejen obdivovatelé historické a současné požární techniky. K vidění byly expozice dobových hasičských uniforem, přileb, proudnic, nášivek, tiskovin, ale i praporů a modelů požárních automobilů.
Vrcholem oslav se stala slavnostní přehlídka sborů dobrovolných hasičů, historické a současné požární techniky, která se uskutečnila v sobotu dopoledne na litoměřickém Mírovém náměstí. Účastníky přišli pozdravit ministr vnitra Martin Pecina, hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová, generální ředitel HZS ČR genmjr. Miroslav Štěpán a další hosté. „Tyto slavnosti jsou oslavou práce profesionálních a dobrovolných hasičů. Je to důstojná akce, která veřejnosti zviditelňuje práci hasičů,“ uvedl ve své zdravici starosta města Litoměřice Ladislav Chlupáč. S projevem vystoupil starosta SH ČMS Karel Richter. Slavnostem požehnal primas český a arcibiskup pražský Dominik Duka.
Dekorování praporůPo dekorování více než 150 hasičských praporů vyjela před hlavní tribunu současná požární technika. Poté již patřilo Mírové náměstí technice historické, zejména kouzelným automobilovým stříkačkám a jiným hasičským veteránům z prvorepublikového období a celé plejádě stříkaček koněspřežných. Velký obdiv a potlesk si za výdrž v úmorném vedru zasloužili převážně v historických uniformách pochodující hasiči zastupující na slavnostech více než 300 dobrovolných sborů. Díky přímému přenosu na programu ČT 24 si mohli nezapomenutelný zážitek odnést nejen návštěvníci slavností, ale i televizní diváci.
Závěr slavností se odehrál na Lodním náměstí na břehu Labe, kde hasiči, policisté a vojáci předvedli ukázky zásahové činnosti na vodní hladině. Zlatou tečku pak představovala tradiční hasičská hudební fontána.
Doprovodný program
Ten byl odstartován v pátek dopoledne křestem dvou publikací věnovaných požární ochraně a práci hasičů. Nestor českých hasičů Zoltán Szaszo, který zasvětil více než padesát let profesionální službě v požární ochraně, představil knihu Stručná historie profesionální požární ochrany v českých zemích. „Knihovnu požární ochrany obohatil o klenot, který se stane základním studijním materiálem pro všechny, kteří se o tuto problematiku zajímají,“ výstižně charakterizoval nádhernou reprezentativní publikaci náměstek generálního ředitele HZS ČR plk. František Zadina.
Specifický přístup zvolil novinář a fotograf Jaromír Chalabala, který se ve své knize Životy pražských hasičů pokusil zmapovat osudy pražských hasičů, jejich práci a osobní životy jako i životy těch, které zachraňují. „V této knize jsem se pokusil ukázat duši hasiče,“ zhodnotil svou práci autor knihy.
V průběhu slavností byly rovněž vyhlášeny výsledky několika soutěží organizovaných SH ČMS. Zmínit můžeme zejména III. ročník soutěže o nejzajímavější internetové stránky sborů dobrovolných hasičů, jehož vítězem se stal SDH Topolany před SDH Nové Město na Moravě a SDH Třebotov. Vyhlášeny byly rovněž výsledky soutěže „Kozlův hasičský počin roku 2009“ a tradiční výtvarné soutěže „Svět očima dětí“.
Kdo se chtěl detailněji seznámit s prací příslušníků HZS Ústeckého kraje a jimi používanou požární technikou, mohl v rámci Dne otevřených dveří navštívit litoměřickou stanici. Této možnosti hojně využily zejména školy.
Deset let vás chráníme
Součástí litoměřických slavností se stalo připomenutí desetileté existence HZS ČR v nové organizační struktuře. Vedle účasti na přehlídce, prezentace techniky a činnosti příslušníků HZS ČR na výstavišti a na Lodním náměstí byl k této propagaci využit stánek MV-generálního ředitelství HZS ČR umístěný v pavilonu K. Zajímavé soutěže o atraktivní ceny pro děti i dospělé, mezi nimiž dominovaly papírové historické přilby, a také projekce aktuálního fotografického zpravodajství z průběhu oslav – to vše způsobilo, že tento stánek byl permanentně v obležení návštěvníků.
Místo závěru
V průběhu slavností udělilo Sdružení pro obnovu a zachování historických hasičských tradic pamětní medaile osobnostem a organizacím, které se o zdárný průběh slavností nejvíce zasloužily. Pochopitelně nemohli být oceněni všichni. Za HZS ČR si poděkování určitě zaslouží nejen přímí aktéři – příslušníci a občanští zaměstnanci HZS ČR, kteří pracovali na stánku, předváděli techniku nebo ukázky své činnosti. Zaslouží si je také ti, kteří se postarali o organizační zajištění a vytvoření nezbytného zázemí. Z nich bych chtěl zejména zmínit organizační oddělení a odbor IZS MV-generálního ředitelství HZS ČR, Záchranný útvar HZS ČR, Základnu logistiky Olomouc a HZS Ústeckého kraje.
plk. Dr. Jaroslav VYKOUKAL, foto Milan VÁVRŮ
Zbiroh městem hasičských tradic
Městečko Zbiroh je vyhledávaným romantickým letoviskem, které se nachází na rozhraní brdských lesů a chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Návštěvníky láká nejen množstvím romantických turistických a cykloturistických stezek vedených okolními lesy kolem skal, pastvin, rybníků a bystřin, ale také svou dominantou – zbirožským zámkem, založeným na počátku 13. století. Od letošního července si k výčtu nabídek mohou přidat nabídku novou, zcela ojedinělou.
Kromě turistických atrakcí byl Zbiroh zapsán do podvědomí veřejnosti jako město vojáků. Ti působili nejen na zámku, ale také v rozsáhlém areálu na okraji města. V roce 2007 převzal areál do užívání Hasičský záchranný sbor České republiky a byla zahájena jeho rozsáhlá rekonstrukce. Areál, který spravuje Základna logistiky Olomouc, se připravuje na mnohoúčelové využití – je zde např. dislokována jednotka Záchranného útvaru HZS ČR Hlučín, buduje se národní základna humanitární pomoci nebo rozsáhlý výcvikový polygon pro hasiče.
Expozice požární ochrany
Úvahy o využití areálu zrodily myšlenku vybudovat v tomto areálu také expozici požární ochrany a ochrany obyvatelstva. Cílem expozice, která vznikla u příležitosti 10. výročí vzniku HZS ČR v novém organizačním uspořádání, je seznámit zejména širokou veřejnost s bohatou historií profesionální a dobrovolné požární ochrany, jako i zmapovat vývoj ochrany obyvatelstva, která od počátku tohoto tisíciletí spadá do působnosti HZS ČR.
Nezměrným úsilím pracovního týmu pod vedením Vlastimila Studeného, vedoucího organizačního oddělení MV-generálního ředitelství HZS ČR, se myšlenka podařila zrealizovat a 23. června letošního roku byla za účasti náměstka ministra vnitra Ing. Jaroslava Salivara a dalších významných hostů ve zbirožském areálu slavnostně otevřena první část expozice požární ochrany HZS ČR.
Slavnostní otevření expozice„Tato expozice je dalším střípkem do mozaiky úcty k hasičským tradicím a k práci profesionálních a dobrovolných hasičů,“ řekl Ing. Jaroslav Salivar. Zároveň poděkoval všem jejím tvůrcům, jako i těm, kteří darováním nebo zapůjčením exponátů přispěli k jejímu zrodu – sborům dobrovolných hasičů, městům, obcím, příslušníkům HZS ČR a soukromým osobám. „Tato technika, která byla a je prostředkem hasičů k výkonu jejich odpovědné činnosti, si zaslouží, aby nezůstala ukryta před zraky široké veřejnosti,“ uvedl na závěr svého vystoupení Ing. Salivar a vyjádřil přesvědčení, že si návštěvníci turisticky atraktivního Zbirohu najdou cestu i do areálu, ve kterém je umístěna.
Generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Miroslav Štěpán ve svém projevu připomenul, že rozumět dobře současnosti, znamená poznat historii. „Jsem přesvědčen, že právě tato expozice je jednou z cest, jak nahlédnout, třeba jen letmo, do historie požární ochrany. Expozice nám pomáhá uvědomit si, kde jsou naše tradice, na co a na koho navazujeme“. Genmjr. Ing. Štěpán přítomným přislíbil, že v dohledné době by se měla expozice rozšířit ještě o téma ochrany obyvatelstva.
Téměř šedesát exponátů
Pohled do expozicePodle slov Vlastimila Studeného první část expozice rozléhající se na ploše 1600 m2, vznikala jeden a půl roku a je umístěna do jedné haly a nedalekých venkovních garáží. Nejstarší exponáty pocházejí z 2. poloviny 18. století – jde především o několik koněspřežných ručních stříkaček, přenosnou a smykovou ruční stříkačku. Bohatě je zastoupeno století minulé. Prvorepublikové období zde reprezentuje například automobilová stříkačka AS – Škoda 505 (původně Laurin & Klement 505 18/35 HP). Ze druhé poloviny pak návštěvníky určitě zaujmou cisternové automobilové stříkačky CAS 16 na podvozcích Praga RN nebo Praga V3S, známá a doposud v některých jednotkách SDH obcí používaná CAS 25 na podvozku Škoda 706 RTHP a nebo dopravní automobily v čele s populárním DA 8 – Tatra 805.
Mnoho poznatků o historii požární ochrany a vystavené technice mohou návštěvníci expozice získat z informačních panelů.
Pro veřejnost je expozice otevřena od 1. července 2010, vstup je zdarma.
Slavnostní předání pamětních medailí
Otevření expozice požární ochrany předcházel akt slavnostního předání pamětních medailí k 10. výročí vzniku HZS ČR v novém organizačním uspořádání.
Z rukou náměstka ministra vnitra Ing. Jaroslav Salivara a generálního ředitele HZS ČR genmjr. Ing. Miroslava Štěpána pamětní medaile v sále Městského úřadu ve Zbirohu převzalo 56 osobností a představitelů institucí a organizací, které se výrazně zasloužily o zrod a budování nového sboru nebo významně přispěly k rozvoji požární ochrany a ochrany obyvatelstva v České republice v uplynulém desetiletí.
„Za posledních deset let se nám společnými silami podařilo z Hasičského záchranného sboru ČR vytvořit sebevědomý bezpečnostní sbor, který má své pevné místo v oblasti bezpečnosti státu, a který v oblasti integrovaného záchranného systému a zdolávání mimořádných událostí hraje roli hegemona a hlavního koordinátora,“ zhodnotil uplynulé období Ing. Salivar. Zároveň připomenul, že je nutné současného období stabilizace sboru využít k zamyšlení se nad jeho další budoucností: „Čeká nás diskuse, která by měla směřovat k tomu, abychom vše, co jsme vybudovali, udrželi daleko efektivnějším a ekonomičtějším způsobem.“
Na jeho slova navázal genmjr. Ing. Miroslav Štěpán, který připomenul, že kromě toho, že se z HZS ČR stal jednou ze složek podílejících se na bezpečnosti státu, zaujímá mezi ostatními složkami výsadní postavení, protože je centrální a koordinující složkou integrovaného záchranného systému. „Stejně jako před deseti lety ani dnes nevíme, kam se vývoj sboru bude ubírat. Období finanční krize se jistě dotkne i našich rozpočtů. Navážeme-li však na výsledky, kterých bylo dosaženo mimo jiné i nezměrným úsilím a skvělou spoluprací ředitelů HZS krajů, představitelů dobrovolných hasičů a dalších občanských institucí, určitě tyto časy překonáme. HZS ČR musí i nadále všemi svými silami a prostředky zajišťovat bezpečnost našeho státu a jeho občanů,“ zdůraznil generální ředitel HZS ČR.
Předání pamětních medailíUdělení pamětních medailí jsme využili k tomu, abychom se zeptali některých z oceněných osobností, jak hodnotí uplynulé období z hlediska spolupráce s HZS ČR.
„Díky spolupráci s generálním ředitelstvím HZS ČR se nám v minulých deseti letech podařilo vydat tři knihy o historické požární technice a hlavně vybudovat tradici pořádání Hasičských slavností, které se již pětkrát konaly v Litoměřicích. Pevně věřím, že tato tradice přetrvá,“ řekla Alena Borlová, místopředsedkyně Sdružení pro obnovu a zachování historických hasičských tradic.
Ing. Karel Richter, starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska ocenil, že se postupně podařilo nalézt s vedením HZS ČR společnou řeč: „Díky tomu jsme začali úspěšně řešit problém vybavenosti dobrovolných hasičů jak požární technikou, tak osobními ochrannými pomůckami.“
Jediným zahraničním oceněným byl prezident Hasičského a záchranného sboru Slovenské republiky plk. Mgr. Alexander Nejedlý: „Myslím si, že naše spolupráce je kontinuální, a nikdo nevnímá, že by se vlastně někdy přerušila. V roce 1985 jsme společně vznikli, po rozdělení republiky jsme se sice oddělili, ale spolupracovali jsme i nadále. V posledních dvou letech se naše spolupráce zintenzivnila, až mám někdy pocit, že jsme opět součástí jedné republiky. Týká se to například mezinárodních oblastí, evropských fondů, zahraniční pomoci, ale i oblasti tísňového volání a integrovaného záchranného systému, které se značně vyvíjely.“
Dvoustranu připravili
BcA. Nina ŠEBLOVÁ, DiS., plk. Dr. Jaroslav VYKOUKAL, foto Milan VÁVRŮ
Granty pro rok 2011
Granty, na které se váže neinvestiční dotace ze státního rozpočtu ČR, uplatněná prostřednictvím MV-generálního ředitelství HZS ČR (MV-GŘ HZS ČR) v roce 2011 pro nestátní neziskové organizace v oblasti požární ochrany, integrovaného záchranného systému, ochrany obyvatelstva a krizového řízení
Granty č. 1 až 6 jsou určeny pro:
a) občanská sdružení, vyvíjející činnost podle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, ve znění pozdějších předpisů,
b) obecně prospěšné společnosti, zřízené podle zákona č. 248/1995 Sb., o obecně prospěšných společnostech a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů,
c) účelová zařízení církví, zřízená podle zákona č. 3/2002 Sb., o svobodě náboženského vyznání a postavení církví a náboženských společností a o změně některých zákonů (zákon o církvích a náboženských společnostech), ve znění pozdějších předpisů.
Nestátní neziskové organizace žádající o dotaci ke grantu č. 6 musí být ostatní složkou IZS, tzn. musí mít uzavřenou dohodu o plánované pomoci na vyžádání s MV-GŘ HZS ČR nebo HZS krajů.
Granty č. 7 a č. 8 jsou určeny pro občanská sdružení. Jedná se o občanská sdružení, která jsou zřízena podle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, ve znění pozdějších předpisů.
Příjemci dotace nejsou orgány územní samosprávy – kraje a obce včetně jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí.
Granty úzce souvisejí s „Podmínkami pro poskytování a použití neinvestičních dotací ze státního rozpočtu České republiky pro nestátní neziskové organizace na rok 2011“, které jsou uveřejněny na www.hzscr.cz.
Grant č. 1
Podíl nestátní neziskové organizace na systému odborné přípravy příslušníků HZS ČR, zaměstnanců a členů jednotek požární ochrany, zaměstnanců státní správy a územní samosprávy a členů složek IZS.
Hlavní dotační oblast: Vzdělávání a rozvoj složek integrovaného záchranného systému a zaměstnanců státní správy a územní samosprávy.
Předpokládaná věcná orientace projektů:
1. Činnost orgánů nestátní neziskové organizace, kdy nestátní nezisková organizace pomáhá státní správě a územní samosprávě při organizaci odborné přípravy uvedených skupin příslušníků, zaměstnanců a členů jednotek PO.
2. Odborné konference, kurzy.
3. Výuka a výcvik pro potřebu státní správy, územní samosprávy a složek IZS.
4. Výukové programy a pomůcky pro přípravu k získání odborné způsobilosti, kromě literatury.
Grant č. 2
Podíl nestátní neziskové organizace ve zvyšování kvalifikace a odborné úrovně pro výkon služby příslušníků HZS ČR, zaměstnanců a členů jednotek požární ochrany, členů zařízení civilní ochrany a členů složek IZS pro oblast IZS.
Hlavní dotační oblast: Vzdělávání a rozvoj složek integrovaného záchranného systému a zaměstnanců státní správy a územní samosprávy.
Předpokládaná věcná orientace projektů:
1. Kurzy pro zvýšení kvalifikace a specializační kurzy.
2. Odborná školení a kurzy.
Grant č. 3
Výchovná a vzdělávací činnost na úseku práce s dětmi a mládeží v oblasti požární ochrany, ochrany obyvatelstva a přípravy obyvatelstva k sebeochraně a vzájemné pomoci při mimořádných událostech.
Hlavní dotační oblast: Preventivně výchovné a vzdělávací činnosti
Předpokládaná věcná orientace projektů:
1. Soutěže dětí organizované nestátními neziskovými organizacemi.
2. Propagační, výchovné a vzdělávací akce pro děti a mládež.
3. Odborné semináře vedoucích mládeže a dětí.
4. Dětské tábory kolektivů mladých hasičů, záchranářů a dobrovolníků.
Grant č. 4
Preventivně výchovná činnost nestátních neziskových organizací při výchově obyvatelstva, právnických a podnikajících fyzických osob k předcházení požárů, propagace a historie požární ochrany, ochrany obyvatelstva, příprava obyvatelstva k sebeochraně a vzájemné pomoci při mimořádných událostech.
Hlavní dotační oblast: Preventivně výchovné a vzdělávací činnosti.
Předpokládaná věcná orientace projektů:
1. Výukové programy, konference.
2. Soubory přednášek.
3. Podpora mediální činnosti nestátních neziskových organizací při propagaci požární ochrany, ochrany obyvatelstva a přípravy obyvatelstva k sebeochraně a vzájemné pomoci.
4. Podpora činnosti v oblasti historie hasičského hnutí a ochrany obyvatelstva v České republice.
Grant č. 5
Publikační a informační činnost na úseku požární ochrany, IZS, ochrany obyvatelstva a krizového řízení.
Hlavní dotační oblast: Preventivně výchovné a vzdělávací činnosti.
Předpokládaná věcná orientace projektů:
1. Neperiodické publikace zaměřené jako pomůcky pro odbornou přípravu a vzdělávání.
2. Periodické publikace pro odbornou přípravu a pro potřebu nestátních neziskových organizací.
3. Propagační materiály.
4. Multimediální formy pomůcek pro odbornou přípravu a vzdělávání.
5. Tvorba a ověřování databází.
Grant č. 6
Akceschopnost ostatní složky IZS k poskytnutí plánované pomoci na vyžádání.
Hlavní dotační oblast: Vzdělávání a rozvoj složek integrovaného záchranného systému a zaměstnanců státní správy a územní samosprávy.
Předpokládaná věcná orientace projektů:
1. Příspěvek na vybavení ostatní složky IZS, která má uzavřenou dohodu o poskytnutí plánované pomoci na vyžádání s MV-GŘ HZS ČR nebo HZS krajů.
2. Organizace a účast na součinnostních výcvicích IZS ostatní složky IZS.
3. Příspěvek na zajištění akceschopnosti držitelů kynologických atestů MV-GŘ HZS ČR předurčených pro zásah na území ČR a pro zapojování do mezinárodních záchranných operací.
Grant č. 7
Soutěže v požárním sportu podle pravidel požárního sportu v kategoriích dobrovolných a profesionálních hasičů.
Hlavní dotační oblast: Rozvoj sportu a tělovýchovy.ů
Předpokládaná věcná orientace projektů:
1. Příprava rozhodčích požárního sportu.
2. Pořádání regionálních, krajských a celostátních kol.
3. Příprava reprezentačního celku pro mezinárodní soutěž mimo území České republiky.
Grant č. 8
Programy v tělesné přípravě pro zvýšení fyzické zdatnosti nebo soutěže pro získání specifických dovedností pro výkon služby příslušníků, zaměstnanců a členů jednotek požární ochrany nebo soutěže pro získání specifických dovedností členů občanských sdružení.
Hlavní dotační oblast: Rozvoj sportu a tělovýchovy.
Předpokládaná věcná orientace projektů:
1. Pořádání soutěží.
2. Příprava reprezentačního celku pro mezinárodní soutěž mimo území České republiky.
Žadatelé o poskytnutí neinvestiční dotace ze státního rozpočtu ČR, předloží projekty ke grantům nejpozději do 30. září 2010 do 14.00 hodin na adresu: Ministerstvo vnitra-generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, Kloknerova 26, pošt. přihr. 69, 148 01 Praha 414.
Podrobnější informace ke grantům sdělí kpt. Ing. Alena Veselá, tel. 950 819 806, e-mail: alena.vesela@grh.izscr.cz.
Nadace pomáhá také invalidům
Nadace policistů a hasičů – vzájemná pomoc v tísni (dále jen „Nadace“) již sedmým rokem pomáhá zlepšit životní podmínky neúplným rodinám po policistech a hasičích, kteří zahynuli při výkonu služby. Správní rada Nadace se rozhodla rozšířit od letošního roku svou péči také o policisty a hasiče, kteří utrpěli při plnění služebních povinností těžký úraz a došlo tak k nenávratnému poškození jejich zdraví a ztrátě schopnosti dále službu vykonávat.
Nadace policistů a hasičů - vzájemná pomoc v tísniPříslušník HZS Moravskoslezkého kraje (MSK), hasič z Frýdku-Místku Tomáš Malyjurek, byl v říjnu 2001 při návratu ze zásahu při dopravní nehodě požárního automobilu vážně zraněn s trvalými doživotními následky. Od té doby se může pohybovat pouze na invalidním vozíku, který ovládá bradou. Bez pomoci druhé osoby není schopen zvládat ani základní životní úkony. Proto Nadace pomohla jemu i jeho rodičům. Zajistila nákup elektrického vozíku za zhruba 280 tisíc korun, na který přispěla 22 tisíci korunami DevaF-M, s r. o., Frýdek-Místek, výrobce ochranných oděvů, zejména pro hasiče.
Ředitelka Lázeňského léčebného domu Praha v Luhačovicích Anna Kneblová poskytla panu Malyjurkovi možnost léčby a jeho rodičům poukazy na týdenní ozdravný pobyt, aby si odpočinuli od mnohaleté každodenní náročné péče o syna. Po dobu lázeňského pobytu se poprvé o Tomáše starala asistentka, jejíž služby v hodnotě 14 tisíc korun uhradili sponzoři a statutární město Frýdek-Místek. Šek panu Malyjurkovi a jeho rodičům předala na půdě magistrátu primátorka Frýdku-Místku Ing. Eva Richtrová za přítomnosti ředitele HZS MSK plk. Ing. Zdeňka Nytry a ředitele Územního odboru Frýdek-Místek HZS MSK plk. Ing. Jana Krupy, kde také Tomáš Malyjurek symbolicky převzal nový dokonalejší elektrický vozík od místopředsedy správní rady nadace JUDr. Milana Štěpánka a předsedy Dozorčí rady nadace Milana Juříka. Přítomen byl i jednatel firmy DevaF-M, s r. o., Frýdek-Místek Ing. Jiří Dedek.
Ředitelka Anna Kneblová v průběhu pětileté spolupráce s Nadací již poskytla lázeňské pobyty několika rodinám ovdovělých žen. Přestože vážně postižení pacienti se v lázních běžně neléčí, tentokrát se na žádost ředitele Nadace PhDr. Vladimíra Šutery, CSc., uvolila výjimečně pomoci a zajistila pro Tomáše Malyjurka celkové vyšetření a dvakrát denně dvouhodinový komplex stimulačních procedur pro obnovení nervové citlivosti a pohybové činnosti svalů.
Lázeňský pobytTomáš Malyjurek v době tragické nehody sloužil jako hasič na stanici v Třinci. Po zranění byl hospitalizován na spinální jednotce Úrazové nemocnice v Brně, později převezen do Rehabilitačního ústavu Hrabyně. V té době jeho rodiče sháněli byt v přízemí a začali stavět domek, který by vyhovoval potřebám péče o těžce postiženého Tomáše. Jeho kolegové hasiči jim ochotně pomáhali. Kamarádi nezapomínají ani po devíti letech. Pravidelně ho navštěvují doma a přijeli za ním i do Luhačovic.
Rodiče v lázních nejen načerpali nové síly, ale také se učili nová, pro Tomáše vhodná cvičení a získali mnoho dalších informací, jak pomoci synovi zlepšovat jeho zdravotní stav i psychiku.
Tomáš absolvoval pobyt v Luhačovicích ještě na svém starém vozíku, protože neměl dostatek času se učit ovládat ten nový, ale řekl, že se na něj již velmi těší, protože bude kromě jiného i širší a pohodlnější. Prozradil, že v lázních se mu líbí, chybí mu jen jeho čtyřnohý přítel. Mezi jeho současné zájmy patří především internet, kde sleduje nejraději sport, ale také se vzdělává v oblasti, která se týká jeho postižení, například se tak dozvěděl o poradenských centrech a službách pro paraplegiky.
Mgr. Zuzana CIKHARTOVÁ, foto por. Mgr. Petr KŮDELA, HZS Moravskoslezského kraje a autorka
V tištěné podobě časopisu ještě najdete
• VELETRHY - VÝSTAVY
Prezentované novinky a zajímavosti na mezinárodním veltrhu Interschutz 2010
plk. Dr. Jaroslav Vykoukal, Ing. Václav Kratochvíl,Ph.D. a Ing. Michal Kratochvíl
• KONFERENCE - SEMINÁŘE
V centru pozornosti byly výsledky dosažené v řešení dopadů pandemie
Mgr. Zuzana Cikhartová
Ochránit bezpečí budoucích generací
Mgr. Zuzana Cikhartová
• Z DOMOVA
Ochrana obyvatelstva také pro seniory
por. PaedDr. Luďka Palzerová