Proběhlo výroční setkání složek integrovaného záchranného systému
21. 4. 2011 (Nicole Zaoralová) - Dne 20.4.2010 se v budově GŘ HZS ČR uskutečnilo tradiční výroční zasedání představitelů a zástupců složek integrovaného záchranného systému. Cílem letošní porady bylo shrnutí spolupráce v roce 2010 a projednání další spolupráce a součinnosti při plnění společných úkolů v roce 2011. Během setkání byla hodnocena dosavadní spolupráce složek integrovaného záchranného systému jak při zásazích, tak i při společné přípravě. Účastníci tak měli jedinečnou příležitost předat si vzájemně zkušenosti a prodiskutovat co nejefektivnější fungování integrovaného záchranného systému, systému, jehož prioritním úkolem je záchrana životů a zdraví lidí.
Statistická čísla mluví jednoznačně. V loňském roce každé 3min a 20s vyjížděla jednotka požární ochrany a každých 5 min a 49 s došlo k součinnosti složek integrovaného záchranného systému u zásahu.
V loňském roce celkem spolupracovali složky IZS u 90 216 zásahů (z celkového počtu 111 649, při nichž zasahovaly jednotky požární ochrany). Největší podíl spolupráce byl s Policií ČR (u téměř 60% zásahů) a zdravotnickou záchrannou službou (u 20% zásahů). Dále následovala součinnost s obecní policií, hygienickými stanicemi, obecními zastupitelstvy, občanskými sdruženími v IZS, Armádou ČR a podniky.
Genmjr. Ing. Miroslav Štěpán Poradu zahájil generální ředitel HZS ČR
genmjr. Ing. Miroslav Štěpán, který poděkoval za přínos jednotlivých složek a jejich představitelů v minulém roce a to především při spolupráci při povodních. Vyzdvihl kvalitní a profesionální fungování IZS a otevřel debatu nad dalším směřováním a prohlubováním spolupráce.
plk. Dr. Ing.Zdeněk Hanuška, ředitel odboru IZS a výkonu služby GŘ HZS ČR, shrnul ve své prezentaci události v roce 2010, které si vyžádaly součinnost složek IZS.
pplk. Ing. Lenka Rašovská podrobně seznámila účastníky setkání s procesem certifikace vyhledávacích a záchranných odřadů ze zřícených budov USAR, které proběhlo v loňském roce. Jedná se o certifikát INSARAG, který opravňuje český USAR tým zasahovat při mezinárodních záchranných operacích.
V loňském roce zasáhly území České republiky několikrát povodně. Pro jejich zvládnutí byl stěžejní právě fungující systém spolupráce složek integrovaného záchranného systému. Proto se letošní porada zabývala především vyhodnocením povodní v Libereckém kraji loni v srpnu.
Jako první seznámil s průběhem povodní plk. Ing. Roman Hlinovský, ředitel HZS Libereckého kraje. Ve svém vystoupení zhodnotil koordinaci záchranných prací a spolupráci s ostatními složkami IZS s důrazem na evakuaci obyvatel.
Dále se vystřídaly prezentace plk. Ing. Pavla Forsta z Letecké služby PČR, který se zaměřil na popis jednotlivých tipů vrtulníků, které armáda využívala při evakuaci osob a Ing. Stanislava Hrdličky z Vodní záchranné služby Českého červeného kříže, který shrnul poznatky a zkušenosti které získal záchranný odřad dobrovolníků nasazených při povodních.
Účastníci sledují Zdeňka Hanušku Plk. PhDr. Zuzana Vrbová, vedoucí psychologického pracoviště GŘ HZS ČR informovala o tom, jak funguje psychosociální pomoc v rámci HZS ČR a jak byla využívána a organizována právě při povodních v Libereckém kraji.
Jaký byl úkol Společného operačního centra Ministerstva obrany při zmíněných povodních zaznělo v příspěvku ředitele odboru operačního plánování plk. Ing. Miroslava Lafeka. Ten vyzdvihl předurčenost armády k součinnosti s policií a HZS při civilních záchranných pracích.
Cílem HZS ČR je zajistit, aby složky IZS byly připraveny reagovat jak na situace, které vznikají každodenně, tak na situace, jejichž pravděpodobnost výskytu je nižší, ale jejich dopady bývají velice závažné. Proto se i v letošním roce předpokládá spolupráce při tvorbě nových souborů typových činností složek IZS při společných zásazích a uzavírání dalších dohod o spolupráci nebo o plánované pomoci na vyžádání.
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství HZS ČR
Tel.: 974 819 944
Mobil: 602 215 142
e-mail:nicole.zaoralova@grh.izscr.cz
Print
E-mail
Facebook