Hasiči k Vašemu štědrovečernímu stolu nepatří…
Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje Vás chce upozornit na nebezpeční vánočního období z pohledu požární prevence.
Každý rok vyjíždějí profesionální i dobrovolní hasiči k typickým „vánočním“ událostem. Mezi ně řadíme požáry vzniklé od zapálených svíček, prskavek a aromalamp. Zde je několik rad a informací, jak požárům předejít.
Svíčky a prskavky
Musíme mít na paměti, že hořící svíčka je otevřený oheň a podle toho bychom s ní měli i zacházet. Zapálené svíčky by měly být umístěny na stabilní nehořlavé podložce v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů. Nikdy je nedávejte k oknům do průvanu, blízko záclon, těsné blízkosti sedaček či jiných textilií. Nenechávejte je ani na poličce nebo skříni.
I v případě, že na rozsvícení vánočního stromečku používáme elektrická světýlka, nesmíme zapomenout na dodržení základních bezpečnostních pravidel. Požár vánočního stromku může způsobit i elektrický zkrat. Kupujme tedy výrobky nejlépe v běžné prodejní síti, opatřené českým návodem použití a s příslušnými certifikáty.
Zapálené svíčky nesmíte nechat během jejich hoření bez dozoru. Zhasněte je vždy, když opouštíte domov nebo jdete spát.
Vaření a pečení
Vánoce jsou také obdobím pečení a vaření. Otevřený plamen plynového sporáku nesmíme nechat bez dozoru. Musíme dbát opatrnosti při vaření, aby nedocházelo ke vznícení připravovaných potravin. Horký olej na pánvi a jiné hořlavé kapaliny se nesmí hasit vodou. Pokud se na pánvi vznítí potraviny, je nejlepší pánev zakrýt pokličkou a oheň tak udusit, případně použít hasicí přístroj s náplní určenou speciálně na jedlý olej. Nejprve je nutné vypnout přívod energie (plyn, elektřina).
Topení
Mnoho požárů v domácnostech v zimním období vzniká také kvůli neopatrnému zacházení s topidly a vinou zanedbání péče o komíny. Užívejte výhradně topiva pro dané topidlo určené, nezapalujte pomocí vysoce hořlavých látek (např. benzínu) a netopte např. odpady, plasty apod. Neumísťujte do blízkosti topidel žádné hořlavé látky - žhavé částice odlétající z topidla mohou velice snadno zapálit dřevo či papír uskladněný v blízkosti kamen. Komíny si nechte pravidelně čistit a kontrolovat. Popel ukládejte na bezpečné místo.
Print
E-mail
Facebook