Příslušník Hasičského záchranného sboru ČR vystoupil v Evropském parlamentu
Dne 24. ledna 2012 byl v Evropském parlamentu v rámci zasedání Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů (IMCO) projednáván materiál Doporučení Evropské komise ze dne 8. září 2011 o podpoře služby eCall v sítích elektronických komunikací pro přenos palubních tísňových hovorů na číslo 112 v celé Evropské unii (systém eCall).
Českou zpravodajkou tohoto materiálu je MUDr. Olga Sehnalová, MBA (
www.sehnalova.cz), která si k prezentaci stavu řešení projektu eCall v České republice přizvala
experta na tuto problematiku kpt. Ing. Jana Urbánka z MV – generálního ředitelství HZS ČR.
Hlavním úkolem kpt. Urbánka bylo především informovat europoslance o posledním vývoji pilotního projektu HeERO (Harmonised eCall European Pilot) v České republice a upozornit na důležitost společného postupu při rychlém zavedení tohoto systému ve všech zemích EU.„Každý rok zpoždění v zavedení znamená dva a půl tisíce úmrtí na cestách“ zaznělo včera v Evropském parlamentu z úst Jana Urbánka
Systém eCall je elektronický bezpečnostní systém, který v případě vážné dopravní nehody automaticky zavolá operátora tísňové linky. I když budete v bezvědomí, systém bude okamžitě informovat záchranáře, kde se nehoda přesně stala. “eCall” má fungovat v celé EU plus na Islandu, v Norsku a ve Švýcarsku.
Podle původního časového harmonogramu měl být eCall v Evropě zaveden již v roce 2009. Nic takového se ale nestalo. Ukazuje se ale, že zvolený dobrovolný přístup v této otázce není příliš efektivní.
Celoevropské rozšíření systému eCall může zachránit 2,5 tisíce lidských životů ročně. “A naopak: každé další zdržení znamená stovky zbytečně zmařených lidských životů,” říká česká europoslankyně Olga Sehnalová. “Odborníci odvedli již skutečně velký kus práce. Máme přijaty potřebné standardy, technické řešení v oblasti přenosu dat funguje. Na co tedy čekáme?” ptala se dále Sehnalová.
Evropský parlament vyjádřil systému eCall podporu opakovaně. Opakovaně také vyzývá Evropskou komisi, aby jeho zavádění co možná nejvíce urychlila. Přesto pokračuje zavadění eCallu na celoevropské úrovni jen velmi zvolna a oproti původním předpokladům se opožďuje. Evropská komise nyní slibuje zavedení eCallu urychlit. Za nový “deadline” si stanovila rok 2015, kdy by měla být zařízením eCall vybaveny všechny nové osobní automobily a lehká užitková vozidla. “Aby byl systém eCall opravdu efektivní, musí být zaveden jako povinný a ne jako dobrovolný,” uvedl na půdě Evropského parlamentu Jan Urbánek. “Jsme zapojeni do pilotního projektu eCall a z vlastní zkušenosti víme, že systém skutečně dokáže zachránit lidské životy,” dodal Jan Urbánek.
ČR bude podle Hasičského záchranného sboru na zavedení eCallu plně připravena již v roce 2013.
Více o projektu eCall:
Doporučení Komise (PDF)
Harmonizovaný evropský pilotní projekt HeERO
Rozcestník Evropské komise - aktivita eSafety (pouze v angličtině)
Podklady poskytla kancelář MUDr. Olgy Sehnalové, MBA.
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství HZS ČR
Tel.: 950 819 944
Mobil: 602 215 142
e-mail:nicole.zaoralova@grh.izscr.cz
Print
E-mail
Facebook