Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Z lanovky bude zachraňovat lyžaře vrtulník

Evakuaci a záchranu osob z těžko přístupného zasněženého terénu a vyproštění lyžařů z porouchané lanové dráhy si příští týden vyzkouší letečtí záchranáři. Součinnostní výcvik složek záchranného systému se uskuteční ve dnech 15. a 16. února na Šumavě v katastru města Železná Ruda – Špičák, v oblastech Pancíř, Hofmanky, Belveder a na lanové dráze Špičák. 

Výcvik leteckých záchranářů v zimním období na Šumavě se uskutečňuje každoročně. Cvičení má za úkol prověřit standardní taktické postupy při záchranných činnostech ve složitém terénu a za extrémních povětrnostních podmínek, a také záchranné postupy na lanové dráze. Důležitým cílem výcviku je ověřit součinnost mezi hasiči-leteckými záchranáři, osádkami vrtulníků a Horskou službou Šumava.
 
Součinnostní výcvik složek IZS se uskuteční ve středu a ve čtvrtek 15. a 16. února 2011 v době od 12:00 do 18:00 hodin. Praktický výcvik bude probíhat v katastru města Železná Ruda – Špičák, v oblastech Pancíř, Belveder, Hofmanky, lanová dráha Špičák Sport service spol. s r. o. Po oba výcvikové dny budou záchranáři v dopoledních hodinách nacvičovat záchranu osob z nepřístupného zasněženého terénu, odpoledne pak bude výcvik probíhat na lanové dráze Špičák.
 
  • Evakuace a záchrana osob z těžko přístupného zasněženého terénu: připadá v úvahu v situaci, kdy osoba při turistickém nebo sportovním vyžití ztratí orientaci, popřípadě vlivem nepříznivého počasí zabloudí nebo utrpí úraz. V rozsáhlém, nepřehledném a mnohdy v nepřístupném terénu si může záchranná akce vyžádat nasazení velkého počtu sil a prostředků. Obtížně přístupný terén a extrémní povětrnostní podmínky velmi ztěžují pozemním silám pátrání často s velkou časovou prodlevou nebo je pozemní zásah přímo znemožněn. Vrtulník společně s leteckými záchranáři vypátrá pohřešovanou (zraněnou) osobu pomocí dostupných prostředků a záchranářských postupů (slanění, lanový podvěs nebo palubní jeřáb) a dotyčnou osobu zachrání.
 
  • Evakuace a záchrana osob ze sedačkové lanové dráhy: připadá v úvahu, když při provozu lanové dráhy dojde k poruše pohonu. V případě poruchy pohonu na lanové dráze se naskýtá pouze nouzové ruční řešení pohonu. Doba na posun sedaček je v tomto případě značně dlouhá nebo může dojít i k selhání spuštění nouzového pohonu. Je proto potřeba cestující evakuovat pomocí lezecké techniky, popřípadě vrtulníku.
 
V zimním období, kdy dráhu využívá mnoho rekreantů, znamená tato porucha jejich vážné ohrožení na zdraví. Výcvik je zaměřen pouze na záchranu osob pomocí vrtulníku.
 
Další informace poskytne letecký examinátor HZS Plzeňského kraje Karel Hůla na telefonu 724 398 981.
 
ilustrační fotoilustrační foto
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ilustrační fotoilustrační foto
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ilustrační fotoilustrační foto

Print  E-mail