Riziko úmrtí při požáru
V roce 2011 byl zaznamenán nárůst počtu požárů oproti roku předchozímu. Celkový počet těchto událostí na území Moravskoslezského kraje činil 2 392, což představuje 15-ti procentní nárůst (2010 – 2 089 požárů). Celková přímá škoda činila 172.525.000,- Kč, což je o 20,5 mil. Kč více než ve srovnatelném období předchozího roku. Co je však nejzávažnější, došlo také k podstatnému nárůstu počtu lidských obětí u požárů. V roce 2011 je na území Moravskoslezského kraje u devatenácti požárů evidováno 22 lidských obětí!
- Požáry, u kterých došlo k usmrcení osob
- Jak předcházet požárům
Požáry, u kterých došlo k usmrcení osob
To znamená, že v loňském roce zemřela průměrně jedna osoba při každém 109. požáru. Ze statistických údajů je zřejmý nárůst usmrcených osob při požárech v podzimních a zimních měsících, kdy je častěji užíván otevřený oheň ke svícení a vytápění zejména osobami bez přístřeší – bezdomovci příp. osobami socialně slabšími (v bytech s odpojeným přívodem el. proudu a plynu).
Největší podíl počtu obětí u požárů je spojen s neopatrností a nedbalostí při manipulaci s otevřeným ohněm či jiným zdrojem zapálení (13 usmrcených osob). U 17-ti obětí požáru bylo zjištěno, že v době požáru se nacházeli pod vlivem alkoholu, což představuje 77 % všech usmrcených osob u požárů!
Významný podíl na obětech požárů nesou bezdomovci (8 usmrcených osob) a lidé sociálně slabší (3 usmrcené osoby).
Jak předcházet požárům
Těmto fatálním následkům u požárů je možno předcházet především důsledným dodržováním základních pravidel a počínáním si tak, aby nedocházelo ke vzniku požáru zejména při používání tepelných, elektrických, plynových a jiných spotřebičů a komínů, při skladování a používání hořlavých nebo požárně nebezpečných látek, manipulaci s nimi nebo s otevřeným ohněm či jiným zdrojem zapálení.
Otevřený oheň
V první řadě, pokud používáte otevřený plamen v jakékoliv formě, nenechávejte jej bez dozoru. Pokud použijete svíčku uvnitř budovy, ukládejte ji zásadně na nehořlavou podložku (porcelánový talířek, skleněný či porcelánový svícen apod.) a svíčku umístěte v dostatečné vzdálenosti od okolních hořlavých předmětů. Dejte si pozor i na proudění vzduchu, které může odklonit nejen plamen svíčky, ale také hořlavé předměty (např. závěs, záclonu) a následkem toho může dojít k přenosu plamene na tyto hořlavé předměty! V žádném případě neponechávejte svíčku bez dozoru! Také takové zapálené svíčky odstraňte z dosahu dětí a domácích zvířat, kteří mohou svícen či svíčku převrhnout a může tak dojít ke vzniku požáru.
Kouření
Další možnou příčinou požáru je jeho vznik od nedopalku cigarety. Zapadlá hořící cigareta nebo nedostatečně uhašený nedopalek cigarety je schopen zapříčinit vznik požáru. Proto dbejte vysoké ostražitosti při kouření. Zvláště pak při konci kouření důsledně uhaste nedopalky cigaret. Používejte zásadně popelníky z nehořlavého materiálu (kov, sklo, porcelán). Dalším možným nebezpečím je vyhazování nedopalků z popelníku do odpadkového koše. Nedostatečně uhašený nedopalek cigarety může být potencionálním rizikem i po dobu několika hodin! Proto důrazně doporučujeme před vysypáním popelníku do odpadkového koše preventivně zalít nedopalky v popelníku vodou. V odpadkovém koši se totiž nachází velké množství hořlavých předmětů z plastu, papíru, textilu apod., které mohou být pomocí nedostatečně uhašeného nedopalku cigarety zapáleny!
Důrazně varujeme před kouřením na lůžku. Velmi často se stává, že kuřák usne, cigareta odpadne do lůžkovin a vznikne tak požár. V jeho důsledku obvykle nedochází k velkým škodám, ale velice často dochází k závažným popáleninám a nezřídka také k úmrtím! Velkým rizikem při takovýchto požárech je vznik jedovatých zplodin hoření (hoření textilií a plastů) a vysoká míra rizika udušení zplodinami hoření! Velmi často vznikají takovéto požáry a jeho fatální následky v kombinaci kouření s konzumací alkoholických nápojů.
Pokud kouříte ve venkovním prostředí, neodhazujte nedopalky cigaret do porostů a jiných míst, kde mohou lehce zapadnout a způsobit požár, který se může projevit až za několik hodin. Naodhazujte nedopalky do odpadkových košů a kontejnerů na ulicích – tyto nádoby obsahují odpad ve formě lehce hořlavých materiálů a může tak dojít lehce ke vzniku požáru! V dnešní době již mnoho odpadkových košů obsahuje popelník, ve kterém je možné uhasit a odložit nedopalek cigarety bez rizika vzniku požáru, prosíme, využívejte je!
Vaření
Mnoho požárů také vzniká v důsledku neopatrnosti při vaření. Pokud vaříte jakékoliv potraviny, nechávejte je bez dozoru. Může totiž dojít k vyvaření vody, spálení potravin a vzniku požáru, který se přenese na hořlavé konstrukční materiály digestoří, kuchyňských linek a textilií v kuchyni. K tomuto jevu může dojít velice rychle, zvlášť rychlý je tento proces při rozehřívání oleje či jiného tuku v troubě nebo na pánvičce při smažení. Proto pravidelně kontrolujte potraviny při vaření a nezapomínejte vypnout plyn či elektrickou energii po dokončení vaření.
Chování při vzniku požáru
Pokud už dojde ke vzniku požáru, je-li to možné (malé zahoření) pokuste se uhasit vznikající požár. Pozor u požárů potravin (oleje) na sporáku. V takovém případě v první řadě vypněte sporák, poté rychle namočte utěrku či jinou textilii (ručník, ubrus apod.) do vody, vykruťte ji a překryjte pánvičku či hrnec s potravinami. Okamžitě si připravte další utěrky či textilie stejným způsobem pro případ, že by jedna nestačila.
Pokud však už není možné požár uhasit, co nejrychleji opusťte místnost, zavřete za sebou dveře, aby se požár nemohl lehce šířit do dalších místností a co nejrychleji požár ohlašte na tísňovou linku 150 nebo 112. V takovém případě jde o čas, čím dříve hasiči na místo přijedou, tím menší škody požár způsobí. Důležité je také včas opustit místnost, ve které zuří požár, neboť při hoření vzniká velké množství jedovatých a toxických zplodin hoření, po jejichž vdechnutí může být člověk omámen a může upadnout do bezvědomí.
Před příjezdem hasičů vypněte přívod plynu a elektrické energie do bytu či rodinného domu a je-li to možné, odstraňte případné hořlaviny z dosahu požáru!