Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XI ČÍSLO 7/2012

V bloku POŽÁRNÍ OCHRANA analyzujeme zásahy jednotek PO na rozsáhlé dubnové požáry lesních porostů a hodnotíme činnost Letecké hasičské služby v roce 2011. V části IZS přinášíme rozbor zásahu hasičů při neobvyklé dopravní nehodě dodávky a nákladního automobilu a informaci o nejčastějších nálezech nebezpečných chemických látek. V bloku OCHRANA OBYVATELSTVA seznamujeme s výcvikem členů humanitárních jednotek ČČK i s průběhem kurzů OPCW a NATO, organizovaných Institutem ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč. Prevence a řešení mimořádných událostí souvisejících s výskytem nebezpečných nákaz hospodářských zvířat a závěry mezinárodní konference Crisis management jsou náplní bloku KRIZOVÉ ŘÍZENÍ. V časopisu dále naleznete ohlédnutí za veletrhem Pragoalarm/Pragosec 2012, nebo informaci o úspěchu české hasičské reprezentace na 14. mistrovství Evropy v disciplínách TFA. 

  • Měsíc lesů ve znamení lesních požárů
  • Neobvyklá dopravní nehoda prověřila schopnosti a síly zasahujících hasičů
  • Výcvik a příprava členů humanitárních jednotek Českého červeného kříže
  • Materiál humanitární pomoci HZS Moravskoslezského kraje
  • Čtyřikrát zlato pro české hasiče
  • V tištěné podobě časopisu ještě najdete

Měsíc lesů ve znamení lesních požárů

Letošní konec dubna byl podle měření meteorologů nejteplejší za posledních více než 230 let. Rtuť teploměrů na mnoha místech několikrát vystoupala na tropickou třicítku. Vysoké teploty doprovázené absencí dešťových srážek si vybraly svou daň v  sérii četných a rozsáhlých lesních požárů, se kterými hasiči bojovali na několika místech naší republiky. Mnohé z těchto požárů byly bohužel způsobeny nedbalostí a porušením předpisů z oblasti požární ochrany.

Požár lesa v Beskydech

V sobotu 28. dubna 2012 byl ve 12.47 hodin na krajské operační a informační středisko HZS Moravskoslezského kraje (dále jen „KOPIS“) nahlášen požár lesa v lokalitě Jamník v beskydských Starých Hamrech. Požár vznikl ve velice strmém, těžko dostupném terénu. Prvotní informace z místa požáru specifikovala rozlohu plochy požáru na 20 × 25 m.

Průběh zásahu

Průběh zásahuPrůběh zásahu
Operační důstojník rozhodl o vyhlášení I. stupně poplachu a povolání jednotek PO podle požárního poplachového plánu kraje. Na místo zásahu byly vyslány jednotky HZS Moravskoslezského kraje ze stanice Frýdek-Místek a jednotky SDH obcí Staré Hamry, Ostravice a Horní Bečva.
Při prvotním průzkumu provedeném jednotkou SDH Staré Hamry bylo zjištěno, že se jedná o menší požár (25 × 30 m), na který měly stačit síly a prostředky prvního stupně. Nahlášení, že síly a prostředky budou stačit, vedlo ke zpoždění vyslání dalších jednotek PO, které možná mohly po dřívějším dojezdu zpomalit rozvoj požáru.

Vlivem větru a vysušeného porostu se požár z původního ohniska rozšířil a vytvořil další dvě, ze kterých se šířil jak do stran, tak dále do prudkého kopce směrem k vrcholu. Jednotka ze stanice Frýdek-Místek po příjezdu na místo události zjistila, že jde o rozsáhlý požár v oblasti Jamníku, který se již rozšířil na plochu desetkrát větší (200 × 300 m) a vlivem větru a dlouhodobého sucha se rychle rozšiřuje.

V době dojezdu jednotky ze stanice Frýdek-Místek na horní část místa zásahu již ve spodní části zasahovaly jednotky SDH Ostravice a Staré Hamry třemi proudy C 52. Velitel zásahu (VZ) požádal KOPIS o vyslání dalších jednotek. Na zastavení šíření požáru byly nasazeny dva proudy C 52 a šest dílů hadic C 52 a byl zahájen průzkum místa zásahu, který byl značně znesnadněn vysokou teplotou, silným zakouřením a členitostí terénu. Požár se nacházel ve dvou úžlabích, ze kterých se šířil třemi směry. VZ, vzhledem k profilu terénu a rychlosti šíření, požádal o vyslání dalších jednotek PO a letecké hasičské služby (LHS) na místo požáru.

Jednotka SDH Ostravice s DA a PPS 12 byla vyslána na zřízení stanoviště pro doplňování vody, které se nacházelo přibližně 4 km od místa požáru. Na místě události nebylo možné vyhnutí cisteren, proto byl zřízen jednosměrný provoz pro kyvadlovou dopravu vody o délce asi 14 km. Druhé čerpací stanoviště bylo zřízeno na potoce pod rekreačním střediskem Armaturka pomocí plovoucích čerpadel. Zastupující řídicí důstojník (ŘD) územního odboru Frýdek-Místek, který se na místo požáru dostavil ve 14.40 hodin, převzal velení zásahu.

Zřízení hasebních úseků

Na místě události byly k lokalizaci požáru zřízeny čtyři úseky. Na úseku č. 1 postupně zasahovaly jednotky SDH obcí Ostravice, Čeladná, Staré Hamry a Kunčice pod Ondřejníkem. Na úseku č. 2 v prostřední části místa požáru zasahovaly kromě jednotky ze stanice Frýdek-Místek i jednotky SDH obcí Frýdlant nad Ostravicí, Pstruží, Čeladná, Janovice, Muglinov a Koblov. Úsek č. 3 tvořil pravý okraj zasaženého místa. Zasahovaly na něm jednotky SDH obcí Nošovice, Šenov, Frýdlant nad Ostravicí, Zábřeh, Baška, Frýdlant-Nová Ves, Petřkovice, Stará Bělá. Na úseku č. 4, který tvořil levý okraj zasaženého území, zasahovaly jednotky SDH obcí Radvanice, Šenov, Vratimov, Hošťálkovice, Kunčice pod Ondřejníkem a Kozlovice.

V 16.30 hodin se na místo události dostavil ŘD územního odboru Frýdek-Místek, který převzal velení zásahu. Po provedení průzkumu bylo rozhodnuto o použití veškerých možných sil a prostředků na posílení úseku č. 2, kde docházelo k velmi rychlému rozvoji požáru a hrozilo, že požár přeruší cestu spojující úseky č. 2, 3 a 4 a přeskočí přes komunikaci a rozšíří se na oblast nad ní. Tato oblast by již nebyla přístupná pro požární techniku.

Zásah pouze v dýchacích přístrojích

Intenzita požáru dosáhla takového stupně, že zásah bylo nutné provádět pouze v dýchacích přístrojích. Z tohoto důvodu byla na místo zásahu povolán PPLA ze stanice Frýdek-Místek a další PPLA ze stanice Ostrava pro zajištění výměny dýchacích přístrojů. Vzhledem k rozvoji požáru a jeho překotnému šíření, jako i nedostatku sil a prostředků, povolal ŘD na místo události zástupce Povodí Odry k analýze rizik v případě použití chemické úpravy vody (smáčedla) z důvodu blízkosti údolní nádrže Šance, odkud se čerpá pitná voda. Vzhledem k nasazení letecké techniky s vysokou účinností hašení a úspěšné požární obraně bylo nakonec rozhodnuto smáčedlo nepoužívat. ŘD dále na místo události povolal mobilní operační středisko (MOS) pro zřízení radiové sítě VZ a následnou koordinaci činnosti jednotek PO. Bohužel přírodní a terénní podmínky znemožnily osádce MOS navázat a zorganizovat spojení.

Vzhledem ke členitosti terénu a problémům s orientací jednotek PO v nepřehledném horském terénu ŘD požádal prostřednictvím IBC Policii ČR o součinnost při řízení a usměrňováni dopravy. Na místo události se dostavilo 10 příslušníků Policie ČR. Následně, po dohodě s majitelem lesů (Lesy ČR, s.p.), označily jejich zaměstnanci směr jízdy a odbočky reflexními barvami a příslušníci Policie ČR mohli být uvolněni k plnění jiných úkolů. ŘD rovněž požádal IBC o spolupráci sdělovacích prostředků při vyrozumění obyvatel, aby omezili vstup, pohyb a vjezd a jízdu vozidel v dané lokalitě.

Účinné letecké hašení

Po příletu letadel LHS z Olomouckého kraje (letiště Žamberk - letadlo AN 2 provedlo 5 shozů) a ze Zlínského kraje (letiště Kroměříž letadlo Zlín Z-137T provedlo 8 shozů), byly smáčeny okraje místa požáru v nejnepřístupnějších místech. Letadla byla plněna na letišti Bahno ve Frýdku-Místku z CAS jednotek SDH obcí Frýdek a Palkovice. V 16.50 hodin se na místo události dostavil krajský ŘD plk. Ing. Zdeněk Nytra, ředitel HZS Moravskoslezského kraje. Po příletu vrtulníku Policie ČR z Brna bylo zřízeno další plnicí stanoviště na Jamníku pod místem požáru, kde byl vrtulník průběžně doplňován z CAS jednotek SDH obcí Frýdlant nad Ostravicí, Šenov a Kozlovice. Vrtulník prováděl také smáčení nejnepřístupnějších míst. Řízení shozů vody letadel koordinoval velitel úseku č. 2 velitel čety jednotky z Frýdku-Místku. V 19.13 hodin se podařilo požár lokalizovat a jednotky PO postupně dohašovaly jednotlivá ohniska požáru.

Likvidace požáru

Jednotky PO byly VZ postupně podle dohašování jednotlivých úseků odesílány zpět na základny. S ohledem na členitost terénu bylo rozhodnuto, že na místě zásahu zůstanou na dohlídku a dohašování znova se objevujících ohnisek jednotky SDH obcí Bahno, Staré Hamry, Baška a Čeladná. Na lokalizaci požáru bylo na místo zásahu dovezeno 400 000 litrů vody.

Velení zásahu převzal ve 21.40 hodin velitel jednotky SDH obce Bahno. Místo zásahu rozdělil na tři samostatné úseky a plnicí stanoviště, a celou noc byla dohašována ohniska požáru. Každých 30 minut prováděly jednotlivé jednotky PO průzkum svého přiděleného úseku, hlásily VZ nalezená ohniska, která postupně hasily. Celkem bylo použito 50 000 litrů vody, která se dovážela kyvadlově z vytvořeného plnicího stanoviště. Došlo k prohoření některých vzrostlých stromů, které musely být z důvodu bezpečného pohybu hasičů pokáceny. Po celou dobu byl VZ v kontaktu s pracovníky Lesů ČR, s.p., kteří zajišťovali nápoje a stravu zasahujícím hasičům. Veškerá komunikace mezi zasahujícími probíhala prostřednictvím analogového zásahového kanálu. Komunikace s IBC probíhala cestou mobilního telefonu.

Následujícího dne v 09.12 hodin převzal velení zásahu velitel jednotky ze stanice Frýdek-Místek, který provedl spolu s ŘD průzkum celého zasaženého prostoru. Poté bylo rozhodnuto vystřídat zasahující jednotky PO. ŘD dal přednost jednotkám PO, které na místě události ještě nasazeny nebyly a dále zohlednil vybavení požární technikou (vzhledem k terénu byly především požadovány CAS na podvozku T 148).

Na místo události byly postupně povolány jednotky SDH obcí Frýdek, Sedliště, Raškovice, Ostravice a došlo ke střídání členů místní jednotky PO. Prostor zásahu byl rozdělen na dva úseky - na prvním úseku dohašovala lokální ohniska jednotka ze stanice Frýdek-Místek a jednotka SDH obce Raškovice, na druhém úseku působily jednotky SDH obcí Frýdek a Sedliště a později jednotka SDH obce Ostravice.

Vzhledem ke klimatickým podmínkám (horko a zejména silný nárazový vítr) bylo hašení lokálních ohnisek problematické, protože najednou docházelo ke vzplanutí na několika místech. Jednotky PO používaly jak ruční zádové stříkačky, tak i hadice D 25, na druhém úseku bylo vytvořeno dopravní vedení se dvěma útočnými proudy C 52.

Místní jednotka PO prováděla na pokyn VZ průběžný průzkum. VZ postupně odesílal jednotky PO na základny a ve 21.30 hodin byl požár likvidován a místo zásahu bylo předáno odpovědné osobě vlastníka, kterému byla stanovena povinnost provádět dohlídku místa požáru do 2. května 2012 do 24.00 hodin.

Příčina vzniku požáru

Požárem byla zasažena plocha o rozloze 30 ha, zničeno bylo 10 ha lesního porostu. Jako nejpravděpodobnější příčina jeho vzniku byla stanovena nedbalost při pálení klestí.

Poznatky ze zásahu

Negativa

nedostatek sil a prostředků v I. a II. stupni požárního poplachu,
složitá terénní situace, velké převýšení,
špatná orientace dojíždějících jednotek PO (velké množství lesních cest a rozlehlost místa požáru) a velké dojezdové vzdálenosti (jednotka HZS MSK ze stanice Frýdek-Místek - 32 km na místo události a další jednotky PO i 50 km a více),
jednosměrný pohyb vozidel při zásobování vodou z důvodu úzkých a nezpevněných komunikací (12 km a přibližně 35 až 40 minut na jedno plnění),
složitý horský terén a špatná orientace v něm,
rychlý rozvoj požáru vlivem dlouhotrvajícího sucha,
složité podmínky na jednotlivých úsecích,
nutnost zásahu v dýchacích přístrojích ve velmi složitém terénu,
rozvoj a dynamika požáru - nutnost přemisťování sil a prostředků mezi úseky z důvodu nedostatku sil a prostředků,
rozsah požáru a vzdálenost mezi jednotlivými úseky (čelo požáru bylo široké asi 2 km),
špatné spojení mezi zasahujícími jednotkami PO, systém analog a Matra, spojová nekázeň jednotek SDH obcí na zásahových kanálech - pro spojení mezi úseky bylo nutné použít LHS a IBC mobilní telefony,
vzhledem k nutnosti povolání velkého počtu jednotek PO a LHS mělo dojít k usnadnění a odlehčení radiové komunikace pomocí mobilního operačního střediska. To však po dojezdu nenašlo v okolí pokrytí signálem, a proto nemohly být využity jeho funkce. Činnost osádky MOS tedy spočívala ve zmapování, kde se která jednotka PO s jakou technikou na místě zásahu nachází, protože při počtu 44 jednotek PO u zásahu nebylo u některých z nich známé místo nasazení.

Pozitiva

soustředění sil a prostředků po vyhlášení II. stupně požárního poplachu (již dostatek sil a prostředků k lokalizaci a následné likvidaci požáru),
použití a přílet LHS v nekritičtější situaci,
účinné zásobování požární vodou a její dostatek po organizaci a shromáždění sil a prostředků,
dobrá spolupráce zasahujících složek IZS a dalších zúčastněných,
odpovídající postup IBC při vyhodnocení ohlášené události,
nasazení zasahujících jednotek PO,
dobrá spolupráce s majitelem (Lesy, s.p.).

npor. Bc. Bohdan SIKORA, MSc., foto archiv HZS Moravskoslezského kraje

 

Požáry lesních porostů na Tišnovsku

Na přelomu měsíců dubna a května došlo v hasebním obvodu stanice Tišnov HZS Jihomoravského kraje k několika požárům lesního porostu, které si vyžádaly vyhlášení třetího stupně požárního poplachu.

První ze série těchto požárů vypukl 27. dubna ve 13.04 hodin v lokalitě Jahodná u obce Lomnička

Již při jízdě k požáru směrem od Tišnova bylo patrné, že jde o požár v lokalitě charakteristické stržemi s hustým zalesněním a křovinami. Vzhledem k silnému větru docházelo k rychlému šíření požáru, který se v době příjezdu jednotky ze stanice Tišnov již šířil korunami stromů.

Po provedení prvotního průzkumu vydal VZ (velitel družstva směny A ze stanice Tišnov) rozkaz k přejezdu CAS 15 na horní svážnici, CAS K 25 byla ponechána u paty kopce. Příjezd na horní svážnici byl velice komplikovaný, cesty nebyly řadu let udržovány a u nájezdu na lesní cestu byly složeny kmeny stromů. Bylo nutné vyřezat náletové stromky a odstranit kmeny z příjezdové cesty na svážnici. Postupně na místo zásahu přijely CAS 15 ze stanice Tišnov, CAS 25 z jednotky SDH Lomnička a VEA 1 s velitelem stanice Tišnov. Hasiči ze stanice Tišnov vytvořili jeden útočný proud C 52 levou stranou místa požáru. Požár se podařilo v západním směru zastavit, ale ve východním směru se stále šířil místy i v korunách stromů. Na horní svážnici byly v průběhu zásahu ustaveny CAS 20 a CAS 25 z jednotek SDH Tišnov a Lomnička, od kterých byly vytvořeny čtyři útočné proudy C 52. K zajištění doplňování vody bylo zřízeno čerpací stanoviště v obci Lomnička - nadzemní hydrant u hasičské zbrojnice. Odtud byla zajišťována kyvadlová doprava vody v délce přibližně 1 km na seřadiště techniky u paty kopce. Kyvadlovou dopravu vody od seřadiště k místu požáru na horní svážnici zajišťovaly tři CAS (stanice Tišnov a jednotky SDH obcí Doubravník a Lomnice).

V průběhu zásahu se na místo události dostavil velitel čety ze stanice Lidická a krajský řídicí důstojník. Bylo rozhodnuto zřídit dva úseky a povolat na místo protiplynový automobil pro zajištění týlového zázemí pro zasahující hasiče.

Již v počátku zásahu si VZ vyžádal zásah vrtulníku. Ten však byl v tu dobu u jiného zásahu, proto KOPIS HZS Jihomoravského kraje požádalo o letadlo LHS z Kraje Vysočina. Plnící stanoviště bylo zřízeno na letišti v Brně-Medlánkách, doplňování zajišťovali hasiči ze stanic Brno-Přehrada a BVV. Po provedení prvních shozů bylo zjištěno, že v hustém porostu je tato forma hašení neúčinná, proto bylo rozhodnuto směřovat shozy na volné prostranství, kde byl tento způsob hašení podstatně účinnější. Celkem bylo provedeno osm shozů. Požár byl lokalizován v 15.19 hodin.

Poté, co bylo místo požáru důkladně prolito vodou, byly postupně všechny zasahující jednotky PO odeslány zpět na své základny. Na místo byla povolána jednotka ze stanice Brno-Přehrada, která prováděla dohled nad místem a dohašování dílčích ohnisek. Ve 20.00 hodin bylo místo zásahu předáno zástupci majitele.

Příčinou vzniku tohoto požáru bylo vznícení staré vojenské munice, která je v této lokalitě zahrabána pod zemí.

V dalších dnech v této lokalitě jednotky PO zasahovaly ještě čtyřikrát, šlo však již o požáry menšího rozsahu.

Dalším požárem, který si vyžádal vyhlášení III. stupně požárního poplachu, byl požár lesa v k.ú. obce Veverská Bítýška

Průběh zásahuPrůběh zásahu
Dne 30. dubna v 18.21 hodin vyslalo KOPIS HZS Jihomoravského kraje jednotky PO (stanice Tišnov, SDH obcí Veverská Bítýška, Lažánky a Maršov) na požár lesa mezi obcemi Lažánky a Veverská Bítýška.

Již v průběhu jízdy k zásahu byl vidět hustý kouř z lesa mezi obcemi Veverská Bítýška a Lažánky. Po příjezdu jednotky ze stanice Tišnov na místo události bylo zjištěno, že fronta požáru je v délce asi 100 m, postupuje po kopci vzhůru severozápadním směrem a vlivem silného větru dochází k velmi rychlému šíření požáru. VZ proto požádal o vyhlášení II. stupně požárního poplachu a povolání vrtulníku.

Ihned po příjezdu jednotek PO bylo vytvořeno dopravní vedení s rozdělovačem a dva útočné proudy C 52 proudy z levé strany místa požáru. Z pravé strany byl vytvořen jeden útočný proud C 52, kterým se hasiči snažili zastavit postupující požár a obejít ho z východní strany. Požár se však rychle šířil severozápadním směrem. Z pravé strany se požár podařilo zastavit, ale na levé straně se velmi rychle šířil do hustého porostu, kde docházelo ke korunovému požáru. V první fázi, kdy bylo možné ještě požár zastavit, byl zjištěn nedostatek vody. Postupně se na místo zásahu dostavily všechny jednotky PO ve druhém stupni poplachu. Bylo vytvořeno celkem 11 útočných proudů C 52 (5 proudů z levé strany, 3 proudy z pravé strany a 3 proudy středem místa požáru).

Na místo přiletěl vrtulník, který provedl shozy ze severozápadní strany. První shozy padaly za místo požáru a promočily jeho okraj ze severní strany. Další shozy již padaly do míst, kde byl tento způsob hašení velmi účinný. Celkem bylo provedeno osm shozů (vrtulník byl plněn z Brněnské přehrady). Po vyhlášení III. stupně požárního poplachu se na místo události dostavilo dostatečné množství sil a prostředků. Byl zřízen štáb VZ. Požár se podařilo lokalizovat ve 20.00 hodin. Po nahlášené lokalizaci bylo zahájeno důkladné prolévání místa požáru. Bylo zřízeno čerpací stanoviště v obci Lažánky, kde bylo možné čerpat z požární nádrže a z nadzemního hydrantu. V průběhu zásahu byly zřízeny dva úseky. Požár byl zlikvidován 1. května 2012 v 01.00 hodin. Celkem bylo spotřebováno 296 700 litrů vody.

Posledním v řadě požárů, které si vyžádaly vyhlášení III. stupně požárního poplachu, byl opětovný požár lesa v k.ú. obce Veverská Bítýška
Dne 1. května 2012 v 03.09 hodin KOPIS HZS Jihomoravského kraje vyslalo jednotku ze stanice Tišnovna na požár lesa k obci Lažánky. Na místě požáru již zasahovaly jednotky SDH obcí Lažánky a Veverská Bítýška, které zde prováděly od 01.00 hodin dohled nad místem požáru z předchozího dne.
Průzkumem bylo zjištěno ohnisko požáru, které se nacházelo zhruba 100 m východně od požáru z předchozího dne.

Jednotky PO vytvořily od CAS K 25 z jednotky SDH obce Veverská Bítýška dopravní vedení s rozdělovačem a odtud dva útočné proudy C 52, vedené po stranách místa požáru. Vzhledem k tomu, že se požár velmi rychle šířil, požádal VZ o vyhlášení II. stupně požárního poplachu. Po příjezdu dalších jednotek PO nařídil VZ vytvořit další čtyři útočné proudy C 52. V průběhu zásahu KOPIS vyhlásilo III. stupeň poplachu, na místo se dostavil řídicí důstojník a byl zřízen štáb VZ. Čerpací stanoviště pro kyvadlovou dopravu vody bylo zřízeno na řece Svratce v obci Veverská Bítýška, přibližně 2 km od místa zásahu.

Požár, který byl lokalizován v 05.20 hodin, se postupně rozšířil až na vzdálenost asi 20 m od místa požáru z předešlého dne. Postupně probíhalo prolévání celého místa požáru a odesílání jednotek PO zpět na základny. Požár byl zlikvidován v 09.34 hodin.

Celkem bylo spotřebováno 125 700 litrů vody.

Příčina vzniku obou požárů v k.ú. obce Veverská Bítýška je v současné době v šetření.

Specifika zásahu

Pozitiva

velmi kvalitní práce štábu VZ,
obětavost a vysoké nasazení hasičů,
terénní vlastnosti některých typů požárních automobilů, zejména CAS 32 – T 148 a CAS 30 – T 815-7.

Negativa

silný vítr,
dlouhotrvající suché období bez dešťů,
problémy se spojením z důvodu absence radiostanic u některých jednotek SDH obcí,
neudržované lesní cesty.

nprap. Zdeněk DOUBEK, npor. Ing. Ladislav STEINHAUSER, foto archiv HZS Jihomoravského kraje
 

Neobvyklá dopravní nehoda prověřila schopnosti a síly zasahujících hasičů

Dopravní nehoda nákladního automobilu a dodávky, k níž došlo 17. května na Rychnovsku, zaměstnala mnoho jednotek PO. V důsledku nehody obě vozidla narazila do domu u silnice. Po nárazu pak zůstaly ve velmi zdeformované kabině tahače zaklíněny dvě dospělé osoby a jedno dítě a současně hrozilo zřícení silně narušených stavebních konstrukcí domu na kabinu. Vyprošťování si vyžádalo veškerý um a síly zasahujících hasičů.

Průběh zásahu

Průběh zásahuPrůběh zásahuDne 17. května 2012 ve 14.36 hodin přijalo krajské operační a informační středisko HZS Královéhradeckého kraje hlášení o dopravní nehodě tahače s návěsem a dodávky s následným nárazem tahače do domu soukromé firmy zabývající se klempířskými pracemi v obci Lípa nad Orlicí. Událost byla předána na operační a informační středisko Územního odboru Rychnov nad Kněžnou (OPIS). Na místo události byly ve 14.37 hodin vyslány jednotky PO ze stanic Rychnov nad Kněžnou s požární technikou TA-L2, jednotka SDH města Týniště nad Orlicí s CAS 15 a jednotka SDH města Kostelec nad Orlicí s VEA-1 a CAS 20.

Při příjezdu jednotky ze stanice Rychnov nad Kněžnou ve 14.46 hodin na místě události již zasahovaly jednotky SDH obcí Týniště nad Orlicí, Kostelec nad Orlicí a osádka letecké záchranné služby (LZS). Obě jednotky SDH obcí začaly s vyprošťováním osob z havarovaného nákladního automobilu přes dveře řidiče (levá strana), které byly částečně přístupné, s použitím motorové kotoučové rozbrušovací pily a hydraulického vyprošťovacího zařízení. Postupně na místo události přijely zdravotnická záchranná služba (ZZS) a Policie České republiky (PČR).

Následky nehody

Velitel zásahu (VZ) průzkumem zjistil, že uvnitř kabiny tahače jsou uvězněny dvě dospělé osoby a jedno dítě, řidič dodávky byl mimo své vozidlo a byl v péči lékaře LZS/ZZS. Tahač byl zaklíněn celou kabinou uvnitř domu, kabina byla silně zdeformována, střecha kabiny roztržena a zavalena sutí. Nad kabinou kamionu byly další silně narušené stavební konstrukce (pálené cihly, betonové překlady a střešní tašky), které kabina tahače stlačila, ale při pohybu tahače hrozily pádem na zraněné osoby. Na štítové straně domu došlo k poškození hlavního uzávěru plynu, z něhož unikal plyn do prostoru vyprošťování. VZ ho uzavřel a přes OPIS si vyžádal spolupráci s plynárenskou pohotovostní službou. Pro případ zahoření byl natažen vysokotlaký proud od CAS 15. Byl zkontrolován hlavní rozvaděč elektřiny, která však již byla vypnuta, pravděpodobně nárazem vozidel do domu a následným zkratováním elektřiny. Z průzkumu dále vyplynulo, že je prasklá a vyvrácená štítová zeď, proto VZ rozhodl o podepření této zdi a střešních krovů trámy, které poskytl majitel poškozeného domu. Protože uvnitř domu hrozilo zřícení stropu, nemohli zde zasahující hasiči provádět záchranné práce. VZ si vyžádal další jednotky PO ze stanice Hradec Králové s NA Avia 21 Furgon, která disponuje ocelovými mechanickými podpěrami pro podepření stropu a VYA 30-S1R. Dále pak byly povolány jednotky SDH městyse Častolovice s CAS 32 a místní jednotka SDH obce Lípa nad Orlicí s DA 8.

Vyprošťování zraněných

Levá strana kabiny tahače byla postupně rozřezána pro vytvoření prostoru potřebného k vyproštění zaklíněných osob. Jako první vyprostili hasiči v 15.43 hodin sedmileté dítě uvězněné mezi palubní deskou a sedadly a předali ho do péče lékařů LZS/ZZS. Po zajištění stropní konstrukce domu mechanickými ocelovými podpěrami bylo zahájeno vyklízení sutin zevnitř domu. Na místo události se dostavil řídicí důstojník HZS kraje. Následně přijela také těžká vyprošťovací technika soukromé firmy, kterou nezávisle povolal majitel poškozeného domu. VZ si vyžádal přítomnost statika. Dále se dostavil řídicí důstojník územního odboru (ŘD ÚO), který přejížděl z předchozí události - požáru rodinného domu v obci Byzhradec, kde také zasahovala jednotka ze stanice Rychnov nad Kněžnou.

Po zhodnocení situace rozdělil místo zásahu na dva úseky. Úseku č. 1, který byl tvořen levou částí tahače a dveřmi řidiče, velel VZ. Úsek č. 2 představovaly prostory uvnitř budovy a přední a pravá část tahače a velel mu ŘD ÚO. VZ nechal, po kontrole zajištění stropů a štítové zdi, od domu odtáhnout dodávku, čímž bylo vytvořeno další místo pro odklízení sutin podél pravé strany tahače. Na úseku č. 2 byly s použitím trámů umístěných mezi okna protilehlé zdi vytvořeny body pro upevnění řetězových úvazků hydraulického vyprošťovacího zařízení. Byla odtažena volantová tyč a palubní deska u řidiče. Na úseku č. 1 hasiči odstřihli opěradlo sedačky a v 17.10 hodin byl řidič vyproštěn a předán LZS/ZZS. Dále se na obou úsecích intenzivně pracovalo na vyproštění zraněné spolujezdkyně, která byla stále při vědomí, ale pro rozsáhlé uvěznění ve zdemolované kabině nebylo možné zjistit přesný rozsah jejího zranění. Lékař LZS/ZZS jí průběžně podával utišující prostředky a další léky. Se zraněnou ženou komunikovali po celou dobu vyprošťování zasahující hasiči. Na úseku č. 1 zasahující v prostoru kabiny s použitím hydraulického nářadí a rozpěrných válců postupně vytvářeli a zvětšovali prostor, zároveň vyprošťovali pravou horní končetinu zraněné ženy. Na úseku č. 2 hasiči postupně rozstřihávali a roztahovali kabinu a vyprošťovali levou horní končetinu a nohy zraněné.

Na místo zásahu se dostavil statik a starostka obce Lípa nad Orlicí. K události byla povolána další jednotka PO vybavená hydraulickým vyprošťovacím zařízení ze stanice Rychnov nad Kněžnou s CAS 20, která přejížděla od již zmíněného požáru rodinného domu. VZ si vyžádal i příjezd jednotky ze stanice Hradec Králové s KA-L1 a požární kontejner pro likvidaci ropných havárií za účelem odčerpání přibližně 500 litrů nafty z tahače.
Při vyprošťovacích pracích postupně docházelo k pohybu konstrukcí poškozeného domu, štítová zeď se začala více odklánět, a proto byla ještě více zajištěna trámy a ocelovými podpěrami. Po dostatečném uvolnění byla žena v 18.41 hodin vyproštěna a předána do péče LZS/ZZS. Všechny tři zaklíněné osoby byly předány do péče LZS/ZZS při vědomí.

Po odčerpání nafty z nádrží tahače technik ČEZ vypnul elektřinu ve venkovním vedení, protože se předpokládal pád štítové zdi při vyprošťování tahače na sloup venkovního vedení. Soukromá vyprošťovací firma zahájila vyprošťování tahače, následně spadla část stavebních konstrukcí domu do zdemolované kabiny tahače, do míst, kde se předtím nacházela zraněná žena. Po zajištění tahače a návěsu soukromou vyprošťovací firmou jednotky PO odklidily ze silnice střepy, trosky a sutiny. Poškozený dům byl označen páskou pro zamezení vstupu a ve 21.35 hodin předán majiteli.

Specifika zásahu

Pozitiva

vytvoření dvou úseků,
disciplinovanost všech zasahujících jednotek PO s ohledem na vysoké nebezpečí zřícení stavebních konstrukcí – zásah se obešel bez zranění zasahujících,
dostatek sil a prostředků na místě zásahu,
dobrá spolupráce složek IZS.

Negativa

prakticky nulový přístup k uvězněným osobám v kabině tahače,
velké množství sutin zborcených na kabinu tahače,
narušená statika domu,
poškozená plynová přípojka.

Závěr

I přes velmi složité podmínky byly postupně vyproštěny všechny zraněné osoby.

nprap. Pavel ZEITHAMMER, mjr. Bc. Michal KALOUS, foto nstržm. Vítězslav MUCHA, HZS Královéhradeckého kraje
 

Výcvik a příprava členů humanitárních jednotek Českého červeného kříže

V roce 2010 Český červený kříž (ČČK) uzavřel s MV-generálním ředitelstvím HZS ČR  (MV-GŘ HZS ČR) Dohodu o plánované pomoci na vyžádání.

V ní se zavazuje, že na výzvu operačního a informačního střediska MV-GŘ HZS ČR nebo operačních a informačních středisek HZS krajů zajistí poskytnutí pomoci při provádění záchranných a likvidačních prací, zejména v oblasti součinnosti při výstavbě a provozu materiálních základen humanitární pomoci zřizovaných v působnosti HZS ČR, a to vyčleněnými a zvlášť připravenými silami a prostředky – humanitárními jednotkami ČČK.

ČČK se na základě výše uvedené dohody stává ostatní složkou integrovaného záchranného systému (IZS) ve smyslu ustanovení § 4 odst. 2 zákona č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a vyčleněné síly a prostředky ČČK uvedené v příloze k dohodě, jsou zahrnuty do Ústředního poplachového plánu IZS.

Poslání humanitárních jednotek

Humanitární jednotky ČČK (dále jen „humanitární jednotky“) vznikly usnesením Výkonné rady ČČK v roce 2001 jako skupiny, které pomáhají v tzv. druhém sledu záchranných a likvidačních prací v případě vzniku mimořádné události nebo krizové situace. Jsou zřízeny u 72 oblastních spolků ČČK a aktuálně lze potvrdit připravenost sedmi funkčních humanitárních jednotek v rámci oblastních spolků ČČK, a to hlavního města Prahy, Mělníka, Českých Budějovic, Liberce, Olomouce, Brna a Ostravy.

Složení týmu humanitární jednotky je 1 + 20, pohotovost k nasazení do 36 hodin od vyžádání cestou příslušného operačního a informačního střediska HZS ČR. Do konce roku 2012 bude vycvičeno zbývajících sedm humanitárních jednotek, čímž bude zajištěno pokrytí celého území České republiky (požadavek vyplývající z uzavřené dohody zněl připravit alespoň jednu humanitární jednotku ČČK na území každého kraje).

Podle charakteru poskytované druhosledové pomoci jsou členové humanitární jednotky rozděleni do pěti základních sekcí – zdravotnické, ubytovací, stravovací, psychosociální a technické, s těmito úkoly:

zdravotnická sekce (5 osob) - poskytování první pomoci raněným v návaznosti na zasahující profesionální zdravotnickou záchrannou službu, ošetřovatelská péče o evakuované osoby,
ubytovací sekce (4 osoby) - zabezpečení nouzového ubytování osob evakuovaných z místa mimořádné události,
stravovací sekce (4 osoby) - zajišťování nouzového stravování osob evakuovaných z místa mimořádné události,
psychosociální sekce (4 osoby) - poskytování potřebné sociální a psychologické pomoci, vedení evidence evakuovaných osob, jejich vybavení náhradním ošacením a základními hygienickými potřebami, v případě potřeby spolupráce s Pátrací službou ČČK při vyhledávání a kontaktování členů rozdělených rodin,
technická sekce (3 osoby) - zajištění technického zázemí humanitární jednotky (spojení, doprava, materiální vybavení, logistika, součinnost se sklady ČČK).

Velitel humanitární jednotky řídí činnost jednotky a sestavuje konkrétní zásahové skupiny z jednotlivých sekcí s ohledem na potřebu v místě nasazení a zároveň zajišťuje součinnost s dalšími složkami IZS.

Pozornost odborné přípravě

Praktický výcvikPraktický výcvikNa základě dohod uzavřených HZS Pardubického kraje (dále jen „HZS kraje“) s jednotlivými oblastními spolky ČČK je otázce přípravy humanitárních jednotek věnována potřebná pozornost. Pokud jde o letošní rok, byla na základě Interního sdělení náměstka krajského ředitele pro úsek prevence a civilní nouzové připravenosti č. 4 ze dne 5. dubna 2012 organizována odborná příprava příslušníků odboru ochrany obyvatelstva a krizového řízení krajského ředitelství a příslušných pracovišť územních odborů HZS kraje s humanitárními jednotkami oblastních spolků ČČK Pardubice, Chrudim, Ústí nad Orlicí a Svitavy. Výcvik se uskutečnil ve dnech 24. a 26. dubna 2012 v zařízení Základny logistiky Olomouc – skladu Skuteč, ve kterém je uložen nejen materiál potřebný k výstavbě materiální základny humanitární pomoci (MZHP), ale i další materiál předurčený k použití při řešení následků mimořádných událostí nebo krizových situací (vysoušeče zdiva, mobilní elektrocentrály, pytle na budování protipovodňových hrází, soupravy náhradního oblečení, přikrývky, ochranné prostředky, úklidové prostředky a další).

V rámci odborné přípravy se uskutečnil praktický výcvik členů humanitárních jednotek, kteří by plnili úkoly ubytovací sekce. Dalším cílem výcviku bylo připravit humanitární jednotky na úspěšné zvládnutí plánovaného taktického cvičení složek IZS a orgánů krizového řízení Pardubického kraje pod názvem „Humanitární pomoc 2012“, které se bude konat ve dnech 21. a 22. září v Poličce. Tématem cvičení bude výstavba a provoz MZHP pro 150 osob (MZHP je jedním z prvků systému opatření nouzového přežití obyvatelstva, plánovaných a realizovaných v podmínkách HZS ČR – viz časopis 112 č. 8/2008, 10/2010, 12/2010 – pozn. red.). MZHP je zařízení vytvářené v souladu s Koncepcí ochrany obyvatelstva do roku 2013 s výhledem do roku 2020 za účelem zabezpečení základních životních potřeb (ubytování, ošacení, stravování, osobní hygiena, zdravotní a psychosociální pomoc) postiženému (evakuovanému) obyvatelstvu v případě vzniku mimořádné události nebo krizové situace, a to na nezbytně nutnou dobu.

Praktický výcvik v trvání tří hodin byl tedy zaměřen na stavbu stanů vzor 65 o rozměrech 6 × 9 m, které se nejvíce používají při budování jednotlivých sektorů MZHP (výstavba celé MZHP byla vzhledem k vymezenému času nereálná a ani to nebylo účelem výcviku). Ještě před zahájením praktické části měli cvičící možnost shlédnout instruktážní film s názvem „Materiální základna humanitární pomoci“ zpracovaný Institutem ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč. Film prezentuje postup výstavby stanu vzor 65 o rozměrech 6 × 6 m nebo 6 × 9 m a přístřešku pro polní kuchyň.

Praktický výcvik členů humanitárních jednotek probíhal v tvůrčím ovzduší, účastníci se snažili pracovat společně, účelně a pečlivě. V jednotlivých krocích výstavby určeného typu stanu byli členové humanitárních jednotek metodicky vedeni příslušníky HZS kraje. Většina cvičících prokázala manuální zručnost, jen některá děvčata hůře zvládala zatloukání kolíků při vypínání stanů, což bylo s ohledem na fyzickou náročnost tohoto úkonu pochopitelné.

Na závěr praktického výcviku je možné konstatovat, že jeho cíle byly splněny. Úroveň nabytých dovedností členů humanitárních jednotek výše uvedených oblastních spolků ČČK Pardubického kraje bude prověřena již zmiňovaným podzimním taktickým cvičením v Poličce. Podle hodnocení zúčastněných členů humanitárních jednotek byl výcvik přínosem pro jejich další činnost a vyjádřili svůj zájem o účast na dalších akcích obdobného zaměření.

mjr. Ing. Hana ŠEPSOVÁ, foto archiv HZS Pardubického kraje
 

Materiál humanitární pomoci HZS Moravskoslezského kraje

Pro organizování a koordinování humanitární pomoci při řešení mimořádných událostí a krizových situací využívá Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje také skladovaný materiál humanitární pomoci, který doplňuje především formou bezúplatného převodu nepotřebného majetku od právnických osob a v letošním roce i o padělky ošacení, které zabavila Celní správa České republiky.

Historie

HZS Moravskoslezského kraje (dále jen „HZS kraje“) převzal v roce 2001 při delimitaci civilní ochrany k HZS ČR do svých skladů materiál humanitární pomoci, který pořizovaly bývalé okresní úřady. V průběhu dalšího období byl HZS kraje nabízen ostatní materiál civilní ochrany od různých právnických osob. Při realizaci opatření nouzového přežití obyvatelstva v působnosti HZS ČR (Pokyn generálního ředitele HZS ČR č. 10/2010, dále jen „Pokyn GŘ HZS ČR“), tedy po zkompletování souprav materiálu humanitární pomoci k okamžitému a následnému použití, zbylo v kraji ještě značné množství materiálu, který byl vyčleněn pro zabezpečení humanitární pomoci. V takto získaném materiálu však citelně chybělo kvalitní náhradní oblečení pro dospělé i děti pro případ nouzového přežití. Jednou z možností doplnění tohoto sortimentu bylo získání zabaveného zboží, u něhož bylo celními úřady vysloveno propadnutí nebo zabrání věci při provádění dozoru v rámci dohledu nad ochranou spotřebitele v souladu se zákonem č. 191/1999 Sb., o opatřeních týkajících se dovozu, vývozu a zpětného vývozu zboží porušujícího některá práva duševního vlastnictví a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Z toho důvodu byla zahájena jednání s Celním ředitelstvím Ostrava, které přislíbilo pomoc a podporu při doplňování tohoto materiálu. Bylo nutné vyřešit otázku úpravy zabaveného zboží pro jeho využití k humanitárním účelům a následný převod do majetku HZS kraje. Jelikož ustanovení § 14b odst. 2 zákona č. 191/1999 Sb. přesně vyjmenovává organizace, které mohou být příjemcem upravených padělků, a HZS ČR mezi nimi uveden není, byl požádán o pomoc Oblastní spolek Českého červeného kříže Ostrava (dále jen „ČČK Ostrava“). Úprava oděvů v rozsahu odstranění ochranných prvků porušujících práva duševního vlastnictví a jeho označení nápisem „Humanita“ byla dohodnuta Celním úřadem Ostrava s Věznicí Heřmanice. Po úvodních jednáních HZS kraje s Celním ředitelstvím Ostrava, Celním úřadem Ostrava, ČČK Ostrava a Vězeňskou službou ČR, Věznicí Heřmanice bylo dohodnuto, že se všichni budou aktivně podílet na zabezpečení ošacení pro humanitární účely. Ve Věznici Heřmanice byly vytvořeny podmínky v podobě nákupu šicích stojů, zabezpečení dílny a skladovacích prostor pro návoz padělků a dočasného skladování upravených oděvních součástí.

Současnost

Zmiňovaná jednání proběhla koncem roku 2010 s tím, že Celní úřad Ostrava předložil seznam skladovaného materiálu a na základě výběru HZS kraje zajistil vzorky osmi druhů oděvních součástek, u kterých byly cestou HZS kraje a ČČK Ostrava odstraňovány ochranné známky. Celý postup byl zdokumentován a fotodokumentace s upravenými oděvy předána Celnímu úřadu Ostrava, který zajistil schválení těchto postupů u vlastníků ochranných známek a postup odstraňování ochranných známek projednal s Věznicí Heřmanice. Aby mohly být konkretizovány požadavky a stanoveno potřebné množství oděvních součástek k doplnění materiálu humanitární pomoci HZS kraje, bylo nutné stanovit optimální „normu“ obsahující základní skupiny materiálu a optimální počty k zabezpečení potřeb u územních odborů HZS kraje.

Byla proto vytvořena „norma humanitárního materiálu územního odboru HZS kraje“ obsahující základní skupiny materiálu jako je pracovní ošacení, pracovní materiál, ošacení pro dospělé a děti, ubytovací a stravovací materiál, hygienické potřeby a materiál protipovodňové ochrany s důrazem na zabezpečení náhradního oblečení pro nouzové přežití obyvatelstva. Norma obsahuje množství materiálu nad rámec vymezený Pokynem GŘ HZS ČR. V průběhu minulých let byl tento materiál humanitární pomoci vyžadován a vydáván ze skladů HZS kraje při povodních a jiných mimořádných událostech a z toho důvodu vzešla i potřeba jej stále doplňovat.

Doplňování normy materiálu upravenými padělky se týká především náhradního oblečení pro nouzové přežití. Tento materiál obsahuje sety ošacení pro 500 mužů, 500 žen a 200 dětí pro každý okres. Součástí každého setu je spodní prádlo, nátělník nebo tílko, košile nebo triko, tepláky nebo kalhoty, ponožky, svetr nebo bunda a boty. Sety budou v zimním období doplněny o zimní bundy, čepice a oteplené kalhoty pro děti. Další skupinou k doplňování upravenými padělky jsou pracovní oděvy v rozsahu pro 200 osob na každý okres. Souprava obsahuje gumové holínky, blůzu, kalhoty, košili, ponožky, pracovní rukavice, gumové rukavice a čepici. K setu materiálu patří plášť do deště a pracovní boty pro 100 osob.

V polovině listopadu 2011 byla na základě rozhodnutí převezena první část 2000 ks padělků ze skladu Celního úřadu Ústí nad Orlicí do Věznice Heřmanice, kde bylo zahájeno odstraňování ochranných známek a provádění dalších úprav na padělcích v souladu se zpracovanou dokumentací a současně bylo provedeno označení jednotlivých oděvních součástek nápisem „Humanita“ v souladu s příslušnými ustanoveními zákona o opatřeních. Úpravy oděvních součástek ve věznici byly dokončeny začátkem měsíce března 2012 a současně bylo cestou HZS kraje navezeno k úpravě dalších 2500 ks oděvních součástek. Třetí etapa návozu se uskutečnila koncem měsíce dubna. V rámci spolupráce všech čtyř složek tak bude v roce 2012 upraveno celkem 12 000 ks padělaných výrobků.

Po kontrolách upraveného zboží, provedených Celním úřadem Ostrava, bylo podle zákona o opatřeních vydáno Celním ředitelstvím v Hradci Králové rozhodnutí o uvolnění zboží do volného oběhu. Na základě tohoto rozhodnutí dojde k podepsání darovací smlouvy mezi ČČK Ostrava a HZS kraje a převedený materiál bude uložen k využití ve skladech územních odborů HZS MSK. Předmětem smlouvy je bezúplatný převod materiálu humanitární pomoci do vlastnictví HZS kraje, který jej v případě potřeby použije pro humanitární účely, tedy k zajištění základních potřeb obyvatelstva, které se ocitlo v tíživé životní situaci, případně bylo postiženo mimořádnou událostí nebo krizovou situací.

Závěr

Výše uvedeným způsobem lze bezplatně získat nové ošacení jak pro doplnění normy, tak pro zkvalitnění souprav materiálu humanitární pomoci k okamžitému a následnému použití, ve kterých je nyní převážně vojenský materiál získaný bezúplatným převodem nepotřebného majetku ze zásob Armády ČR. Je však potřeba zdůraznit, že postup popsaný v příspěvku je poměrně zdlouhavý a zejména vyžaduje ochotu ke spolupráci všech zainteresovaných subjektů. Doba od úvodních jednání partnerů po navezení upraveného zboží do skladu HZS kraje přesáhla jeden rok, nicméně tuto možnost získání náhradního oblečení pro nouzové přežití obyvatelstva bude HZS kraje realizovat i v následujícím období až do naplnění vytvořené normy materiálu.

Ing. Josef BRETTSCHNEIDER, Ing. Tomáš KOVAL, HZS Moravskoslezského kraje

Čtyřikrát zlato pro české hasiče

Jedenáctičlenná česká hasičská reprezentace se ve dnech 8. až 10. června 2012 zúčastnila v německém Mönchengladbachu již 14. mistrovství Evropy v disciplínách TFA (TFA - Toughest Firefighter Alive – nejtvrdší hasič přežije). Čeští hasiči na šampionát přijížděli v roli favoritů a mezi 131 závodníky se rozhodně neztratili.

Extrémně náročné disciplíny

Pořadatelé mistrovství připravili pro soutěžící extrémně těžký závod. Každý závodník musel absolvovat celkem čtyři měřené úseky, navíc v kompletní zásahové výstroji a s dýchacím přístrojem (dýchací přístroj byl aktivní pouze v prvním měřeném úseku). Například během prvního úseku závodníci roztahovali hadice na vzdálenost 70 metrů, ve druhém úseku přesouvali kolejnici v Kaiser boxu za použití palice, probíhali tunel s břemenem, přesouvali 80kilogramovou figurínu, a také museli překonat tři metry vysokou bariéru. Třetí úsek prověřil závodníky v manipulaci se žebříky, ve vystoupení do druhého patra se zátěží včetně vytažení těžkého břemene. Závěrečný úsek patřil tradičně výstupu ve výškové budově.

Pátý titul pro Lukáše Nováka

Lukáš Novák neměl cestu za svým pátým evropským titulem vůbec jednoduchou. Ve startovní listině figuroval totiž také vítěz Světových hasičských her v TFA z jihokorejského Deagu Němec Joachym Posanc, který po třetím úseku vedl před Lukášem Novákem o čtyři sekundy. Ale nejnáročnější úsek z celé soutěže, a to výstup do 16. nadzemního podlaží, Lukáš zvládl excelentně a nakonec německého soupeře celkově porazil o devět sekund! Tím si do své bohaté sbírky přidal již pátý titul evropské jedničky v kategorii mužů do třiceti let, a prvenství získal i v absolutním pořadí bez rozdílu věku.

Devět medailí českému týmu

Čeští hasiči potvrdili roli favoritů a v každé věkové kategorii vystoupili na stupně vítězů.

Vedle Lukáše Nováka se prosadili také další čeští hasiči. Loňský titul obhájil v kategorii mužů ve věku 45 až 50 let Josef Vlk, v kategorii mužů ve věku 30 až 35 let získal zlato Pavel Kubín.

Češi kralovali i soutěži družstev

Pořadatelé připravili velmi atraktivní štafetovou soutěž družstev. Tým tvořili čtyři závodníci, z nichž každý absolvoval předem určený úsek, stejný, jako v závodě jednotlivců. Pro lepší divácký zážitek hasiči nejdříve absolvovali výstup ve výškové budově, kdy po dosažení cíle byl pořadatelem přes vysílačku dán pokyn ke startu druhého úseku, tedy s hadicemi, následovalo pomyslné předání štafetového kolíku na úsek s tunelem a závod štafet byl ukončen úsekem s žebříky a břemenem.

Český tým ve složení Lukáš Novák, Zdeněk Koutník, Tomáš Zobaník a Michal Přecechtěl v napínavém souboji s výběrem pořádající země nakonec zaslouženě zvítězil. Další české družstvo CZ II získalo mezi 21 družstvy krásné třetí místo. A úspěch týmové soutěže podtrhlo svým pátým místem družstvo CZ III.

Za takovým úspěchem stojí spousta dřiny a myslím si, že každý z kluků na sobě poctivě maká. Každá soutěž je tak trochu jiná, má svá specifika. Není zde všechno dáno naprosto přesně, jako při požárním sportu, proto si myslím, že i typická česká šikovnost a přizpůsobivost na místní podmínky nám nahrává do karet. Co se týče týmové soutěže, jako reprezentační družstvo tvoříme super partu, a to je taky hodně důležitý díl skládačky pro celkový úspěch týmu,“ řekl Lukáš Novák k úspěchu české reprezentace.

Odešla osobnost soutěží TFA

Výborná parta a sportovní duch naši reprezentaci provázel po celou dobu závodu. Letošní závod byl ale poznamenán i velmi smutnou událostí. Zakladatel TFA a organizátor ME v disciplínách soutěží TFA, poradce na Světových hrách a velký přítel a kamarád českých reprezentantů Armin Taube mohl sledovat závod pouze z povzdálí. Armin totiž nebojoval o vítězství nad svými soupeři, ale o svůj život. Bohužel tento boj, den po skončení šampionátu, prohrál. Všem závodníkům TFA tento skvělý sportovec, výborný kamarád a profesionál zůstane navždy v jejich sportovních srdcích. Čest jeho památce!

kpt. Ing. Jiří ROSENKRANZ, MV-generální ředitelství HZS ČR, nprap. Ing. Zdeněk KOUTNÍK, HZS hl. m. Prahy, foto archiv autorů


Výsledky českých reprezentantů

Soutěž jednotlivců

Muži do 30 let
1. Lukáš Novák, 4. Jiří Mikulecký, 7. Ondřej Rosenkranz
Muži 30 až 35 let
1. Pavel Kubín, 2. Zdeněk Koutník, 4. Tomáš Zobaník
Muži 35 až 40 let
2. Michal Přecechtěl, 3. Jan Semerádt, 5. Josef Nečas
Muži 40 až 45 let
3. Štěpán Karban
Muži 45 až 50 let
1. Josef Vlk
Bez rozdílu věku
1. Lukáš Novák, 5. Michal Přecechtěl, 6. Pavel Kubín, 8. Zdeněk Koutník, 11. Tomáš Zobaník, 12. Josef Vlk, 13. Jan Semerádt, 14. Jiří Mikulecký, 16. Štěpán Karban, 17. Josef Nečas, 27. Ondřej Rosenkranz.

Soutěž družstev

1. tým CZ I: Lukáš Novák, Zdeněk Koutník, Tomáš Zobaník, Michal Přecechtěl,
3. tým CZ II: Josef Vlk, Jan Haderka, Jan Semerádt, Pavel Kubín,
5. tým CZ III: Jiří Mikulecký, Dušan Plodr, Josef Nečas, Ondřej Rosenkranz.

Na http://www.hzscr.cz/info-servis-sport.aspx byly nově zřízeny webové stránky reprezentace HZS ČR v požárním sportu a reprezentace HZS ČR v disciplínách TFA, na nichž budou pravidelně zveřejňovány informace jak o současné činnosti reprezentací, tak o činnosti v letech minulých.
 

V tištěné podobě časopisu ještě najdete

• ZÁSAHY
Letecká hasičská služba v roce 2011
kpt. Ing. Pavel Agh

• VELETRHY-VÝSTAVY
V centru pozornosti zabezpečení budov
Mgr. Zbyněk Koukolík

• PŘÍLOHA
Výtahy z požárně bezpečnostního hlediska
plk. Ing. Zdeněk Hošek

 

 

 

Print  E-mail