Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Sobotní klání již znají své vítěze

1. září 2012 (Nicole Zaoralová) Během celého dne sportovci a sportovkyně měřili své síly hned ve dvou disciplínách – Běhu na 100m s překážkami a štafetě 4 x 100m s překážkami. I přesto, že během dne několikrát zapršelo, atmosféra na stadionu byla více než pozitivní. Fanoušci používali k povzbuzování svých borců nejrůznější důmyslné nástroje, od bubnů, přes trubky až po papírové harmoniky. Často byla vidět i pestrost a nápaditost oblečení, paruk, pomalovaných obličejů….  

 

Běh 100 m s překážkamiBěh 100 m s překážkami
Během dopoledne se soutěžilo v běhu na 100m s překážkami. Zde za profesionální hasiče vybojoval prvenství Milan Netrval z družstva HZS Plzeňského kraje, druhý skončil Jakub Pěkný z HZS Ústeckého kraje a bronz patřil Pavlu Krpcovi z Moravskoslezského kraje.
Pro dobrovolné hasiče vybojovali zlatou medaili a titul Mistra ČR Šárka Jiroušová (družstvo Poniklá) a David Grůza (družstvo Sklárna Karolínka).
Mistrem v dvojboji (disciplína výstup do 4. podlaží cvičné věže a běh na 100 metrů překážek) se pro rok 2012 se stal Jakub Pěkný.
Vítězové převzali ocenění z rukou generálního ředitele HZS ČR plk. Ing. Drahoslava Ryby, starosty SH ČMS Ing. Karla Richtera, ředitelky HZS Zlínského kraje plk. Ing. Jarmily Čičmancové PhD. a dalších funkcionářů z řad profesionálních i dobrovolných hasičů.
Odpoledne patřilo štafetám 4x100m s překážkami
 
Mezi dobrovolnými hasiči zvítězila štafeta reprezentující Horní Kamenici, druhé místo obsadili borci z Širokého Dolu a třetí příčku získali reprezentanti Těškovic.
 
Štafeta ženyŠtafeta ženy
Mezi štafetami žen
se na první místo probojovaly ženy z Chvalenic, druhé místo patří ženám z Těškovic a bronz putuje do Meziměstí.,
 
Vrcholem soutěžní soboty byla soutěž profesionálních hasičů ve štafetě. První místo získala štafeta borců z Moravskoslezského kraje, letos v národním rekordu 54,46. Stříbrná příčka patří borcům z Královéhradeckého kraje  
 Třetí místo vybojovala štafeta HZS Kraje Vysočina
 
Hasičům Moravskoslezského kraje v průběžném pořadí soutěže družstev patří po třech disciplínách první místo.
 
Podrobné výsledky naleznete na http://mcr2012.hzszlk.eu
 
V neděli 2. září 2012 na stadionu v Uherském Hradišti budou hasičští sportovci soutěžit v požárním útoku. V této disciplíně drží česká reprezentace světový rekord z loňského mistrovství světa v Německém Cottbusu.
 
 
 
Běh na 100 m s překážkami
Délka dráhy (start-cíl) je 100 m, šířka dráhy je 2,5 m. Ve vzdálenosti 23 m od startu je umístěna uprostřed dráhy překážka o šířce a výšce 2 m. Za touto překážkou si závodník umístí dvě hadice C-52 mm, 20 m dlouhou. Deset metrů za hadicemi začíná náběhový můstek kladiny délky 2 m a šířky 25 cm. Stejných rozměrů je i seběhový můstek. Vlastní kladina je dlouhá 8 m, široká 18 cm a vysoká 1,2 m. Ve vzdálenosti 25 m před cílem je vyznačeno území pro umístění rozdělovače.
Soutěžící zaujme postavení na startu, po odstartování překoná překážku, uchopí hadice a rozvine je před, na, nebo za kladinou, přeběhne kladinu, seskočí z kladiny za ohraničující čáru do vlastní dráhy, spojí hadice, jednou půlspojkou je napojí na rozdělovač, připojí proudnici a proběhne cílem. Proudnici odpojí až na pokyn cílového rozhodčího. Ženy a dorostenky místo překážky překonají nízkou překážku.
 
Štafeta 4 x 100 m s překážkami
Štafeta se běží minimálně ve dvou drahách současně, každá dráha je rozdělena do čtyř samostatných úseků. Na prvním úseku je umístěn ve vzdálenosti 30 m od startu „domeček“ délky 5 m, šířky 2,5 m a výšky 2,5 m. Na druhém úseku ve vzdálenosti 150 m od startu je umístěna překážková stěna, stejná jako v běhu na 100 m s překážkami. Na třetím úseku ve vzdálenosti 215 m od startu umístí závodník dvě svinuté hadice C-52 mm, dlouhé 20 m. 10 m za hadicemi začíná náběhový můstek kladiny a ve vzdálenosti 255 m od startu si závodník umístí rozdělovač. Na čtvrtém úseku ve vzdálenosti 320 m od startu je umístěn ruční hasicí přístroj a ve vzdálenosti 350 m je umístěná nádrž s hořlavou kapalinou. Soutěžící na prvním úseku je vyzbrojen štafetovou proudnicí (štafetový kolík) a na překonání domečku sklapovacím žebříkem.
Soutěžící uchopí žebřík a zaujme postavení na startu. Držený žebřík může startovní čáru přesahovat podle potřeby závodníka, přičemž se musí dotýkat země. Ruce soutěžícího mohou přesahovat startovní čáru, pokud se dotýkají jen žebříku. Po odstartování zdolá na prvém úseku štafety pomocí žebříku domeček. Při překonávání domečku se musí dotknout plošiny a seskočit do vlastní dráhy. Po zdolání domečku se do nádrže s hořlavou kapalinou vlévá do stanoveného místa benzin. Tímto místem je levý bližší přední roh nádrže ve směru běhu. V pásmu předání předá štafetu soutěžícímu na druhém úseku. Při předání nesmí být štafeta hozena. Upadne-li štafeta na zem, musí ji zvednout ten, kdo ji předává. Pro posouzení, zda byla předávka uskutečněna v předávacím území, je rozhodující poloha štafety, nikoli poloha těl nebo končetin soutěžících. Soutěžící na druhém úseku zdolá překážku a předá štafetu v pásmu předání soutěžícímu na třetím úseku. Při doskoku soutěžícího z překážky se zapálí hořlavá směs v nádrži. Soutěžící na třetím úseku uchopí hadice a rozvine je před, na, nebo za kladinou, přeběhne kladinu, seskočí z kladiny za ohraničující čáru do vlastní dráhy, spojí hadice, jednu půlspojku napojí na rozdělovač, na druhou půlspojku napojí proudnici před pásmem odpojení tak, aby bylo zřetelně vidět její napojení, v pásmu odpojení proudnici odpojí a v pásmu předání ji předá soutěžícímu na čtvrtém úseku. Soutěžící na čtvrtém úseku uchopí přenosný hasicí přístroj, uvede jej do činnosti, uhasí hořící kapalinu v nádrži, odloží jej tak, aby se nedotýkal nádrže a přitom zůstal ve své dráze a běží do cíle. Překážky musí soutěžící překonat se všemi předepsanými ochrannými pomůckami a příslušným nářadím. Po každém pokusu se musí vylít obsah nádrže a použít nová směs (i když nebyla zapálena). Petrolej se nalévá do středu nádrže v době vymezené na přípravu pokusu.
U žen, dorostenců a dorostenek se na čtvrtém úseku hašení neprovádí. Přenosný hasicí přístroj se jen přenáší na označené místo (značku), kde se postaví. Ten nesmí spadnout do proběhnutí soutěžícího cílem. Tato varianta se připouští též pro kategorie profesionální hasiči, dobrovolní hasiči a členové občanských sdružení-muži. V tom případě nelze uznat národní rekord.
Pro soutěže I. kola a pro ženy a dorostenky ve všech kolech se připouští nahradit domeček překážkou s oknem. Tu soutěžící překoná tak, že okno proleze. Nesmí ji překonávat skokem plavmo. Žebřík se v tom případě nepoužívá. Ženy a dorostenky překonávají na druhém úseku místo překážky nízkou překážku.
 
 
 
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
 
MV-generální ředitelství HZS ČR
Tel.: 974 819 944
Mobil: 602 215 142
e-mail:nicole.zaoralova@grh.izscr.cz
 

Print  E-mail