Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Papíry, kartony a dřevo poblíž kamen způsobily požár kotelny

HZS Pardubického kraje, územní odbor Svitavy  

 

Ve čtvrtek 11. října v 21.41 hodin vyjížděly hasičské vozy profesionálních hasičů z Litomyšle a dobrovolných hasiči z obce Čistá k požáru kotelny. Ta začala hořet v rodinném domku v obci Čistá. Při drobném „bouchnutí“ kotle došlo ke vznícení papírů, dřeva a kartonů, jež se nacházely v blízkosti kotle. Hasiči požár dostali pod kontrolu během 11 minut od oznámení události na operační středisko hasičů a zcela ho zlikvidovali v 22.40 hodin. K odvětrání silně zakouřených prostor hasiči použili přetlakovou ventilaci. "Škoda byla předběžně vyčíslena na 5 tisíc korun, a to na elektrickém bojleru, který byl poškozen tepelnými účinky požáru. Hasičům se podařilo před požárem včas uchránit celý rodinný dům," doplňuje por. Ing. Alena Cejpová, vyšetřovatelka hasičů územního odboru Svitavy.
 
            Požár v Čisté potvrzuje, že mezi nejčastější příčiny vzniku požárů patří umístění hořlavých látek v blízkosti topidla.
Mezi další příčiny pak patří - nesprávná obsluha topidla, manipulace se žhavým popelem nebo špatné umístění či instalace topidla, dále zazděný trám v komíně nebo špatné spáry v komíně. Častou příčinou vzniku požáru jsou také vylétávající jiskry z komína nebo vznícení sazí. Nedostatečná údržba se pak podepisuje i na technických závadách komínů, kouřovodů a topidel, které způsobují požáry nebo úniky zplodin.
 
Ještě nutné rady:
Při uskladňování uhlí, briket a dalších topných látek dejte pozor na riziko samovznícení. Tyto materiály by se měly skladovat tak, aby nenavlhly nebo nebyly uskladněny v příliš velkých vrstvách (tedy nad 1,5 m). Skladovací plocha musí být před naskladněním řádně vyčištěná a nenavlhlá. Stěny uhelny řádně omítnuté, protože např. cihlová drť prokazatelně urychluje proces samovznícení. Uhlí skladovat odděleně od ostatních paliv a vždy zvlášť novou navážku od staré.
V případě topidel na pevná paliva dávat bedlivý pozor na žhavý popel. Nechat ho zcela vychladnout a pak uložit do nehořlavých nádob (např. kovového kbelíku nebo bedny), Vyvarovat se ukládání žhavého popela do plastových popelnic, ty se mohou žárem zdeformovat. Kvůli špatnému uložení popela každoročně dochází k požárům nejen popelnic a kontejnerů, ale i obytných a hospodářských budov.
 
Vendula Horáková, tisková mluvčí

Print  E-mail