Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XII ČÍSLO 3/2013

V části věnované POŽÁRNÍ OCHRANĚ analyzujeme zásah na rozsáhlý požár v areálu bývalého cukrovaru v Zákolanech, uvádíme některé skutečnosti z oblasti paprskové optiky a seznamujeme se specifiky zajištění hasicí schopnosti a provozuschopnosti stabilních hasicích zařízení. V bloku IZS informujeme o průběhu VIII. kongresu Medicína katastrof, upozorňujeme na vydání nové publikace Chemická služba a představujeme jednotku podnikových hasičů Letiště Vodochody, a.s. Závěry konference Ochrana obyvatelstva 2013 a historické okénko věnované ochraně zvířat před účinky bojových chemických látek najdete v části zaměřené na OCHRANU OBYVATELSTVA. V bloku KRIZOVÉ ŘÍZENÍ přinášíme informaci o připravovaném cvičení orgánů krizového řízení ZÓNA 2013, seznamujeme s výsledky projektu FOCUS, jako i s úkoly, které v oblasti krizového řízení plní Ministerstvo financí. V závěrečném bloku přinášíme základní údaje o zahraniční spolupráci HZS ČR v roce 2012 a seznamujeme s projektem Otavský plamínek. 

  • Požár areálu služeb a skladů
  • Sluneční záření jako zdroj zapálení
  • Přetlakový ventil pro požární sport
  • Cvičení ZÓNA 2013 se blíží
  • Zahraniční spolupráce HZS ČR v roce 2012
  • Soutěže v roce 2013 - pokračování tradice i zahájení nových seriálů
  • V tištěné podobě časopisu ještě najdete

Požár areálu služeb a skladů

Dne 14. listopadu 2012 došlo v ranních hodinách k rozsáhlému požáru v areálu bývalého cukrovaru v Zákolanech u Kralup nad Vltavou. Třípodlažní budova historického charakteru byla využívána jako skladiště a zároveň jako výrobní prostory. U požáru zasahovalo 143 hasičů, škoda byla vyčíslena na čtyřicet milionů korun.

Popis objektu

Požár objektuPožár objektu
Objekt skladové haly byl vyprojektován a postaven v roce 1871, původně jako cukrovar, který byl v provozu do roku 1928. Od roku 1935 byl objekt využíván jako drožďárna. V průběhu druhé světové války měli v prostorách cukrovaru němečtí vojáci uskladněnu válečnou kořist z bývalého SSSR. Od roku 1951 byly v objektu sklady n.p. Energostav, který byl následně přejmenován na Energovod. V roce 2008 objekt zakoupil současný majitel, který celý areál a sklady upravil a změnil účel užívání na skladovací, průmyslový a logistický areál. Od roku 2009 je v areálu celkem 17 nájemců, kteří objekt využívají jako sklad drogerie, výzkumnou laboratoř, kovářskou dílnu, truhlárnu, sklad filmových kulis, sklad instalatérského zboží, dílnu tuningových úprav vozidel apod. Volné prostranství areálu je využíváno dopravci k parkování vozidel a prodejci mobilních domů jako odstavná plocha.

Dotčený hlavní objekt je halový třípodlažní, rozdělen na tři křídla - levé o třech nadzemních podlažích bez podsklepení, střední o třech nadzemních podlažích a pravé o třech nadzemních podlažích a jednom podzemním podlaží. Patrová hala původně sloužila plně pro výrobní a skladové potřeby tehdejšího provozu (tj. výroby a expedice cukru). Doprava a komunikace mezi přízemím a jednotlivými patry haly je zajištěna několikerými schodišti a dopravními výtahy.

Jde o klasický zděný částečně podsklepený třípodlažní objekt, jehož nosnou stavební konstrukcí je kombinace zděných konstrukcí a železokeramických nosných pilotů, zastřešený sedlovými střechami s plechovými střešními krytinami bez valeb s částečně využívanými půdními prostory. Celý hlavní objekt se skládá ze tří lodí, půdorysně postavených v jedné přímce o celkových rozměrech 85 m x 17 m - levé křídlo 32 m x 15 m, střední křídlo 15 m x 17 m, pravé křídlo 34 m x 15 m. V roce 2010 byla na jižní stranu střechy objektu instalována fotovoltaická elektrárna, v rámci které byla vybudována nová elektrorozvodna uvnitř objektu.

Průběh zásahu

Průběh zásahuPrůběh zásahu
Požár byl ohlášen na krajské operační a informační středisko Středočeského kraje v Kladně ve 04.05 hodin. K zásahu vyjela jednotka stanice Kralupy nad Vltavou s CAS 20 a CAS 32 a jednotky SDH obcí Zákolany a Brandýsek. Během cesty k zásahu informovalo operační a informační středisko Mladá Boleslav o možném výskytu osob v přilehlých prostorách objektu. Prvotním průzkumem bylo zjištěno, že hoří v budově o rozměrech 50 m x 15 m. Požár se již při příjezdu první jednotky PO nacházel mezi 2. a 3. fází s rychlým šířením na další části třípatrové budovy. Velitel zásahu (VZ) společně s Policií ČR Obvodní oddělení Kladno provedl průzkum bytových jednotek sousedících s objektem zasaženým požárem, v nichž se měli nacházet nájemníci, tato skutečnost se však nepotvrdila. Mezitím byly nasazeny dva proudy C 52 na hašení hlavního ohniska. S použitím rozbrušovací pily hasiči násilně vstoupili přes plechové dveře do objektu. Po zahájení zásahu došlo k prohoření všech tří pater a sklepních prostor a propadnutí části střechy, na které byly instalovány fotovoltaické panely. Následovalo rozšíření požáru na další části stavebně složitého a nepřehledného objektu. VZ vyhlásil II. stupeň požárního poplachu a nařídil zasahujícím jednotkám PO zahájit požární obranu. Kolem budovy zasažené požárem bylo zaparkováno několik autobusů, dodávkových i osobních automobilů, které ztěžovaly ustavení výškové techniky a samotný požární zásah. Jedno ze zaparkovaných dodávkových vozidel umístěných před objektem bylo nutné za přítomnosti Policie ČR násilně otevřít a odsunout mimo dosah sálavého tepla, protože hrozilo rozšíření požáru i na toto vozidlo.

Vzhledem k následnému rozšíření požáru VZ vyhlásil III. stupeň požárního poplachu. Vlivem velkého sálavého tepla bylo nutné přeskupit síly a prostředky na místě zásahu. To VZ rozdělil na tři úseky. Na každý úsek byla přidělena výšková technika na lokalizaci požáru střešní konstrukce a vnitřních částí budovy. V zadní části pravého křídla budovy, která zatím nebyla požárem zasažena, se podle informací nacházela truhlárna. Zasahující hasiči násilně vstoupili do prostoru truhlárny, aby zabránili rozšíření požáru do těchto nezasažených prostor. K zajištění dostatku požární vody bylo zřízeno čerpací stanoviště na místním rybníku čerpadlem jednotky stanice Kladno. Od čerpadla bylo možné zásobovat místo požáru třemi proudy B 75 dopravním vedením a zároveň doplňování vody do CAS, které bylo prováděno kyvadlovou dopravou vody na vzdálenější úseky. Na druhém úseku byl požární útok veden dvěma proudy C 52 do prostoru autodopravy a skladu drogerie, kam byl znemožněn vstup pro nekontrolovatelné výbuchy tlakových nádob. Při provádění hasebních a likvidačních prací byl zásah zejména na druhém úseku ztěžován nestabilitou nosných konstrukcí a obvodových stěn, které hrozily pádem.

V 09.45 hodin VZ nahlásil lokalizaci požáru a přeskupení sil a prostředků včetně vystřídání zasahujících jednotek. Následně se jednotky PO soustředily na hašení ohnisek požáru nacházejících se ve skladu filmových rekvizit vyrobených z polystyrenu a dřeva a na likvidaci požáru.

Dohašování skrytých ohnisek a dohlídka nad místem požáru trvala dva dny (do 16. listopadu 2012), kdy bylo místo zásahu po závěrečném průzkumu písemně předáno majiteli objektu.

Zásahu se zúčastnilo celkem 25 jednotek PO, 143 hasičů, 26 CAS a čtyři AP.

Příčina vzniku požáru

Požár byl zpozorován v prostoru prvního nadzemního podlaží, které bylo využíváno jednotlivými nájemci jako sklad a automobilová dílna. V době příjezdu příslušníka pro zjišťování příčin vzniku požárů na místo události byl požár ve třetí fázi – intenzivní hoření, přičemž nejvyšší intenzita požáru byla patrna ve středové části objektu, která byla zjištěna jednak vizuálně a současně bylo místo nejvyšší intenzity potvrzeno snímkem z termokamery. Požárem byl zcela zasažen vnitřní prostor objektu v místech skladu instalatérství, drogerie a autodílny a docházelo k postupnému rozšiřování do prostoru střešní konstrukce. Postupným šetřením bylo zjištěno, že objekt je zajištěn bezpečnostním a kamerovým systémem, který byl v době vzniku požáru v činnosti. Analýzou záznamů z bezpečnostních kamer bylo zjištěno, že do objektu do vnitřních prostor skladů vnikla neznámá osoba. Při jejím odchodu je patrný vznik a intenzivní rozvoj požáru. Z popisovaných důvodů byla stanovena jako příčina vzniku požáru verze úmyslné založení požáru neznámým pachatelem a případ je v součinnosti vyšetřován Policií ČR jako trestný čin poškození cizí věci.

Specifika zásahu

Pozitiva
k čerpání a dodávce vody na místo zásahu byl použit místní rybník sousedící s areálem cukrovaru,
nedošlo ke zranění zasahujících hasičů.

Negativa
složité podmínky pro zásah, složitý a nepřehledný objekt,
nepřítomnost hydrantové sítě v areálu,
špatná komunikace s ostrahou a majitelem objektu vlivem šoku a vzhledem k jeho zdravotnímu stavu,
výbuchy tlakových lahví během zásahu a následné rozšíření požáru mezi jednotlivými prostory a křídly objektu,
nedostatek CAS v počátku zdolávání požáru,
špatný signál na RDST Matra, veškerá komunikace probíhala prostřednictvím mobilního telefonu,
velká spotřeba tlakového vzduchu pro dýchací přístroje.

nprap. Josef JÍROVÝ, por. Martin POUR, kpt. Mgr. Libor POSPÍŠIL, nstržm. Tomáš MOTYČKA, DiS., foto Libor POSPÍŠIL, HZS Středočeského kraje

 

Sluneční záření jako zdroj zapálení

Co má společného optika se zjišťováním příčin vzniku požárů? Po přečtení tohoto článku zjistíte, že mnoho. Uvádíme některé skutečnosti z oblasti paprskové optiky, které mohou být za určitých podmínek rozhodujícími činiteli při vzniku požárů.

Příčinou vzniku požárů se stávají optické soustavy s kulovým dutým zrcadlem a soustavy s dvojvypuklou čočkou. Přestože jsou níže popsané případy požárů poměrně kuriózní, není na škodu si příčiny jejich vzniku objasnit a upozornit na nebezpečí, které si člověk běžně ani neuvědomuje.

Optická soustava s kulovým dutým zrcadlem

Pokus - postavení kosmetického zrcátka a hořlavého předmětu Obr. 1 Pokus - postavení kosmetického zrcátka a hořlavého předmětu Z pohledu fyzikální optiky soustava s kulovým dutým zrcadlem vzniká tehdy, když poloha předmětu před zrcadlem ve vazbě na vzdálenost předmětu od ohniska zrcadla vytváří pro pozorovatele reálný, vzpřímený a zvětšený obraz. V praxi se s touto optickou soustavou můžeme setkat např. v podobě kosmetického zrcátka, které poskytuje uživateli výhodu zvětšeného obrazu. Jak bude dále uvedeno, může být i tato věc denní potřeby nebezpečná z pohledu možnosti vzniku požáru.

Dne 28. září 2012 byl nahlášen požár v rodinném domě v Janově nad Nisou v okrese Jablonec nad Nisou. V průběhu zjišťování příčiny vzniku požáru byla po vyloučení všech reálných možností potvrzena verze, že ke vzniku požáru došlo právě kombinací kosmetického zrcátka a slunečního záření. Oboustranné stojací kosmetické zrcátko o průměru 25 cm, které z jedné strany fungovalo jako zrcadlo rovinné a z druhé strany jako zrcadlo zvětšující, obyvatelka domu odložila do takové polohy a na takové místo, že došlo jeho vlivem k odrazu a soustředění slunečních paprsků od Slunce nacházejícího se nízko nad obzorem do jednoho bodu - do optického ohniska.

Pokus - kosmetické zrcátko a vznícení textiluObr. 2 Pokus - kosmetické zrcátko a vznícení textiluV tomto optickém ohnisku se nacházelo čalouněné křeslo. Vlivem zvýšené teploty od soustředěných slunečních paprsků došlo ke vznícení textilního potahu křesla a ke vzniku požáru. S ohledem na skutečnost, že byl požár zpozorován v rané fázi svého vzniku, nedošlo k větším škodám na zařízení domu ani na jeho stavebních konstrukcích. Druhý den po události byla v předmětném prostoru objektu provedena rekonstrukce možného děje před vznikem požáru. Byl prokazatelně vysledován „chod Slunce po obloze“ v časových intervalech, které odpovídaly časové ose doby možného vzniku požáru a jeho ohlášení. Zároveň byl proveden reálný pokus se zrcátkem, aby bylo zjištěno, za jakých podmínek je schopné zapálit hořlavé předměty vlivem odražených a soustředěných slunečních paprsků (obr. 1).
Na základě několika pokusů bylo prokázáno, že lze ve vzdálenosti asi 1,20 m od zrcátka vytvořit optické ohnisko schopné bez problémů zapálit novinový papír v době do 35 sekund, bílý kancelářský papír do 75 sekund a hrubší tmavý textil do 25 sekund (obr. 2). Pokusem byla potvrzena i optická ohnisková vzdálenost odpovídající vzdálenosti zrcátka od křesla v případě popisovaného požáru. Zjišťováním příčiny vzniku požáru na základě provedené rekonstrukce byla verze potvrzena.

Předmětné kosmetické zrcátko bylo zakoupeno v „asijském“ obchodě bez podrobnějšího návodu k používání. Někteří renomovanější prodejci obdobných kosmetických zrcátek však v návodech k používání upozorňují na nebezpečí vzniku požáru. V souvislosti s obyčejností tohoto předmětu se jeví upozornění pro uživatele jako zanedbatelné až banální, jak však dokazuje popsaný příklad z praxe, skutečnost může být zcela jiná.

Optická soustava s dvojvypuklou čočkou

Obr. 3 Pohled do skladu na regál u okna se skleněnými koulemiObr. 3 Pohled do skladu na regál u okna se skleněnými koulemiZ pohledu fyzikální optiky jde o soustavu, kdy optické ohnisko dvojvypuklé čočky (spojky) leží mimo její hmotu. Profil zakřivení spojky pak určuje vzdálenost ohniska od jejího povrchu. V praxi se s touto optickou soustavou můžeme setkat např. v podobě zvětšovacích skel, kulatých skleněných těžítek nebo jiných dekoračních plných skleněných předmětů oválného tvaru.

Dne 10. listopadu 2012 vznikl požár ve skladu výrobního objektu v Desné v okrese Jablonec nad Nisou, a to vlivem průchodu a soustředění slunečních paprsků přes dvojvypuklou čočku. Na regálu u okna skladu byl umístěn skleněný dekorační předmět ve tvaru slona tvořený dvěma plnými zcela čirými skleněnými koulemi. Větší z nich o průměru 22 cm (obr. 3) vytvářela téměř dokonalou dvojvypuklou čočku s optickou ohniskovou vzdáleností 5 cm. Právě v místě, kde při průchodu slunečních paprsků skleněnou koulí vznikalo optické ohnisko, byly uskladněny kartonové krabice s hotovými výrobky. Na krabicích bylo vyšetřováním nalezeno kriminalistické ohnisko požáru. Po vyloučení všech možných verzí vzniku požáru a po sestavení poměrně přesné časové osy chodu slunečního záření přes okno v obvodové stěně do prostoru skladu, byla verze vznícení kartonových krabic od slunečních paprsků procházejících skleněnou koulí určena jako jediná možná. Pravdivost verze opět potvrdil skutečný pokus. Ve vzdálenosti asi 5 cm od skleněné koule se podařilo při průchodu slunečních paprsků vytvořit ideální optické ohnisko schopné zapálit novinový papír v čase do jedné sekundy (obr. 4) a kartonový papír v čase do tří sekund.

Obr. 4 Pokus - skleněná koule a vznícení novinObr. 4 Pokus - skleněná koule a vznícení novinPro úplnost popisu lze dodat, že vlivem nedostatku kyslíku způsobeným pomalým a nedokonalým odhoříváním hořlavých materiálů a s přispěním minimální výměny vzduchu, požár sám uhasl. Přesto došlo vlivem emisivity zplodin nedokonalého hoření a vlivem konvence při požáru k poměrně silné tepelné degradaci stavebních konstrukcí ohraničujících sklad a k poškození uskladněných hotových výrobků připravených k expedici.

Závěrem lze konstatovat, že i tak obyčejné předměty denní potřeby, jako jsou kosmetické zrcátko, skleněná ozdoba, skleněné těžítko apod., mohou být za určitých podmínek svému uživateli a okolí nebezpečné z hlediska vzniku požáru.

mjr. Ing. Jan ONDRÁČEK, HZS Libereckého kraje, foto autor

 

Přetlakový ventil pro požární sport

Blíží se doba, kdy se opět naplno rozběhnou soutěže v požárním sportu na všech úrovních, nevyjímaje požární útoky mladých hasičů.

Připomeňme si, že pravidla požárního sportu (pravidlo 47, odstavec 10, Nářadí pro požární útok), předepisují, mimo jiné, použít při soutěžích dospělých a dorostu přetlakový ventil nastavený na maximální tlak 1,2 MPa (12,0 bar). Pro soutěže dětí je stanovena hodnota tlaku na 0,3 MPa (3,0 bar).

Dále je v pravidle 48 Nářadí, odstavci 4 uvedeno: „Pro zvýšení bezpečnosti disciplíny požární útok se od data, které stanoví MV-generální ředitelství HZS ČR, v pravidlech nově zavádí povinné použití přetlakového ventilu.“

Právě toto pravidlo, ale také připomínky některých všímavých vedoucích mladých hasičů (např. z SDH Čimelice, okr. Písek), mne přiměly k napsání tohoto článku.

V minulých letech jsem uveřejnil v Hasičských novinách a časopise 112 několik článků o funkci a činnosti přetlakových ventilů při jejich použití. Je potřeba mít stále na paměti, že se jedná pouze o klasický přetlakový ventil, bez jakékoliv úpravy. Je pouze nastaven a zaaretován na určené hodnotě tlaku. Tento ventil, ať již tuzemské nebo zahraniční výroby (např. AWG), byl zkonstruován na eliminování případného tlakového rázu v hadicovém vedení s cílem zabránit poškození hadic nebo čerpadla. Jinou funkci nemá a neumí. Pokud se ventil použije v praxi, vkládá se do dopravního vedení vždy za první výtlačnou hadici prvního stroje. Umístění přímo na stroji, jak tomu je při soutěžích, považuji za nešťastné řešení. Dojde-li k tlakovému rázu, není dostatek prostoru k vyrovnání tlakových vln. Dalším negativem je jeho pevné nastavení a zaplombování. Po použití ventilu je vždy potřeba povolit seřizovací mechanismus na nejnižší hodnotu tlaku a tím uvolnit předpětí pružiny. Pokud zůstává pružina stále pod zátěží, dochází časem k její únavě a změně její charakteristiky. To se pak projeví v činnosti ventilu. Také je potřeba zmínit hysterezy tohoto hydraulického prvku (Hystereze - fyzikální jev, kdy se účinek zpožďuje za příčinou). V minulosti byl přetlakový ventil AWG upraven ve společnosti THT Polička, s.r.o., jako “omezovač výkonu pro požární stříkačku PS 12”. V praxi se však nikdy nepoužil z důvodů, které jsem uvedl v předchozích článcích.

Pokud při plnění dopravního a útočného hadicového vedení nedojde ke zmiňovanému tlakovému rázu (např. zauzlování hadic, ponechání uzavřeného rozdělovače apod.), je nutné počítat s tím, že tlak vody v hadicích bude vyšší, než je nastavená hodnota na ventilu. Ventil na tento pozvolný nárůst tlaku nebude vždy reagovat. To se týká hlavně, jak jsem zmínil v úvodu, mladých hasičů. V mnohých případech používají, i když to pravidla výslovně zakazují, upravené stříkačky svých starších kolegů. V takovém případě je nebezpečí úrazu ještě mnohem, mnohem vyšší. Přesně tak, jak je v pravidle 48, odst. 4 uvedeno, jedná se pouze o zvýšení bezpečnosti disciplíny, nikoliv o její plné zajištění.

Ladislav CIGLER

 

Cvičení ZÓNA 2013 se blíží

Ve dnech 26. až 28. března 2013 se uskuteční cvičení ZÓNA 2013, které je po cvičeních ZÓNA 2008 a ZÓNA 2010 již třetím tohoto typu, zaměřeným na zajištění krizové připravenosti ústředních správních úřadů, orgánů územní samosprávy, základních a ostatních složek integrovaného záchranného systému (IZS) a dalších subjektů pro případ vzniku havárie na některé z jaderných elektráren v České republice, a je organizováno z ústřední úrovně.

Téma cvičení

Povinnost procvičovat opatření stanovená ve vnějších havarijních plánech v zónách havarijního plánování jaderných elektráren vyplývá z ustanovení § 28 odst. 2 vyhlášky č. 328/2001 Sb., o některých podrobnostech zabezpečení integrovaného záchranného systému. Zabezpečit přípravu a provedení samotného cvičení ZÓNA 2013 (dále jen „cvičení“) bylo uloženo ministru vnitra v součinnosti s předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a tehdejším místopředsedou vlády a ministrem obrany v dokumentu „Plán cvičení orgánů krizového řízení – upřesnění na léta 2012-2014“, který schválila Bezpečnostní rada státu usnesením ze dne 20. října 2011 č. 32. Zároveň toto cvičení velmi úzce navazuje na poznatky a závěry z cvičení ZÓNA 2010, které se uskutečnilo v zóně havarijního plánování Jaderné elektrárny Temelín. Tématem cvičení bude činnost ústředních správních úřadů, správních úřadů Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina, složek IZS a dalších dotčených subjektů při řešení mimořádné události vzniklé v souvislosti se simulovanou havárií v Jaderné elektrárně Dukovany.

Příprava cvičení

Gesce za realizaci cvičení byla stanovena Ministerstvu vnitra-generálnímu ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR a pro přípravu, provedení a následné vyhodnocení cvičení byla sestavena řídící skupina, v níž jsou i zástupci dalších zainteresovaných subjektů: Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, Ministerstva obrany, ČEZ, a.s. – Jaderné elektrárny Dukovany, Krajského úřadu Kraje Vysočina, Krajského úřadu Jihomoravského kraje, HZS Kraje Vysočina a HZS Jihomoravského kraje, dále odboru bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra, Policejního prezidia ČR a Úřadu vlády ČR. Výsledkem dosud provedených šesti jednání řídící skupiny a dvou plánovacích porad, na kterých byla řídící skupina rozšířena o ostatní účastníky cvičení (Správa státních hmotných rezerv, Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo zemědělství, Ministerstvo dopravy, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo financí, Český hydrometeorologický ústav), je základní plánovací dokumentace, a to záměr k provedení cvičení s přílohou (harmonogram přípravy, provedení a vyhodnocení cvičení), schválený ministrem vnitra dne 2. prosince 2011, a dále plán provedení cvičení s přílohami (námět cvičení, způsob mediálního zabezpečení cvičení, časový průběh cvičení a údaje pro spojení), schválený ministrem vnitra dne 27. listopadu 2012.

Plán cvičení

Cílem cvičení bude prověřit a procvičit činnosti časově rozvržené do tří období. Podle námětu bude cvičení zahájeno v momentu vzniku mimořádné události 2. stupně v Jaderné elektrárně Dukovany. Událost bude oznámena podle vnitřního havarijního plánu, následně budou svolány a aktivovány příslušné krizové štáby a zahájena činnost a vzájemná komunikace mezi orgány krizového řízení všech úrovní.

Ve druhém období bude mimořádná událost 2. stupně překlasifikována na mimořádnou událost 3. stupně – jadernou havárii. Dotčené orgány budou opět vyrozuměny v souladu s vnitřním havarijním plánem jaderné elektrárny, varování a informování obyvatelstva v zóně havarijního plánování proběhne podle zpracovaného vnějšího havarijního plánu, bude však cvičně použit zkušební tón, nikoli varovný signál. V tomto období cvičení zasednou krizové štáby krajů, které hejtmanům připraví návrh opatření pro řešení vzniklé situace. V odpoledních hodinách se pak sejde pracovní orgán vlády pro řešení krizových situací – Ústřední krizový štáb, vedený ministrem vnitra.

V posledním období cvičení je plánován nácvik činnosti celostátní radiační monitorovací sítě včetně využití mobilních skupin a v případě příznivých povětrnostních podmínek také letecké monitorovací skupiny. Krizové štáby krajů a obcí s rozšířenou působností budou procvičovat činnost při přijímání neodkladných opatření k ochraně obyvatelstva na základě vydaných doporučení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Kromě již zmíněného monitoringu bude procvičen také zásah složek IZS u dopravní nehody v zóně havarijního plánování v době úniku radioaktivních látek, budou vybudována tři stanoviště pro dekontaminaci osob a techniky ze sil a prostředků HZS ČR a Armády ČR k zabezpečení dekontaminace obyvatelstva a civilních vozidel a také zasahujících složek IZS a jejich techniky. Rovněž bude procvičena činnost přijímacích středisek evakuovaných osob a v průběhu celého cvičení budou řešeny otázky komunikace s veřejností cestou hromadných sdělovacích prostředků.

Podle schváleného harmonogramu bude na základě podkladů rozhodčí služby, cvičících složek a dalších dotčených subjektů zpracováno vyhodnocení cvičení, které bude cestou řídící skupiny předloženo k projednání ve Výboru pro civilní nouzové plánování.

kpt. Mgr. Kristýna VOJTÍŠKOVÁ, plk. Ing. Ivan KOLEŇÁK, MV-generální ředitelství HZS ČR, foto archiv autorů

Zahraniční spolupráce HZS ČR v roce 2012

Ministerstvo vnitra-generální ředitelství HZS ČR (dále jen „GŘ HZS ČR“) naplánovalo na rok 2012 (z důvodu nárůstu úkolů o 11 % více než v roce 2011, avšak z důvodu úsporných opatření o 69 % méně než v roce 2010) 111 zahraničních cest.

Česká delegace na jednání představitelů civilní ochrany zemí Visegrádské čtyřkyČeská delegace na jednání představitelů civilní ochrany zemí Visegrádské čtyřkyUskutečnilo se více, a to 154 cest (což bylo o 3,5 % více než v roce 2011, ale o 48 % méně než v roce 2010). V této částce jsou zahrnuty i náklady související s přípravou a vlastním průběhem pilotního projektu HeERO, humanitární pomocí poskytnutou Afghánistánu a rozvojovou pomocí poskytnutou Moldávii, které byly hrazeny jinými subjekty než GŘ HZS ČR. Ozdravné pobyty příslušníků HZS ČR v zahraničí nebyly v roce 2012 rovněž z úsporných důvodů organizovány.

Dále bylo na rok 2012 naplánováno 24 přijetí zahraničních subjektů (o 20 % méně než v roce 2011 a o 50 % méně než v roce 2010), bylo však přijato pouze 17 zahraničních návštěv (o 29 % méně než v roce 2011 a o 64 % méně než v roce 2010).

Finanční limit na zahraniční cesty a přijetí návštěv nebyl v roce 2012 překročen, protože cesty, u kterých to bylo možné a efektivní, byly podniknuty služebními automobily a minimalizovat náklady se podařilo také u ostatních aktivit. Řadu cest nebylo nutné připravovat a vykonat, protože HZS ČR na jednáních zastupoval český delegát Ministerstva vnitra pro oblast civilní nouzové připravenosti, který sídlí trvale při Stálém zastupitelství ČR při EU a NATO v Bruselu. Lze konstatovat, že byly dodrženy zásady hospodárnosti a minimalizace vynakládání finančních prostředků.

Prioritami zahraniční spolupráce GŘ HZS ČR byly především aktivity v rámci EU, NATO a spolupráce se sousedními zeměmi. Dále byl položen důraz na spolupráci s vyspělými zeměmi.

Nejvýznamnější akce realizované GŘ HZS ČR

Zahraniční pracovní cesty
28. setkání generálních ředitelů pro civilní ochranu EU v Dánsku,
29. setkání generálních ředitelů pro civilní ochranu EU na Kypru,
plenární zasedání Výboru pro civilní nouzové plánování NATO,
VII. mistrovství světa v požárním sportu v Turecku,
jednání generálního ředitele HZS ČR s partnery na Slovensku, v Polsku a SRN,
seminář „Nejlepší zkušenosti s pomocí dobrovolníků v oblasti CO a humanitární pomoci“ v SRN.

Přijetí zahraničních návštěv
jednání generálních ředitelů zodpovědných za CO a požární ochranu členských zemí Visegrádské čtyřky,
delegace z Čínské lidové republiky,
delegace Ministerstva pro mimořádné události Ázerbájdžánu,
vedoucí představitelé Státní požární ochrany Polské republiky,
mezinárodní kurz pořádaný ve prospěch Organizace pro zákaz chemických zbraní,
odborný kurz pro hasiče z Moldávie (výuka práce s řezacím a hasicím zařízením CCS Cobra).

Plk. Ing. Roman Hlinovský a plk. Ing. Milan Zobač při výcviku afghánských hasičů Plk. Ing. Roman Hlinovský a plk. Ing. Milan Zobač při výcviku afghánských hasičů V roce 2012 byla silami a prostředky HZS ČR poskytnuta humanitární pomoc do zahraničí, a to do Afghánistánu, kam byla vyslána dvojice odborníků za účelem zavedení systému pro řešení mimořádných událostí, dále rozvojová pomoc Moldávii, financovaná z prostředků Rozvojové agentury Ministerstva zahraničních věcí, jejímž cílem je zvýšení úrovně techniky a výcvik hasičů a záchranářů z Moldávie.

GŘ HZS ČR připravilo dvě mezinárodní ujednání, která jsou v gesci Ministerstva vnitra:
Ujednání s Ministerstvem vnitra Saska ke smlouvě mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo o vzájemné pomoci při katastrofách a velkých haváriích,
Ujednání s Ministerstvem vnitra Bavorska ke smlouvě mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo o vzájemné pomoci při katastrofách a velkých haváriích.

Tato ujednání jsou z české strany připravena k podpisu, který však oddálila změna na straně Svobodného státu Bavorsko.

Pokračovala spolupráce s UN-OCHA (Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN) a spolupráce v rámci INSARAG (Mezinárodní poradní skupina pro vyhledávací a záchranné operace).

GŘ HZS ČR zabezpečovalo rovněž činnost Českého národního výboru Mezinárodní asociace hasičských a záchranných služeb (dřívější název Mezinárodní technický výbor pro prevenci a hašení požárů, francouzská zkratka CTIF), jehož předsedou je generální ředitel HZS ČR. CTIF sdružuje hasičské a záchranné služby a sdružení zabývající se požární ochranou a ochranou obyvatelstva ze 40 zemí celého světa.

Zahraniční styky s okolními státy

Se sousedními státy ČR docházelo k pravidelným jednáním, na kterých se upřesňovala pravidla pro přeshraniční spolupráci, zásahy při mimořádných událostech v příhraničních oblastech, ochrana příhraničních toků, opatření pro ochranu obyvatel, zapojení ČR do záchranných operací, humanitární pomoci a námětových cvičení.

Generální ředitel HZS ČR plk. Ing. Drahoslav Ryba se ve sledovaném období v rámci bilaterálních jednání setkal s plk. JUDr. Alexandrem Nejedlým, prezidentem Hasičského a záchranného sboru Slovenské republiky, s Albrechtem Broemem, prezidentem THW SRN, s genmjr. Wieslawem Lesniakiewiczem, hlavním velitelem Státní požární ochrany Polské republiky, s genpor. Etibarem Mizajevem, náměstkem ministra pro mimořádné situace Ázerbájdžánu a s Liu Yuchenem, vice-administrátorem Agentury pro zemětřesení a řešení mimořádných událostí Čínské lidové republiky.

Operační a informační středisko GŘ HZS ČR bylo zapojeno do mezinárodních cvičení pořádaných NATO, EU a Mezinárodní agenturou pro atomovou energii a plnilo úkoly při zapojování do mezinárodních záchranných operací a poskytování humanitární pomoci do zahraničí.

Zahraniční aktivity v oblasti IZS
mezinárodní cvičení EU COMMAND POST 2012 ve Francii (účastnilo se 13 příslušníků HZS ČR),
vyslání klasifikátorů na klasifikační cvičení USAR odřadů v rámci INSARAG (Finsko, Rakousko),
účast v kurzech Mechanismu civilní ochrany společenství - 20 styčných důstojníků HZS ČR předurčených pro nasazení v mezinárodních záchranných operacích,
mezinárodní cvičení USAR odřadů OSTRAVA 2012, kterého se zúčastnili USAR týmy z Polska a Slovenska a pozorovatelé z Belgie, Velké Británie, Německa, Polska, Slovinska a Slovenska,
taktické cvičení složek IZS MAAFEX 2012, kterého se zúčastnil odřad THW (Spolková služba technické pomoci) ze SRN.

Zahraniční aktivity technických, vzdělávacích a účelových zařízení GŘ HZS ČR

Technický ústav požární ochrany Praha (TÚPO) realizoval zahraniční aktivity, kde se jeho odborní pracovníci z pověření Úřadu pro normalizaci a měření ČR (ÚNMZ) aktivně zúčastnili jako delegáti za ČR:
kurz „Principles and practice of fire modelling“ v Anglii,
účast na 19. jednání společné pracovní skupiny technických komisí ISO/TC 28 a 35 a CEN/TC 19 a 139,
přijetí francouzské delegace složené z vedoucích pracovníků CO s cílem poskytnout informace o činnosti TÚPO,
účast ve 3. kole mezinárodních mezilaboratorních porovnávacích zkoušek.

Hlavním přínosem je skutečnost, že dlouholeté poznatky TÚPO z oblasti požárního výzkumu a vývoje a zkušebnictví jsou průběžně uplatňovány při tvorbě nových mezinárodních a evropských požárních zkušebních a hodnotových norem. V některých požárně zkušebních normách EN jsou části (články, kapitoly, přílohy) vypracované odbornými pracovníky TÚPO.

Institut ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč pořádal, nebo se podílel na následujících nejvýznamnějších aktivitách:
mezinárodní výcvikový kurz specialistů v oblasti ochrany proti chemickým zbraním a terorismu pod hlavičkou Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW - Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons), která sídlí v Haagu a v gesci SÚJB, který je národním úřadem, odpovědným za uvedenou oblast. Kurz proběhl v květnu v Lázních Bohdaneč za účasti 15 posluchačů ze 13 zemí,
činnost v rámci validační skupiny pro tvorbu Centrální analytické databáze chemických látek v rámci Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW),
činnost v organizaci Energy Infrastructure Security Network (EISN) - Asociace na ochranu energetické infrastruktury,
činnost v mezinárodní asociaci krizových manažerů IAEM (International Association of Emergency Managers),
účast v odborných kurzech Organizace pro zákaz chemických zbraní.

Střední odborná škola požární ochrany a Vyšší odborná škola požární ochrany ve Frýdku-Místku je zapojena do činnosti Sdružení evropských požárních škol EFSCA (European Fire Rescue Service Colleges‘ Association), kam byly kandidátské země EU poprvé přizvány v roce 2003. V roce 2004 byla přijata za řádného člena EFSCA a od roku 2006 zabezpečuje její odborný pracovník funkci pokladníka.

Školní a výcvikové zařízení HZS ČR pokračovalo v bilaterálních kontaktech s obdobnými subjekty zejména v Polsku, v Rakousku, na Slovensku, v Bělorusku a v Moldávii, zaměřených na získávání poznatků z organizace, provozu a obsahové náplně výuky. Podněty z návštěv výcvikových zařízení, polygonů a trenažérů jsou přenášeny do podmínek HZS ČR a zároveň některé české zkušenosti jsou přebírány partnerskými školami v zahraničí.

Kurz práce se zařízením CCS Cobra, organizovaný pro záchranáře z Moldávie Kurz práce se zařízením CCS Cobra, organizovaný pro záchranáře z Moldávie Zařízení v roce 2012 zorganizovalo Mezinárodní kurz práce s řezacím a hasicím zařízením CCS Cobra, kterého se zúčastnilo deset hasičů a záchranářů z Moldávie. Vzhledem k tomu, že v uvedené zemi se žádné obdobné zaškolení nikdy neuskutečnilo, byl kurz velmi kladně oceněn. Pro hasiče a záchranáře z Polska byla provedena ukázka výcviku v ohňovém trenažéru.

Další aktivity

Z hlediska propagace HZS ČR byla důležitá účast na VII. mistrovství světa v požárním sportu profesionálních hasičů a záchranářů v Turecku, kde se reprezentační družstvo HZS ČR umístilo na 2. místě ze 16 týmů z celého světa.

Uskutečnila se řada jednodenních přijetí zahraničních delegací spojených s prezentací HZS ČR, IZS a seznámením s činností operačních středisek v nových podmínkách nebo zaměřených na likvidaci mimořádných událostí a zkušeností z nich vyplývajících.

Závěr

Lze konstatovat, že všechny úkoly stanovené v oblasti zahraniční spolupráce na rok 2012 byly splněny. Nevyskytly se žádné závažnější nedostatky. Veškeré aktivity směřovaly k dalšímu zdokonalování systému požární ochrany, ochrany obyvatelstva a civilní nouzové připravenosti v ČR.

Ing. Milan HRON, MV-generální ředitelství HZS ČR, foto archiv redakce
 

Soutěže v roce 2013 - pokračování tradice i zahájení nových seriálů

Nejkratší časy dosažené souhrou družstva i úsilím jednotlivce, fyzická kondice, zručnost a smysl pro sportovní soutěžení, to vše a více nabízejí celorepublikové soutěže pro HZS krajů i podniků, členy jednotek SDH obcí. V kalendáři se vedle tradičních soutěží objevují i soutěže, kterým v tomto roce patří první ročník.

Tradiční závody v požárním útoku

V polovině května odstartuje již 16. ročník seriálu Velké ceny České republiky v požárním útoku družstev HZS krajů a HZS podniků. Velké ceny se může zúčastnit družstvo HZS kraje a jedno družstvo z každého územního odboru HZS kraje nebo jednotky HZS podniku na základě přihlášky podané v určeném termínu u příslušného pořadatele.

Termíny a místa konání

16. května: Dneboh u Mnichova Hradiště (pořadatel HZS Středočeského kraje)

24. května: Mošnov (HZS podniku BIOCEL, a.s., Paskov)

14. června: Česká Třebová (HZS podniku SŽDC, s.o., stanice Česká Třebová)

6. září: Odolena Voda (HZS podniku Letiště Vodochody, a.s.)

12. září: Havlíčkův Brod (HZS Kraje Vysočina)

Putovní pohár pro vítěze

Z pěti závodů se družstvům do celkového vyhodnocení započítají body ze čtyř nejlepších výsledků. Vítěz převezme putovní pohár generálního ředitele HZS ČR. Družstvo, které v průběhu celé soutěže dosáhne nejlepší čas, obdrží cenu prezidenta Asociace velitelů HZS podniků.

Český pohár ve dvojboji

Soutěž ve dvojboji není nic nového, ale rok 2013 začíná psát novou tradici dvojboje, určeného pro příslušníky nebo zaměstnance HZS ČR, zaměstnance HZS podniků nebo členy jednotek SDH obcí na základě přihlášky podané v určeném termínu u příslušného pořadatele.

Hlavními organizátory dvojboje jsou MV-generální ředitelství HZS ČR a Česká asociace hasičských důstojníků, o.s. (ČAHD). Pořadateli jednotlivých závodů jsou příslušné HZS krajů ve spolupráci s ČAHD.

Muži si poměří síly ve výstupu do 4. podlaží cvičné věže a v závodě na 100 metrů s překážkami v kategoriích od 15 do 35 let a nad 35 let.

Termíny a místa konání

31. května: Plzeň (HZS Plzeňského kraje)

6. června: České Budějovice (HZS Jihočeského kraje)

28. června: Hranice na Moravě (HZS Olomouckého kraje)

16. srpna: Hradec Králové (HZS Královéhradeckého kraje)

13. září: Ostrava (HZS Moravskoslezského kraje)

Absolutní vítěz získá putovní pohár

Z pěti závodů se závodníkům do celkového vyhodnocení započítává součet tří nejvyšších bodových hodnot. Vítězem se stává závodník s nejvyšším počtem takto získaných bodů. V případě rovnosti bodů nejnižší součet tří nejlepších časů.

Seriál disciplín TFA

První ročník seriálu „nejtvrdší hasič přežije“ je určen i pro ženy. Českého poháru soutěží v disciplínách TFA (TFA) se může zúčastnit jednotlivec nebo družstvo, příslušník nebo zaměstnanec HZS ČR, zaměstnanec HZS podniku nebo člen jednotky SDH obce na základě přihlášky podané v určeném termínu u příslušného pořadatele.

Hlavními organizátory soutěže jsou MV-generální ředitelství HZS ČR a ČAHD. Pořadateli jednotlivých závodů jsou příslušné HZS krajů ve spolupráci s ČAHD.

TFA je především soutěží jednotlivců. Pořadatelé mohou v jednotlivých závodech vyhodnotit i soutěžní družstvo.

Výsledky jednotlivců v soutěži se budou vyhodnocovat v kategoriích muži, ženy a družstva; kategorie muži a ženy lze rozdělit podle věku:
A - do 34 let
B - 35 až 44 let
C - 45 a více let,
kategorie družstev - podle propozic.

Termíny a místa konání

27. dubna: Ústí nad Orlicí (HZS Pardubického kraje)

14. května: Olomouc (HZS Olomouckého kraje)

31. srpna: Ostrava (HZS Moravskoslezského kraje)

12. září: Kroměříž (HZS Zlínského kraje)

18. září: Ústí nad Orlicí - Mistrovství HZS ČR v disciplínách TFA (HZS Pardubického kraje)

Putovní pohár generálního ředitele HZS ČR

Z pěti závodů se jednotlivcům do celkového vyhodnocení započítává součet tří nejvyšších bodových hodnot. Vítězem se stává jednotlivec s nejvyšším počtem takto získaných bodů. V případě rovnosti bodů nejnižší součet tří nejlepších časů. Absolutní vítěz v kategorii jednotlivců získá putovní pohár generálního ředitele HZS ČR.

Více informací o organizaci soutěží, přihláškách, pravidlech a hodnocení naleznete na www.hzscr.cz v sekci informační servis – sport – pozvánky a propozice.

kpt. Ing. Jiří ROSENKRANZ, MV-generální ředitelství HZS ČR, foto archiv redakce, Milan VÁVRŮ a Ivana SVITÁKOVÁ
 

V tištěné podobě časopisu ještě najdete

• PREVENCE
Hasicí schopnost a provozuschopnost SHZ
Ing. Pavel Rybář

• HISTORIE
Ochranné masky pro zvířata
pplk. Ing. Vlastimil Sýkora, CSc.

• PŘÍLOHA
Statistická ročenka 2012

 

Print  E-mail